Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:17 16.07.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема Статистика за нетна заплата  
Автор Buyer (ентусиаст)
Публикувано13.01.24 13:48

Статистика за нетна заплата в европейските градове (след облагане с данъци).

София не изглежда много зле в сравнение с повечето от източна и южна Европа. Дали стратегията на левичарския ни министър на финансите няма да се окаже правилна?

Тема Re: Статистика за нетна заплатанови [re: Buyer]  
Автор Amateur (TrollBuster)
Публикувано13.01.24 14:48

Очаквам коментар от сорта на "Цяла София е едно голямо гето, със или без високи заплати".

Слава Україні!

Автор Darkages (стар клубар)
Публикувано13.01.24 14:52

Даже Пловдив и Варна са пред гордостта на Вучич- Белград... На всеки митинг нали се хвали как задминавал България... долния шовинист...

Автор FlLERO99 (оптически пост )
Публикувано13.01.24 22:45

София не изглеждала зле?Покупателната способност на минималната заплата не се е покачвала повече от 20 години.И всъщност минималната заплата и около минималната заплата е масовата заплата в България, а средната изобщо не трябва да се разглежда защото я вземат малко хора.

Редактирано от FlLERO99 на 13.01.24 22:39.

Тема Re: Статистика за нетна заплатанови [re: FlLERO99]  
Автор jingiby (АнТИКВИзатор)
Публикувано14.01.24 06:33

И всъщност минималната заплата и около минималната заплата е масовата заплата в България.

Не знам къде живееш, но масовата брутна заплата получавана около мен е 3-4 хил. лв., а някои чувам получават и двойно повече.

Северняк=Югоговняк!

Редактирано от jingiby на 14.01.24 06:39.

Тема Re: Статистика за нетна заплатанови [re: jingiby]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано14.01.24 06:52

Масово в провинцията се работи за 1500-1600 лв. Бруто. Но е факт, че това се брои за ниско заплащане.

Тема Re: Статистика за нетна заплатанови [re: goga]  
Публикувано14.01.24 07:48

Тук трябва да се уточни, че около 20% от населението у нас живее в София, а около 25% работят тук, понеже десетки хиляди прииждат ежедневно от Пернишко, Благоевградско, Врачанско и т.н. И да добавя, че споменатите по-горе хора с брутни заплати от по 3-4 хил. лв., масово работят на второ, а някои и на трето място, отдават имоти под наем, имат дребен частен бизнес и т.н. Така, че реалните доходи на около 2/3 са още по-високи.
Северняк=Югоговняк!

Редактирано от jingiby на 14.01.24 08:08.

Автор FlLERO99 (оптически пост )
Публикувано14.01.24 09:59

Живея в София и масовата получавана заплата около мен е между 570 лв и 800 лв.Но все пак да се отчита, че съм обикновен охранител, охранителите не могат да вземат даже и минималната заплата и работят под минималната заплата.

Публикувано14.01.24 09:53

На русоробите които лъжат като дърти цигани и това им е много....

Северняк=Югоговняк!

Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано14.01.24 10:11

Асъл.

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“

Публикувано14.01.24 10:16

Как става средна, като почти никой не я взема, винаги е дълбока загадка.

Тема Re: Статистика за нетна заплатанови [re: MupaM]  
Публикувано14.01.24 10:25

Средната брутна работна заплата в София през септември миналата година е била 2 772 лв. Сега е януари и само от повишението на минималната работна заплата със 153 лв. от Нова година и това, че оттогава са минали 3 месеца означава, че към момента средната брутна заплата в София гони 3 хил. лв Отделно, както споменах по-горе, доста хора работят на 2 места или имат странични доходи, така че средният брутен доход на глава от населението в града със сигурност е вече над 3 хил. лв.

Северняк=Югоговняк!

Публикувано14.01.24 10:46

Средната заплата мисля, че се изчислява на човек, работещ по трудово правоотношение, а не на единица трудово правоотношение. Т.е. ако някой работи на две места, двете му заплати би трябвало да се броят за една за целите на статистиката, така мисля, макар че не съм сигурна.
Има немалко хора без работа по трудово правоотношение и изобщо без доход или с нисък. Пенсионерите също са тук. Всички тези хора са глави от населението.
Има, разбира се, и сиво-черни доходи също.
Статистиката за доход (без сиво-черния) на човек от домакинство се прави отделно и може да се види. Далеч е от 3К на калпак, за съжаление.

Всичко това не е довод в полза на Филето, него си го знаем, а уточнение.

Публикувано14.01.24 10:46

Брутния среден доход за периода юли-септември 2023 г. за страната, а не за София, на калпак според НСИ е 2 873.76 лв.

Да не забравяме, че сивата икономика у нас е ценявана на 33 % от официалния Брутен вътрешен продукт (БВП) и е най-голямата в Европа. Това със сигурност са още поне 25% скрити доходи.

Северняк=Югоговняк!

Редактирано от jingiby на 14.01.24 10:58.

Публикувано14.01.24 11:22

Андрей Райчев в Панорама каза, че живеем в изкуствено завишен стандарт и на заеми. Че това била философията на Асен Василев, не че Райчев бил против нея - той нищо не казвал. Аз пък от 30 години слушам, как българите изкуствено се държат на ниски заплати, за да идвали повече инвестиции уж. Е, големите инвестиции така и не дойдоха.

Слава Україні!

Тема Re: Статистика за нетна заплатанови [re: Amateur]  
Публикувано14.01.24 11:30

Ако държавата се спретне да си събере данъците върху тия 33% сива икономика и затвори кранчетата да не се краде масово от всички бюджети: местни, на НЗОК, републикански, на НОИ и т.н. това означава вдигане на пенсии и заплати поне с 25% и бюджетен излишък 3%. Но това си е манталитет. Българина е местно балканско говедо, но е силно деградирала умствено, чалгаризирана, циганизирана и национално дезориентирана порода.

Северняк=Югоговняк!

Редактирано от jingiby на 14.01.24 11:38.

Публикувано14.01.24 11:39

Когато някой тръгне да събира тия пари, всички ресторантьори, зърнопроизводители, фермери и тираджии излизат на протест, воглаве с профсъюзите.

Слава Україні!

Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано14.01.24 11:47

Едва 7% от българите инвестират. 84% живеят от заплата до заплата

Тема Re: Статистика за нетна заплатанови [re: komitaO3]  
Публикувано14.01.24 11:55

В развитите държави вече е известно, че създаването на финансово спокойствие и благополучие не е функция на заплатата, а на добри лични финансови знания, умения, както и изграждане и управление на финансови актив", коментира резултатите изпълнителният директор на Finance Academy. Не може да пръскаш пари за щяло и нещяло и да я караш като циганите. Това е днешния среден българин. Той си купува суперскъп и излишен телефон, кара Мерцедес или Ауди и виси по кръчмите безцелно. Само 7% вярват, че повишаване на данъците ще повиши качеството им на живот. Пълни дебили.

Северняк=Югоговняк!

Редактирано от jingiby на 14.01.24 11:47.

Автор kuduger965O6 ((a.k.a.kudoglu))
Публикувано14.01.24 11:56

Направи ли ти впечатление А. Райчев, каква самотна птица бе в студиото на Панорама?
На моменти ми изглеждаше като извънземно, попаднало ненадейно в некакво телевизионно студио на планетата Земя, баш на Балканите!

Публикувано14.01.24 11:57

Предполагам, че и двойно да се вдигнат реалните доходи, тези проценти няма съществено да се изменят. По-често ще ходят на почивка и повечко подаръци за Коледа.

Слава Україні!

Публикувано14.01.24 11:57

Последния ти постинг намиран за много точен, но крайностите по отношение на българина за пресилени и не съвсем уместни.

Тема Re: Статистика за нетна заплатанови [re: kuduger965O6]  
Публикувано14.01.24 12:01

Не знам? Един професор по право и социология, евродепутат, беше казал, че 80% от българите са дебили. Мисля, че преценката му е доста сдържана и бройката е поне 10% подценена.

Северняк=Югоговняк!

Публикувано14.01.24 12:06

С колегата (филето, както го нарече) спорихме по темата преди година и половина във форум политика.
Там го споменах, може да се случвало и тук, но не съм сигурен: година или две след влизането ни в ЕС, бе даден стандарта на живот по градове по света и съответната класация, където София бе след Монреал на шеесет и някое си място.
Понеже малко преди това се бях прибрал от Канада , мога да потвърдя, че тази статистика бе абсолютно точна.
С едни и същи пари, купувах едни и същи неща от магазините, при получаване на сходни заплати у нас и оттатък океана, плюс идентични останали разходи.
Същото сравнение направих с високите пенсии у нас, спрямо канадските, след повишението им с активната роля на Василев-Нинова по време на правителството на К. Петков.
И това го знам от сигурен източник, защото не съм прекъсвал отношенията си с познати от там.

Публикувано14.01.24 12:11

Напоследък и аз оценявам преценката на Иво Христов за не съвсем излишна и дори май не съвсем неточна...

Публикувано14.01.24 12:07

А така, това е на тримесечие, общо за трите месеца. Влизат деца, безработни, пенсионери по възраст или по болест, бачкащи на черно и всякакви, освен работещите. Няма как да е висок.

Редактирано от MupaM на 14.01.24 12:15.

Публикувано14.01.24 12:09

Ми най-вероятно никое от двете не е вярно.
Не че му вярвам на Асенката, хич даже не му вярвам, и не че наистина всяко правителство не се засилва с разходи в началото.

Колкото до инвестициите, не сме станали Тайван или Южна Корея и не се очертава да станем, ама да речеш, че хич няма, също няма да е вярно. Тва е като "никаква индустрия/производство няма на тая територия".

Редактирано от MupaM на 14.01.24 12:10.

Публикувано14.01.24 12:14

Все пак, на канадския пенсионер няма да му е кой знае какъв проблем да си направи една двуседмична почивка на Карибите.

Слава Україні!

Публикувано14.01.24 12:15

Оо да, но канадския пенсионер познава географията на света една идея повечко от нашенския и на всичко отгоре е много по-подвижен, да не кажа чергарски настроен, защото живота им е такъв, като на американците.
Играе роля и това, че те от доста време могат да си позволяват екскурзии навсякъде, докато при нас е от скоро.

Публикувано14.01.24 12:25

Изказванията му са като на среден българин.

Публикувано14.01.24 12:30

Интересен събеседник в някои отношения, краен в други!

Автор NAVYBG ()
Публикувано14.01.24 12:55

Ами постилаш си спрямо чергата, стара поговорка. Това от заплата до заплата може да значи съвсем приличен живот. И в какво да "инвестираш" баце - гледай колко години не можаха да направят читава фондова борса у нас, а няма шанс да ме впрегнеш да вкарвам кинти в чужди фирми. То и те не са читави, ето защо се появиха дигиталните валути, но те са хептен въздух под налягане.

Тема Re: Статистика за нетна заплатанови [re: NAVYBG]  
Автор Buyer (ентусиаст)
Публикувано14.01.24 13:37

Същата логика раздува балона на имотните цени в България. Като няма в какво да инвестират парите си хората купуват имоти. Как така БНБ не вдигна лихвения процент и банките си позволяват да крадат парите на хората като не не плащат никакви пари за лихви по депозити? Това ми изглежда като корупционна схема. После банките отчитали рекорди печалби. Ами ще отчитат, като навсякъде по света и най-нерискуващия инвеститор печели в момента 4-5% лихва от спестовен депозит!

Автор Buyer (ентусиаст)
Публикувано14.01.24 13:47

Гледайки отстрани, ми изглежда че високите цени в БГ са не по-малък проблем от доходите. Няма достатъчна конкуренция и закони и предприемачите си слагат невероятни проценти печалба. Например, цените които ми казва сега майка ми за най-прости медицински и стоматологични процедури изглеждат прекалени спрямо доходите. Май доктори и зъболекари са повечето милионери сега. Дано това да привлече кадри от С Македония и други страни.

Не ме разбирайте погрешно, не съм ползвал такива услуги в България от 2001, годината на моята емиграция.

Автор NAVYBG ()
Публикувано14.01.24 14:09

Да, имотите полудяха, цените на жилища и ниви се изстреляха в небесата. За банките е точно така - нула лихви по стестовните, ниски по кредитите и раздават ли раздават. Но и този балон ще се пукне, може би ако не тази година, то догодина с еврото.
Правителството също може да се намеси като пусне облигации, които всеки може да си купи...

Публикувано14.01.24 19:06

Истината е, че по средна покупателна способност сме чувствително по-добре от Сърбия, за Турция да не говорим.

Масата българи извън София работят за около 1500 лв чисто на месец. Приказките за 3-4 работи са като приказките от Шехеразада

Може и да има такива, но не са мнозинството случаи.

Друг е въпросът кой на колко се осигурява.

Има една прослойка от 300 хил, които официално се осигуряват на максимума.

Редактирано от goga на 14.01.24 19:11.

Тема Re: Статистика за нетна заплатанови [re: goga]  
Публикувано14.01.24 19:22

Българинът винаги е бил голям селски тарикат. След като 7% мислят, че е разумно да си платят данъците, не са повече и тези, които мислят нещо различно за осигуровките. Разбира се тук и работодателите-частници не са на по-различно мнение и гледат да прецакат работниците. Изобщо, масов дебилизъм...

Северняк=Югоговняк!

Редактирано от jingiby на 14.01.24 19:18.

Публикувано14.01.24 19:29

Говорим за официалните статистики. В тях влизат официално декларираните доходи.

Автор nikolayds ()
Публикувано14.01.24 20:44

Очевидно неверна статистика

как при брутна заплата 2780 (ср), нетната е 1230 евро?
А, ако вземат среден доход, то тогава слагаш и пенсионерите (и те са пълнолетни) и още повече пада нетният доход.

Освен да е някакъв нетен доход във възрастова група, но и там трябва да се сложат пък безработни и неработещи.

Единствено остава да е "социалогическо проучване" което пък въобще не е меродавно за такива малки суми и периоди.

Виж статията, постната от Комитата е много проблемна. Незнам как е възможно това написано в нея, като всеки от нас е израстнал в семейство "черни пари за бели дни" и приказката за щурчето и мравката. Май там поръчкачителя влияе на резултата

Тема Re: Статистика за нетна заплатанови [re: nikolayds]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано14.01.24 21:56

Говори се за средна нетна заплата, т.е. презумпцията е нает работещ.

Публикувано14.01.24 22:10

1105,80 евро, или 2162,80 лева нетна заплата отговарят на 2780 брутна.
При нормална заплата по трудово правоотношение в размер под осигурителния максимум нетото е 77,8% от брутото.

Може би от леко различни периоди са данните за нетна и брутна, които цитираш. Брутната 2780 да е от по-ранен период. Или нетната да е примерно за София.
При брутни заплати над 3800 ли беше осиг. максимум, върху горницата няма осигуровки, а само данък. Върху заплатите на държавните служители също няма осигуровки (внасят се, но се начисляват отделно, не се вадят от брутната им заплата). Но не знам дали това може да обясни изцяло разликата от 1105 до 1230 евро.

мезон те гледа ококорен!"

Редактирано от MupaM на 14.01.24 22:17.

Публикувано14.01.24 22:20

плюс това има класове труд, трудов стаж и така нататък, така че напълно реална си е цифрата.

Тема Re: Статистика за нетна заплатанови [re: DannyDeVito]  
Публикувано14.01.24 22:13

Класът за стаж си е част от брутната заплата (брутна е различно от основна) и се облага като част от нея.

Редактирано от MupaM на 14.01.24 22:23.

Публикувано14.01.24 22:28

А имаше тук доста народ, дето ме оплюваше звучно при всяка приказка, че заплатите в Румъния не са по-високи от българските, говоря за нетните заплати.

Цифрите за българските, сръбските, гръцките и румънски градове са верни или поне близки до реалността. Говорим за нает труд, не за доходи.

Публикувано14.01.24 22:31

От финансова гледна точка - да, но не и юридическа. Трудовият договор е със фиксирана цифра, върху която се доначисляват всички останали добавки - клас, бонус, стаж, извънреден труд, отпуски и така нататък

Тема Re: Статистика за нетна заплатанови [re: NAVYBG]  
Публикувано14.01.24 22:35

Масовият българин е рожба на социализма - чака си заплатата, това да прави бизнес е нещо много сложно и опасно за здравето. По-добре му е след пет часа със салатката и ракийката.

Автор nikolayds ()
Публикувано15.01.24 03:56

Моя грешка, излиза сметката. На Уеб сайта са в долари, не евро. В евро е 1130 средната за София.

Редактирано от nikolayds на 15.01.24 04:31.

Автор nikolayds ()
Публикувано15.01.24 04:15

* упс то било в долари на линка.

Ако сложел евро се получава 1130 евро за София, което е горе долу точно (отклонение 25—50), което може да е заради курса на долара който ползват. (Ако се ползва онлайн калкулатора за заплати нето в България то 2772 лв е 1080 евро нето)

Последните данни са за 3то тримесечие на 2023 и е 2722 лв.

* По принцип в 4то тримесечие има изкривяване на данните заради премии.

=====
За Атина дава 985 евро средна заплата. Не знам кога в София са били по—високи заплатите от Атина, последно. Сигурно при Юстиниян и Константин :)
А в Солун 830, колкото в Пловдив!? Супер, ако е верно.

Редактирано от nikolayds на 15.01.24 04:25.

Публикувано15.01.24 06:52

Не ги знам тия гледни точки.

В трудовия договор се пише основна заплата, а брутната включва класа и евентуално другите възнаграждения и всички те се облагат като една обща сума

Публикувано15.01.24 06:55

Супер, но не ми се вярва да е вярно. Не знам какво е обяснението за линка.

Автор nikolayds ()
Публикувано15.01.24 08:01

Линка е верен, ако погледнеш горе в ляво валутата е “долари”. Смени на евро и излиза като статистиката от НСИ.

Обаче, това, че в цяла Гърция заплатите са чувствително по—ниски от нас — за мен е невероятно.

Аз веднага Питах жената не иска ли да се пенсионира в града на бабите ни (Солун или Кавала съответно), че с тези цени само на “ренти” бихме имаме 3-4 средни нетни заплати, ама тя не ще :) Трябвало да учи гръцки и да търси нови приятелки :).

Публикувано15.01.24 08:31

За това говоря и аз

Тема Re: Статистика за нетна заплатнови [re: MupaM]  
Автор nikolayds ()
Публикувано15.01.24 08:53

Между другото, гледам ги тези европейски чисти заплати — ами то много ниски, даже в Германия и Англия. Има нещо тука не както трябва. В Гърция Мин е 910 евро, а в Атина средната чиста 980 евро. В Солун чистата заплата е под минималната на 15%.
В Австрия, Мин е 1500 (реално 1750евро), средната във Виена 2600. Не разбирам тази икономика.

====
А и защо е тази огромна разлика между София и Пловдив/Варна. Или между Москва и Петербург (двойно почети).

Редактирано от nikolayds на 15.01.24 09:02.

Тема Re: Статистика за нетна заплатнови [re: nikolayds]  
Автор NAVYBG ()
Публикувано15.01.24 09:27

Данъците в Австрия и Германия са по 40-45 %, много са сериозни, предполагам и в Гърция също.
Важното е какво може да си купиш с тези заплати. В София една прическа под 25-30 лв няма, но в провинцията едва ли ще е над 10-15 лв. Наемите в София са сериозни, надали ще намериш апартамент под 700-800 лв, като с добра локация и обзавеждане са над 1500 лв.

Тема Re: Статистика за нетна заплатнови [re: NAVYBG]  
Публикувано15.01.24 09:40

За това си има един условен измерител purchasing power, подобен е и quality of life, където България също стои по-добре от най-близките ни съседи:

Конкретно за Гърция и заплатите им - осигуровките и данъците им стигат до 70%, масово се осигуряват на минимума, имайте също предвид, че туристическият, ресторантьорския и свързан с тези услуги бизнес консумира основната част от работната ръка.

Публикувано15.01.24 09:53

Не искам да ставам буквалист, имах предвид, че за тази статистика най-вероятно влиза договорната заплата, защото тя е най-видима, останалото е функция на индивидуални изчисления. Имай предвид, че такова нещо като прослужено време има само в България. Само в България в сметкоплана има отделни сметки за заплати и осигуровки, само в България има условно осигуровки платени от работодател и удръжки от работник. В крайна сметка всичко е за сметка на работодателя и това вкарва в огромна заблуда когато се сравняват заплатите в България и Румъния например. За да има сравнение се гледат нетно колко остава в джоба на работника и колко струва един работник на работодателя.

Публикувано15.01.24 10:24

Не мисля, брутната начислена трябва да влиза.
Има си данни за нея всеки месец.

Иначе да, разликите в начисляването на осигуровките спрямо номиналния размер на заплатата и също разликите в размера на данъка върху заплатата (той може да е "компенсиран" от по-висок данък печалба за предприятието) дават известни разлики в резултатите.

Редактирано от MupaM на 15.01.24 10:29.

Тема Re: Статистика за нетна заплатнови [re: DannyDeVito]  
Автор nikolayds ()
Публикувано15.01.24 10:50

Абе, няма как чисто в Солун средната (това дори не е средно претеглената) заплата да е със 15% по—ниска от минималната.
Ако се вярва на този калкулатор

, чистата минимална заплата е 760евро, а в Солун средната 830. Не кой много лъже ;)

=====
А за PPP индекса, повечето е изсмукан от пръстите. Не си струва да се литкаме по него. Пример — в България се яде много хляб (да кажем) и цената му е 1 и съставя 10% от общите разходи т.е. България за 10% от индекса на ППП се взима колко хляба можеш да си купиш с единица работна заплата. В Гърция обаче хляба да кажем е на 5 пъти по висока цена, но съставя само 1% от разходите, щото там ядат ориз за останалите 9%, Ако ориза в България и Гърция са на една цена, то ППП за България срещу Гърция, би бил 4.5 пъти, за тези 10% разходи за храна. Което явно е неверно. С такива “изчисления” правят африканските държави супер богати, а Русия по—голяма икономика от Германия. Ама реално в Ростов на Дон заплатата е 500$ и процента 16% и за да си купиш кола даже Китайска ще събираш безкрайно много години. А в Нюрнберг, Германия, с 4 заплати си я взел тази кола.

—— това е тези дето най—ползват метода за отпускане на заеми.

За качество на живот:
Основните разходи — храна, гориво, електричество, лекарства, облекло, обзавеждане и т.н. са на сравнително еднакви, световни цени, освен ако няма затворен пазар и субсидия (директна или индиректна). Държавата по някакъв начин я събира тази субсидия, така че е безмислено дори да го отчитаме като намаление.

Вижда се, че и при услугите започва са се изгражда паритет. И остават образование, здравеопазване и разходи за жилища. Но това е би трябвало да е 30—35% от общият разход. Така че, разлики от 1.5 или 2 пъти в една страна отчитат явен дисбаланс.

Автор nikolayds ()
Публикувано15.01.24 11:01

В САЩ соц осигуровките и меди—държавната за бедни и възрастни са 50:50 работодател и работник. Общо - 7.45%. Ако си самоосигуряващ плащаш и двете половинки - 14.90%. Съгласен съм, че е глупост, ама не е само в България тази глупост.

Редактирано от nikolayds на 15.01.24 11:01.

Публикувано15.01.24 11:00

Знам че всичко е относително, в крайна сметка човек има един корем да напълни и един гъз да има къде да полегне, но тук става въпрос за статистика все пак. Всичките тези неща които си изброил се имат в предвид в относителното им тегло от общото.

Автор nikolayds ()
Публикувано15.01.24 11:16

Не подозираш колко си прав за стомаха.

1 стомах в България го пълня само със сюмга за 60лв килото - значи харча 60*1.5*30 за 2700 лв
В Гърция го пълня с леб за 1 лв кг или 1 * 1.5 * 60 или 90 лева на месец. ППП ще отчете, че индекса България:Гърция за храна на месец е 60:1. Това е точното изчисление във формулата. И от там се изчислява, колко е тежестта на храната в общият индекс (доход % за храна към условен еталон). И така за всички групи.

Аз и затова сложих и линка —

Няма банка или частна фин организация, която използва ППП при даване на прогнози/анализи, застраховки, рейтинги или отпускане на заеми. Това е показателно, тези дето слагат парите си на риск, ползват пазарна оценка.

====
Иначе се получава Ростов на Дон с 500$ е с еднаква икономическа тежест, както Нюрнберг с 2300$. И сигурно е верно, ако се вземе за мярка потреблението на гречка или разходи за жилище, но за всичко останало (ако не се вземат субсидиите), цената не е кой знае колко различна.

Само, че в Ростов си пълниш корема с гречка и пилешко, а в Нюрнберг с ресторантска и полуготова храна (тук пак е условно сравнението)

Редактирано от nikolayds на 15.01.24 11:30.

Публикувано15.01.24 11:59

Ти май не си учил статистика

За банките вероятно си прав, за банките е важно колко пари можеш да им изкараш, не колко можеш да изядеш.

Публикувано15.01.24 14:39

Има някаква грешка за Гърция, мързи ме да отварям линка и да гледам, но ако заплатите в Атина или Солун излизат по-ниски от софийските - очевидно има грешка.
Средна претеглена и средна в случая е едно и също. Средната по "местоположение" се нарича медиана, когато говорят за средна (а не медианна) заплата, е средна претеглена, средноаритметичното на всички.

Редактирано от MupaM на 15.01.24 14:39.

Автор nikolayds ()
Публикувано15.01.24 20:03

Верно, не съм я учил много статистиката:

1 от ТУ-София (виша статистика)
1 от Икономическия
1 - 101 Екон Статистика от нашият колеж Сонома Стейт

2 Курса по биг дата по 3 месеца от Хайв в Сан Франциско ... (представителите бяха от Гугъл, Линкедин, Микрософт, Ебей, РоллАд, Хадуп, Апачи фондация ... и после УБС (уелтманаджмънт), АИГ застрохователите ... това всичко.в техните статистически отдели и тези за оценка на риска ...)

множество уркшопи по биг дата нализи точно на финасови показатели за оценка на риска и определяне теглото на параметрите в изчисляване на риска и свободните средства на адвайзорите ...

Включително съм участва в патентовани разработки (вено като младши анализатор и писане на прототайпите върху формулите зададени от колегите)

Хич не са я учил и ползвал статистиката в частта, която тука говорим ;)

====

Сега пак казвам, корема, можеш да напълниш и за 10 лева на месец и за 1000 лева.
Това не означава, че ако аз си пълня корема за 10 лева, а ти за 1000,
моят доход трябва да се умножи по 100* за да се сравни с твоят.

Защото, и ти можеш другият месец да се наядеш със същото като мен и да е 10 лева. това назначи, че моят доход е спаднал 100 пъти следващият месец.

Тука давам доста екстремни примери, но така се изчислява ППП.

С колко пари ти си пълниш средно корема и с колко аз и това се приравнява за даване на коефициент

Колко пари ми струва на месец жилището и колко на теб и се дава коефициент

Колко ти струва здравето и колко на теб и се дава коефициент

=> Проблема:
1. Аз ям сьомга, а ти теб
2. Аз живея в средно 130 квадрата с всички екстри, ти в 10 кв фургон
3. Аз се лекувам в болница и за един ден ми правят всички изследвания (да кажем), а ти имаш достъп до мед сестра
4. Аз уча в ТУ-София, ти в оня в Перник

-> и всичко горе по ППП ни дава 1:1 "доход"

Мисля, че сега е по-ясно, но ако искаш, можеш да различни методики и коефициенти тук по години по страни:

А само изчисляването на средният курс на валутата за прехвърляне на цените на "инструменти" колко е сложно, нема да ти казвам. Повечето световни статистики ползват "референтни" курсове, които са далеч от реалността, особено при полу и неконвертируеми валути,, без развита система на борсови търгове.

Публикувано15.01.24 21:12

Последното нещо, което съм искал да направя е да те засегна, ако е станало - извинявам се.
Мисълта ми е, че ти даваш примери като еднократен акт, без натрупване, което е нужно да направиш представителна извадка. Няма как да ядеш ти само сьомга, а аз само качамак, за да извадим някаква представителна извадка, трябва да докажем разликата защо 100 швейцареца могат да ядат сто пъти по-скъпа храна от българина, могат да живеят сто-пъти по-широко, което аджеба ще позволи да има сто пъти по-подредена и по-чиста околна среда.
Естествено е, че има много условности - бананите в Африка са на една цена, в България са на друга, но когато говорим за натрупване, т.е. с колко бананите влизат в накладката на един българин и на един танзаниец тогава можем да извадим сравнителните модели. Извинявам се за лошият превод на някои от понятията.
ППП е само ориентировъчен параметър, чрез който се стремим да направим някои сравния и да умекотим диспропорциите за които Нейви говори по-долу. Вечният въпрос къде се живее по-добре, на село или в града, но там където има големи натрупвания трудно се отрича очевидното.

Автор nikolayds ()
Публикувано16.01.24 01:53

Не ме засягаш :)
Тука всички колеги са много диалогични и интелигентни, за разлика от повечето форуми или мои познати. Затова и съм толкова словоохотлив и гледам да слагам линкове към научно популярни публикации, защото не е добре да готвим на ангаро, а тук и са взискателни колегите :).

бананите в Африка са на една цена, в България са на друга, но когато говорим за натрупване, т.е. с колко бананите влизат в накладката на един българин и на един танзаниец тогава можем да извадим сравнителните модели. Извинявам се за лошият превод на някои от понятията.

Не се ползва “накладки” и цена банан за банан (в примера от СВ ориз 1 и ориз 2, виж надолу), относителен “банан” към “относителен банан 2”.**

ППП е само ориентировъчен параметър,

Има значение за сравнение на динамиката на две икономики (поне по икономика това ще учиш). Мое мнение е, че небива да се ползва за нищо друго.

Виж как се изчислява:

Много елементарен пример — ако преведем двата вида ориз в горната дефинира в български ориз, наречен “хляб”), Руандийски ориз (наречен банани).

10 кг хляб е “храноден” в Бг => следващата година са произведени (не потребено) 10.2 кг или от 100 на 102лв (10 лв/кг)
10 кг банани в Руанда => 11 кг, 11 лв. — ръст номинален 1 лв

Индекса е 10, използват се условните цени на ориз 1 (хляб) към ориз 2 (банан)
Икономиката е 100лв първата година и 102лв втората (БГ), 10 и 11 лв номинално в Руанда.

По ППП Бг икономиката така би имала ръст 2%, Руанда 10%

номинално - българският ръст в 100% по—висок от Руанда, по ППП обаче Руанда има 10% ръст, а ние 2%. И ако храната за ден беше единственият компонент на икономиката, за първата година по ППП сме равни България и Руанда (т.е икономиките в България и Руанда произвежда точно точкова продукт колкото е нужен на всеки гражданин на Руанда и БГ), а втората година имате Руандиска икономика по—голяма от Българската с близо 8%.

Но реално, ние сме вдигнали 200г хляб, а те един банан ;)

Това е теорията на ППП.

Проблемите, произтичащи вече ги споменахме и ги има във статията на МФ,
В краце технически проблеми:
1. Коли артикули влизат в представителната извадка,
2. Изчисляване на тежестта на всеки артикул в общият индекс за страна,
3. Обменен курс между валутите (отново доволно “приблизителна стойност” дори за конвертируеми валути) и тогава * по номиналният БВП (който също има два начина на изчисление).

В зависимост от методиката се мени тежестта на компонентите ма отделно артикули (компоненти) в крайният коефициент за страната. От тук е разликата в методологиите. Затова и се ползва на “академично ниво” този коефициент за да се измерва реалният ръст на икономика извън ефекта на ниска база и валутни колебания.

====
Забележи, аз лично не разбирам индекса за човешко развитие (джини) или на такъв за покупателната способност затова и не говоря. Не съм се интересувал как се измерва, кой е еталона и как се преобразуват коефициентите или как се избира номиналната стойност. Предполагам, този индекс се ползва за качеството на живот. Но ППП неможе да се използва за качество на живот или още по—малко за “сила” (в смисъл производителност или покупателна способност) на икономиката.**

Но виж за темп на развитие, динамиката на икономиката и сравнителни анализи, ППП е единственият възможен, макроикономически, който ми е известен. Но не съм икономист (имам две години в Икономическия като второ висше, докато учех в ТУ + един курс в местният университет, без диплома), така че не ми вярвай за това.

* в централна Африка и други региони, главните калории идват от банани и те съставляват голяма част от разходите за храна. Така че цената на банан в България и условна Руанда не се взима при ППП изчисление.

** виж например как се мени покупателната способност на Българина спрямо условно средно ниво за ЕС, от известно време следва почети плътно динамиката на номиналното отношение на нашата заплата към тази в ЕС и коеф за преоценка се приближава към 1 (в смисъл стреми се надолу). Така става, като е горе долу интегрирано пространство и се маха “аналитичната” (guess work) в определянето на коефициентите (т.е. и структурата на потребление е близка, валутни преобразувания няма и законовата рамка (субсидии) е подобно).

Тук можеш да вземаш този коефициент и при реални ситуации: къде да живея, по—добре ли е да взимам 1000 в София или 1500 в Берлин и т.н.

Редактирано от nikolayds на 16.01.24 02:23.

Публикувано16.01.24 07:01

Ти се опитваш да ме убедиш, че ППП е толкова субективен фактор, колкото е индекса за щастието например. Аз наистина ти благодаря за дългия пост и усилията, но нещата са доста по-елементарни отколкото ги изкарваш. Като говорим накладки на танзаниец, българин и швейцарец въпроса тук е: Колко танзанийски накладки може да купи българин, колко български швейцарец, колко би оцелял някой със танзанийски доходи в швейцария и така нататък, например един швейцарски доходи ако живее в България колко български накладки би имал? т.е. съвсем са си измерими нещата. И не ми говори за сьомга и качамак, говорим за потребителска кошница в преспектива. Да има голяма степен на условност, но условни са и измерителите, т.е. валутите, ако знаеш предварително условностите при всяка една оценка - rallegramenti, както казва Соцоло на Дон Вито :-) то ти си значи милиардер вече по американските стандарти.

Редактирано от DannyDeVito на 16.01.24 06:58.

Автор nikolayds ()
Публикувано16.01.24 12:33

Дани, не го казвам аз, самата теория на ППП индекса е такава. Затова дадох и линка.

Предполагам си имал в предвид “разкладка” (порцион), не накладка (това на спирачката на колата).

Мери обема на танзанийска и българската икономика, измерени в условни разкладки.
Български разкладки (сиомга в моят първи пример за да илюстрирам качественото имерение).

Танзанийската разкладки (банани).

Това е самата теория на ППП и условностите в нея са заложени в самата теория и в подробности как всяка имплемтантация на тази теория изчислява своя си индекс.

Както правилно си забелязал,
ППП не позволява мерене на “това как ще се живее с танзанийски доход в Швейцария” или с “швейцарска заплата в България” и е фундаментално субективен. В статията на МВФ е написано защо.

====
Затова и приемам твърдението, че не бива да се ползва както “индекс” или “мярка” на просперитет или качество на живот. Затова и почнах с първият пример Българска разкладка в сиюмга и танзанийска в банани се смятат за равностойни в ППП дериват а икономика.

Ето тук е списъка на страните по ППП БВП. Виж има 3 различни индекса за изчисляване дадени, на СБ, МВФ и ЦРУ. Само това би трябвало да е достатъчно да те наведе на мисълта, че е силно субективна теория, която има само тясно приложение.

П.П. Че стана вече досадно на хората :), както знаеш в самата икономическа статистика — обобщението е толкова добро, колкото са качествата на входните данни. => ако вярваш на данните, подадени от статистиката на 2/3 от страните в горният лист, имам един мост за продаване, евтино ;)

Публикувано16.01.24 13:45

Purchasing power parity is an economic term for measuring prices at different locations. It is based on the law of one price, which says that, if there are no transaction costs nor trade barriers for a particular good, then the price for that good should be the same at every location.[1] Ideally, a computer in New York and in Hong Kong should have the same price. If its price is 500 US dollars in New York and the same computer costs 2,000 HK dollars in Hong Kong, PPP theory says the exchange rate should be 4 HK dollars for every 1 US dollar.
и още нещо:
The PPP term accounts for this by using a basket of goods, that is, many goods with different quantities. PPP then computes an inflation and exchange rate as the ratio of the price of the basket in one location to the price of the basket in the other location. For example, if a basket consisting of 1 computer, 1 ton of rice, and half a ton of steel was 1000 US dollars in New York and the same goods cost 6000 HK dollars in Hong Kong, the PPP exchange rate would be 6 HK dollars for every 1 US dollar.

Така, значи не говорим за сьомги и качамаци, а говорим за еднакво мерило (кошница) от стоки и услуги.
Затова швейцареца е 6 пъти по-богат от българина защото с неговите 8000 евро би си купил 6 кошници, а българина една.

Автор nikolayds ()
Публикувано16.01.24 14:02

Брат, това е уикипедия, но както и да е. Мир да е, съгласих се.
Руската икономика по ППП, туко що изпревари Германската и гони Японската, даже скоро и по БВП на глава от населението.

Редактирано от nikolayds на 16.01.24 14:11.

Публикувано16.01.24 14:23

По БВП на глава, даже и преизчислен по ППП - сериозно ли? Не ми се вярва.

Тема Re: Статистика за нетна заплатнови [re: MupaM]  
Автор nikolayds ()
Публикувано16.01.24 15:52

Виж линка със страните. Скоро и на глава 84 млн срещу 144 млн (официално, не официално в Германия са 10 млн имигранти, а в Русия май под 140 млн)

Иначе сега само като обем :) Путин каза, да се готви Япония. Тя по ППП Украйна май беше над Норвегия като обем на икономиката. Нема се плаушиш, сичко ток.

И това с 500 заплата в а Ростов (цени на продукти и разходи по жилище, без наем и т.н. съпоставими с България, освен бензина и гречката) и 750 в Петербург (пак съпоставими с България, според роднини, които обаче обмислят да се местя в България) :) и с 1100 в Москва.

Ей това е ППП. И по—горе в стаията на МВФ е изложено защо така се получава. Ама може би, аз не обяснявам добре.

Публикувано16.01.24 16:07

Не преиначавай нещата сега и ти толкова. Цялата концепция е презумпция, естествено че на практика релевантен е номиналният, защото парите не са презумпция, а трябва да ги имаш

. Презумпцията е да се изолира това за което става въпрос по-горе - какво е ако живееш в Пловдив и София - да, в Пловдив ако живееш и работиш може би ще е възможно да получаваш повече блага от софиянеца, но софиянеца все пак има повече пари. И не само че може да дойде в Пловдив и да си напазари всичко, но и да дойде с по-хубава кола и жена да си отнесе за София.

Редактирано от DannyDeVito на 16.01.24 16:07.

Автор nikolayds ()
Публикувано16.01.24 16:14

Така е, дай Боже всекиму хубава (добра) жена и кола за пазар.
Другото, берекет—версим

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  

Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.