Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:26 13.06.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | (покажи всички)
Тема Re: Междувпрочемнови [re: goga]  
Автор leyte (ветеран)
Публикувано01.04.21 09:29



Сериозно ли питаш?
Я виж търговските обеми и САЛДОТО ни с Русия и Китай!
За сведение, от миналата година ЕС прави повече търговски обмен с Китай, отколкото със САЩ. Твърде си под влияние на политиката и пропагандата, ми се струва. По това у нас най-често се водят журналистите и политически ангажираните.

Запада ни е по-ценен, защото към него (с негови пари и технологии за производство, системи за транспорт и правила) продаваме толкова стока произведена тук, колкото и внасяме. Докато с Китай, особено Русия, вноса е колосално повече от износа. Да, като го преработиш и изнесеш или препродадеш също печелиш, но все го правиш в Западна валута и стойностите, които добавяш се трупат на нея.
Тези неща са елементарни и трябва да ги знаеш. Отчитайки, няма да питаш. Не ти пречи да се развиваш от запад на изток. Особено когато си с нашия мащаб и географско положение.

Темата Македония тук се експлоатира повече за вътрешно и външно партийни цели, отколкото реално да се търси решение. Отнася се както за нас, така и за тях. Нац.интереса няма общо. Така дразним цял свят, води несигурност. Доколкото гърците ги касаеше да няма споменаване "Македония" в името, толкова и нас ни касае, ще го пишат ли Гоце македонец по месторождение или не.
Гърците ни свършиха половината работа и то най-важната. Това е вече териториален термин. За всички Гоце е македонец по месторождение. Какъв е, не е работа само на СМ. За тях и Майка Тереза е македонка. За Самуил също е тема между БГ и Гърция, Албания, не само СМ. Илинден 1903 по същия начин, даже и Турция има думата.
Разбираш ли, тъпо е да затваряш конфликта между двете страни само. Все едно Карл Велики е германец и другите да си гледат работата. Да, германец е, но е символ на обединена Европа и е владял Франция, наследниците му цял континент.
Така и тук - да, Самуил е българин, но обединил цял полуостров на три морета със столица в днешна СМ. Византия така и Османска империя пак така. От Плиска, Преслав и Търново ние го правим. Това обединение е важното, то е общия идеал, а не кой чий е!
На Илинден имаме власи, българи, албанци, че по-късно техни наследници днес са гърци и македонци, но със същия идеал. По Младотурската революция сме всички заедно - българи, гърци, власи, албанци, че и със самите турци в съюз за по-добро бъдеще.

Имаш камара примери и символи са сближение далеч надхвърлящи тесния ти интерес. При това днешните нации нищо не им пречи да си тачат което им е на сърце, но всички ядем и серем по един и същи начин. Ти трябва и да се храниш, сещаш ли се!?
Инак, няма да има какво да си споделяме тук.





Тема Re: Междувпрочемнови [re: leyte]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано01.04.21 09:36



да, бе, да.
Затова не можем да купуваме руски ракети, танкове и китайски сателитни системи.
А тръбите.

Ти, май, слугуваш на отвъдокеанската пропаганда.

Не съм фен на Русия и Китай, но просто казвам, че за едни може да налагат политически и геополитически аргументи над икономическите, а за други - не. Ние, понеже сме наведени, сме "цигани", дразним и т.н. уж много напредналите западняци. Айде, бе.
Гърците като им се издървиха, плюеха ги, ама ги търпяха. Все ние сме по-големи католици от папата. Какво ме интересува какво си мисли някой Джон за нас, който яде хамбургери и не е прочел една книга с руска класика, и мисли, че САЩ са създадени по времето на Римската империя. Мен ме интересува България.

да, със Запада. Но не наведени и с палец в задните части. За да угодим цивилизационно.

Редактирано от goga на 01.04.21 09:38.



Тема Re: Междувпрочемнови [re: goga]  
Автор leyte (ветеран)
Публикувано01.04.21 10:08



Още на руските танкове и ракети се отказвам от спора.

В България се търкалят няколко хиляди реплики на BMW, Mercedes и подобни китайски, барабар с досега произвежданите Лада Нива.
Ти, защо не си купиш една такава, да си я ползваш цял живот надеждно и спокойно с всичките им "предимства", а искаш да нахакаш цялата ни армия да се въоръжи така?
Ами аз не съм съгласен и ще се Боря с всички средства, защото е мега тъпо! Ако бяха така свестни, израелците първи щяха да се оборудват с тях. Друг довод не ми трябва.

Колкото до сателитите, провери от кога имa и какво значи Galileo, Glonass, Global Positioning System, а от кога има BeiDou. Предимства, недостатъци, достъпност, надеждност.
После, с още малко усилие ще намериш и съвсем различна сателитна технология (кюбсат), която е с българско сериозно участие и спокойно може да ползва... Индийска ракета.

Какви филми гледаш нощем ... Не те знам, но не виждам смисъл в този спор.



Тема Re: Междувпрочемнови [re: leyte]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано01.04.21 10:26



Лада Нива бие всички оф-роуди за парите си. Питай който щеш


А и да сравнявам танкове и ракети с автомобили е все едно да сравнявам компютри с компоти.

Ти верно ли вярваш, че купихме ф 16, защото са най-добре за парите си? Не, това беше политическа сделка.
Приемам, че е такава. А не плод на икономическа или пазарна логика.
Затова като даваме милиарди сме добри, а като си гоним националния интерес - ставаме изведнъж диваци и тъмни балкански субекти. Айде, моля ти се.

Редактирано от goga на 01.04.21 10:26.



Тема Re: Междувпрочемнови [re: goga]  
Автор leyte (ветеран)
Публикувано01.04.21 11:18



Божеййй... Не знам... Вече не разбирам.

Бих легнал до теб в окопа да пазим държавата, но не бих тръгнал по света с теб за доброто й.



Тема Re: Междувпрочемнови [re: leyte]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано01.04.21 11:24



А що, много съм толерантен и космополитен.
Просто нямам розови очила





Тема Re: Междувпрочемнови [re: goga]  
Автор kuduger96506 ((a.k.a.kudoglu))
Публикувано01.04.21 12:37



Гога, какво да купим за тези пари, Ф-35 ли?
Нали беседвахме много на тази тема преди година и кусур...

И да, технологиите за цивилни и военни цели са все същите.
Леки коли, камиони, БТР-и, танкове, самолети, кораби...

Има разлики в качеството и може да си напълно убеден в това.
Само че, при глобален конфликт ние няма да ги разберем, нито било коя пропаганда няма да може да спекулира надълго и нашироко...

Няма нужда от точни попадения на 500 балистини ракети.
Достатъчно е да не дефектират една пета от тях!

Руснаците си организират танкови игри. Да си го мерат с често играещите в тези игри съседни държави.
Ако некой ден израелски, германски или американски екипажи с "Меркави", "Абрамси и "Леопарди" се отзоват, ще полюбопитствам за резултата.

Другото е бошлаф и битка за пазари.



Тема Re: Междувпрочемнови [re: kuduger96506]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано01.04.21 12:46



Грипен, щяхме да вземе повече самолети и то веднага...



Тема Re: Междувпрочемнови [re: kuduger96506]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано01.04.21 13:27



Аз не съм против Ф 16.
Но трябва да се помни, че ги взехме, за да напълним гушата на америkaнските съюзници и от лоялност, а не, че са най-добри и най-приемливи за нас.

Сега като сме ги взели, нека и янките помнят този жест и да не се правят на луди като им казваме, че по темата "Македоия" компромиси с истината не може да има





Тема Re: Междувпрочемнови [re: komitaO3]  
Автор kuduger96506 ((a.k.a.kudoglu))
Публикувано01.04.21 14:22



С "Грипените" имаше един проблем:
Шведите ни предлагаха следпървоначални модификации "C", а не равностойната на Ф-16 блок 70, модерен JAS-39 E (т.е. NG, която е и много скъпа).
Все едно да бяхме купили от американците по-старите блокове на шестнайстката (но не първите), като да речем Блок-25.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.