Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:18 27.04.24 
ТВ предавания
   >> Господари на ефира
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Класно - класна  
Автор Диaнa (фен на Винолей)
Публикувано20.05.04 20:59



Не мисля, че критиката към т.нар. Бенджи имаше някакво основание. "Класна" според мен си е нормално множествено число от "класно"; а той очевидно имаше предвид класна в мн.ч., а не една класна работа.



Тема Re: Класно - класна [re: Диaнa]  
Авторwhatever (Нерегистриран)
Публикувано20.05.04 21:30



абе, мила ми Диана - я вземи ми обясни на какво ви учат в училище през последните години, че на мен от много време училището не ми се случва?:)
"класна" идва от класна работа, следователно мн.ч. е класнИ работИ - сега пак ми кажи какво е "класнА"???



Тема Re: Класно - класна [re: whatever]  
Автор Диaнa (фен на Винолей)
Публикувано20.05.04 21:41



Драги ми уотевър, класнА е мн.ч. на класнО (същ.), а не на клАсна (работа). В училище не казват "имам класна" (може би са казвали през миналия век), а "имам класно".



Тема Re: Класно - класна [re: Диaнa]  
Авторwhatever (Нерегистриран)
Публикувано20.05.04 22:16



много "класнА", а???
еее, тъжна... не - трагична картинка е българското образование в днешно време - я разлисти мила моя Диана някой тълковен речник (поне това дано знаеш какво е - мн.ч. е рчници:)))))))))



Тема Re: Класно - класна [re: whatever]  
Автор Диaнa (фен на Винолей)
Публикувано20.05.04 22:19



Формата очевидно е разговорна, а не книжовна - което не й пречи да бъде приемлива.

На теста по езикова култура в университета, спец. Българска филология, имам 6.

Точка.

Your wild vibrations
Got me shooting from the hip
Crazed and insatiable let rip


Тема Re: Класно - класна [re: Диaнa]  
Авторwhatever (Нерегистриран)
Публикувано21.05.04 22:14



формата е граматически неприемлива, класно не е съществително, а производно, а факта, че имаш 6 на тест по-български е най-тъжното в случая и повявай ми, не е нещо, с което можеш да се гордееш



Тема Re: Класно - класна [re: whatever]  
Автор Kиpил Дъpeв (професор)
Публикувано22.05.04 11:32



К'во произодно е, като е живо прилагателно. Напълно съм съгласен с теб за всичко останало, обаче.

Формата за множествено число "класнА" е грешна, не е неприемлива.

Имам едно класно упражнение/препитване/занятие/занимание.

Имам едно класно. (съществителното е изпуснато за улесняване на разговораната реч)

Имам две класни упражнения/препитвания/занятия/занимания.
Имам две класнИ.

И фактЪТ, че Диана има каквато и да било оценка по какъвто и да било предмет, няма никакво значение. На всеки може да се случи да сгреши или да е заблуден. Но си прав, че след 1992-3 година образование няма. Има само образувания.

Ребята, давайте жить дружно!



Тема Re: Класно - класна [re: Диaнa]  
Автор Kиpил Дъpeв (професор)
Публикувано22.05.04 11:36



Ама какво съществително е класно??????

"Имам класно." е изречение, в което е изпуснато съществителното от допълнението, с цел опростяване на разговорната реч.

Знаеш ли как се спряга озеро на руски?

Ребята, давайте жить дружно!



Тема Re: Класно - класна [re: Kиpил Дъpeв]  
Автор Диaнa (фен на Винолей)
Публикувано22.05.04 15:24



Е, аз държах теста през 91-ва.

Учих филология само една година, после ме приеха философия.

Родителите ми са филолози. Майка ми ми идва на гости след 3 дни, така че ще потърся професионалното й мнение и ще пиша пак.

Междувременно ще пусна темата в "Лингвистика".



Тема Re: Класно - класна [re: Kиpил Дъpeв]  
Автор Диaнa (фен на Винолей)
Публикувано22.05.04 15:45



Класно е такова съществително, каквото и контролно.:)) То става съществително в момента, когато повечето хора престанат да употребяват словосъчетанието "класна работа".

Озеро се спряга по 2-ро склонение. Което обаче няма връзка с класно.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.