Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:08 03.06.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | (покажи всички)
Тема Не казвам че аз го измислих но много отдавна ми е  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано29.03.21 19:51



хрумвало без притова да го проечта некаде а сам го писал и тук (но за сажаление трсачката не работи)





Тема Re: Не казвам че аз го измислих но много отдавна ми енови [re: SashetoBE]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано29.03.21 20:25



Има и според мен много точни неща, евала на Гърдев и донякъде на тоя другия, който го чувам за пръв път. Те не са и трудни за разбиране тези неща, стига да понавлезеш малко в темата, но някак въпреки това отнема време, докато се разбере. Наистина ми се струва, че са точни на много места и е добре да бъдат прочетени.

И... може и аз да не съм ги разбрала също докрай споменатите горе неща,

обаче намирам и кусури.
Някак си не ме кефи, бе, не ме кефи и това е, да се поставят на равни начала "нашето" и "тяхното" неразбиране, "нашето" и "тяхното" виждане. Начи, ако едното виждане е в основата си лъжа, ако е изградено целенасочено, то няма право на зачитане (извън неизбежното "това е положението и кво да се прави, ще се съобразяваме с реалността"), няма право на равно уважение, морално право няма да изисква такова уважение като към равнопоставена позиция. Трябва да се знае, че в основата е било целенасочена и голяма лъжа. Не че "нормалните" митологии и уж "колективни памети" на другите народи не се изграждат също в някаква степен баш целенасочено от държавите и политиките им, обаче място за сравнение няма, знаем. Само дето сега ми е трудно да формулирам, още повече набързо, къде е границата, дали е само в големината на лъжата и колко голяма се допуска нормално. ;)

И също, струва ми се, двамата пресилват, може би не много, но според мен като да пресилват значението и разпространението на "спонтанния" македонизъм (Мисирковци разни и други) и обособеността на македонските българи във времето преди ПСВ.

А последните абзаци ми прозвучаха баш като тебе, Саше, когато казваш, че "ето така" трябва да се казват нещата. ;)

”...но ти му се смееш с усмивката чиста на своя малък син...”

Тема Re: Не казвам че аз го измислих но много отдавна ми енови [re: MupaM]  
Автор Shtrkot (fyromophagos)
Публикувано29.03.21 20:33



И аз мисля, че Яворчо е пресолил манджата, макар че му натиснах лайк във Фейсбук, защото е напипал направо дълбинни пластове в проблема.

Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...


Тема Re: Не казвам че аз го измислих но много отдавна ми енови [re: SashetoBE]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано29.03.21 20:45



Я.Г.: Имаш предвид Пулевски и Чуповски ли? Ранните македонисти?

Д.В.: Не съм специалист. Имам предвид една статия на Петко Славейков, от началото на 70-те години на XIX век, която наскоро прочетох препечатана в сп. Култура[4]: там той се бори срещу и влива патриотичен разум в главите на македонистите. Но за да се бори с тях още тогава, тях трябва да ги е имало, нали?

-----
Македонистите от 70-те години на XIX век си имат имена. Те са били десетина човека. Конкретната статия на Славейков макар и да не посочва имена визира само един човек - Кузман Шапкарев. Имал е той в младостта си младежки залитания... Но навреме е ревизирал младежките си тежнения:

Родил съм се в охридский градский квартал, Варош називаем, в махалата «Св. Безсребреници Врачей», на 1-й февруарий 1834 г. (следователно днес, 1895 г., съм на 62-годишна възраст), от родители сиромаси, родом българи, православни християни.






Тема Re: Не казвам че аз го измислих но много отдавна ми енови [re: SashetoBE]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано29.03.21 21:06



Равенство между лъжата и истината не може да има.
Може да има уважение и взаимно зачитане на правото на самоопределение, но не и толериране на лъжата.
Не казвам, че лъжата е само ваш приоритет, но 95% от цялата ви историография се гради на опашати лъжи и измислици. Поне да бяха 30-40% - да има за какво да спорим.

Редактирано от goga на 29.03.21 21:06.



Тема Да припомним...нови [re: cumanich126454]  
Автор Darkages (стар клубар)
Публикувано29.03.21 22:41



... и отговора на Димитър Македонски:







Тема Re: Не казвам че аз го измислих но много отдавна ми енови [re: SashetoBE]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано30.03.21 02:06



Цялата статия и цялото интервю са прекрасна илюстрация на ситуацията, благодаря за което. Това че и двете нации носим политически имена не е лъжа, факт е. Това че и от наша страна доста неприятни факти се замитат под килима - също. При вас пък, с идеята да не се пита и мисли излишно, се замитат, преименуват или направо скриват повечето неща - също е факт. Факт е, че ние като по-голяма и по-стара нация този проблем е на втори, трети или четвърти приоритет, докато при вас е от жизнено важен.
Въобще, пълна е с попадения статията... това с прекрачването на границите на най-либералните много ми хареса, много ми хареса и сравнението с Вапцаров - ядката е македонизма, черупката е България. Е, и тук в тоя форум видяхме първите емблематични реакции от българска страна също ...


Макар, че ме много болеше от ветото, емоционално съм прекалено свързан с Македония, знаех че друг начин освен открит сблъсък няма. Колкото и Македония да не е първа тема и приоритет в България не може вечно да се живее с огледален и фундаментално деструктивен за нашата идентичност свят отсреща, (валиден факт и за двете страни на огледалото) истинска среща беше жизнено необходима, а друг начин да се случи освен насила нямаше. Със всичките рани и синини които всяка от страните ще получи - по-добре така, трябва да се направи в името на бъдещето на децата ни. Аз не мисля обаче, че българската страна ще получи по-малко синини, това е като early warning за всички българи от десния сектор описани в статията, колкото и да мислим колко сме праведни ние, а какви предатели и промити мозъци са отсрещната страна.

Редактирано от DannyDeVito на 30.03.21 02:15.



Тема Re: Не казвам че аз го измислих но много отдавна ми енови [re: SashetoBE]  
Автор leyte (ветеран)
Публикувано30.03.21 11:28



Познавам Явор лично от университета. Това не е типичния културтрегер. Има си таланта и е много продуктивен, бачка яко.

Като същински възпитаник на Класическата гимназия вади тежък изказ, с много орнаментика. Съвсем умело прилага една тънка еквилибристика. За него сякаш материалния свят не съществува. Ако го питаш директно - Ярка, теб материалното привлича ли те? Никога няма да каже НЕ, защото би било лъжа. Няма да каже и ДА - ще обясни колко не е важен въпроса, а нематериалната стойност в оценката на публиката, на другите. Такъв му е занаята.

Няма нужда да го познаваш лично. Ако се вгледаш в снимките и вида му от изявите няма как да не забележиш, че си е съвсем спретнат и пригладен (да, без да лъщи, разбира се). Води се и по модата, тенденциите. Доста често е поставян въпроса за хонорарите и доходите му, но то е завист, суета, от която силно бяга. Макар да няма нищо лошо - кой му е на труда, продуктивността и таланта?!

Та, онова, което спестява на публиката и читателите е отговора на въпросите и изхода от проблемите, които поставя. Нека друг да го направи ползвайки него за пример.

Това, което казва, без да изрича, е че водени от интереса си, личния и чрез обмяна на стойностни продукти директно и без посредници ще преодолеем разногласията. Не случайно в такова дълго изложение няма и намек за материални интереси и печалби. Оставя го да зее като дупка. Той е творец, но и бизнесмен. Пласира и то широко обществено. Прави го отлично и много успешно в Македония. Естествено, че е постоянно под напрежение и в чести противоречия, дори със самият себе си заради нуждата от компромиси. Задоволството е крайната цел. Не компромизма, а в предлагането на стойностен, в това число и културен продукт, приет и оценен високо от другата страна. Затова и предрича дълго задържане на бариерите, понеже те създават и нужди за преодоляване. Ако търсиш нещо да спечелиш, естествено бариерата ще пречи и само стремеж за задоволяването на нуждата би я повдигнало.

Вадете стойностни продукти на поне средно европейско и световно ниво, предлагайте ги един на друг и само така ще постигате съгласие. Останалото е казано и дупката за преодоляване е дълбока. Няма смисъл само да се дълбае. Правете като него!

Редактирано от leyte на 30.03.21 11:29.



Тема Re: Не казвам че аз го измислих но много отдавна ми енови [re: DannyDeVito]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано30.03.21 11:44



"...колкото и да мислим колко сме праведни ние, а какви предатели и промити мозъци са отсрещната страна..."
Дани, абе, ти се фукаш, че тук някои те наричали македонист и омовец, обаче не е за тебе гордото име

омовец, ами си обикновен прогресивен, модерен евролиберал като Стефан Дечев.
Къде, кои точно са неправедностите в нашата позиция? Не че хич няма и не може да има, но дай да ги изброим и да си ги премерим, не само да викате, че и едните, и другите не са прави - един вид, еднакво и симетрично не са прави.

"истинска среща беше жизнено необходима, а друг начин да се случи освен насила нямаше"
В първата част съм съгласна, за втората - не знам, но има или няма друг хипотетичен начин, "ветото" стана начинът, ако друга файда от него няма.
”...но ти му се смееш с усмивката чиста на своя малък син...”

Редактирано от MupaM на 30.03.21 11:48.



Тема Re: Не казвам че аз го измислих но много отдавна ми енови [re: leyte]  
Автор kuduger96506 ((a.k.a.kudoglu))
Публикувано30.03.21 12:01



Статията има един основен недостатък, въпреки че наистина разкрива в дълбочина много от проблемите.

Основният е, че не се разбира никак от нея, че има изкуствен, насилствен елемент в създаването на сегашното положение при тях.
Разбирам деликатността му на интелигент, но Сърбия бе скромно спомената като управляваща Вардарско след ПСВ.
След това България по същият начин през ВСВ.
Това звучи като някакъв знак за равенство, някаква идентична ситуация, която добре знаем, че не е.

От там и дискусията, по-точно основния спор според Явор, ономастичния, губи смисъл, защото през вековете в единият случай (нашият), нещата се случват естествено във времето (очевидно взело векове), а в другия за около половин век, страховито външно въздействие води до изкуствеността днес.

И точно тук се крие и тайната на въпросната издигната стена, която не може да се преодолее. Тя за тях не бива да бъде преодолявана и политически и всякак ще бъде отстоявана. на езика на отминалия 20-ти век, това обикновено значи война.



Тема Re: Не казвам че аз го измислих но много отдавна ми енови [re: SashetoBE]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано30.03.21 12:01



Ебахти дългото нищоговорене!!!



Тема Re: Не казвам че аз го измислих но много отдавна ми енови [re: komitaO3]  
Автор kuduger96506 ((a.k.a.kudoglu))
Публикувано30.03.21 12:05



Определено не казва нещо, което тук във форума да не е коментирано, но изпусна също да раздели нещата на:
- определящи политиката на българомразство (политици, интелектуалци, медии).
- обикновени люде (македонци и хора с българско самосъзнание), задължавани да консумират тази ненавситна политика.



Тема Re: Не казвам че аз го измислих но много отдавна ми енови [re: kuduger96506]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано30.03.21 12:24



Ако приемем ситуацията за спор, то за изход от спора трябва да има ситуация win-win. Ние предлагаме такъв вариант, чрез сделката-признаваме че сте македонци, вие признавате че до 1944г., сте били българи. Обаче в този момент се връща плочата 1000-1200г. назад. Да ама по тази логика, може да се оспорва етногенезиса на абсолютно всеки европейски народ. Т.е. нещата от една плоскост, стават лабиринт. От нас се иска да влезем в спирала, в която както казвам ако влезе който и да е европейски народ, няма да излезе. Т.е. ние не стоим на една плоскост с македонците, както лансира Гърдев, щото при нас(и при тях, щото тогава сме били едно), се е случило преди 1100г. А при тях се случва сега, в момента. Недоверието е башка, но омразата е обратнопропорционална посока България. Ако в България има 1/20 омраза, съпоставима с македонските изцепки, при тях е 3/10, че и повече.

Редактирано от komitaO3 на 30.03.21 12:30.



Тема Re: Не казвам че аз го измислих но много отдавна ми енови [re: komitaO3]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано30.03.21 12:36



Да, бе, ама по някаква причина никой не се напъва сериозно да оспорва етногенезиса на друг народ и никой друг не се притеснява, че ще оспорят неговия.



Нямам предвид, че етногенезисът не съществува и че народностите по естествен път не преминават една в друга, разбира се. Ясно какво имам предвид.

Иначе средството може би на теория не е добро. Ако приемем, че оказваме принуда, принудата може да се използва за всичко, дори да се признаят произволни неща, например че македонците произхождат от бушмените, или като във вица за кучето, дето признало, че е лисица, или за ученика, дето признал, че е написал "Под игото". Ама такова средство имаме, такова ползваме. Зер и за "етногенезиса" не бяха използвани много почтени средства, още по-малко - доброволни.

”...но ти му се смееш с усмивката чиста на своя малък син...”

Тема Re: Не казвам че аз го измислих но много отдавна ми енови [re: MupaM]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано30.03.21 12:46



Очевидно има оспорване. От нас. Вече е предмет и на междудържавен спор, със залог членство в ЕС. Не виждам защо Гърдев ни убеждава да приемем македонистката гледна точка. Пробвахме, няколко години ги дундуркахме. Вече не е селска караница, а международни червени линии.



Тема Re: Не казвам че аз го измислих но много отдавна ми енови [re: MupaM]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано30.03.21 12:48



Никъде не съм казал, че нещата са симетрични, нещата са като да сравняваш кон със кокошка. Има какво да се желае също от нас, каквито и оправдания да намираме - ето ще нахвърлям няколко примера - можем много да говорим за поведението на българската държава по време на ИП въстание, спогодбата със Сърбия за спорна и безпорна част, липсата на такава с Гърция преди отварянето на фронта на Балканските войни, отварянето след това на Междусъюзническата, поведението на редица български правителства след войната, забраната на ВМРО, вземането на страната на злото през 2СВ, признаването на македонската нация и предаването на останките на ГД, мълчанието по време на социализма по темата (макар, че ако ги питаш тях е точно обратното), а в по-нови времена - защо чак сега поставихме ребром въпроса? Аз го знам отговора, според мен изчакахме да влезнат в НАТО, самото им влизане в НАТО е като капан за сърбоманите, но погледнато от техни очи такъв остър завой при положение десетилетия на ред ни плюеха, а ние казвахме, че ни вали дъжд е много странно и шокиращо.
По втория ти въпрос - ами те тази среща я избягваха всячески и им беше доста лесно да ти кажа. Главният им проблем беше Гърция и то не защото гърците са прави, ами защото те имат респекта на Гърция и в техните очи е нещо много важно и мощно. В крайна сметка - важно им е спокойно да ходят на море.

. Ние за тях сме или поне пропагандата косвено го внушава - някакви мангали (не можеш да си представиш какви безумни спорове съм водил), бедни, прости, циганите тук скоро ще станат мнозинство, българите бягат от тук, в най-обрия случай някакви роднини от село, които не е хубаво да ги показваш. Тоя наратив им вървеше добре и им изнасяше и защо им е да си го разрушават? Не забелязваш ли, че сега основното им предложение за компромис е - "абе ние нямаме против да си го сметате Гоце, па и нас какво що сакате, оставете ни и нас ние да си сметаме как що сакаме...Е, тоя път изглежда вече, че това трудно ще стане, ще трябва да застанем като в уестърните каубойци на дуел.



Тема Re: Не казвам че аз го измислих но много отдавна ми енови [re: komitaO3]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано30.03.21 12:53



Аз пък мисля, че и двамата много малко сте разбрали от интервюто.



Тема Re: Не казвам че аз го измислих но много отдавна ми енови [re: DannyDeVito]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано30.03.21 13:03



Кое не сме разбрали, па ти?

Това, дето си го изброил в горното си мнение, дори да се каже ясно, дори да е без уговорки (там онова за поведението на България като държава през годините), каквито всъщност могат да се направят, въпрос на оценка, но дори и да не се, аз не го виждам това казване като "също толкова големи синини". Ама хич.

Всъщност разликата ни е основно точно в оценката кой щял да остане с повече синини и много ли е неизгодно за България да ги казва тия изброени от теб неща, друга сериозна не виждам. Те си се казват всъщност и сега, просто не всички ги виждат и преценяват по един и същ начин.

Направо кон за кокошка си е. Що мислиш, че толкова ни е зор да си дадем кокошката (изброеното от теб) срещу коня, който и без това вече сме си го платили...



”...но ти му се смееш с усмивката чиста на своя малък син...”

Редактирано от MupaM на 30.03.21 13:05.



Тема Re: Не казвам че аз го измислих но много отдавна ми енови [re: DannyDeVito]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано30.03.21 13:09



Знаеш ли кое ме е яд? Че интелигенцията ни излъчва такива като Гърдев, които възприемат макар и уклончиво македонската гледна точка. Как па не се намери един наш интелектуалец, който в такова пространствено интервю, философски да обоснове че това е един народ в две държави.



Тема Re: Не казвам че аз го измислих но много отдавна ми енови [re: komitaO3]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано30.03.21 13:13



Е, що, ей го Джамбазки в съседната тема (или не е интелектуалец?

). От двамата определено по-умна и точна ми се вижда позицията на Гърдев.

”...но ти му се смееш с усмивката чиста на своя малък син...”

Тема Re: Не казвам че аз го измислих но много отдавна ми енови [re: MupaM]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано30.03.21 13:15



Джамбазки е футболен хулиган, а не интелектуалец. Докато такива като Гърдев се изявяват по този начин, дотогава ще има поле за изява и на такива като Джамбазки.



Тема Re: Не казвам че аз го измислих но много отдавна ми енови [re: komitaO3]  
Автор leyte (ветеран)
Публикувано30.03.21 13:21



Теб колко би те згряло "един народ в две държави"?
Те и циганите са един народ по цял свят.

Аз примерно нямам проблеми с "два народа една държава".
Много игра на думи става. Кел файда, ако ще си седим все в маймунарника.



Тема Re: Не казвам че аз го измислих но много отдавна ми енови [re: leyte]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано30.03.21 13:30



Ще ме сгрее, щото от хора тип Гърдев, не съм го чувал.



Тема Re: Не казвам че аз го измислих но много отдавна ми енови [re: komitaO3]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано30.03.21 13:40



Не ни трябва изобщо да го чуваме, не и откъм нас. Не е вярно - вече - и само натяга обстановката.

Чичковците и лелите от ИБЕ (институт за български език, нищо нецензурно) на БАН и не само от БАН като Ана Кочева и Кирил Топалов са интелектуалци, не са фотболни хулигани, и са горе-долу на тази позиция, тоест има и такива. Кирил Топалов дори е писател, т.е. с изкуство се занимава - е, не с театър.
Аз не бих казала, че тяхната теза и техните изказвания са кой знае колко по-точни от тези на Гърдев, само дето залитат в другата посока.

”...но ти му се смееш с усмивката чиста на своя малък син...”


Тема Re: Не казвам че аз го измислих но много отдавна ми енови [re: komitaO3]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано30.03.21 14:23



Имаме олиго-ентелигенти или просто продажни книжни урупсии.



Тема Сложете си ръка на сърцетонови [re: komitaO3]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано30.03.21 14:54



Почти съм убеден кой в клуба щеше да има и македонски пасош, ако северняците бяха влезли в ЕС преди нас и сега ни се зъбеха да признаем идентитета им, ако искаме да влезем в ЕС.



Тема Re: Сложете си ръка на сърцетонови [re: goga]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано30.03.21 16:28



Аз не. С ръка на сърцето го казвам. Можех да имам доста по-квалитетни от македонския и не ги пожелах.



Тема Re: Не казвам че аз го измислих но много отдавна ми енови [re: MupaM]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано30.03.21 16:36



Човека просто пресъздава сегашната картина гледана през нашите очи и картината гледана през техни очи. Тук нещата не са кой по-по-най, нещата опират до лична психология, житейска нагласа, история на живота му, история на семейството история на обществото в което са живели генерации така нататък. Въобще не говори кой е прав и кой не, макар и след това да загатва, просто търси решение, жалейки всички, желаещ да спести колкото се може повече синини и за двете страни, за да може да имаме лице и чест да сме заедно и да сме близки. Егоизма от двете страни в този спор е огромен, виждам го много ясно и от българска страна. Извинявай, ама със отношението на Гогата - можем да клопнем кепенците и да забравим за тях, така ще е най-добре, както забравихме за нашите в Гърция, ще го направим и за македонците по един или друг начин.



Тема Re: Сложете си ръка на сърцетонови [re: DannyDeVito]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано30.03.21 16:44



А, чакай, онова македонско нямаше да е като сегашното, а като супериорното "юго" от времето на Тито.
Кво да се лъжем - бая българи са чуждопоклонници - ходиха на концерти на Лепа Брена, слушаха и гледаха юго тв и радиа, възхищаваха се от сърбите...

Редактирано от goga на 30.03.21 16:46.



Тема Re: Не казвам че аз го измислих но много отдавна ми енови [re: DannyDeVito]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано30.03.21 16:50



Иди целувай ръка на ОМО. И те са ни братя, българска майка ги е раждала

Не бъди егоист.

Редактирано от goga на 30.03.21 16:50.



Тема Re: Не казвам че аз го измислих но много отдавна ми енови [re: DannyDeVito]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано30.03.21 17:10



"Човека просто пресъздава сегашната картина гледана през нашите очи и картината гледана през техни очи."
Да, и е е точен в това пресъздаване, аз го писах още в първото си мнение снощи.

За другото обаче не съм сигурна дали е само това, което казваш. Дали е само разсъждения с оглед общо решение. На мен изобщо не ми звучи като да е само това. Писах как ми звучи. Да, и ти така ми прозвуча, ама Гърдев го няма във форума да обясни какво има предвид. Не е казано така поне.
Е, да, ама ако се каже така, отива всичко на кино, щото за тях това не е приемливо и пак няма да сме близки... сигурно има някакво място и за такива опасения, ама справедливото решение не винаги е по средата и съответно не винаги страните могат да си позволят да отстъпват поравно. Могат понякога и да се надяват, че другата страна ще си види грешката там, където не може да се отстъпи; особено когато става дума за чисто фактически заблуди. ;)

Колкото до "егоизма" - не мисля, че е винаги егоизъм, често инатлъкът от наша страна вероятно е неинформираност или невъзможност да си представиш гледната точка, знанията и мотивите на другия, а то не е същото.

”...но ти му се смееш с усмивката чиста на своя малък син...”

Редактирано от MupaM на 30.03.21 17:11.



Тема Re: Не казвам че аз го измислих но много отдавна ми енови [re: MupaM]  
Автор kuduger96506 ((a.k.a.kudoglu))
Публикувано30.03.21 17:25



Като цяло в последните месеци след ветото се прави опит да се създаде впечатление у нас, че таму сите ни мразаат, до степен, че изобщо няма склонни на било какъв компромис.
И това от "огромното множество" от хората...
Айде бе! Отдавна се чудят хард-македонистите как да създадат точно това впечатление у нас и сега им дойде дюшеш ветото, та да видим ние!

А ма по-добре и винаги съм го твърдял от както пиша в този форум (некъде от 2002-2003-та), че така трябваше да стане много отдавна и с Гърдев сме на едно мнение в това отношение.



Тема Re: Сложете си ръка на сърцетонови [re: goga]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано30.03.21 19:31



В много отношения работата е, че до 90-те имахме дефицит на кръчмарска музика и югославската беше някакво допълнение. После нишата се позапълни.



Тема Re: Сложете си ръка на сърцетонови [re: goga]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано30.03.21 20:34



Сред моите роднини, приятели и познати не е имало някой да се възхищават на сърбите. Пиянски изцепки на сръбско е имало, но тая музика само за това става.



Тема Re: Не казвам че аз го измислих но много отдавна ми енови [re: goga]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано30.03.21 20:35



ограничено и тъпо.



Тема Re: Не казвам че аз го измислих но много отдавна ми енови [re: MupaM]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано30.03.21 20:36



или аз не те разбирам или ти мене. Нищо, другия път...





Тема Re: Не казвам че аз го измислих но много отдавна ми енови [re: DannyDeVito]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано30.03.21 20:45



Дани, не си лош българин. Просто, според мен, си лабилен на ниво идентичност по отношение на македонщината.
От този факт ти идват всичките залитания: хем интуитивно усещаш нещата, хем не си в състояние да ги съпоставиш отчетливо и безкомпромисно.
Македония и македонщината днес няма нищо общо с онова, в което те е възпитавал баща ти. Онези отвъд границата не са ти никакви. Уви. Това е истината. Стига с тоя либерален мазохизъм.
На мен Сашето ми близък като човек и личност, а не като "македонец.

Редактирано от goga на 30.03.21 20:47.



Тема Re: Сложете си ръка на сърцетонови [re: goga]  
Автор Shtrkot (fyromophagos)
Публикувано30.03.21 21:16



Бива те да разкриваш врага с партиен билет....



Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...


Тема Междувременно какво е казала...нови [re: SashetoBE]  
Автор Darkages (стар клубар)
Публикувано30.03.21 22:12



...Ана Бърнабич за ваксините, че съм пропуснал? Елате, братя македонци, че им изтича срока, да не ги хвърляме... и вие като стадо путуем за Нишу...

Toni Kocev
“ Свакој вакцини у једном тренутку истиче рок . Астра Зенека је вакцина која и због начина чувања има крачи рок трајања и њој заиста у почетку АПРИЛА - истиче рок “ - Ана Брнарич , српската премиерка на ТВ !? Ауууууууу , солидарна владата на Србија... Ајде навали народе по втората доза , која се прима најмалку по 5 недели од првата - во МАЈ месец , ништо што во почетокот на април ке и истече рокот !!!





Тема Re: Не казвам че аз го измислих но много отдавна ми енови [re: goga]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано30.03.21 22:27



Благодаря.

Твоята оценка и мерило за моята българщина и идентичност е важна за мен. Така както ме гледаш имам ли поне 75% Гога?



Тема Re: Не казвам че аз го измислих но много отдавна ми енови [re: DannyDeVito]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано30.03.21 22:40



100%


Просто споделям как ми изглеждат нещата отстрани, с оглед на това, което чета от теб.

Прав ли съм, крив ли съм - ти си знаеш най-добре.



Тема Re: Не казвам че аз го измислих но много отдавна ми енови [re: goga]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано31.03.21 06:42



Вярно е, че провокирах по-горе, че най-добре да следваме “твоята” политика и да забравим за тях, но бях искрен и аз наистина мисля, че това може би е най-правилното решение. Ако си спомняш още с зората на ветото аз самият подкрепяйки го повтарях непрекъснато, че трябва да забравим за хората там, те са чужди граждани, а ние си имаме работа с държава която в основата си е създадена на антитезата на нашата, на наша антиматерия. Самото съществуване на македонизма във вида, който северно-македонците живеят и вярват е антитеза на нашата идентичност във вида с която живеем от векове. И като говоря за синини от наша страна имам предвид точно това, ще се опитам образно да се изразя - можехме да живеем с тая рана още някое време продължавайки да не мислим за нея, от време на време раната ще гноясва с някое дело в Страсбург с някой наш цирей дето да ни вади от нерви , ще почистваме и сменяме превръзките и ще се правим, че раната я няма през останалото време. Но ще знаем, че същата никога няма да се излекува и че има пълния риск да се превърне в злокачествено образувание. Но един път решили вече да го излекуваме има два пътя - на кардинална хирургия или на дълго лечение със всичките му рискове и в двата варианта. “Твоят” вариант, а изглежда на 90% от българите е първия - вето до дупка, открита битка с държавата им - в тоя случай обаче забравяме за хората там, забравяме за приятелствата, забравяме чувствата си. В крайна сметка който се чувства българин - да взима паспорт (макар че и това вече стана доста трудно), да целува пищова и камата и да минава насам. Вторият вариант изисква по-голямо усилие. По-голямо мислене, повече тактика и опит да разбереш какво им е в главите, за да знаеш какво да правиш. Ние никога не сме били добри по тоя начин на поведение, изисква се дисциплина и широкоскроеност. Но дори и тоя начин да бяхме избрали, дори и най-либералния подход да бяхме избрали да бяхме дяволски добри в това и ние и те - пак има една дълбока разделителна линия на свят-антисвят през която няма минаване. Точно това обяснява Гърдев, но почти никой не го разбра тук. Нашият македонизъм е нещо съвсем обратното на техния македонизъм, нашия македонизъм е ядката, а България е черупката. Нашият, родният македонизъм обаче за съжаление вече загуби битката, най-вероятно е време на хард българизъм със всичките му рискове и синини. Както направихме с нашите хира в Гърция. Който е наш, по-важно му е да е наш - да идва насам, другите - сбогом.
Та така че, като ти споменах името нямах лоша умисъл, надявам се разбра.


Редактирано от DannyDeVito на 31.03.21 06:57.



Тема Re: Не казвам че аз го измислих но много отдавна ми енови [re: DannyDeVito]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано31.03.21 07:00



Да, разбирам те.
Аз нямам нищо против втория вариант. Просто усещам, виждам, че е безплоден още преди да сме го приложили. А и както сам забелязваш - нито имаме времето, нито стандарта на живот и парите, нито широтата на възгледите като общество да го приложим успешно. Ако тръгнем по този път, по който предлагат дечевци и бечевци, по-зле ще стане за България.
По дефолт СМ ни е враг на идеологическо ниво. Те са заченати в грях, но и така сега избират да е. С тях шикалкавене не може да има. Ясно си показаха уж добронамерената воля от 2017-2018 последната година. Тази жлъч и помярщина спрямо българите никога не е изчезвала, за да избие в днешните патологични размери.

А относно връзките с хората.... Че кой ти пречи да ги имаш. Сашето, ако дойде, винаги ще го нагостя и посрещна като приятел. Просто няма да говорим за политика.



Редактирано от goga на 31.03.21 07:01.



Тема Re: Не казвам че аз го измислих но много отдавна ми енови [re: goga]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано31.03.21 07:25



Имаше на времето една песен - све е исто, само ми нисмо

. Сашето отдавна в душата си е целунал пищова и камата, така че дълбоко грешиш за него.

Редактирано от DannyDeVito на 31.03.21 09:47.



Тема Аз не самнови [re: goga]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано31.03.21 10:02



честна пионерска.



Тема Re: Не казвам че аз го измислих но много отдавна ми енови [re: goga]  
Автор leyte (ветеран)
Публикувано31.03.21 11:24



Посочи начин, подсети ти как да вървим напред!
Има ли вариант без общуване, дори с наличието на омраза и неприятни чувства!?

Знаеш ли притчата - в Синай се сблъскват еврейски и арабски войник. Евреинът пленява арабина и тръгват през пустинята, гледайки се с омраза.
Арабинът спира да върви и сяда.
- Ставай и тръгвай, ще те убия, ти си ми пленник и искам да ме заведеш при нашите! Казва евреинът.
- Убий ме! Как без мен ще намериш пътя в пустинята? Пита арабинът.

Ние сме в пустиня. Между нас няма вече абсолютно нищо.
Ти кажи как ще оцелееш! Ще киснеш в мизерия доволен, че който те мрази е по-зле!? Да ти имах успокоението, ще ме извиняваш.



Тема Re: Не казвам че аз го измислих но много отдавна ми енови [re: leyte]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано31.03.21 12:05



Пак клишета.

Какво омраза, бе, пич. Никой не мразя. Не искам да ми крадат историческото наследство и да променят идентичността на покойници. Докато го има това, не ме интересуват икономическите ползи, дето ги няма там.

Или гърците са по-прости от нас?
Хем купиха всичко по-ценно в

Скопско, хем им набиха канчето в Преспа.

Редактирано от goga на 31.03.21 12:25.



Тема Междувпрочемнови [re: leyte]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано31.03.21 13:43



Като не искаш да сме "цигани" в икономически план, що не търгуваме свободно с Русия и Китай, а се подчиняваме та геополитически интереси? Много повече полза и печалба бихме имали от връзките с тези гиганти, отколкото с държавица с населението та София.
Не го правим, защото, освен икономика, има и други по-висши интереси.
Нашият национален не позволява да правим компромиси по темата "Македония". И пак казвам - не сме ние на зор, ние сме в ЕС. Истината е там, а не в Сърбия или Скопско.

Редактирано от goga на 31.03.21 13:44.



Тема Re: Междувременно какво е казала...нови [re: Darkages]  
Автор Shtrkot (fyromophagos)
Публикувано31.03.21 17:13



Мани, мани, тука невинни нема, ама сърбите надминават и най-смелите ми очаквания.....

Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...


Тема Апостолът е казал:нови [re: Shtrkot]  
Автор Darkages (стар клубар)
Публикувано31.03.21 18:13



София
11/III 97 г.

Никола,

От братя Иванови се научих, че братя Цветкови пак са искали да ти попречат за вдиганието и пренасанието.

Ако българите не беха глупави, немаше толкоз да тлеят в робство.



Тема Re: Междувпрочемнови [re: goga]  
Автор leyte (ветеран)
Публикувано01.04.21 09:29



Сериозно ли питаш?
Я виж търговските обеми и САЛДОТО ни с Русия и Китай!
За сведение, от миналата година ЕС прави повече търговски обмен с Китай, отколкото със САЩ. Твърде си под влияние на политиката и пропагандата, ми се струва. По това у нас най-често се водят журналистите и политически ангажираните.

Запада ни е по-ценен, защото към него (с негови пари и технологии за производство, системи за транспорт и правила) продаваме толкова стока произведена тук, колкото и внасяме. Докато с Китай, особено Русия, вноса е колосално повече от износа. Да, като го преработиш и изнесеш или препродадеш също печелиш, но все го правиш в Западна валута и стойностите, които добавяш се трупат на нея.
Тези неща са елементарни и трябва да ги знаеш. Отчитайки, няма да питаш. Не ти пречи да се развиваш от запад на изток. Особено когато си с нашия мащаб и географско положение.

Темата Македония тук се експлоатира повече за вътрешно и външно партийни цели, отколкото реално да се търси решение. Отнася се както за нас, така и за тях. Нац.интереса няма общо. Така дразним цял свят, води несигурност. Доколкото гърците ги касаеше да няма споменаване "Македония" в името, толкова и нас ни касае, ще го пишат ли Гоце македонец по месторождение или не.
Гърците ни свършиха половината работа и то най-важната. Това е вече териториален термин. За всички Гоце е македонец по месторождение. Какъв е, не е работа само на СМ. За тях и Майка Тереза е македонка. За Самуил също е тема между БГ и Гърция, Албания, не само СМ. Илинден 1903 по същия начин, даже и Турция има думата.
Разбираш ли, тъпо е да затваряш конфликта между двете страни само. Все едно Карл Велики е германец и другите да си гледат работата. Да, германец е, но е символ на обединена Европа и е владял Франция, наследниците му цял континент.
Така и тук - да, Самуил е българин, но обединил цял полуостров на три морета със столица в днешна СМ. Византия така и Османска империя пак така. От Плиска, Преслав и Търново ние го правим. Това обединение е важното, то е общия идеал, а не кой чий е!
На Илинден имаме власи, българи, албанци, че по-късно техни наследници днес са гърци и македонци, но със същия идеал. По Младотурската революция сме всички заедно - българи, гърци, власи, албанци, че и със самите турци в съюз за по-добро бъдеще.

Имаш камара примери и символи са сближение далеч надхвърлящи тесния ти интерес. При това днешните нации нищо не им пречи да си тачат което им е на сърце, но всички ядем и серем по един и същи начин. Ти трябва и да се храниш, сещаш ли се!?
Инак, няма да има какво да си споделяме тук.





Тема Re: Междувпрочемнови [re: leyte]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано01.04.21 09:36



да, бе, да.
Затова не можем да купуваме руски ракети, танкове и китайски сателитни системи.
А тръбите.

Ти, май, слугуваш на отвъдокеанската пропаганда.

Не съм фен на Русия и Китай, но просто казвам, че за едни може да налагат политически и геополитически аргументи над икономическите, а за други - не. Ние, понеже сме наведени, сме "цигани", дразним и т.н. уж много напредналите западняци. Айде, бе.
Гърците като им се издървиха, плюеха ги, ама ги търпяха. Все ние сме по-големи католици от папата. Какво ме интересува какво си мисли някой Джон за нас, който яде хамбургери и не е прочел една книга с руска класика, и мисли, че САЩ са създадени по времето на Римската империя. Мен ме интересува България.

да, със Запада. Но не наведени и с палец в задните части. За да угодим цивилизационно.

Редактирано от goga на 01.04.21 09:38.



Тема Re: Междувпрочемнови [re: goga]  
Автор leyte (ветеран)
Публикувано01.04.21 10:08



Още на руските танкове и ракети се отказвам от спора.

В България се търкалят няколко хиляди реплики на BMW, Mercedes и подобни китайски, барабар с досега произвежданите Лада Нива.
Ти, защо не си купиш една такава, да си я ползваш цял живот надеждно и спокойно с всичките им "предимства", а искаш да нахакаш цялата ни армия да се въоръжи така?
Ами аз не съм съгласен и ще се Боря с всички средства, защото е мега тъпо! Ако бяха така свестни, израелците първи щяха да се оборудват с тях. Друг довод не ми трябва.

Колкото до сателитите, провери от кога имa и какво значи Galileo, Glonass, Global Positioning System, а от кога има BeiDou. Предимства, недостатъци, достъпност, надеждност.
После, с още малко усилие ще намериш и съвсем различна сателитна технология (кюбсат), която е с българско сериозно участие и спокойно може да ползва... Индийска ракета.

Какви филми гледаш нощем ... Не те знам, но не виждам смисъл в този спор.



Тема Re: Междувпрочемнови [re: leyte]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано01.04.21 10:26



Лада Нива бие всички оф-роуди за парите си. Питай който щеш


А и да сравнявам танкове и ракети с автомобили е все едно да сравнявам компютри с компоти.

Ти верно ли вярваш, че купихме ф 16, защото са най-добре за парите си? Не, това беше политическа сделка.
Приемам, че е такава. А не плод на икономическа или пазарна логика.
Затова като даваме милиарди сме добри, а като си гоним националния интерес - ставаме изведнъж диваци и тъмни балкански субекти. Айде, моля ти се.

Редактирано от goga на 01.04.21 10:26.



Тема Re: Междувпрочемнови [re: goga]  
Автор leyte (ветеран)
Публикувано01.04.21 11:18



Божеййй... Не знам... Вече не разбирам.

Бих легнал до теб в окопа да пазим държавата, но не бих тръгнал по света с теб за доброто й.



Тема Re: Междувпрочемнови [re: leyte]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано01.04.21 11:24



А що, много съм толерантен и космополитен.
Просто нямам розови очила





Тема Re: Междувпрочемнови [re: goga]  
Автор kuduger96506 ((a.k.a.kudoglu))
Публикувано01.04.21 12:37



Гога, какво да купим за тези пари, Ф-35 ли?
Нали беседвахме много на тази тема преди година и кусур...

И да, технологиите за цивилни и военни цели са все същите.
Леки коли, камиони, БТР-и, танкове, самолети, кораби...

Има разлики в качеството и може да си напълно убеден в това.
Само че, при глобален конфликт ние няма да ги разберем, нито било коя пропаганда няма да може да спекулира надълго и нашироко...

Няма нужда от точни попадения на 500 балистини ракети.
Достатъчно е да не дефектират една пета от тях!

Руснаците си организират танкови игри. Да си го мерат с често играещите в тези игри съседни държави.
Ако некой ден израелски, германски или американски екипажи с "Меркави", "Абрамси и "Леопарди" се отзоват, ще полюбопитствам за резултата.

Другото е бошлаф и битка за пазари.



Тема Re: Междувпрочемнови [re: kuduger96506]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано01.04.21 12:46



Грипен, щяхме да вземе повече самолети и то веднага...



Тема Re: Междувпрочемнови [re: kuduger96506]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано01.04.21 13:27



Аз не съм против Ф 16.
Но трябва да се помни, че ги взехме, за да напълним гушата на америkaнските съюзници и от лоялност, а не, че са най-добри и най-приемливи за нас.

Сега като сме ги взели, нека и янките помнят този жест и да не се правят на луди като им казваме, че по темата "Македоия" компромиси с истината не може да има





Тема Re: Междувпрочемнови [re: komitaO3]  
Автор kuduger96506 ((a.k.a.kudoglu))
Публикувано01.04.21 14:22



С "Грипените" имаше един проблем:
Шведите ни предлагаха следпървоначални модификации "C", а не равностойната на Ф-16 блок 70, модерен JAS-39 E (т.е. NG, която е и много скъпа).
Все едно да бяхме купили от американците по-старите блокове на шестнайстката (но не първите), като да речем Блок-25.



Тема Re: Междувпрочемнови [re: goga]  
Автор kuduger96506 ((a.k.a.kudoglu))
Публикувано01.04.21 14:24



И добри и приемливи са за нас (не са за геополитическия ни противник в Черно Море, руснаците), но по последният параграф съм напълно съгласен.



Тема Re: Междувпрочемнови [re: goga]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано01.04.21 14:52



Гога, ти си специалист по всичко и ще оправиш всички.
Направо прави партия и води държавата.





Тема Re: Междувпрочемнови [re: DannyDeVito]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано01.04.21 15:16



А, недей така, твоят любимец Боко не мога да го стигна

Той е от 'всичко-разбирачите". Аз съм просто един скромен участник във форума, без политически и бизнес амбиции.



Тема Re: Междувпрочемнови [re: kuduger96506]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано01.04.21 15:32



Така е, не върви на чисто новия ни самолетоносач да кацат някакви таралясници.



Тема Re: Междувпрочемнови [re: kuduger96506]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано01.04.21 15:35



Когато ни ги доставят, очаквам московския Мордор да капитулира незабавно.



Тема Не е за смеене, да не беше Гогатанови [re: DannyDeVito]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано01.04.21 15:37



след като Персоне се отегли, досега штјах да ви направа вјерујушти македонисти.

Е сегавече стана за смеене




Тои просто гласно ни казва това което повечето го мислите но понекога не искате да го пишете чак толкова директно. Зашто специјалист по всичко !? или кои тука не е специјалист по висчко? Нека прв да хврли камака.

Битно е да си имаш мнение по всичко, ако е аргументирано оште подобре.



Тема И аз бих легнал снови [re: leyte]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано01.04.21 15:42



таја примерно



ако се наложи !

Зашто спрехте, токмо стана интересно !?

Редактирано от SashetoBE на 01.04.21 16:24.



Тема Re: Междувпрочемнови [re: komitaO3]  
Автор kuduger96506 ((a.k.a.kudoglu))
Публикувано01.04.21 15:45



"очаквам московския Мордор да капитулира"

Неуместно, но със сигурност не се радват на въздушните и морски учения на НАТО в акваторията.

Последната модификация на "Фолкъна" е много сериозна бойна система, можеща да работи и над морски простори.
Това не е валидно за старите "Грипени". Новите щяха да ни излязат по-скъпо с неизвестен хоризонт на получаване (едва започват да постъпват в шведските ВВС) и привеждане в бойна готовност.



Тема Re: Не е за смеене, да не беше Гогатанови [re: SashetoBE]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано01.04.21 15:56



Мене можеш да ме направиш верующ македонист, колкото и сродника ти Софмак - на 31 февруари...



Тема А зашто да не на 1 винови [re: tuzlija-179435]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано01.04.21 16:01



Април !?



Тема Re: Междувпрочемнови [re: kuduger96506]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано01.04.21 16:03



Неуместно е слаба икономика като българската да бъде товарена със свръхскъпи самолети, заради обсесията на една отвъдокеанска държава и 1% български маниаци.



Тема Re: Междувпрочемнови [re: komitaO3]  
Автор leyte (ветеран)
Публикувано01.04.21 16:18



Абе тва да не е като да си натовари някой градски семейния бюджет със стар Додж бе, комшо!



Купете си Лада Нива и марш с офроуда до Сибир! Тъкмо да докара до там и клекне. Да няма връщане.

Ах, как искам така мен някой да ме засили в Небраска аааааа!!! Лошото е, че ако ми дадеш Доджа и ще се върна с него. Няма да се отървеш от мен както аз от вас.




Тема Re: Не е за смеене, да не беше Гогатанови [re: SashetoBE]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано01.04.21 16:19



Ами аз не съм специалист по всичко. Почти нищо не разбирам от военна авиация. Дори вече и от футбол не разбирам, щом Македония може да бие Германия и то в Дуисбург...





Тема Re: Междувпрочемнови [re: leyte]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано01.04.21 16:33



Да, бе, те затова в Северозапада масово ползват москвичи да возят дърва от планината. Всичко друго отдавна е дало Богу дух. Само нескопосания москвич с нелепата форма и двигател от 50-те може да издържи



Нивата е бавна, дървена и уморителна на магистрала, но на черен път бие много по-скъи от нея лъскави еквиваленти. Питай авджии, като не ми вярваш.

Редактирано от goga на 01.04.21 16:33.



Тема Re: Междувпрочемнови [re: leyte]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано01.04.21 16:39



Глупости.



Тема Re: Междувпрочемнови [re: goga]  
Автор leyte (ветеран)
Публикувано01.04.21 16:41



Ти спри да ми се обясняваш а повтаряй след мен:

"I hereby declare, on oath, that I absolutely and entirely renounce and abjure all allegiance and fidelity to any foreign prince, potentate, state, or sovereignty, of whom or which I have heretofore been a subject or citizen; that I will support and defend the Constitution and laws of the United States of America against all enemies, foreign and domestic; that I will bear true faith and allegiance to the same; that I will bear arms on behalf of the United States when required by the law; that I will perform noncombatant service in the Armed Forces of the United States when required by the law; that I will perform work of national importance under civilian direction when required by the law; and that I take this obligation freely, without any mental reservation or purpose of evasion; so help me God."

Утре, като изтрезнееш се обади да те изпитам!



Тема Re: Междувпрочемнови [re: leyte]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано01.04.21 16:43



Е голям мерак ти беше, ама не стана.



Тема Re: Междувпрочемнови [re: komitaO3]  
Автор leyte (ветеран)
Публикувано01.04.21 16:48



Всичко става, брат!
Само мерак да има.



Тема Re: Междувпрочемнови [re: kuduger96506]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано01.04.21 16:50



Говорим за смешни бройки. С 8 самолета нищо не можеш да направиш. За същите пари, ако бяхме взели 30 модернизирани миг 29 или техни нови еквиваленти, щяхме да сме по-боеспособни. Но пак същата работа. Под 100 самолета няма къде да си го мерим.
Купихме ф 16, за да покажем лоялност. Нека да е взаимна. Нали сме съюзници, а не колония и метрополия.



Тема Re: Междувпрочемнови [re: leyte]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано01.04.21 17:00



Минало ти времето за тия мераци, сега само бълваш пропаганда





Тема Ок, за спорт можеш да ми се доверишнови [re: DannyDeVito]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано01.04.21 17:07



просто следвај ми мненијата на стената. Това което ште го постна след некое време ште го видиш на бреикинг њус по еден или друг начин.

Примерно, от 2019 година. На опитно око което разбира от спорт само от тези две додавања му става јасно че става дума за футболни великани. Едениа даже доказан а вториа бадешт.



се мисли на това



Следва нешто от 2020



И се стига до това от вчера.

Редактирано от SashetoBE на 01.04.21 17:07.



Тема Re: Междувпрочемнови [re: komitaO3]  
Автор leyte (ветеран)
Публикувано01.04.21 17:08



Бълвам аз... То поне някой да плащаше, щеше да видиш ти!

Ахмаци сме ние, брат. Ахмаци!
Хората с това пари правят, а ние...!?!

Какво разбираш ти от Грипен бе, в Грипен знаеш ли колко плащат?

Редактирано от leyte на 01.04.21 17:08.



Тема Re: Не е за смеене, да не беше Гогатанови [re: DannyDeVito]  
Автор kuduger96506 ((a.k.a.kudoglu))
Публикувано01.04.21 17:13



Свръхскъпи… както се видя не са. Такива са Ф-35 и новите модификации на "Тайфун" и "Рафал", които бяха по-добра опция, но както спомена, не са за нашата икономика.
Американците си гледат интереса, а за процента на маниаците не съм сигурен!
Дори не знам че има такива....



Тема Re: Междувпрочемнови [re: leyte]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано01.04.21 17:23



Що, ти повече ли разбираш от самолети





Тема Re: Междувпрочемнови [re: goga]  
Автор kuduger96506 ((a.k.a.kudoglu))
Публикувано01.04.21 17:24



Започнах да имам чувството, че си пиша с един човек в лицето на два ника по темата:

- Миговете са история, разбираемо защо (да си ги дават на сърбите).

- "Фолкъните" в крайна сметка би трябвало да станат 16 бройки.

-Ф-16 не е просто лоялност, а една съвместима с останалите натовци наоколо бойна система (Румъния, Гърция, Турция), което от всяка гледна точка било икономическа или военна е за препочитане (става въпрос за логистика, ремонт , обучение и т.н.).


Малко да се пренесем в цивилния свят.
Даже има чувството че или си нямаш идея какво се сглобява като пикапи и СУВ в САЩ и Япония или нещо провокираш като комита!
В 2002-ра играя на търг под един мост в Монреал. Понтиака ми замина и трябваше спешно да взема нещо, което стана с един Шевет за смешни долари.
Обаче някакъв тип наби кнти в една Нива. Имаха някакво име в Канада за среден off-road, за тежък обаче не говорим, а за екстермностти съвсем (скалиста повърхност, огромни наклони, голями трапове).
Струва ми се, че дори не можеш да си представиш широката гама с която разполагат американци в това отношение и японци (те пък за да пробият на американския пазар).

Редактирано от kuduger96506 на 01.04.21 17:30.



Тема Re: Междувпрочемнови [re: kuduger96506]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано01.04.21 17:26



Е какви пикапи и сувове сглобяват? Такива, които харчат по 20 на сто

и част от които ги купи Фиат



Тема Re: Междувпрочемнови [re: komitaO3]  
Автор kuduger96506 ((a.k.a.kudoglu))
Публикувано01.04.21 17:32



Крайслер-Додж станаха част от ФИАТ, но те и преди това не бяха самостоятелни в групата на Даймлер.

Виж цялата гама пикапи и СУВ (+КЮВ), които произвеждат Форд Мотор и Джвнерал Мотърс.



Тема Аман стига, каквото и да е само да не ја докаратенови [re: kuduger96506]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано01.04.21 17:37



и вие до тук










Тема Какво имаш предвид с този вапроснови [re: leyte]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано01.04.21 17:48



“в Грипен знаеш ли колко плащат ? „

???



Тема Re: Междувпрочемнови [re: kuduger96506]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано01.04.21 17:53



Какво да и гледам?



Тема Re: Междувпрочемнови [re: komitaO3]  
Автор leyte (ветеран)
Публикувано01.04.21 18:09



Не, аз разбирам от стюардеси.
Познай като не ме ъпгрейдват какво става... Бай Ганьо ряпа да яде.





Тема Re: Какво имаш предвид с този вапроснови [re: SashetoBE]  
Автор leyte (ветеран)
Публикувано01.04.21 18:29



Че швейцарците са адски тъп народ, щом 2014г 54% от тях гласуваха срещу сделка с Грипен.
Ако шведите бяха платили на Гога и Комита да им обяснят какви са американски подлоги, щеше и на кравите там да им секне млякото. Милка фалира, край! Ще карат на Своге аеро.

Доводите са покъртителни, а и никой в Швейцария не разбира от самолети, нямат си и генерал за президент...
Мъчно ми е за тях. Плача!



Тема Re: Какво имаш предвид с този вапроснови [re: leyte]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано01.04.21 18:47



Бахти русофилските шведи майна, санкции за тях





Тема Re: Междувпрочемнови [re: kuduger96506]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано01.04.21 18:52



А, бе, човек, всичко е една чикия на пясъка.
Със 16 ф-ки ще уплашиш някой.
И с 16 ф16 и с 36 грипен - все ще ядем дървото. С 36 самолета може би ще нанесем по-големи загуби. Ама, резултатът ще е същият.
Купуваме американските машини, за да се подмажем, а не да бъдем боеспособни. Целта ни е са запазим традицията, а не да правим наистина значима армия. В тоя смисъл харченето на 2 млрд е безсмислено, ако ще ни третират като колония.

Редактирано от goga на 01.04.21 18:52.



Тема Re: Междувпрочемнови [re: goga]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано01.04.21 18:54



Подкрехям мнението на 1000%. Ама сега ще ти обясняват за пикапите и стюардесите.



Тема Re: Междувпрочемнови [re: komitaO3]  
Автор leyte (ветеран)
Публикувано01.04.21 19:27



А, не бе!

Ще ми говорят те за независимост пазена с ладички и картинки от "Моделист конструктор"...
Да сте ги чели кога е било времето, мурзилки!





Тема Re: Междувпрочемнови [re: leyte]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано01.04.21 19:34



На, земи т'ва







Тема Re: Междувпрочемнови [re: komitaO3]  
Автор leyte (ветеран)
Публикувано01.04.21 19:38







Тема Преди време попитах инсајдер на висока позиција внови [re: leyte]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано01.04.21 19:41



СААБ. Ето какво ми каза.

“They are desperate(се мисли на американците) Gripen has more advanced technology than the US are allowed by DoD to offer outside of the US, and they know it !

F-16 Block 70 is a good aircraft, but it does not have the capabilities, weapons or sensors that Gripen has...By far

It is also much more expensive to operate, which was shown in a independent study by Janes“


Редактирано от SashetoBE на 01.04.21 19:42.



Тема Re: Междувпрочемнови [re: leyte]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано01.04.21 19:41



Съветите поне си плащаха за да сме с тях, нефтец, газец, желязце, а хамериканците, хем искат да сме с тях, хем ни карат да плащаме скъпо и прескъпо. Пък вий си сънувайте мокри сънища за свобода, равенство и загубена младост





Тема Re: Междувпрочемнови [re: komitaO3]  
Автор leyte (ветеран)
Публикувано01.04.21 20:00



Абе ти сериозно ли говориш?
Кажи честно (на 1ви април)!





Тема Re: Междувпрочемнови [re: leyte]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано01.04.21 20:04



Що, лъжа ли





Тема Re: Преди време попитах инсајдер на висока позиција внови [re: SashetoBE]  
Автор leyte (ветеран)
Публикувано01.04.21 20:09



Да пази Бог от такива инсайдъри!

Ние сме тъпи, то е ясно.

Австрийците и те ли? А швейцарците? А словаците?
Е, поне не сме сами :)



Толкова супер била тая технология, че бразилците взели сами да си ги произвеждат.
Аре стига бе, не ми се трещят глупости!



Тема Re: Междувпрочемнови [re: komitaO3]  
Автор leyte (ветеран)
Публикувано01.04.21 20:12



Ти си знаеш.



Тема Re: Какво имаш предвид с този вапроснови [re: leyte]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано01.04.21 20:16



Бърз въпрос: какъв е БВП на Швейцария и на България.?



Всички знаем, че ес класата е колата, ама не всички имаме заплата по 5 бона в евро,за да си я позволим.



Поантата е, че плащаме на американците за геополитическа подкрепа, а не, че самолетите им са някакви супер оръжия. Ебал съм им путката майна, ако започнат да ни извиват ръцете за Македония.

Редактирано от goga на 01.04.21 20:20.



Тема Ами , не само че е инсајдер и директорнови [re: leyte]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано01.04.21 20:33



на проекта за преговори за испорака на Грипен Е за Финландија, даже тои е и половин балгарин.
Заправо, тои не го знае това и си мисли че е македонец.

Редактирано от SashetoBE на 01.04.21 20:34.



Тема Re: Ами , не само че е инсајдер и директорнови [re: SashetoBE]  
Автор leyte (ветеран)
Публикувано01.04.21 21:01



Това обяснява всичко!



Нищо против нямам. Аз гледам според чергата/дереджето ни. Грипен имат чехите - 11 броя взети под наем. Даже не са техни. Те си имат и свои.
Унгария 11, от които 2 катастрофираха.

Изведоха ги от въоръжение Австрия, Словакия, Швейцария.

Отделно, аз не съм и чувал Грипен да е водил реален въздушен бой.

Ф16 е най-воювалата и то успешно птичка. Продължава да се купува и заменя други системи.

Ние си купихме 8 от съвременна модификация. Намирам го съвсем в реда на нещата и съобразно с положение и възможности.
Напълно съм против и една стара руска барака да остава на въоръжение.

Не ми трябва да съм спец или летец. То е толкова нагледно и логично!



Тема Re: Междувпрочемнови [re: leyte]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано01.04.21 21:12



Вие продадохте България

, заради една несбъдната мечта



Тема Re: Какво имаш предвид с този вапроснови [re: goga]  
Автор leyte (ветеран)
Публикувано01.04.21 21:20



Такъв, че не може да си позволи юрофайтъри, но не и да рискува с грипени.

Не произвеждаме сами подобна техника и компоненти, като Полша и Чехия.
Унгария купи грипени и два са извън строя.
Словакия се отказа от тях.

Ф16ки помляха сръбски и арабски Миг29ки.
Гърция е с Ф16 за обмен на опит, Турция даже ги произвежда, Румъния и тя с Ф16.

Какви са тези колонии, метрополии, простотии, ако не моабет за 1ви април!?
Или искаш надеждни пилци или не щеш! Или си в НАТО или не си. Ти избираш!



Тема Re: Ами , не само че е инсајдер и директорнови [re: leyte]  
Автор kuduger96506 ((a.k.a.kudoglu))
Публикувано01.04.21 21:24



Това и щях да ти кажа. Няма нужда да си експерт по бойна авиация, за да разсъждаваш логично, знаейки успехите на Ф-16 и не дотам богатата история на "Грипен".



Тема Re: Какво имаш предвид с този вапроснови [re: leyte]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано01.04.21 21:25



Роб





Тема Re: Какво имаш предвид с този вапроснови [re: leyte]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано01.04.21 21:26



Не така. Ние сме съюзници, а не бананова колония да ни ебават за всичко.
Има теми, по които държим. И ако не ни уважават, да го духат.
Засега слава Богу, имат разум, въпреки либералните талибани около Байдън.


Обърнат ли плочата, ставам русофил





Тема Re: Ами , не само че е инсајдер и директорнови [re: kuduger96506]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано01.04.21 21:26



Очаква се да фъркаме да освобождаваме Крим ли или се нуждаем просто от някакви кошници, които да ни пазят небето по норматив?



Тема Re: Ами , не само че е инсајдер и директорнови [re: SashetoBE]  
Автор kuduger96506 ((a.k.a.kudoglu))
Публикувано01.04.21 21:27



Шведите като цяло винаги са правили добри самолети.
Като се започне още от СААБ-17 и СААБ-18 от времето на ВСВ (не са станали популярни, поради неутралитета на Швеция), та до днес.
А ма що не го попита за цената на модификацията "Е" (NG)?



Тема Re: Какво имаш предвид с този вапроснови [re: leyte]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано01.04.21 21:32



Колега, Ф-16 (макар да е платформа от вчерашния ден) е много добър самолет. Прекалено добър за нас. На нас не ни трябва нападателно оръжие просто защото не виждам необходимост да нападаме чужда територия (само не ми казвай че Ф-ката е отбранително оръжие). А ако трябва да вършим само еър полисинг, то използването на Ф-16 само за това ще да е скъпо удоволствие. За целта ни са достатъчни и чешките учебно-бойни самолети от серия L. И разбира се модерна ПВО




Тема Re: Междувпрочемнови [re: komitaO3]  
Автор kuduger96506 ((a.k.a.kudoglu))
Публикувано01.04.21 21:34



Ако не си фен на тежките и големи автомобили, наистина няма какво да им гледаш. Ако е обаче обратното, ще се хванеш за главата.
Най-добрите в света са в тази област.
Японците си направиха заради този американски пазар общата платформа на "Секвоята" и "Тундрата" при Тойота, както и на "Армадата" и "Титана" при Нисан.



Тема Re: Какво имаш предвид с този вапроснови [re: goga]  
Автор kuduger96506 ((a.k.a.kudoglu))
Публикувано01.04.21 21:39



Човече, като уважаваща себе си авиационна държава, не може авиацията да ни е с таралясници, иначе бих били съгласен с Куманича за учебно-бойните Л-39 или ъпгрейдваната им версия Л-59.
Друго: бъдещите пилоти трябва и да са със самочувствие, че летят на един от най-способните бойни самолети в света, какъвто е случая. Има и много още по-незначителни подробности, някои от които вече споменах по-горе.
Тези аргументи обаче са напълно достатъчни.
И не е лошо да се уверите, какво мислят пилотите ни изтребители!

Редактирано от kuduger96506 на 01.04.21 21:40.



Тема Re: Междувпрочемнови [re: kuduger96506]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано01.04.21 21:39



Гледал съм ги десетки пъти.



Тема Re: Междувпрочемнови [re: komitaO3]  
Автор kuduger96506 ((a.k.a.kudoglu))
Публикувано01.04.21 21:41



Мисля, че Додж караше по едно време или греша?



Тема Re: Какво имаш предвид с този вапроснови [re: kuduger96506]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано01.04.21 21:41



Нашите пилоти се чувстват унизени от държането на американците на Графа. Никакви лъскави тенекии не могат да компенсират това. Не на един началник на базата му биха шута, докато се намери такъв, който лиже американския ботуш.



Тема Re: Междувпрочемнови [re: kuduger96506]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано01.04.21 21:42



Баш си го карам още.



Тема Re: Какво имаш предвид с този вапроснови [re: komitaO3]  
Автор kuduger96506 ((a.k.a.kudoglu))
Публикувано01.04.21 21:46



Това не знам, но знам, че и американци и българи са много доволни от съвместните въздушни тренировки, които провеждат всяка година.

За другото, щом още го караш спираме да говорим. 1-ви още не е свършил, така че до полунощ още много шеги може да се трескат овде.





Тема Re: Какво имаш предвид с този вапроснови [re: kuduger96506]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано01.04.21 21:59



Казах: не съм против ф16, но дайте да не се фантазираме излишно - с 8 или 16 самолета - става само да поддържаме традицията на пилотите на реактивни изтребители жива. То това е и целта - това ми каза наш генерал от ВВС наскоро. Даваме много пари за тези самолети - ако е заради бойните им качества само - не, мерси. Даваме ги за геополитическа подкрепа. ако това не се разбира от американците, казах вече: ДГД.



Сега какво харесвали пилотите... И аз искам бугати, ама няма И детето на картинг-пистата иска болид от формула едно, но разликата в цената е 3000 пъти. Само за едно харесване няма да стане

Редактирано от goga на 01.04.21 22:00.



Тема Re: Междувпрочемнови [re: komitaO3]  
Автор leyte (ветеран)
Публикувано01.04.21 22:04



Кога бе я продадохме НИЕ, че не съм разбрал!?

Така ще ми говориш, като ВИ погнем по горите, като в Гърция, изгорим ВИ задниците с напалм от ЮС и остатъците натирим оттатък Карпатите.
После да си гласуваме в парламента конституция, според която ще изпълним всяка повеля на президента на САЩ.
Щом гърците го направиха значи можем ние.

Недей говори за нещо, дето не е било, пропускайки съвсем-съвсем близкото минало и до днес вкоренено гъзолизачество към "големия брат". Инак те припознавам с тях автоматически.
Разбирам ВИ, ама тая свърши. Ако все още не е, ще си иде с последния носител на партиен билет.

Никое предателско число и дело в България не може да се приравни и дори доближи до числото и делата на руските/СССР предатели. Да съм предател в техните очи за мен е повече от гордост!



Тема Re: Какво имаш предвид с този вапроснови [re: komitaO3]  
Автор leyte (ветеран)
Публикувано01.04.21 22:05



Робувам само на свободата си!





Тема Re: Какво имаш предвид с този вапроснови [re: leyte]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано01.04.21 22:10



Свободни сме били при Крум, сега само имаме свободата да си клатим мъдурите





Тема Re: Какво имаш предвид с този вапроснови [re: goga]  
Автор kuduger96506 ((a.k.a.kudoglu))
Публикувано01.04.21 22:11



Янките, каубоите или краварите, както понякога чета тук да ги именуват, не ядат доматите с колците. Кой им е по-важен, не е въпрос с повишена трудност.

Мисля, че и у нас има хора, които знаят как да играят.

Бугатито би било сравнимо с Ф-35. Изтребителите ни определено са доволни от избора. По джоба ни са.

Важно е и какво въоръжение ще бъде закупено.
То наистина може да бъде само отбранително. Тъй-като обаче и времето на Су-25 изтича, не е лошо да бъде закупено и нападателно такова.
Ф-16 ще съвемещава функциите и на МиГ-29 и на щурмовика.



Тема Re: Какво имаш предвид с този вапроснови [re: cumanich126454]  
Автор leyte (ветеран)
Публикувано01.04.21 22:14



Нападателно и високоточно оръжие ни трябва задължително за участие в мисии на НАТО. Ако нападнат страна съюзник по договор сме длъжни да се отзовем.
Освен ПВО и десетки дронове турско или израелско производство. Унгарците правят същото.

Кога газихме с танковете си в Чехословакия как беше? Сега поне съюзник не ни карат да газим, а пазим.



Тема Re: Какво имаш предвид с този вапроснови [re: komitaO3]  
Автор kuduger96506 ((a.k.a.kudoglu))
Публикувано01.04.21 22:14



Ее и преди Страшни и след него... много векове наред, макар с две прекъсвания.





Тема Re: Какво имаш предвид с този вапроснови [re: komitaO3]  
Автор leyte (ветеран)
Публикувано01.04.21 22:16



Е, аз не ги чувствам така, знаеш надевам се.



Тема Re: Междувпрочемнови [re: leyte]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано01.04.21 22:17



Ахахахахахаха, искрено си ме засмял. Вие, сте тези, които сменихте единия господар с другия. Не искахте самостоятелна политика, искахте да се залепите зад несбъдната си мечта. Идеал не ви беше цар Борис 3, идеал ви беше американската мечта. Ама останахте излъгани като Зуека в "Любов дебне отвсякъде". Мазохизъм е раболепието пред който и да е господар, особено след като едва си се измъкнал от предишния. А тия работи, че който не харесна Ю Ес Ей е русофил, си ги пробутвай някъде където хзащат дикиш.



Тема Re: Какво имаш предвид с този вапроснови [re: leyte]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано01.04.21 22:22



Късе па сме газили Чехия бре, тва със задна дата си измисляте. Пазили сме там като охранителни роти, ама газили сме били. Сега като "газимхме" Афганистан и Ирак, по-кеф ли ти беше? Че ние покрай НАТО един кяр имахме, да се окопаем в Южно Косово, ама там пратихме 10 полицая, а турците база направиха. Ама там нямаше бунс точки за пред новия господар, та не се натегнахме. На това казвам национално безотговорно поведение.



Тема Re: Междувпрочемнови [re: komitaO3]  
Автор kuduger96506 ((a.k.a.kudoglu))
Публикувано01.04.21 22:28



Не е да нема нужда от малко сериозност: каква самостоятелна политика в ЕС?
Има, но донякъде! Това е цената на други облаги.

Какво общо има САЩ с някогашния СССР?
Когато някой прави подобни нелепи сравнения или се опитва да води пропаганда в полза на геополитическия съперник на Запада, но на принципа по който сърбите са убеждавали някога македонците в "еквидистанцията им" от българи и сърби, или по- вероятно: изобщо, а ма хабер си няма от задокеанския колос и със сигурност не се е докоснал там на място до онова, което някъде е чул или прочел, че се нарича "американска мечта".



Тема Re: Междувпрочемнови [re: komitaO3]  
Автор leyte (ветеран)
Публикувано01.04.21 22:41



Цар Борис 3...



Цялата бурбонска пасмина е за гилотината. Колко той, толко и синът му. Щото идеше пак Симеон, нали! Или династия ама донякъде само. Когато ни харесва - може, а когато не, какво правим?

Няма да спра да повтарям, че докато не се появи нещо по-добро, по-успешно и напреднало от държавата, градена от наследници на селяни, като мен и теб, изградили и отстояващи собствена обществена организация с пари, икономика и всичко, тя ще ми е образеца. Цял живот слушам колко загнива и загива, подигравки и обиди от ватенки и царедворци. Последните са провал! Съжалявам, но не им се получава, не привличат така хората към себе си. Не им предлагат по-добро.

Говорим за добрият пример от който да се поучим, а не да даваме клетви и поамериканчваме. Нямам причина да лъжа или се срамувам, преструвам. На никого не преча и никой не искам да ми пречи.



Тема Re: Междувпрочемнови [re: kuduger96506]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано01.04.21 22:45



Гърция как водят в пъти по-самостоятелна политика?



Тема Re: Междувпрочемнови [re: leyte]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано01.04.21 22:50



Ми тогава примера ти трябва да са Белгия, Холандия, Австрия, къде си се вторачил в Луната





Тема Re: Междувпрочемнови [re: komitaO3]  
Автор kuduger96506 ((a.k.a.kudoglu))
Публикувано01.04.21 22:52



Имат много силно лоби там. По-слабо е от еврейското, но не съм сигурен дали не е по-силно например от френското или друго европейско.
Към това да добавим и много по-голямия опит, който имат гърците в подобни взаимоотношения на държавно ниво.

Ние пък се учим, бързо и в движение!





Тема Re: Какво имаш предвид с този вапроснови [re: komitaO3]  
Автор leyte (ветеран)
Публикувано01.04.21 22:55



Не са само охрана. Така са те лъгали.

В Афганистан клаха на поразия, накрая и взривиха кулите.
Ирак ли нападна Кувейт или Кувейт Ирак, напомни ми!
Югославска армия ли нападаше или босненска?
Каква работа имаш в Косово, която да не засяга и албанци, сърби, македонци!?
Или за теб си е ОК, ако искаш нахлуй и в Грузия. Когато ЮС го направят е лошо. Когато са други ОК ли си?

Ще ти отговоря по същия начин - приказките за "господаря" си ги отчитай партийно, но не ме намесвай. За мен съюз НАТО-ЕС-САЩ е правилен, по-достоен и въпрос на свободен избор. Не чувствам вина, а дълг към съвестта си.



Тема Re: Междувпрочемнови [re: komitaO3]  
Автор leyte (ветеран)
Публикувано01.04.21 23:01



Ох, майкооооо!

Като са избили комунистите и гласували в парламент конституция, според която Гърция ще уважи всяко желание излязло лично от американския президент.
Само не ми казвай, че не ти е известно!
От там тръгнаха, дотук стигнаха с малко ЮК и ЮС помощ. Никой не те кара да правиш същото.



Тема Re: Междувпрочемнови [re: kuduger96506]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано01.04.21 23:05



На какво се учим? Зорния "съюз" със СССР ни носеше евтини суровини, верно, за да сме вечно свързани и зависими с тях. До какво ти води съюза с ония? Съветите имаха ли бази тук? Не! Съветите съоръжиха ли ни армията и дадоха ли ни лицензи? Да! С какво са се доказали ония пред нас? Мисля гогата 10 пъти вече описа ситуацията. Ние сме колония, айде протекторат с вътрешна автономия. Ако ние им бяхме важни и ни ценяха, можеха досега да ни съоръжат и комплектоват армията с танкове, БТР-и, хеликоптери втора употреба. Пък после и аз ще съм съгласен да платя за нови Ф-ки. Това е безподобно използване.



Тема Re: Междувпрочемнови [re: komitaO3]  
Автор leyte (ветеран)
Публикувано01.04.21 23:11



Защото така ми харесва!
Без ЮС тези трите щяха да играят днес казанчок или четат Майн кампф. Все тая. Никой нямаше да ги знае.



Тема Re: Какво имаш предвид с този вапроснови [re: leyte]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано01.04.21 23:13



Ааа, мен са ме лъгали

? Ти сигурно лично си бил в Чехословашко . 1 убит от нас чех има ли? А набит? А словак?
Ти в Ирак 1991г. ли беше или след 2003
Староооо, прочетена книга си. И с тия подмятки за партийно отчитане, си много ясен отдавна. Ти си знаеш.

Не е важна геополитиката, ни от мен зависи, ни от теб. Важно е типа мислене как се е формирал. Вашето поколение ръководеше прехода, вие бяхте масата гласуващи, в голяма степен днешна България е продукт на вашите мечти, действия и бездействия. Затова сте ВИЕ. Днес живеем във вашата България. Харесва ли ти?



Тема Re: Междувпрочемнови [re: komitaO3]  
Автор kuduger96506 ((a.k.a.kudoglu))
Публикувано01.04.21 23:22



Гърците отдавна доказаха лоялността си и единствено "Сириза" бе с леко отклонение и невидим уклон към Русия, но толкова.
Тук само като видиш гласуванията от сорта "Путин убиец ли е" или си неволен свидетел на спор като днешния и аз, честно ти казвам, на мястото на американците щях да съм много по-внимателен и мнителен към страната ни.

А България определено ми харесва, иначе нямаше да съм с еднопосочен билет от Канада и още много други, които познавам, а отатък океана не ми беше и не им беше зле.



Тема Re: Междувпрочемнови [re: komitaO3]  
Автор leyte (ветеран)
Публикувано01.04.21 23:24



Тоест, когато не си бил свободен да избираш, са те обгрижили и ти е било биващо. Сега, когато сам избираш с кого да се събираш не ти е кеф, защото никой нищо не ти дава и не го е грижа...

Разсипа ни с тоя пример, ще знаеш.





Тема Re: Междувпрочемнови [re: leyte]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано01.04.21 23:27



С кого си свободен да избираш? Я пак се пробвай?



Тема Re: Какво имаш предвид с този вапроснови [re: komitaO3]  
Автор leyte (ветеран)
Публикувано01.04.21 23:29



То на вас всичко ви е ясно. Ти пръв почна, ама защо твоето право да е и право на друг или свободата за теб е различна от свободата за другите?

Почна да хабиш нерви и ще те оставя. Взе да се вживяваш, струва ми се.



Тема Re: Какво имаш предвид с този вапроснови [re: leyte]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано01.04.21 23:37



Демек аз който обяснявам, да сме по-свободни, съм кривия, че на тия на които им харесва да си дарят суверинитета това не им харесва





Тема Re: Какво имаш предвид с този вапроснови [re: komitaO3]  
Автор leyte (ветеран)
Публикувано02.04.21 00:02



Да, парадокс!

Както с другия ти въпрос - не е задължително да изберем едно и също, важно е да имаме възможността да избираме.

Не приемам твърдението, че влизането в съюз е форма на отказ от суверенитет! Особено в съюзи, за които се иска да се постараеш да си им на нивото. Ако не си ще те изхвърлят.

На мен тук и сега ми харесва повече от там и тогава. Не само на мен, болшинството сме за.
Уважавам правото ти да не си съгласен и усилията ти да докажеш правотата си. Няма да го загубиш спорейки с мен.



Тема Re: Какво имаш предвид с този вапроснови [re: leyte]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано02.04.21 00:05



Брат, кво ниво, тия приеха Черна Гора, Албания и Северна Македония за член





Тема Re: Междувпрочемнови [re: komitaO3]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано02.04.21 05:12



Неутралитетът на Австрия, Швейцария и Швеция е допуснат, признат, приет и т. н.. Собственото желание не е достатъчно. Много добре го знаеш.



Тема Re: Междувпрочемнови [re: leyte]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано02.04.21 05:23



Баща ми се е сетил навремето да пита дядо си имало ли е когато е бил млад такива в България , които казвали :"При турците беше по-добре!" Имало.



Тема Re: Какво имаш предвид с този вапроснови [re: leyte]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано02.04.21 07:33



Нападателно и високоточно оръжие ни трябва задължително за участие в мисии на НАТО. Ако нападнат страна съюзник по договор сме длъжни да се отзовем.

На нас ни трябват (а си и имаме) военно-полеви бани. Това е дейност дори по-достойна от бомбенето на афганистански сватби...
Но налагането ни на Ф-16 има по-дългосрочна непосредствена цел - атака на Югоизтока на Русия. Май на нас с Румъния ще се падне задачата за освобождаването на Крим. За достигане тази бленувана свобода още в първите 20 мин. вероятно ще загубим и 16-те бройки Ф-16. Но тази цена е достойна за разгрома на северната мечка и посаждане на свобода и демокрация в тази сатрапия.




Тема Re: Какво имаш предвид с този вапроснови [re: cumanich126454]  
Автор leyte (ветеран)
Публикувано02.04.21 09:40



Сценарий възможен но малко вероятен. Задължително е да се разгледа, но сам сочиш недостатъците му. Допускаш, че ще те/ни ползват за пушечно месо със съмнителен успех.

Примерите от реалността до сега са коренно различни. В Югославия и Близкия изток не се случи, а бе съвсем допустимо. Дори с решение на ООН и общо НАТО командване сериозните бойни действия и наземни операции се водеха от най-добре екипираните, опитни и подготвени НАТО части. За добро или зло никой от "нашата черга" не бе и мислен да се праща на терен. Американци, англичани, канадци, французи и малко известните испански "азури" свършиха всичко.
Никой не влиза в бой за да го загуби. Извън специалните части им бе забранено да стрелят даже.

Да биеш Русия е и ще си остане неоправдано с оглед на потенциалните загуби предизвикателство за който и да е. Дори да я вземеш цялата не можеш да я управляваш по твой образец, защото народа там не го желае. Дори за Северна Корея се отнася, а и не е нужно. Русия сама участва и зависи от световния обмен на суровини. С трагичното състояние на транспортните си връзки е по-проблемна за обмяна на Китай с Европа, отколкото на атлантиците. Затова и Китай иска да инвестира сам пътя, а Русия го бави. От Кисинджър нищо ли не научихме!? Китай израстна заради запада и обмяна на технологии с него най-вече. Нещо, което Русия не прави. Затова и страда. По-вероятно е бъдещ конфликт между тях двете, отколкото на НАТО с тях.

В тази ситуация ключови са Иран и Турция. За Европа и Атлантика е достатъчно да се помирят с тях или ги подчинят, за да се свърже Китай с Европа. За самият Китай е по-изгодно и близо, защото по пътя е Индия с арабските страни. За какво ти е Русия!? Тя е прекрасна за нас със обмен на суровини и култура, мисъл, човешки ресурс. Ти и на луната да идеш срещаш руснак да си говори с теб.
Турция-Иран-Афганистан. Там са усилията на Европа и Атлантика. Там са сериозните военни планове и операции. Докато не се случи кардинален технологичен превес няма да има директен конфликт. Иран ще страда, турската лира ще пада, Афганистан 100% ще зависи от запада, арабите вече се помириха с Израел (само турците се дърпат). Истинска война между Пакистан и Индия никога няма да има. Това се случва в съюз между Китай и запада. Колкото и да сме в конфликт, интереса е общ. Дори в Суец и Залива действаме заедно и пазим транспорта си.

Стига с тази Русия! Тя е мечка, която половин година трупа мазнини, половин година спи. Смачка някое и друго азиатско малко животно за закуска и толкова. Съвсем в реда на нещата и с векове е така.
Да, в общата картина Крим и Черно море са важни. Но с Русия по-лесно се стига до компромис и разбирателство, отколкото с Перси и араби, вече и турци. На Украйна под някаква форма трябва да се обезпечи загубата на Крим. Първо руснаците да се изтеглят от Донбас и да се налеят много пари в нея. Всички околни трябва да й го гарантираме и за това е нужна демонстрация на всякакъв вид готовност. В това число и оперативна. Само НАТО може да й гарантира, че в бъдеще мечката няма да я гризе повече, каквато гаранция получават Балтика, Полша, каквато търси и Молдова с Румъния. Крим е и ще остане руски. Той ще е по-голям проблем за Русия и разходи за нея, ако не отвори пристанищата си там за нуждите на обмяна с изтока. Ще печелят и те, извоюваха си го по техния си начин.
Съгласен ли си?

България, Румъния и най-вече Гърция са ключови места в тези връзки и се съзнава от всяка страна в конфликта. Нито една страна в Европа не се радва на такива добри отношения с Турция н Иран както България. Ние сме вратата за мирно решение, дори и в случая с Русия. Такива сме по-полезни отколкото в битка. Тази роля все някой трябва да играе и се готви за нея. Аз съм супер доволен от пасианса и дълбоко се надявам да не греша в оценките си за събитията и перспективите. В тях пълномащабна война отсъства напълно. За мен е немислима и не вярвам човечеството да прояви отново подобна глупост. За да седи положението е нужен баланс на силите, какъвто се получи отдавна благодарение на атома. Който пречи на общото развитие ще страда.



Тема Re: Междувпрочемнови [re: tuzlija-179435]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано02.04.21 09:47



Съвсем не говоря за неутралитет, а за вътрешно общественото им развитие.



Тема Re: Какво имаш предвид с този вапроснови [re: komitaO3]  
Автор leyte (ветеран)
Публикувано02.04.21 10:03



На нас ни трябва жизненоважно съюз с Албания, СМ, Косово и Черна Гора, дори и без Сърбия. Ти това не го ли разбираш!?

Няма да видим развитие ако не свържем Южна Италия, Испания, Франция с Черно море и Украйна/Русия до Китай. Всичко останало е балканска простотия, кал в ушите и овче сирене.
Знаеш ли колко чака един кораб да мине през Босфора, примерно...!? Какво се случи за три дни запушен Суец. Ти имаш ли представа какво постигна Тюркиш Еърлайнс за 20 години и колко от дестинациите преди бяха обслужвани от БГА Балкан? Колко пари наля Турция в Истанбул за да има днес три летища? Колко струват новите мостове над Босфора и тунела под него, колко ферита го минават дневно и колко пари се въртят ежесекундно само от такси и билети?
Влак през Босфора не минава и Турция инфраструктура за това още няма.
Това е вече свръх натоварена точка и лимита й е преминат отдавна.
Какъв е изхода, не е ли логично!?!?
Кога си си мислил някога, че гърците сами ще ти предложат да имаш дял, участие в пристанище Дедеагач/Александрополи!?!
Ама чак толкова ли сме тъпи наистина!?!?

В момента като БГ фирма ни дават дата за доставка на три контейнера до Китай след два месеца наша стока за тях. Не сме само ние. Как се работи така в 21ви век!?!?
Тук си ръсим идиотизми, честно!



Тема Re: Какво имаш предвид с този вапроснови [re: leyte]  
Автор mulcho ()
Публикувано02.04.21 10:15



Неуреденото положение в Донбас гарантира на Русия непремане на Украйна в НАТО, трябва да са луди за да се откажат от контрола си там. Украинците си изиграха зле картите и не ги чака добро в обозримо бъдеще. Ф16 е със сигурност лоша сделка погледнато от към цена, начин на плащане, разходи при експлоатация, поръчан пакет с въоръжение, върнати в държавата част от средствата като поръчки при наши производители, време до доставката. Но ако си криминален тип начело на балканска държава и в шепата на чичо Сам са ти ташаците, да си купиш индулгенции с народни пари не е лоша идея.



Тема Re: Какво имаш предвид с този вапроснови [re: mulcho]  
Автор leyte (ветеран)
Публикувано02.04.21 10:36



Ако не си си купувал глобус през живота си и атлас не си отварял, не си стъпвал поне до Истанбул, нещата са така.
Съмнявам се дълбоко да си ама баш от тия!!!

Как цял развит свят прави същото и много повече е свързан с щатите и Атлантика от нас, ние таман тръгнахме и ти реши, че сме във фатална грешка?
Виж си и намека - щатите са толкова гадни, че само чакат някое криминале да им се отвори и те нахакват с лоша сделка...
Това ли се опитваш да кажеш?

Защо, Милчо, приятелю непознати, защо само лошото виждаш и търсиш, кажи, моля те!?
От снощи сте се събрали да ни уморите тука нас, американо и западофилите.



Тема Re: Какво имаш предвид с този вапроснови [re: leyte]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано02.04.21 10:45



Американо и западнофили са две различни неща!



Тема Re: Какво имаш предвид с този вапроснови [re: komitaO3]  
Автор leyte (ветеран)
Публикувано02.04.21 11:00



Да, така мислят влюбените в "синята кръв" и вярващите в благодатта на аристократизма и оправяне с власт.

Аз вярвам в одрипания Чарли, със селското потекло, който разчита на двете си ръце и едната глава, както всеки се появява на този свят.
90% от гениите променили света с откритията и вдъхновяващи с творенията си са точно от тази порода и там оценили дарбата им.
Подобни виреят най-добре на запад.
Тук ти как им викаше... Роби!?!

С теб веднъж си говорихме за селските баби!



Тема Re: Какво имаш предвид с този вапроснови [re: leyte]  
Автор mulcho ()
Публикувано02.04.21 11:03



Щатите са гадни копелета и интересчии, и това е естествено, такива са всички големи сили. И ние да имахме тяхната мощ и ние щяхме да сме същите. Конкурентна борба. Не ги мразя, не ги и обичам, гледам да е защитен българския интерес в отношенията ни, а той далеч не е. Ако купуваш не самолети за 2 000 000 000, а двустаен за 100 000 ,,на зелено" обикновено при сключване на договора даваш десетина процента, при първа копка още 20, при акт 14 още 30 и когато на финала ти връчат ключовете доплащаш. Виж, ако има някой авантюрист който е готов да даде 100% още преди да са готови и плановете на сградата той навярно би очаквал сериозна отстъпка, Божков в Нове холмс им даваше към 20%, нормално, има го риска да останеш с пръст в уста. Редно ли е за базите си в България американците да не плащат наем, а в Турция и Гърция за същото да дават всяка година десетки милиони? И тук вината не е тяхна, а наша, че сме приели да бъдем третирани така. Сам ако не се уважаваш и другите не те уважават. Няма място за филства и фобства, на пиедестал трябва да е единствено интереса на българската държава.

Редактирано от mulcho на 02.04.21 11:07.



Тема Re: Какво имаш предвид с този вапроснови [re: mulcho]  
Автор leyte (ветеран)
Публикувано02.04.21 11:10



За това няма да споря. Америка има свои бази там. В смисъл, те си плащат, но ако реши грък или турчин да влезе в тях трябва разрешение, ако ще и президента им да е.
Всички бази тук са развивани с ЮС пари, но са си наша собственост. Да, даваме на съюзниците си да ги ползват, като всичко логистично се плаща.
Като наем за сметка на ремонт.
Да ти кажа, така суверенитета ми изглежда далеч по-запазен. Цялата инфраструктура се управлява и е наша собственост. На практика нямат тяхна си база тук.

Редактирано от leyte на 02.04.21 11:11.



Тема Re: Какво имаш предвид с този вапроснови [re: leyte]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано02.04.21 11:23



Явно имаш доста свободно време и енергия да си говориш и спориш радиоточки. Дори не са руски, болшевишки са.





Тема Re: Ок, за спорт можеш да ми се доверишнови [re: SashetoBE]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано02.04.21 11:24



Всяка чест! Много ме зарадвахте, наистина!



Бий швабата по главата, бий, бий, бий!



Тема Re: Какво имаш предвид с този вапроснови [re: leyte]  
Автор mulcho ()
Публикувано02.04.21 11:25



За това няма да споря. Америка има свои бази там. В смисъл, те си плащат, но ако реши грък или турчин да влезе в тях трябва разрешение, ако ще и президента им да е.
Всички бази тук са развивани с ЮС пари, но са си наша собственост. Да, даваме на съюзниците си да ги ползват, като всичко логистично се плаща.
Като наем за сметка на ремонт.
Да ти кажа, така суверенитета ми изглежда далеч по-запазен. Цялата инфраструктура се управлява и е наша собственост. На практика нямат тяхна си база тук.

----


Имаш парцел на хубаво място и разрешанаш на Джон да си построи къща там, беплатно, когато не е в имота ти е дал ключовете за да наглеждаш, да му полееш цветята... ако ти поръча 2 литра мляко ти дава 2 лева. Ако му протече покрива си го ремонтира за негова сметка. Къде ти е сметката от такава сделка? Костас и Хасан които също работят с Джон, освен че взимат двата лева за доставеното мляко получават и по 1000 лв. всеки месец като наем. За визите да коментираме ли?



Тема Еееее...дај боженови [re: DannyDeVito]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано02.04.21 11:33



от последната победа до тази поминаха 27 години. Дано следваштата стане поскоро.





Тема Re: Какво имаш предвид с този вапроснови [re: mulcho]  
Автор leyte (ветеран)
Публикувано02.04.21 11:42



Ок, въпрос на гледна точка. Пропуснал си, че в земята си и жилището си мога да влизам и аз без да питам, точно като в свое, но ОК, както ти харесва.

Какво за визите? Да не би да са отпаднали за Турция и да не съм разбрал... Я да видя!
Не са отпаднали.

За Гърция ги махнаха 2010, но пак се пише една молба и САЩ имат право да не ти разрешат. Не е като да си шъткаш както искаш в ЕС. При това престоят е до три месеца разрешен без право да работиш. Има врътки там ако плащаш данъци, но не ми се дълбае, не е в темата и не е разлика, щото касае влезлите вече без значение как.

Да ти кажа, отдавна не съм чул някому да е отказана виза за САЩ. На мен за Зимбабве са ме връщали, но не й за щатите.



Кажи какво имаш предвид? Ние не сме и за пускане така свободно бе, човек! Как ще те пуснат, да им разправяш там какви ги вършели с наши криминали!? Аз ако съм няма да те пусна, седи си тук!




Тема Re: Какво имаш предвид с този вапроснови [re: leyte]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано02.04.21 11:45



Скоро отказаха на познат с 800 000лв. годишно платени данъци. После му шушнали, че все пак трябва да си спазват квотите за откази и просто е изтеглил късата клечка.



Тема Re: Какво имаш предвид с този вапроснови [re: komitaO3]  
Автор leyte (ветеран)
Публикувано02.04.21 11:48



Не сме и за пускане свободно, прави са сега, какво има да говорим!



Тема Re: Какво имаш предвид с този вапроснови [re: leyte]  
Автор mulcho ()
Публикувано02.04.21 11:55



Яд ме е не на американците за визите, а на българските власти които не налагат реципрочно такива и за тях. Тук американските туристи са пренебрежимо малко, загуби няма да има, но ако някой иска да мине да разгледа Пловдив или пък транзит, нека се нареди пред посолството във Вашингтон за интервю, да му вземат отпечатъци, да го преценят дали не е потенциален емигрант и тогава. Но това не могат да го направят осрани и зависими хора, а такива са харесвани от избирателя.



Тема Re: Какво имаш предвид с този вапроснови [re: mulcho]  
Автор leyte (ветеран)
Публикувано02.04.21 12:17



Логиката е в парите, изгодата, после идва политиката. Те ако не те познават и ме могат да те намерят на картата кел файда какъв ви е режима!?
Могат безвизово да ни посещават до три месеца и харчат тук. За повече също им искаме виза. Тоест, няма как автоматически да емигрира.
Нали, искаме пари, туристическа държава сме!

Нищо няма да спечелиш като им се дървиш. Докато така тук те носят пари и имаш изгода.
Хубаво да търсим интереса си, но трудно нещо ново ще измислим. Всичко по света някъде някой прилага. Важно е макс да печелиш. Има ли по-голям интерес от благоденствието на нацията, гражданите, кажи!
Аз не знам и на руснак да сме отказали виза или престой, а сред техни има живеещи тук дето забравиха руския.
Нека, какъв е проблема!?

Помниш ли напъна на Бай Тошо, като се бореше и молеше да ни дадат и на нас статут "Най-облагодетелствена нация"?
Много по-различно е от тогава и то за добро. Поне за мен е така.



Тема Re: Какво имаш предвид с този вапроснови [re: leyte]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано02.04.21 14:54



... нищо няма да спечелиш като им се дървиш.... 0
. [И то хей така за идеята].




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.