Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:47 27.04.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | (покажи всички)
Тема Не казвам че аз го измислих но много отдавна ми енови  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано29.03.21 19:51



хрумвало без притова да го проечта некаде а сам го писал и тук (но за сажаление трсачката не работи)





Тема Re: Не казвам че аз го измислих но много отдавна ми енови [re: SashetoBE]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано29.03.21 20:25



Има и според мен много точни неща, евала на Гърдев и донякъде на тоя другия, който го чувам за пръв път. Те не са и трудни за разбиране тези неща, стига да понавлезеш малко в темата, но някак въпреки това отнема време, докато се разбере. Наистина ми се струва, че са точни на много места и е добре да бъдат прочетени.

И... може и аз да не съм ги разбрала също докрай споменатите горе неща,

обаче намирам и кусури.
Някак си не ме кефи, бе, не ме кефи и това е, да се поставят на равни начала "нашето" и "тяхното" неразбиране, "нашето" и "тяхното" виждане. Начи, ако едното виждане е в основата си лъжа, ако е изградено целенасочено, то няма право на зачитане (извън неизбежното "това е положението и кво да се прави, ще се съобразяваме с реалността"), няма право на равно уважение, морално право няма да изисква такова уважение като към равнопоставена позиция. Трябва да се знае, че в основата е било целенасочена и голяма лъжа. Не че "нормалните" митологии и уж "колективни памети" на другите народи не се изграждат също в някаква степен баш целенасочено от държавите и политиките им, обаче място за сравнение няма, знаем. Само дето сега ми е трудно да формулирам, още повече набързо, къде е границата, дали е само в големината на лъжата и колко голяма се допуска нормално. ;)

И също, струва ми се, двамата пресилват, може би не много, но според мен като да пресилват значението и разпространението на "спонтанния" македонизъм (Мисирковци разни и други) и обособеността на македонските българи във времето преди ПСВ.

А последните абзаци ми прозвучаха баш като тебе, Саше, когато казваш, че "ето така" трябва да се казват нещата. ;)

”...но ти му се смееш с усмивката чиста на своя малък син...”

Тема Re: Не казвам че аз го измислих но много отдавна ми енови [re: MupaM]  
Автор Shtrkot (fyromophagos)
Публикувано29.03.21 20:33



И аз мисля, че Яворчо е пресолил манджата, макар че му натиснах лайк във Фейсбук, защото е напипал направо дълбинни пластове в проблема.

Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...


Тема Re: Не казвам че аз го измислих но много отдавна ми енови [re: SashetoBE]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано29.03.21 20:45



Я.Г.: Имаш предвид Пулевски и Чуповски ли? Ранните македонисти?

Д.В.: Не съм специалист. Имам предвид една статия на Петко Славейков, от началото на 70-те години на XIX век, която наскоро прочетох препечатана в сп. Култура[4]: там той се бори срещу и влива патриотичен разум в главите на македонистите. Но за да се бори с тях още тогава, тях трябва да ги е имало, нали?

-----
Македонистите от 70-те години на XIX век си имат имена. Те са били десетина човека. Конкретната статия на Славейков макар и да не посочва имена визира само един човек - Кузман Шапкарев. Имал е той в младостта си младежки залитания... Но навреме е ревизирал младежките си тежнения:

Родил съм се в охридский градский квартал, Варош називаем, в махалата «Св. Безсребреници Врачей», на 1-й февруарий 1834 г. (следователно днес, 1895 г., съм на 62-годишна възраст), от родители сиромаси, родом българи, православни християни.






Тема Re: Не казвам че аз го измислих но много отдавна ми енови [re: SashetoBE]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано29.03.21 21:06



Равенство между лъжата и истината не може да има.
Може да има уважение и взаимно зачитане на правото на самоопределение, но не и толериране на лъжата.
Не казвам, че лъжата е само ваш приоритет, но 95% от цялата ви историография се гради на опашати лъжи и измислици. Поне да бяха 30-40% - да има за какво да спорим.

Редактирано от goga на 29.03.21 21:06.



Тема Да припомним...нови [re: cumanich126454]  
Автор Darkages (стар клубар)
Публикувано29.03.21 22:41



... и отговора на Димитър Македонски:







Тема Re: Не казвам че аз го измислих но много отдавна ми енови [re: SashetoBE]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано30.03.21 02:06



Цялата статия и цялото интервю са прекрасна илюстрация на ситуацията, благодаря за което. Това че и двете нации носим политически имена не е лъжа, факт е. Това че и от наша страна доста неприятни факти се замитат под килима - също. При вас пък, с идеята да не се пита и мисли излишно, се замитат, преименуват или направо скриват повечето неща - също е факт. Факт е, че ние като по-голяма и по-стара нация този проблем е на втори, трети или четвърти приоритет, докато при вас е от жизнено важен.
Въобще, пълна е с попадения статията... това с прекрачването на границите на най-либералните много ми хареса, много ми хареса и сравнението с Вапцаров - ядката е македонизма, черупката е България. Е, и тук в тоя форум видяхме първите емблематични реакции от българска страна също ...


Макар, че ме много болеше от ветото, емоционално съм прекалено свързан с Македония, знаех че друг начин освен открит сблъсък няма. Колкото и Македония да не е първа тема и приоритет в България не може вечно да се живее с огледален и фундаментално деструктивен за нашата идентичност свят отсреща, (валиден факт и за двете страни на огледалото) истинска среща беше жизнено необходима, а друг начин да се случи освен насила нямаше. Със всичките рани и синини които всяка от страните ще получи - по-добре така, трябва да се направи в името на бъдещето на децата ни. Аз не мисля обаче, че българската страна ще получи по-малко синини, това е като early warning за всички българи от десния сектор описани в статията, колкото и да мислим колко сме праведни ние, а какви предатели и промити мозъци са отсрещната страна.

Редактирано от DannyDeVito на 30.03.21 02:15.



Тема Re: Не казвам че аз го измислих но много отдавна ми енови [re: SashetoBE]  
Автор leyte (ветеран)
Публикувано30.03.21 11:28



Познавам Явор лично от университета. Това не е типичния културтрегер. Има си таланта и е много продуктивен, бачка яко.

Като същински възпитаник на Класическата гимназия вади тежък изказ, с много орнаментика. Съвсем умело прилага една тънка еквилибристика. За него сякаш материалния свят не съществува. Ако го питаш директно - Ярка, теб материалното привлича ли те? Никога няма да каже НЕ, защото би било лъжа. Няма да каже и ДА - ще обясни колко не е важен въпроса, а нематериалната стойност в оценката на публиката, на другите. Такъв му е занаята.

Няма нужда да го познаваш лично. Ако се вгледаш в снимките и вида му от изявите няма как да не забележиш, че си е съвсем спретнат и пригладен (да, без да лъщи, разбира се). Води се и по модата, тенденциите. Доста често е поставян въпроса за хонорарите и доходите му, но то е завист, суета, от която силно бяга. Макар да няма нищо лошо - кой му е на труда, продуктивността и таланта?!

Та, онова, което спестява на публиката и читателите е отговора на въпросите и изхода от проблемите, които поставя. Нека друг да го направи ползвайки него за пример.

Това, което казва, без да изрича, е че водени от интереса си, личния и чрез обмяна на стойностни продукти директно и без посредници ще преодолеем разногласията. Не случайно в такова дълго изложение няма и намек за материални интереси и печалби. Оставя го да зее като дупка. Той е творец, но и бизнесмен. Пласира и то широко обществено. Прави го отлично и много успешно в Македония. Естествено, че е постоянно под напрежение и в чести противоречия, дори със самият себе си заради нуждата от компромиси. Задоволството е крайната цел. Не компромизма, а в предлагането на стойностен, в това число и културен продукт, приет и оценен високо от другата страна. Затова и предрича дълго задържане на бариерите, понеже те създават и нужди за преодоляване. Ако търсиш нещо да спечелиш, естествено бариерата ще пречи и само стремеж за задоволяването на нуждата би я повдигнало.

Вадете стойностни продукти на поне средно европейско и световно ниво, предлагайте ги един на друг и само така ще постигате съгласие. Останалото е казано и дупката за преодоляване е дълбока. Няма смисъл само да се дълбае. Правете като него!

Редактирано от leyte на 30.03.21 11:29.



Тема Re: Не казвам че аз го измислих но много отдавна ми енови [re: DannyDeVito]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано30.03.21 11:44



"...колкото и да мислим колко сме праведни ние, а какви предатели и промити мозъци са отсрещната страна..."
Дани, абе, ти се фукаш, че тук някои те наричали македонист и омовец, обаче не е за тебе гордото име

омовец, ами си обикновен прогресивен, модерен евролиберал като Стефан Дечев.
Къде, кои точно са неправедностите в нашата позиция? Не че хич няма и не може да има, но дай да ги изброим и да си ги премерим, не само да викате, че и едните, и другите не са прави - един вид, еднакво и симетрично не са прави.

"истинска среща беше жизнено необходима, а друг начин да се случи освен насила нямаше"
В първата част съм съгласна, за втората - не знам, но има или няма друг хипотетичен начин, "ветото" стана начинът, ако друга файда от него няма.
”...но ти му се смееш с усмивката чиста на своя малък син...”

Редактирано от MupaM на 30.03.21 11:48.



Тема Re: Не казвам че аз го измислих но много отдавна ми енови [re: leyte]  
Автор kuduger96506 ((a.k.a.kudoglu))
Публикувано30.03.21 12:01



Статията има един основен недостатък, въпреки че наистина разкрива в дълбочина много от проблемите.

Основният е, че не се разбира никак от нея, че има изкуствен, насилствен елемент в създаването на сегашното положение при тях.
Разбирам деликатността му на интелигент, но Сърбия бе скромно спомената като управляваща Вардарско след ПСВ.
След това България по същият начин през ВСВ.
Това звучи като някакъв знак за равенство, някаква идентична ситуация, която добре знаем, че не е.

От там и дискусията, по-точно основния спор според Явор, ономастичния, губи смисъл, защото през вековете в единият случай (нашият), нещата се случват естествено във времето (очевидно взело векове), а в другия за около половин век, страховито външно въздействие води до изкуствеността днес.

И точно тук се крие и тайната на въпросната издигната стена, която не може да се преодолее. Тя за тях не бива да бъде преодолявана и политически и всякак ще бъде отстоявана. на езика на отминалия 20-ти век, това обикновено значи война.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.