Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:30 10.06.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
Тема Re: Оценка на населението...нови [re: Superserb]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано23.03.20 12:03



И аз тъкмо това щях да кажа: днешната популация на Южна България няма почти нищо общо с тази преди 600 годинил Пък за времето на Крум и Борис - съвсем. В Северна България също не е кой знае колко по-различно.
"Люлката" на Дунавска България - Добруджа е обезлюдявана и заселвана отначало поне 3 пъти от тогава.
Не е ясно какви са били миграциите по време на кризи - маджарски нахлувания, варяги, ромеи, печенеги - и това само до възстановяването на Втората държава.

Според мен, смесването е станало доста бързо.
Що-годе прабългарското културно и институционално влияние личи до към 1070-80 г. След това - изчезва. Мисля, че още по времето на Самуил смесването е било много напреднало и едва ли прабългарите и славяните са били онези отделни етнически общонсти, каквито вероятно са били 200 години по-рано.

В Кутмичевица, към средата на 10-ти век, примерно, вече има българи, власи и ромеи. Никой повече не говори за "славяни".



Тема Re: Оценка на населението...нови [re: Superserb]  
Автор jingiby (АнТИКВИзатор)
Публикувано23.03.20 12:07



Бъдещи миграции не са регистрирани в историографията. "Елитът" живее на един блатист остров в делтата на Дунава, където си прави укрепен лагер. Този остров е с площ, колкото днешния Родос, който в модерно време има 100 хилядно население. Това е при днешната логистика и организация на живота. В ранното средновековие със сигурност не е имало поминък за 100 хил. народ барабар с добитъка, конете, овце и т.н., които да ги изхранват...



Тема Re: Оценка на населението...нови [re: jingiby]  
Автор Superserb (колонист)
Публикувано23.03.20 12:11



Значи създава държава с главен град Плиска, а си остава на един остров в Дунава?
Те се смесват със славяните. Като елит имат достъп до повече ресурси и данъци и земя...и жени и т.н.



Тема Re: Оценка на населението...нови [re: goga]  
Автор Superserb (колонист)
Публикувано23.03.20 12:18



Вътрешните миграции са били много характерни.



Тема Re: Оценка на населението...нови [re: Superserb]  
Автор jingiby (АнТИКВИзатор)
Публикувано23.03.20 12:20



Според мен изобщо не се смесват със славяните. Това е мит. Доколкото се случва е след покръстването - няколко века по-късно. Иначе всяко племе си знае периметъра и задачите и гледа да не бърка в канчето на другия. Когато славяните се разбунтуват, което не е рядко явление, се изпраща наказателен отряд. Понякога се стига и до разселване, пресеване и даже пълно изселване...



Тема Re: Оценка на населението...нови [re: jingiby]  
Автор tormentor (мъчител)
Публикувано23.03.20 15:30



то общо взето това е и становището на официалната историография. преди покръстването вероятно в по-голяма степен е имало смесени бракове при елита /примерно хановете при 2-3 жени и 10-ина наложници половината са били славянки/. имената на омуртаговите синове личат на славянски. кана-багатурът сондоке има две жени едната от която с чисто славянско име - собеслава. иначе черепите от некрополите да началото на 10ти век си имат леки монголоидни черти.
но славянският език си мисля, че е бил лингва франка от по-рано, поне от времето на крум /какъвто вероятно е бил и в аварския хаганат/.

кажи му северномакедонец вместо да го обиждаш



Тема Re: Оценка на населението...нови [re: jingiby]  
Автор kuduger-96506 ((Котроманичев))
Публикувано23.03.20 18:37



Джинги, айде да посмятаме малко около твоята цифра, щото така и така тук се въртят едни главозамайващи спекулации, да не изостанем случайно!

Приемаме конната българска войска че е някъде между 10 - 12 000. Само че те винаги се движат с авангард и ариергард, т.е. би могла да достига 15 000 конници.
Така, знаем че не отиват просто на война, а си се преселват барабар със семействата. Българите него време са двуженци или с други думи, на мъж се падат две жени. От тях имат поне минимум две деца или по-вероятно по две от жена, което може да го приемем за средно аритметично, защото със сигурност е имало и многодетни с по три-четири деца на жена (трябват войници, скотовъди, земеделци, администрация). Да не забравяме и старците, които би следвало на трима възрастни (мъж с две съпруги) да са шест - три баби с трима дядовци. При тогавашната малка продължителност на живота, едва ли са били живи и шестимата, за това отново взимаме средно аритметичното число 4 (четири). И сега смятаме боец + 2 жени + 4 деца + 4 възрастни = 7. Да го умножим по 10/15000 и получаваме общо българи между 110 000 и 165 000. Ти си напипал почти тази цифра, излагайки възможностите на Онгъла да побере 100 000 души. Само че това е само една вълна, макар и основната. След тях и сключването на договора с Византия, която ще плаща данък на новата държава, със сигурност е имало допълнителни, непосредсвено след битката или известно време след това (не чакай това да е споменато от византийците, защото ако изобщо са знаели, тъй-като са били прокудени от там, всичко е останало в сянката на големия разгром и новопоявилото се политическо тяло на Балканите). Да не говорим за спорадичните заселвания в продължения на 200г. преди това и поне още толкова след това.

Редактирано от kuduger-96506 на 23.03.20 18:38.



Тема Re: Оценка на населението...нови [re: goga]  
Автор burdzan93344 (член)
Публикувано23.03.20 18:42



Виж сега, можеш ли да излезеш от клишетата? Това, че някой не смята, че който е минал оттук, той не си е оставил семето, не означава, че е расист, нацист, прокажен и т.н. Не знам евреите колко са духовно чисти, при всеки народ е имало смесени бракове, това, което искам да кажа е, че ние сме българи, и в основата на нашия народ са българите. Ти си свободен да мислиш каквото си искаш, както и аз, от други твои публикации съм останал с впечатлението, че си с неолиберални разбирания, а неолибералите са космополити. Имам чувството, че за теб българин е териториална принадлежност. Ако беше роден в Молдова примерно, дори и от родители българи, щеше да казваш, че си молдовец. Субинституции“, които обслужват етноса и неговите групови интереси – клубове, читалища, движения партии; антропологическа еднородност на етноса поради общ произход, постоянни природни и стопански условия на живот; продължителна „етническа ендогамия“ – сключване на бракове предимно в средите на своя етнос.
Не мисля, че има смисъл да излагам моята гледна точка, тук има прекалено много "всезнайковци", които се мислят за много велики и се заяждат. на теб лично не ти прави чест да се опитваш да засягаш някого, който не те е нападал лично с изтъркани лафове, че не бил наред с главата,само ти е възразил, че не сме безподобни мелези. Може да е прозучало остро, но не съм искал така да бъде. У някой хора съветския интернационализъм много бързо беше заменен съз западняшкия глобализъм.
Извън контекстта на дискусията тук, наскоро един познат ме убеждаваше, че българите от чужбина щели все някога да се върнат, а аз му отговорих, че надали това ще стане, минаха 30 години, няма масови завръщания. И той ми вика, ами и да не се върнат какво от това, всички сме граждани на света. Ами тогава за какво ни беше да се освобождаваме от турско робство? И в Османката империя можеше да сме граждани на света. По европейски....



Тема Re: Оценка на населението...нови [re: burdzan93344]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано23.03.20 19:20



Да, космополит-националист съм


Слагаш ми думи в устата, които не съм казал - това за семето е просто клише.

За мен понятието "българин" е чувство за принадлежност към определена историческа и културна традиция, а не гени и кръв. Ако това е "неолиберално" - ОК, неолиберален съм.

Историческата памет е запазила понятието "българин", а не нечие семе.

Пак казвам, за мен понятието "българин" от 8 век е съвсем различно от понятието "българин" през 12 век или 18 век и .т.н. Общо е само името и историческата традиция и принадлежност. Всичко друго се е променяло - обичаи, нрави, държавни институции, дори фолклорът не е неизменна величина.

Близки са ми протобългарите дотолкова, че са предци на историческата и културна традиция, към която се самоопределям. Генетично не мисля, че са с предимство пред другите народи и етноси, населявали земите ни.

Според мен няма никакво значение кой как ще реагира - имаш ли си мнение, защити го, обоснови го, разкажи го - на мен би ми било интересно да го прочета.

Редактирано от goga на 23.03.20 19:21.



Тема Re: Оценка на населението...нови [re: goga]  
Автор kuduger-96506 ((Котроманичев))
Публикувано23.03.20 19:28



"Пак казвам, за мен понятието "българин" от 8 век е съвсем различно от понятието "българин" през 12 век или 18 век и .т.н"


Това се отнася за всички народи, без изключение, като може би най не би могло да се приложи не толкова към исландците, колкото към разни туземни изолати по острови из Тихия океан, да речем папусаите.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.