Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:02 18.05.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Re: България в Ниагара!нови [re: MupaM]  
Автор Dean Dimov (Мумджиев)
Публикувано22.02.21 21:02



Е то Курландия на балтийски е Курземе - земя на курите.



Тема Re: България в Ниагара!нови [re: kuduger-96506]  
Автор Dean Dimov (Мумджиев)
Публикувано22.02.21 21:18



Няма такова нещо. Германите и славяните са противоположно разположени в двете големи групи на първоначално деление на индоевропейски езици. Славянският е сатемен, а германският кентумен. Славянският или протославянският първоначално е бил перифериен южен балтийски диалект, попаднал под силно лексикално иранско влияние. Динамично се е развил и се е отделил от консервативния балтийски. По-скоро през второто хилядолетие преди христа е имало единен тракобалтийски пласт от Бяло море до Балтика, който в началото на първо хилядолетие преди христа се разделя на тракийски и прото-балтийски. Между тях се вклиняват ираноезичните скити и го разделят на протобалтийски и тракийски пласт. Не е ясно точно кога от протобалтийския се отделя протославянския /вероятно по време на археологическата култура Комаровка или по време на Чернолеската/. Дори и тогава славянският и балтийският са били сигурно взаиморазбираеми. Възможно е да са станали неразбираеми между тях дори през новата ера. Отделно руснаците, беларусите и поляците асимилират много балтоезични на по-късен етап. Факт е че немците в Алтпрусия също. Протославянският има и силно германско влияние, от една страна от готите, и от друга поради това че за западните славяни субстрат са германоезични племена. Частично това се отнася и за южните, преминали през Дакия и Панония, където също е имало германоезични. Скандинавските варяги също може да са допринесли за обогатяване на славянския лексикален фонд. Но това са влияния, а не изконна близост.



Тема Re: България в Ниагара!нови [re: Dean Dimov]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано22.02.21 23:50



Това на нищо не прилича

. Все едно съм в час по математика в гимназията. Винаги решавах уравненията, но все грешно и кратковременната ми радост угасваше, когато учителката дойдеше до моята тетрадка . За щастие, добра жена .

Взех инфото от бг.уикипедия.



Тема Re: България в Ниагара!нови [re: komitaO3]  
Автор Amateur (TrollBuster)
Публикувано23.02.21 00:32



Важното е, че си изразявал собствено мнение при решаването на уравненията!

***


Тема Re: България в Ниагара!нови [re: Dean Dimov]  
Автор kuduger-96506 ((Котроманичев))
Публикувано23.02.21 10:06



Не споря. Не ми е в компетенциите!
Има нещо обаче в конструкцията, което поражда въпроси?
Ако славяните и германите са противоположно разположени при първоначалното делене на индоевропейският, къде в тази линия се намират иранските?
Ти казваш, че протославянския като периферен, е попаднал под влиянието на иранския. В такъв случай, не е ли в единия противоположен край протоиранския, още повече, че неговите говорители са разположени в крайния изток?
Друго: какво знаем за тракийският език, за да го класираме където и да било?
Аз поне не знам, за това ще съм ти благодарен за повече инфо!
От друга страна, кое ни дава право (прото)балтийският език да го виждаме в такъв огромен ареал от север на юг, допирайки тракийският, когато наследниците на неговите говорители са разположени само в крайния север. Кое дава право да се смята, че околните славяни са асимилирали тези ранни балти?
Къде в този ред на мисли седят някои индоевропейски еззици като илирийския (какво се знае за него?), и особено гръцкия, който е бил влиятелен в античността и много по-разпространен отколкото е днес?
Предварително благодаря за отзивчивостта!

Редактирано от kuduger-96506 на 23.02.21 10:08.



Тема Re: България в Ниагара!нови [re: komitaO3]  
Автор leyte (старо куче)
Публикувано23.02.21 16:41



Я си поговорете двамата за одобритите с Радегаст (Радигост) или "Когато Славония граничеше с Дания".




Къде е град Рерич (Rerik) и какъв му се пада княз Трачко/Драшко (Thrasco) на Карл Велики докато



Чакам разбор върху полабийския (поЕлбийски) език.

Аз продължавам да не разбирам, саксите ли асимилираха ветите 11 век или ветите саксите в 6ти, или кой бе пръв!?!?!?

Няма да питам Берлин на какъв език е кръстен, защото знам

Редактирано от leyte на 23.02.21 16:43.



Тема Re: България в Ниагара!нови [re: leyte]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано23.02.21 17:06



Deutschland, Deutschland uber alles





Тема Re: България в Ниагара!нови [re: komitaO3]  
Автор leyte (старо куче)
Публикувано23.02.21 17:36



Плющим ги от робство 4 века!



Любими крале са ми братята Нако и Стойню в 955-964.

После вица как Одобритите предничи молят каролингите да им помогнат срещу българите в 822, ама каролингите се ослушали и предничите изчезнали от историята


А бе, нашата северна граница в 9век да не е Балтика?




Тема Re: България в Ниагара!нови [re: leyte]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано23.02.21 17:55



Северната ни граница, все си е била Дунава. Нагоре е имало туптисани тук-таме боили с гарнизони, които са си играли тяхната игра. Авари, българи, маджари, на местните им е било все едно. Ако структурата ни на север(м/у Дунав и Карпатите) бе толкова силна, трябваше съпротивата срещу Василий 2, да продължи и след капитулацията ни в 1018 и сина на някой трети братовчед на Петър 1, да бъде коронясан за цар.



Тема Re: България в Ниагара!нови [re: komitaO3]  
Автор leyte (старо куче)
Публикувано23.02.21 18:16



Е, щом си казал....

Братята немци не мислят така






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.