Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:50 30.05.24 
ТВ предавания
   >> Господари на ефира
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Re: Вярно...нови [re: .]  
Автор [Matrix]Ghost (Conquer)
Публикувано08.06.04 22:38



Е ,това беше трепач!Варна...Гаджето ми е от Варна и последния път като се видяхме ме скъса от смях! Просто говореше толкова меко..И ние с един приятел й правим забележка ,а тя отрича да говори меко.А думите й бяха: "Ама нИ говоря меко" НИе само е погледнахме и се попиляхме от смях след това.Цяла вечер я бъзикахме,докато накрая си призна,че наистина говори доста мекичко.
За Търново си прав/а .Обърках се,наистина и там са доста зле.



Тема Re: Айде сега диалектнови [re: Mиpa CM]  
Автор [Matrix]Ghost (Conquer)
Публикувано08.06.04 22:40



Моля не вкарвай Гоце Делчев в графата на градовете,в които се говори македонски.Въпреки че много хора тук се самоопределят за такива, нашият говор е много по-различен от този на Банско и Разлог-гаранинтирам ти,че ако отидеш там и станеш свидетелка на някой техен разговор на техния си диалект няма да разбереш и едно цяло изречение.Ние също не можем да ги разберем.Това е интересното на Гоце Делчев-около него е пълно с различни диалекти,но в самия град тях ги няма(е,ако няко от дадено село се премести тук,разбира се, че първоначално говори по негов си начин,но постепенно се научават).Всеки,който не вярва може да заповяда-аз лично ще го разведе да се убеди сам/а



Тема Re: Айде сега диалектнови [re: [Matrix]Ghost]  
АвторShop (Нерегистриран)
Публикувано10.06.04 18:56



Смейте се колкото си искате на шопския и македонския диалект, селяндури такива! Като ви чуя как говорите като мяукащи котки направо ми се повръща.
Вашият мяукащ диалект е ИЗВРАЩЕНИЕ на звучния български език. И още нещо, преди да дойдете в София да се цивилизовате, постарайте се да минете курс по ОБЕЗМЯУЧВАНЕ на езика.

Айде чао, селинджъри.



Тема Re: Айде сега диалектнови [re: [Matrix]Ghost]  
АвторБpъмбap в мpaвyняka (Нерегистриран)
Публикувано16.06.04 14:49



Доколкото съм чувал,
навремето Партията е създала предпоставки
в няколко малки града, разположени в непосредствена близост
до южната граница,
да се заселят българи от вътрешността на страната.
Етнически българи.
За противовес на помаците и турците, населяващи тези райони.
Възможно е смесицата на българи от различни краища да е довело до формиране на нетипична (за съответното местоположение на градчето)
говорна среда?



Тема парно? - парнА?нови [re: Kиpил Дъpeв]  
АвторБpъмбap в мpaвyняka (Нерегистриран)
Публикувано16.06.04 17:00



Специалист - инженер по топлотехника - ми обяснява на дълго и широко колко и какви "парнА" е направила неговата фирма.
В един момент го запитах :
"- А колко воднА сте инсталирали?"
"- Моля?" - пооблещи ми се човекът, но сетне съобрази : "Аааа - водни инсталации ли - ами дааа, разбира се!"

Обаче,
както казва тъща ми - даскалица по български - езикът е динамична система.
Често възприемаме "парно" като съществително, поради огромната му разпространеност в самостоятелен вид. Без определяемото от него "отопление". Така постепенно започваме подсъзнателно да го подчиняваме на правилата за съществително, а не за прилагателно.
Същата история както с "класно".



Тема Re: Айде сега диалектнови [re: Бpъмбap в мpaвyняka]  
Автор [Matrix]Ghost (Conquer)
Публикувано16.06.04 23:03



мога да коментирам сега, но първо ще се опитам да намеря сигурна информация и ще ти кажа точно за историята на Гоце Делчев.Иначе бащата на дядо са бегълци от Гърция



Тема Re: Класно - класнанови [re: Диaнa]  
Автор Дaвитc (петльо)
Публикувано21.06.04 16:31



тва за пръв път го чувам, класнА да се казва в мн.ч. все едно да кажеш имам четири овца

сериозно - в единствено число се казва - имам клАсна(работа)
в множествено число - Тази седмица имам две клАсни(работи)

по същата логика можеш да кажеш, че смъркането на салфетки и въртенето на кренвирши и говоренето бааавввнннооо ииии яяяяссссннннооо, в случай че има идиоти, които гледат предаването, е нормално?


Ние сме с вас!

Тема Re: Класно - класнанови [re: Nick]  
Автор Дaвитc (петльо)
Публикувано21.06.04 16:41



Не съм чувал някой да използва "класна" за мн.ч(поясни ми къде е ударението), но аз лично, както и повечето ми съученици използват "клАсна" за една класна работа и класно звучи супер смешно за нас

от пловдив съм

относно диалектите - всеки си мисли, че в неговият край говорят чист български(правилно изговаряне на думите) - и гоуста е смешен с това, в Гоце Делчев, щото там толкова съм се смял на всяка 5-та дума.... Същото ще кажа и за точката и за 50-тте километра от Варна, където роднините ми говорят много по-различно от това, което аз си представям за правилно... И в Търново не се говори чист български, независимо от представата на повечето хора. И в Стара Загора и тук(пловдив) не се говори чист български

За това тоя спор трябва да приключи, защото истински български говорят по новините на Бтв


Ние сме с вас!

Тема Re: Айде сега диалектнови [re: [Matrix]Ghost]  
Автор Дaвитc (петльо)
Публикувано21.06.04 16:42



А Гоуст, да не се обидиш, все пак може да съм говорил с такъв, дето всяка 5-та дума ме хвърля в джаза, ама от него(и още няколко магазинера) добих обща представа за говора в града


Ние сме с вас!

Тема Re: Класно - класнанови [re: Дaвитc]  
Автор Диaнa (sexual healer)
Публикувано22.06.04 04:08



Стига бе, ти ме хвърли в тъч! КлАсна (една кл.работа) казва баба ми от пловдивско! (Сериозно, роднините ми са от пловдивско.) Ако някой под 70 г. се изрази така във варненско, би прозвучало супер бабешко. Там се употребява "едно класно - много класнА".




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.