Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:00 30.04.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Како постапи Балгарија со арм“ните/власите во ПСВнови  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано07.04.21 11:00



автор: Панде Колемишевски за Нова МАКедонија





Тема Re: Како постапи Балгарија со арм“ните/власите во ПСВнови [re: SashetoBE]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано07.04.21 11:09



Опааа, интернирани власи от Вевчани, Стружко през ПСВ, по поръчение на ВМРО. Сещам се за един дядо от Вевчани от преди няколко месеца, който обясняваше за лошата българска окупация през ВСВ, когато Вевчани е в италианската зона. Явно е било отглас от ПСВ. А благодарение на това интерниране, имаме останали хубави снимки на Пловдив от братя Манаки (или поне от единия).



Тема Re: Како постапи Балгарија со арм“ните/власите во ПСВнови [re: komitaO3]  
Автор kuduger96506 ((a.k.a.kudoglu))
Публикувано07.04.21 11:18



"бугарскиот командант ги собрал жителите на Магарево и на Трново "

Не го знаех това Търново. Къде се пада горе-долу?

Предполагам налседниците на онези, за кои що сборува авторът на пропагандната статия, може да се издират у нас (барем някои) и да видим доколко съвпадат писанията му със случилото се тогава...



Тема Re: Како постапи Балгарија со арм“ните/власите во ПСВнови [re: kuduger96506]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано07.04.21 11:43



Симеон Радев за магаревското Търново:

По-късно майка ми ми разправяше причините за тази тревога. Докато нашите приказвали с власите, пристигнал един поп. Власите казали, че според техния обичай годежът трябва да стане с църковна служба, която била част от венчаването. Нашите се съгласили, но какво било тяхното учудване, когато видели, че попът почнал да чете по гръцки. Баща ми се намесил и казал: "На гръцки не може. Ще викате български свещеник." Власите, смутени, взели да се извиняват, че български свещеник няма в селото. "Ще викате от Търново" – казал баща ми. Търново е на четвърт час разстояние от Магарево. Власите в Магарево били фанатизирани гъркомани. Да се чете у тях на български беше толкова непоносимо, колкото за нашите да се чете по гръцки. Те упорствували. Тогава баща ми казал на вуйка ми: "Ако искаш да ти чете над главата гръцки поп, остани; аз си отивам." Вуйко ми отговорил обаче: "Щом минеш прага, и аз подир тебе." И тия думи предизвикали у власите голям смут. Събрали се в една стая да се съвещават и най-после пратили човек в Търново да доведе български свещеник.






Тема Re: Како постапи Балгарија со арм“ните/власите во ПСВнови [re: SashetoBE]  
Автор jingiby (АнТИКВИзатор)
Публикувано07.04.21 11:57



По това време власите масово са се гърчеели. Поради това след окупацията на Македония са интернирани от българските власти във вътрешността на страната, за да не са близо до фронтовата линия на границата с Гърция. Това го прави всяка държава по време на война. Северномакедонската историография пак изкривява нещата по югославски.




Тема Власите са се грлеечи, ДА, но кога ?нови [re: jingiby]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано07.04.21 12:27



поскоро това е станало през 5-10 век. Сигурно не во 20 ти ? И всепак, техниа латински език е жив и днес, вапреки грчеенот.

Редактирано от SashetoBE на 07.04.21 12:28.



Тема Re: Власите са се грлеечи, ДА, но кога ?нови [re: SashetoBE]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано07.04.21 12:32



През XX век след 1945 г. власите в Македония намаляха от 100 хил. до некакви си 20 хил. И затова ли е виновен бугарскиот окупатор?




Тема Чудесно би било ако Пловдивчани намерат некого... [re: kuduger96506]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано07.04.21 12:39



можно е да имам роднини срешту тјах.



Доле најлево на снимката, селата Трново и Магарево во подножјето на Баба планина на североистошната страна



Редактирано от SashetoBE на 07.04.21 12:50.



Тема Кои пак е казал такова нешто ?нови [re: cumanich126454]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано07.04.21 12:42



говоерно е вдруга тема кои каде и зашто, има повеќе причини. Казанато во темата е само една од тјах и тја не е најважната.



Тема Re: Како постапи Балгарија со арм“ните/власите во ПСВнови [re: SashetoBE]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано07.04.21 13:01



Така е, Саше - за гърчеещи се власи и за сърбоманите е било много тежко. Защото при вас са управлявали хората на ВМРО, които идват с българската армия, и самите те - на ръководни постове в нея.
Но е важно да се уточни, че в този случай новата власт подтиска маргинални малцинства за сметка на мнозинството, което е българско. А до този момент малцинствата тероризират мнозинството.

Редактирано от goga на 07.04.21 13:27.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.