Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:46 23.05.24 
Филмови
   >> Манга
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Браво, Hikaru! ~^o^~  
Автор TomoeМодератор (аниме гуру)
Публикувано17.04.04 18:54



Искам да изкажа най-сърдечните си поздравления на Hikaru, която днес спечели конкурса по ораторско майсторство на японски с великолепно разработената тема "Цензурата в аниме", използвайки за пример Sailor Moon в Америка, и като награда съвсем скоро ще замине на екскурзия в Япония.
Изключително съм щастлив не само заради Hikaru, но и заради спечелилата тема - това е много показателно, браво на журито! Въпреки неуважителните коментари на моите колеги и sensei от Софийския университет (щяха да ме бият, че аплодирам конкуренцията ^^"), Hikaru беше доста убедителна и с право си заслужи приза. Темата за аниме и друг път е присъствала на конкурсите (а този път и още една участничка говори за аниме - за филмите на Ghibli), но като че ли никога досега не е получавала голямата награда.
Браво, Hikaru! Можеш да публикуваш текста на английски или български тук. ^_^
Пожелавам ти приятно изкарване в Япония. Като че ли мечтата ти се сбъдна.

Saint Seiya Tenkai

Тема Re: Браво, Hikaru! ~^o^~нови [re: Tomoe]  
Автор Hikaru (Хенна Сенсей)
Публикувано18.04.04 21:08



Благодаря ти Томое. Следващата година си ти наред ^.^ Истината е, че не очаквах да спечеля и все още не мога да го повярвам. А на теб надявам се ти харесва игралният вариант на Сейлър Муун, защото аз продължавам да тегля сериите. Иначе съм доволна от нещата, които ти ми даде и особено най-различните варианти на аниме песни. Изгледай тези серии и ще се радвам да ги обсъдим в чата, че тука много дълго ще е, да не правим спам. А за речта сигурно ще я преведа на български и ще я напиша тук.

Doko ni datte hito wa tsunagatte iru no yo!


Тема Re: Браво, Hikaru! ~^o^~нови [re: Hikaru]  
Автор TomoeМодератор (аниме гуру)
Публикувано18.04.04 22:07



Незнам за следващата година. Аз нямам твоята смелост. Ще поживеем и ще видим.
А това, което дочух, е че май ще заминаваш в средата на Май.
Да, вече изгледах няколко серии на Sailor Moon tokusatsu шоуто и много ми харесва - но това не бива да учудва никого, все пак съм фен и на SM, и на tokusatsu. Ще обсъждаме в чата, аз ще те намеря там. ^^
Да, добре е победилата реч да бъде post-вана.

singing
"Touch" by Yoshimi Iwasaki

Saint Seiya Tenkai

Тема Re: Браво, Hikaru! ~^o^~нови [re: Tomoe]  
Автор Hikaru (Хенна Сенсей)
Публикувано24.04.04 01:07



Томое, трябва ти не само смелост, ами и известна доза безразсъдство, за да говориш за лесбийки и женствени мъже пред толкова много важни хора. Пък ти си ме знаеш каква съм ^.^ Заминавам на 12 май. А ето и речта ми, която на японски определено звучи по-добре.

Цензурата в анимето

Аниме и Манга са известни в цял свят като част от японската култура. Те се различават много от западните си еквиваленти и съм на мнение, че дори ги превъзхождат във всички отношения. Анимето е уникално и единствено по рода си, затова е и толкова интересно.

Но понякога то губи тези свои черти, когато бъде закупено от американците. На тях изглежда не им харесват японските имена. Например от заглавието на “Card Captor Sakura” са махнали Sakura и са го оставили просто “Card Captors”. Случаят със Sailor Moon обаче е по-сериозен. Всичко, което не им харесва е брутално пренаписано, премахнато, променено или нарисувано наново. Първо, имената на всички герои са заменени с доста глупави американски. След това, някои от по-женствените мъже са превърнато в жени. И тъй като Харука и Мичиру са лесбийки, американците решили да ги направят братовчедки, за да не изглежда толкова странно поведението им. Премахнати са още и всички неща, които напомнят за японската култура – канджи, музиката, дори са обърнали движението за да е както на запад и са нарисували колани, там където липсват. Но това не било достатъчно. Историята и диалозите на героите са заменени с изключително глупави американски такива. Всички сцени с ритници, шамари, кръв, насилие, смърт, голота или бельо са изрязани. Премахнати са и сцените, имащи нещо общо с религията. Накрая не останало почти нищо от оригинала. Американската версия на Sailor Moon е загубила своята оригиналност и всичко, което напомня за Япония е махнато или заменено с американския му еквивалент. Жалко е, и този факт ме прави много тъжна. Някои епизоди са цензурирани до такава степен, че е трябвало да ги обединят в един, а други въобще не са показани по телевизията.

Хората винаги оценяват кое е важно за тях, едва когато го загубят. Японците трябва да пазят анимето, мангата и цялата си култура. Не трябва да се опитват да подражават на американците, защото не всичко направено в щатите е хубаво. В България манга почти няма, затова за мен тя е много важна и изключително ценна. Японците често я хвърлят в първото кошче за боклук след като са я прочели. Само да можех аз да бъда едно такова кошче за боклук, всеки ден сърцето ми щеше да се изпълва с манга. И в края на деня ще съм най-щастливото кошче за боклук в целия свят.


Doko ni datte hito wa tsunagatte iru no yo!

Редактирано от Hikaru на 24.04.04 01:08.



Тема Re: Браво, Hikaru! ~^o^~нови [re: Hikaru]  
Автор TomoeМодератор (аниме гуру)
Публикувано26.04.04 18:03



Остави се ти. Аз още като разбрах онова за pantsu, едно такова ми стана смешно и си рекох "Леле, как ли са реагирали тия от журито!".
Хубавото в темата ти е, че натъртваш как американците унищожават японското, а те мноооого обичат да им говорят така.

Saint Seiya Tenkai

Тема Re: Браво, Hikaru! ~^o^~нови [re: Tomoe]  
Автор Hikaru (Хенна Сенсей)
Публикувано26.04.04 22:09



Не думай! Освен че ще трябва да си кажа речта в някакво японско училище, днес ми съобщиха че ще се публикува и в японски вестник! Направо нямам думи, много се изненадах.

Doko ni datte hito wa tsunagatte iru no yo!


Тема Re: Браво, Hikaru! ~^o^~нови [re: Hikaru]  
Автор TomoeМодератор (аниме гуру)
Публикувано26.04.04 22:36



Струва ми се, че изненадите за теб тепърва предстоят.

Saint Seiya Tenkai


Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.