Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:46 13.05.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема Re: Всашност, арегументацијатанови [re: ludo-mlado]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано12.06.20 12:50



Обаче потника според мен не сме.
В значение юнашка фанелка имам предвид. ;)

За доста от термините е така, естествено - аз имах предвид други думи, за които съм се чудила и не съм откривала сигурни данни за етимология, но просто съм забравила кои са били.

”...как сред южната местност хълмиста
Варна свети, чудесна и чиста
като сбъднал се утринен сън.”

Редактирано от MupaM на 12.06.20 12:52.



Тема Re: Всашност, арегументацијатанови [re: MupaM]  
Автор ludo-mlado (оптимист)
Публикувано12.06.20 12:48



потник е от руски, но истинското му значение е част от обмундировката на коня, плат, който се слага между гърба на коня и седлото.



Тема Re: Всашност, арегументацијатанови [re: ludo-mlado]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано12.06.20 12:56



Аз съм го чувала тоя смисъл, но според мен за фанелката по-скоро прилича на възникнало самостоятелно.
Макар че не мога да бъда сигурна. Особено както го описваш, наистина има и прилика с човешкия потник - между гърба на човека и пуловера / ризата / квото там.



”...как сред южната местност хълмиста
Варна свети, чудесна и чиста
като сбъднал се утринен сън.”

Редактирано от MupaM на 12.06.20 12:59.



Тема Re: Всашност, арегументацијатанови [re: ludo-mlado]  
Автор ludo-mlado (оптимист)
Публикувано12.06.20 12:56



https://ru.wiktionary.org/wiki/%D0%BF%D0%BE%D1%82%D0%BD%D0%B8%D0%BA
бря, за пръв път го търся из интернет и точно това значело





Тема Re: Всашност, арегументацијатанови [re: ludo-mlado]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано12.06.20 12:54



От уставите и инструкциите на ВМРО: термини като ," селски ръководител", "горско началство" и един куп русизми от военното и оръжейно дело, копирани от уставите и инструкциите на Българската армия...



Тема Re: Феномена на западнаци училинови [re: SashetoBE]  
Автор Superserb (колонист)
Публикувано12.06.20 13:05



Тие одат по научни конференции. Там лугето говорат со терминология. Както знаем во бугарския терминологията е от руски, а во македонския от сръбски.
Затова им е шок на първо слушане и не разбират. Аз на македонския му свикнах за две седмици, а за другото като неразбирам некой збор...отварям сръбския...вокабулар и се там го намирам неразбираемиот збор от македонски...

Мегудругото. След осм. империя 500 години бугарският язик нема организация, коя да го контролира и во язикот влегуват иляди турцизми. След възстановяването на държавата 1878г. почват да вземат зборове от руския език како начин за чистене на турцизмите и за користене на славянски(руски) терминологии за модерните работи за кои нема зборове.
Разбира се русофилите поставят и много руски зборове за бугарски. Като красива(хубава), щастлив(радостен), спешно(бързо), зрители(гледачи), привет(здравей) и т.н.

При сръбския со создаването на държавата во 19 век вземат тие зборове под влияние от Австро-Унгария...демек главно от чески... исто е и за азбуката. Затова има "j" и нема "ъ". Видимо "македонския" по кой язик е правен.
"Таткото" на македонската кодификация Кръсте Мисирков е фанатичен русофил...Ама вистинския татко е Блаже Конески...фанатичен сърбоман... е еве ти резултата.


Ако при една баба во Егейска Македония(нити учила сърбизиран македонски, нито русифициран бугарски), отидат две девойки от Р.Македония и Р.Бугария...гооворещи денешните стандартни язици...бабата ке разбере повеке бугарката, отколкото македонката. Кай вас развалянето со сърбизми е много по-големо. Вие користите много сърбизми наместо македонски зборове...не само на место терминологии(модерни работи за кой не македонски збор).



Тема Re: Всашност, арегументацијатанови [re: tuzlija-179435]  
Автор Superserb (колонист)
Публикувано12.06.20 13:13



В Егейска Македония - "Охрана"...чист русизъм.



Тема Re: Всашност става думанови [re: SashetoBE]  
Автор leyte (старо куче)
Публикувано12.06.20 13:19



Точно с писмените става забавно



Дай на чужденец, научил перфектно "ново-македонски" да чете в оригинал Жинзифов и Миладинов.

Аз с половин око виждам вЪпиющи разлики



Тема Re: Всашност, арегументацијатанови [re: ludo-mlado]  
Автор tormentor (мъчител)
Публикувано12.06.20 13:41



на руски потник /в нашето значение/ е майка.

кажи му северномакедонец вместо да го обиждаш



Тема Re: Всашност, арегументацијатанови [re: tormentor]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано12.06.20 14:02



А югославяните му викат маица...




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.