Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:28 09.06.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Re: България в Ниагара!нови [re: leyte]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано23.02.21 18:24



Нема наши, нема ваши, вси сме бугараши





Тема Re: България в Ниагара!нови [re: leyte]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано23.02.21 18:50



Нако и Стойню, звучат като Църко и Страхота





Тема Re: България в Ниагара!нови [re: komitaO3]  
Автор leyte (старо куче)
Публикувано23.02.21 19:25





Нема т'ва-онова!



Тема Re: България в Ниагара!нови [re: kuduger-96506]  
Автор Dean Dimov (Мумджиев)
Публикувано23.02.21 19:31



Иранските са сатемни. Сатемните се разделят по-отчетливо на две реалии - тракобалтийски и индоирански. Първият е на тези, останали в Европа. А вторият е на ИЕ мигранти в Азия. В последствие някои ираноезични, преминават Волга по обратния път на техните ИЕ /езикови/предци и се настаняват в северночерноморската степ. Това става в продължение на повече от хилядолетие на три отделни вълни - скитска, сарматска и аланска. Кимерийците вероятно са били част от тракобалтийския свят, частично прогонени, частично асимилирани от скитите. Макар и от една група при първоначалното деление на ИЕ, вероятно езиците на тракобалтите и индоиранците са вече взаимонеразбираеми между тях още от времето, когато скитите са преминали Волга и са нахлули в северното черноморие. Предполага се че Чернолеската археологическа култура е пред-протославянска, под силно скитско влияние. Те. тя е на покорени от скитите южни периферийни /прото-/балти и скитска аристокрация между тях. Връзката между тракийския и балтийския край силно изтънява следствие на нахлуване на ираноезичните скити от изток и келтоиди халщатци от запад. Това катализира окончателното отделяне на тракийския от балтийския свят. В тази схема предците на славяните са периферийни южни балти, покорени от скитска върхушка или т.н. сколоти или скити-земеделци. Езикът им претърпява динамични фонетични и лексикални промени поради прекъсването на връзките им с останалия балтийски свят и поради навлизането на иранска лексика - думата "бог" например минава за скитска заемка, има и доста други. Друга причина са предполагаеми процеси на конвергенция и дивергенция в балтийския свят при което се оформят два полюса - предпротославянския /вероятно култури Комаровка после Чернолеска/за който стана дума, и същинскобалтийския /култура Сосница/, с други думи съответно най-южният и най-северният диалект на протобалтийски изместват множество други междинни и междинноразположени между тях и когато двата се срещат, "изяли" междинните, са много различни вече. Илирийският е мътна работа, най-вероятно е кентумен и негови първоначални носители са източните халщатци, съответно илирите най-вероятно са родствени преди всичко с келтите.



Тема Re: България в Ниагара!нови [re: Dean Dimov]  
Автор kuduger-96506 ((Котроманичев))
Публикувано24.02.21 11:04



Благодарско за изчерпателността!
Все пак ако днес имаме говорители на балтийските езици от които може да си правим множество заключения, какво е останало, какво знаем за дако-тракийските езици?
Има ли някакви СИГУРНИ остатъци от него в някой от езиците на балканските народи или там се действа на "тъмно"?
Доколкото си спомням от лаическите ми познания по въпроса, всъщност не говорим ли за трако-фригийска група езици, единствения далечен представител на който, принадлежащ към фригийския клон, донякъде е днешният арменски?



Тема Re: България в Ниагара!нови [re: kuduger-96506]  
Автор Shtrkot (fyromophagos)
Публикувано24.02.21 14:16



Има хипотеза за албанския и за пласт от общи думи между румънски и албански, например "букур", които идвали от тракийския....тракийският е бил сатемен език, както и албанския, а илирийският сигурно е кентумен, тъй като имаме запазени надписи от Южна Италия на езиците на месапите и япигите, които са илирийски мигранти в тази територия...

Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...


Тема Re: България в Ниагара!нови [re: kuduger-96506]  
Автор Dean Dimov (Мумджиев)
Публикувано24.02.21 20:29



Има достатъчно лични имена, топоними, хидроними, кратки надписи и др. За даките има списък на разни растения и билки и също имена, топоними и хидроними. Някои предполагат, че албанския е развитие от тракийски , а не от илирийски. От северни периферийни даки, карпи, карподаки и костобоки или т.н. "свободни даки", нахлули да превземат Солун, разбити и разселени в района на Дирахиум/Драч. Ако албанците са преки потомци на илирите, тогава илирийският няма да е кентумен, а сатемен и близкородствен с тракийския. В този случай и месапите в Италия няма да са от илирийски произход, а друго население дошло от западните Балкани на Апенините. По-вероятно е обаче илирите да са с кентумен език, а албанците да произлизат от тракобалтийския масив или направо да са някакви траки или даки в основата си. Вайганд даже има хипотеза , че са родопски беси, византийски поданици, мигрирали в Албания през 9 век, следствие на българската инвазия в Тракия. Както упоменах , други търсят прародината им някъде в Северна Дакия/Буковина и Марамуреш, като свободни даки, карпи, карподаки и костобоки. Трети виждат в тях, дардани и пеони. Самите албанци предпочитат да се считат за потомци на илири, но лингвистите виждат проблем в това, защото повечето от тях причисляват илирийския към кентумните езици, а албанският е сатемен. На всичкото отгоре има много лексика с близки паралели със балтийски и славянски, и особено с известни тракийски думи.

Схващането за фригийския като близкородствен с тракийски е старо. Има намерени ред надписи на фригийски през последните десетилетия и то двуезични - на гръцки и фригийски. От тях е видно, че фригийският е кентумен език и то близкородствен с гръцкия.

Арменският е много мътна работа по много причини. Не е ясно кой е първоначалният му лексикален пласт и кои думи са следствие на влияние, т.е. заемки. В него има думи близки с фригийски, респ. и със старогръцки, има думи близки с индоиранските езици, но които нито са ирански, нито са индийски, а вероятно от друга отделна струя древни индоиранци, има сериозен персийски пласт, като се почне от староперсийски та до фарси,която сигурно около 40% , има и неиндоевропейски пласт. Има лексикални влияния и от византийски гръцки и османотурски. Езикът е писмен късно, 5 век от н.е. Най -старите арменци, се счита че са хаяските племена, не се знае обаче те на какъв език са били носители, на близък до фригийски ли?, на някакъв оригинален вариант на индоирански ли? Има хипотеза, че хаясите са от фригийски произход и те и фригите били дошли от Балканите, което за фригите е почти сигурно. Също и че "хай" идва от "пай" и че хаясите/арменци всъщност са от пайонски/пеонски произход, а фригите от бригийски, т.е. и едните и другите , че идват от бъдеща географска Македония, даже и че езикът на древните македони им е близкородствен. По-вероятно е обаче това да не е вярно относно пеоните и те всъщност да са смесица между траки и илири, говорещи на вариант на тракийски или илирийски, с влияние от другия език.

Редактирано от Dean Dimov на 24.02.21 22:08.



Тема Re: България в Ниагара!нови [re: Dean Dimov]  
Автор tormentor (мъчител)
Публикувано24.02.21 23:45



според мен не трябва сатем-кентум изоглоса в протоинодевропейския и дъщерните му езици да се абсолютизира. има и други изоглоси там, които само частично се припокриват. в крайна сметка можем да имаме два езика единия сатемен, другия кентумен които са по-близки отколкото кентумния с други кентумни езици.
много езикови развития може да са станали независимо едни от други по някакакви конвергентни еволюционни пътища. например кентумния тохарски се е развил в някаква своя изолация, а не защото е бил по-близък до останалите кентумни езици от европа.

кажи му северномакедонец вместо да го обиждаш



Тема Re: България в Ниагара!нови [re: tormentor]  
Автор Dean Dimov (Мумджиев)
Публикувано25.02.21 07:31



За тохарският обяснението е просто. Някъде примерно в северночерноморската степ започват процеси в ИЕ език, на които казваме сатемизация, те примерно са се случили някъде през второто хилядолетие пр.н.е. Стигат на изток и на северозапад дотам, докъдето е имало интензивни контакти и до там до където езиците все още са били взаиморазбираеми. Сатемизацията не стига до крайните периферии - на запад и югозапад и на изток.Така остават в краищата - европейски и азиатски несатемизирани периферни езици.



Тема Re: България в Ниагара!нови [re: Dean Dimov]  
Автор leyte (старо куче)
Публикувано25.02.21 09:52



Логично и ясно. Пак безброй въпроса от типа: и как го разбрахте?
Но... Разбираемо. Пак е занаят и не е нужно чак такова вдълбаване.

Моля сега, понеже "човъркаме" около същата тема, но в друг ракурс, малко разяснения от Вас!
Езикът с времето получава своите писмени означения и система. Би трябвало тя да отразява спецификите в говора и изказа, особено ако е "самородна"(надявам се разбира се какво имам предвид).
Как се вписва черняховската култура във Вашия модел? Езикът сатем ли е или не? Знаците са повече от Футарк-а, а по-късните от тях (Радегаст в Рере) директно се съотнасят към "вендските" славянски езици. Самите славянски руни по тип и вид се срещат от Тевер до Хамбург, през цялата Рус, Беларус, Полша и Словакия, с датировки в цялото първо хилядолетие. Уж специалисти я намират по-близка по произхождение със средноазиатски и източни подобни, отколкото с Футарк-а, който мисля доказано си е с етруски корени или произхождение.

Вярвам, няма смисъл да се подчертава, защо славянската "руница" (според специалистите идва от славянско "Резка", "рана", роня" и подобни) ни е по-интересна от другите. Вярвам и че няма нужда да се убеждаваме имало ли е такава или нямало. Освен Черноризеца, то и араби, немци и много други са потвърждавали наличието й, а надписите по камък, кости на крава(най-стари от Новгородска област II-IVвек), дървета, скали и т.н. има открити вече безброй. Не малко и разчетени на славянски, а не немски. Поне със сигурност или все още на немски не са и не могат да се разчетат.
А черняховската култура се води немска(Готска)...

"Домъкнете" го това знание до по-съвременните ни възприятия за езици, писмена и култури, моля!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.