Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:52 25.06.24 
Филмови
   >> Манга
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Една питанка!  
Автор DlAVOLO (Devil May Cry)
Публикувано10.05.04 11:56



Искам да ви питам нещо....
Каква е разликата между манга и аниме, ако има разлика разбира се!
Много е важно да знам!

No one to hear me, to heal my ill heart!
Am I too lost, to be saved?


Тема Re: Една питанка!нови [re: DlAVOLO]  
Автор TomoeМодератор (аниме гуру)
Публикувано10.05.04 14:19



Има, разбира се.
Манга се наричат японските черно-бели комикси (книжни издания).
Аниме, това са японските анимации (телевизионни, кино и видео продукции). Често те се правят по историята на някоя манга.
В България понятията са объркани, поради редица причини, които сега не ми се обясняват.

singing
"Hoshii Mono wa Yuuki" by Mitsuko Horie

Saint Seiya Tenkai

Тема Re: Една питанка!нови [re: Tomoe]  
Автор vessko (непознат )
Публикувано14.05.04 13:40



Не всички японски комикси са чено-бели (бате Томое тези работи ги знае, ама аз да отговоря малко по-обширно).
Бест-селърите понякога (ама много рядко и то в последствие) ги издават и цветни (терминът е Fullcolor). Такъв примерно е случеят с комиксът на Акира - има го и в черно-бял (оригинален) и в цветен (луксозен) формат.

Издават ги черно-бели по чисто икономочески причини - тиражите са огромни, а пък японските читатели са свикнали поредните комикс серии да излизат бързо (а не като при нас да чакаш по няколко месеца за следващия бори), а освен това и на ниска цена (колкото струват вестниците у нас).
Според мен този формат е рожба на следвоенната оскъдица, а по-късно се е превърнал в традиция.
В някои Манги първите 3-4 страници са цветни (някакъв вид рекламна тактика), така че не се вдъхновявайте прекалено, ако видите че някой японски комикс започва така...нататък задължително ще премине в черно-бяло.

Защо у нас и по света се бъркат термините Манга и Аниме?
Не съм много сигурен, но мисля че идва от името на компанията, която навремето беше най-големият разпространител на Аниме - Manga Video (после се преименоваха на Entertainment).

Наскоро се навъдиха разни разбирачи, които твърдят, че Аниме било съкратено от английското Animation. За сведение, тази дума идва от латински (т.е. движение), а не от английски. Японците (както и англичаните) нямали дума в езика си, за да опишат това техническо изобретение и взели латинския корен...
Други познавачи (този път американци) пък твърдят, че понеже на японски Аниме означавало анимация от всякакъв вид, а не само японска, трябвало и ние да я използваме в този смисъл. Самата японската анимация трябвало да наричаме Джапаниме (колко са тъпи, ако ще се вманячаваме, по-правилно е да я казваме Нипониме, защото на японски Япония се произнася Нипон ).
Това са пълни глупости!
Аниме и Манга са международни ТЕРМИНИ.
Не ме интезесува произхода на тези думи, важното е, че в момента това е интернационалното им значение. Ако някои прекрасен ден, значението им се промени, ще коригирам и собственият си речник, но до тогава...



Тема Re: Една питанка!нови [re: vessko]  
Автор TomoeМодератор (аниме гуру)
Публикувано14.05.04 13:59



Добре казано, vessko!
Само да уточня: разбира се, има и цветни манга издания. Например картинката от сигнатурата ми е от новата цветна манга на Saint Seiya Tenkai (но тя е само 8 страници, понеже е промоция към филма). Другото особено е, че цветна манга се появява, когато анимето по начало не е базирано на манга, и след като го излъчат, решават да пуснат и цветна манга с историите от епизодите. Така например има подобна манга на Покемон (което е базирано на игра) и тя следхожда анимето. В някои случаи пък, се прави и паралелна аниме манга - също цветна - отново с преразказ на епизодите. Такава има Sailor Moon - освен оригиналната на Naoko Takeuchi има и цветна с историите от епизодите.
Иначе манга изданията са черно-бели и се правят на вестникарска хартия просто защото те са ТВЪРДЕ много на пазара и не е удачно да се правят луксозни. Японците изчитат един танкубон (брой) по време на пътуването в метрото, след което просто го хвърлят в кошчето за хартия за рециклиране. От която се прави нова манга.
Феноменът обаче не е съвсем рожба на следвоенната оскъдица. От културологична гледна точка, в Япония от векове е развита графиката като художествен похват и именно затова манга е силно популярно графично изкуство. Нормално е да се предпочитат моливът или тушът пред боите.
Аниме и манга у нас се бъркат и заради Manga Video, и заради Manga Zone по MCM, и защото тогава нямаше Интернет хората да проверят кое какво е. Въпросът е, че това се наложи трайно като тенденция и сега е трудно да се променя, особено пък при хора, които не са особено заинтересовани.
Американците не ги брой за нищо. Те са тотално объркани в световъзприятията си. Истината обаче е, че в Япония думата Animation е много по-често срещана, отколкото ние си мислим. Не е по-известна от Anime, разбира се, но все пак когато се говори малко по-официално, се предпочита Animation. Така и имената на някои водещи компании - TOEI Animation, Nippon Animation.

Saint Seiya Tenkai

Тема Re: Една питанка!нови [re: Tomoe]  
Автор vessko (непознат )
Публикувано14.05.04 14:40



Е, ти си АнимеГуруто нали.... Аз на северноамериканците не им се хващам, а само да предупредя хората. На тях тази аниме-мания им се видя доста изгодно начинание и почнаха да бълват anime-like анимации с тонове(но все през канадските разпространители )...затова и се заяждат с терминологията.



Тема Re: Една питанка!нови [re: vessko]  
Автор TomoeМодератор (аниме гуру)
Публикувано14.05.04 15:18



И manga-like комикси, което ми се вижда по-тъпо....

Saint Seiya Tenkai


Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.