Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:27 15.06.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Хумор и Сатира разно  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано13.01.20 17:10



Грета Тунберг во албанско македонска версија говори на развален српско-балгарски





Тема Re: Хумор и Сатира разнонови [re: SashetoBE]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано13.01.20 20:11



Много гневна и перспективна другарка комсомолка....



Тема Re: Хумор и Сатира разнонови [re: torlakov-93629]  
Автор o_megas (BG)
Публикувано14.01.20 08:02



Грета да се бори и срещу вулканите ,че яко замърсяват,със сълзи и сополи да принуди правителствата да ги запушат или поне филтри да им сложат





Тема Re: Хумор и Сатира разнонови [re: o_megas]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано14.01.20 14:10



Да поеме шефството на нашият роден , социалистически Кит ...





Тема Македонската економика 2020 в краценови [re: SashetoBE]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано15.01.20 14:35



Да ги поедноставам работите, во вкупното креирање на бруто националниот доход од 11 милијарди евра, минимум 5,5 – 6 милијарди евра, одат како неопходни трошоци за постигнување на тој обрт. Тоа ќе го прикажам преку најпроста математика: од вкупниот бруто национален доход, се одзема буџетот од 4 милијарди евра кој треба секако да го платиме ние и тогаш останува 1.5 – 2 милијарди евра, кои припаѓаат на сите граѓани на Република Македонија. Замислете го овој парадокс, Македонија со 2.1 милиони жители, треба да ја преживеат 2020 година. Додека државните институции, кои се нефункционални и не ја поминуваат бројката од 200 000 вработени, треба да потрошат 4 милијарди евра, а останатата популацијата од 1.9 милиони жители, треба да преживее со 1.5 – 2 милијарди евра.





Тема И по некоја трагедијанови [re: SashetoBE]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано20.01.20 14:33



сагата продолжава










Редактирано от SashetoBE на 20.01.20 14:32.



Тема За постарите носталгија понови [re: SashetoBE]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано23.01.20 11:08



младоста, за помладите нешто савсем ново, урок по марксизам и англиски футбол.



Умрел Тери Джоунс. Вечна Слава.

Накрая обаче разбрахме,че не се познаваме и че сме изгубили жизнените връзки помежду си(В.Перев)

Редактирано от SashetoBE на 23.01.20 15:17.



Тема Re: За постарите носталгија понови [re: SashetoBE]  
Автор Darkages (ветеран)
Публикувано23.01.20 18:24



"Светия Граал" и другите комедии на Монти Пайтън бяха велики.
А какво да кажем за Тери Гилиъм и шедьовъра "Бразилия"?
А Джон Клийз и "Фоулти Тауърс"? Само като се сетя и ме напушва смях.
Жалко.



Тема Најкиселата усмивка на Васко Ефтов до сеганови [re: SashetoBE]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано24.01.20 11:31





Накрая обаче разбрахме,че не се познаваме и че сме изгубили жизнените връзки помежду си(В.Перев)

Тема Re: Најкиселата усмивка на Васко Ефтов до сеганови [re: SashetoBE]  
Автор ludo-mlado (оптимист)
Публикувано24.01.20 14:35



Е.ало си е майката, брато ...





Тема Виж каква иронија на с“дбатанови [re: ludo-mlado]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано24.01.20 14:53



на срешта на србски четници и уж ВМРОвци (всашност става дума за удбашката партија ДПМНЕ) се оказва че всичките 19 уж ВМРОвци са србомани-југославјани (се издават че имат крстна-семејна слава) , САМО баш војоводата се оказа балгарин , а всашност тои не е бил истински балгарин а само произхожда от семејство комунисти кадето е било забранено да се чествта религиозни собитија.

Накрая обаче разбрахме,че не се познаваме и че сме изгубили жизнените връзки помежду си(В.Перев)

Редактирано от SashetoBE на 24.01.20 14:53.



Тема Re: Најкиселата усмивка на Васко Ефтов до сеганови [re: SashetoBE]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано24.01.20 15:12



Хаха , казаха му в прав текст , че колкото и да се мъчи ,сърбин , с тези зъби, нема как да стане. Но да се опитва е похвално.



Тема Re: Виж каква иронија на с“дбатанови [re: SashetoBE]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано24.01.20 16:33



Но паднаха подприятелкият огън....





Тема Re: Најкиселата усмивка на Васко Ефтов до сеганови [re: SashetoBE]  
Автор Superserb (колонист)
Публикувано26.01.20 15:54



Виж каква била работата...разбрах, че и аз съм бил македонец...



Тема Ти си знаешнови [re: Superserb]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано26.01.20 17:39



а ако не каниш на слава, това е друго.
Славата на мојот прадедо, којато била наложена од српскиа поп во селото била Света Петка и била отстојвана до војната. Дедо ми, не е продолжил традицијата след војната а башт ми па ич, не заради това че е бил балгарин а просто човека си е един вид атеист и по малко комунист.
Иначе, преди идвањето на србите, нашето село (Кукуречани) имало селска слава Св.Никола(летен, Талалеј)



ех, днес, славата на моето семејство е Голема Богородица(28-ми Август). Мојта жена е вјарвашта и тја преди неколку години си поиска да си вземем мајката божја за зштитничка на нашиа дом и семејство. Това е, српско балгарско, не знам, когато каже жената .....така че ако некојпат се нмерите в Скопје на тази дата, заповјадајте.

Накрая обаче разбрахме,че не се познаваме и че сме изгубили жизнените връзки помежду си(В.Перев)

Тема Re: Ти си знаешнови [re: SashetoBE]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано26.01.20 17:55



И тукашнет села имат слава, но тук им казват събор и винаги е на църковен празник, но обичайно през топлите месеци.



Тема Re: Ти си знаешнови [re: SashetoBE]  
Автор Superserb (колонист)
Публикувано26.01.20 19:16



Пак да се повторя за кучната слава. Сърбите - истинските сърби - това е населението на днешна Западна Сърбия, Босна и Црна гора немат села! Те живеят во отделни куки заобиколени от шума во коя пасат свини со желъди...тие не познават земеделието до 19 век. Затова религиозният им празник е кучна слава...тие немат села.
По бугарските земи - Македония, Тракия, Мизия и Поморавието...винаги бугарите живеат во села со комшии, кука до кука! Религиозните празнице се имен ден, светецот на чието име си кръстен и во селата со църква(или маалото каде има повеке от една църква) празнуват патронот на църквата - светеца на което име е.

Овой празник кучна слава е производ на животот на лугето. Во 19 век сърбите го издигат до...дамга на сърбизма...символ на национална идентичност. И почват вештачки и на сила да го налагат на сите православни, кои владеат.

Нема как луге кой живеат во села да имат традиция на кучна слава. Той е производ на друг начин на живот.

Исто во Бугария има светци покровители на професионални заедници - на рибари, на винари и т.н. Пак празник на заедница и се таа заедница е по-голема от фамилията. Много характерно за патриархалния СЕЛСКИ начин на живот.

То празници като рогенден се донесени по европейска мода, во денешно време св. валентин, хелоин и т.н. Повекето мусулмани на Балканот празнуват гергов ден и т.н.



Тема Re: Ти си знаешнови [re: Superserb]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано28.01.20 09:44



МЕрси

Накрая обаче разбрахме,че не се познаваме и че сме изгубили жизнените връзки помежду си(В.Перев)


Тема Re: Ти си знаешнови [re: Superserb]  
Автор Dean Dimov (Мумджиев)
Публикувано28.01.20 18:40



Сега остава да обясниш и защо в Северозападна България има празник "светъц", който по характеристики е напълно идентичен със Слава?



Тема Re: Ти си знаешнови [re: Dean Dimov]  
Автор Darkages (ветеран)
Публикувано28.01.20 19:55



Къде в Северозапада, уточни, ако обичаш, за първи път чувам.
Не казвам, че не е вярно, нито се заяждам. Има огромни разлики на разстояние дори 20 км.



Тема Re: Ти си знаешнови [re: Darkages]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано28.01.20 19:59



По писменни данни обичаят – светец, светъц, служба – в началото на 20 век е напълно жив в днешна Западна България – областите Видин, Монтана, Враца, София, Перник, Кюстендил. Скоро обаче древният ритуал започва да губи мащабност под „патриотичен“ църковно-политически натиск от страна на държавата в противовес и разграничение от сръбската Слава. Семейният празник полека-лека бива заменен от личния – Имен ден – който до неотдавна е напълно непознат.



https://bg.wikipedia.org/wiki/Светец_(обичай)



Тема Re: Ти си знаешнови [re: cumanich126454]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано28.01.20 20:07



"Светъц" в Трънско:

https://www.ceeol.com/search/article-detail?id=68156





Тема Re: Ти си знаешнови [re: cumanich126454]  
Автор Darkages (ветеран)
Публикувано28.01.20 20:15



Нито някой от родителите (или дядовците и бабите ми) е споменавал, нито съм го срещал във Врачанско.
В селата по Искърското дефиле ( Лютиброд, Зверино, Оселна, Игнатица, Елисейна) се празнува т.нар. оброк - кръст на някое свещено място ( или на няколко места в селото) където на определена дата се събират всички хора от квартала или местността, коли се овен, прави се курбан, попа извършва ритуала, всички хапват, пийват и се веселят.
Но това е общ празник и няма връзка с "кукната слава".

Редактирано от Darkages на 28.01.20 20:15.



Тема Re: Ти си знаешнови [re: Dean Dimov]  
Автор Superserb (колонист)
Публикувано28.01.20 20:15



Ами има си естествени културни влияния. Някакви уникални култури или народи...на луната. Където да нямат съседи.
Коледата един от най-големите християнски празници си взет от езичеството. Празнуване на зимното слънце стоене. В окупирана Егейска Македония гърците колонисти научават, празнуват и спазват ред обичаи на завареното автохонно българско население. И това при всички опити на гръцката държава изобщо да ги изтрие.



Тема Re: Ти си знаешнови [re: Darkages]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано28.01.20 20:17



Но това е общ празник и няма връзка с "кукната слава".


Ами суперсерба каза, че сърбите са немали села (респ. махали) а само отделно нахвърляни къщи. Те затова имат само "кукна" слава. Иначе ги е имало и родови и общи празници. Ето едно сведение за Чипровци:

През лятната половина на годината най-пищно се честват Цветница с лазаруване, Великден с местен събор, Джурджовдън (Гергьовден), Йеремия, Герман, Русая, Пиперуга (обред за дъжд), Илинден (родов празник с курбан). Дълбоки корени има обредът „Светъц“. Родовете от всяка махала имат свой светец покровител и оброк. Всяка година на Ивановден, Петровден, Димитровден и др. махленците се събират при оброчния камък (кръст) в махалата, колят агнета, поставят големи казани и приготвят вкусна курбан-чорба. Жените постилат месали (кърпа в която се завива тесто) в дълга редица. Върху тях поставят собственоръчно омесени и опечени погачи-колачи с чудни релефни изображения, отразяващи народните вярвания и философия. Обичаят се прави само в Чипровци и се вярва, че води началото си от времената на новото заселване след Чипровското въстание, когато отделните родове си избират покровител, който да ги пази. А цялото население на Чипровци има общ покровител и оброк на хълма при Гушовския манастир, където се събира на 6 септември на общ курбан.





Тема Re: Ти си знаешнови [re: Darkages]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано28.01.20 20:19







Тема Re: Ти си знаешнови [re: cumanich126454]  
Автор Superserb (колонист)
Публикувано28.01.20 20:26



...добре де при полупланинското население на Стара планина го има този момент на живеене на отделни махали на родов принцип...и в Родопите го има.



Тема Re: Ти си знаешнови [re: torlakov-93629]  
Автор Superserb (колонист)
Публикувано28.01.20 20:28



То и на други места в България се правят такива в Странджата знам.



Тема Re: Ти си знаешнови [re: cumanich126454]  
Автор tormentor (мъчител)
Публикувано28.01.20 20:50



това ми звучи като някаква теория на конспирациите. за чий ще го потискат, само защото сърбите са го обявили като някакъв техен национален маркер? не ми звучи вероятно. от какъв източник са го изкопали това.

кажи му северномакедонец вместо да го обиждаш



Тема Re: Ти си знаешнови [re: tormentor]  
Автор Dean Dimov (Мумджиев)
Публикувано28.01.20 22:17



Те взривяват в Пернишко църкви , които се казват св. Сава, с една Слава няма да се разправят.



Тема Re: Ти си знаешнови [re: Dean Dimov]  
Автор tormentor (мъчител)
Публикувано28.01.20 22:22



не можаха ли просто да ги преименуват


това коя година се случва

кажи му северномакедонец вместо да го обиждаш

Тема Re: Ти си знаешнови [re: tormentor]  
Автор Dean Dimov (Мумджиев)
Публикувано28.01.20 23:31



Е и това го има, св. крал Милутин, нали е преименуван в София. За две църкви в Пернишко съм го чел някъде, ама не помня вече къде. Някъде са се престарали.



Тема Re: Ти си знаешнови [re: Dean Dimov]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано29.01.20 01:52



Църквата "Св.Възнесение Господне" или "Св.Спас",намираща се на самия връх на възвишението Спасовица между кюстендилските села Николичевци и Копиловци, издигната от сърбите след победата им над българите на това място и гибелта на цар Михаил Шишман в 1330 е била взривена от Българската армия през лятото на 1913 г.Към онзи момент не е била действаща, изоставена отдавна.Стените са били запазени изцяло до корниза, покривът е липсвал.



Тема Re: Ти си знаешнови [re: torlakov-93629]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано29.01.20 08:20



И от Долни Лом:

ПОЗАБРАВЕНИ ЕЗИЧЕСКИ ПРАЗНИЦИ :

1. "Светъц", през различно време от годината. Всяка фамилия си е имала свой "Свет̀ъц (Покровител)", който е играл важна роля в живота ù. Фамилиите обикновено са живели в отделна махала. "Светъцът" (покровителят) се е празнувал ежегодно в определен ден. За повечето светци е имало специален знак, наричали го "оброк". В Долни Лом оброците са били 14. В деня на "светъца" са се поканвали на честване, гости от цялото село. Канели се през предишния ден, официално с бъклица с греяна ракия, увита с бръшлян. Това се е наричало "Кликане". За празника се е откупувала и "музика" за да се повеселят гостите. На всеки "светъц" се е месило погача и колачи (обреден хляб). Приготвяло се е ядене, в зависимост от сезона. На мястото, избрано за празнуване, се подреждали маси и пейки, и се украсявали. Поставяла се и храната. Когато гостите се съберат, отивало се е на оброка. Там се извършвал ритуал в почет на "светъца". Палели се свещи. Кадяло се е с тамян. Разнасяла се е и се оставяла храна и след това, се връщали и пристъпвали към угощението и веселието. Яденето в къщи, отново се е прекадявало с тамян "в ручица" (керамичен съд с въглени). На "светъц" не се ходи с "празни руке" (с празни ръце) и гостите идвали с погача и храна, каквато преценят. При този празник се спазвали следните правила:  В приготовлението на празника, трябва да вземат участие всички от фамилията от деца до старци.  На оброка се искало взаимна "прошка".  Смятало се, че ако се "забрави да се почете "светъцът", фамилията ще се разпадне и затрие.



Тема Помагајте другаринови [re: SashetoBE]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано06.02.20 17:18



Феис Бук-а е чудесна направија но прекалено арно некојпат не е на арно. Този пат бех постнал снимка от мен и брат ми прегрнани по повод негоива рожден ден (стандарден америкаснки обичај по фб по повод рождендените на блиските). Да е белјата поголема турих и ТАГ от бато (брат ми се казва Михаил). Иначе, брат ми, вапреки че има профил не е активен по социјалните платформи и не си пада много по тези нешта, даже напротив, изобшто не е љобител на такива фб рожденденски формалности. Си казах да се пошегувах с него и му турих ТАГ та всички да го гледат и да го знајат. Ех така, ок, започнаха, както е реда нали да пристигат отдоле честитки и пожеланија за рождениа дена таканаречени ЧРД а ние му вика Среќен вместо честит (иначе Среќен е чиста македонска дума а некои злобни езици казват че е била српска...свашта!!). Както е реда, искал не искал, малкото ми братче започна да благодари на хората които му честитат на всеки поименично...след 50-60 такива вече му беше скиснало и почна да ми се срди. Но, дури тогава започнаха моите истински маки, “моите“ балгари (като културни и воспитани hora) от ФБ започнаха един по един да честитат на брат ми .... се притисних малко, оти знам че бато нема да е много штастлив...но си казвам нјама страшно. Токмо тогава, пристигна честитка от Канзуров ...па след неколко минути от Вида. За Канзуров сигурно е чувал оти Виктор е един от најизвиканите и најнападани балгари в МАКедонија од 20 години насам и знам че на брат ми нема да му е мило заради това. Но хајде некак ште ја уредим, но сега сам в паника и само чакам момента когато ште ме пита која е Вида (Боева Попова доживотната сотрудничка на Иван Михајлов) и зашто тја му честита рождениа ден !?
Приемам всјакакви предложенија как да се справам со ситуацијата.



Мерси

П.С. Лажам, брат ми не се казва МИхаил, а МИхајло.

Накрая обаче разбрахме,че не се познаваме и че сме изгубили жизнените връзки помежду си(В.Перев)

Редактирано от SashetoBE на 06.02.20 17:50.



Тема Re: Помагајте другаринови [re: SashetoBE]  
Автор Darkages (ветеран)
Публикувано06.02.20 17:36



На Михайло Апостолски са го кръстили вашите, нали?





Тема Не бре, да е било така немаше да ми е маканови [re: Darkages]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано06.02.20 17:40



крстен е на нашиа прадедо по татко Михаил(иначе комитаџија и јатак на прадедо му на един наш соклубар които се казва Васил а прадедо му се казвал Андон со прекар Штипјанчето), но по това време в матичното, ако не инсистираш настојчиво, всеки Михаил го записваха като Михајло

Накрая обаче разбрахме,че не се познаваме и че сме изгубили жизнените връзки помежду си(В.Перев)

Редактирано от SashetoBE на 06.02.20 17:37.



Тема Молчи, молчи добре енови [re: Darkages]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано06.02.20 19:34





јавно бато е в добре расположение днес..

Накрая обаче разбрахме,че не се познаваме и че сме изгубили жизнените връзки помежду си(В.Перев)

Тема Re: Не бре, да е било така немаше да ми е маканови [re: SashetoBE]  
Автор Darkages (ветеран)
Публикувано06.02.20 21:39



Е како тоа на Тузлия дедо му Дончо е тврдокорен бугарин, а вие сте македонци отсекогаш?
Па му и бил јатак ?!?
Как ова ке го обясниш на децата незнам.





Тема Нито ги е гајле нито ќе имнови [re: Darkages]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано07.02.20 11:05



објаснувам.

Накрая обаче разбрахме,че не се познаваме и че сме изгубили жизнените връзки помежду си(В.Перев)


Тема На саитанови [re: Darkages]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано07.02.20 11:19






надоле потрси заглавие:„Spisok na Ilindenci„

Дончо и Михаил, това се моите прадеди.

Иначе, когато Дончо Штипјанчето, испратен от Гоце, идвал с бомбите да носи за комитета в Битоља, прво заставал и се истоварал в село Кукуречани. Јатаците били две кашти,едната са Бараковци , а втората не сам сигурен или Кочиштани или Дрогривци. Селото Кукуречани се намира на 6 Км от града на птја кам Демир-Хисар но малко пострана от главниа пат от Прилеп кам Битоља, и е в близините на ридовето които разделјат Пелагонија од долината на река Шемница, така да е изгодно в случај да настанене некаква провал преку ридот за село Свињишта и од тама за Смилево в кориите.

Накрая обаче разбрахме,че не се познаваме и че сме изгубили жизнените връзки помежду си(В.Перев)

Редактирано от SashetoBE на 07.02.20 14:35.



Тема Re: На саитанови [re: SashetoBE]  
Автор tormentor (мъчител)
Публикувано07.02.20 12:17



това разделјат защо не го написа с меко ль

кажи му северномакедонец вместо да го обиждаш



Тема Е ее как, па да стане нацело по вашему ?!нови [re: tormentor]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано07.02.20 12:52



аз за да сам фер и кам балгари и кам македонисти и си сатворих един нов език. За да никој не се срди езика не се казва нито балгарски нито македонски, а турско-ресенски.

Накрая обаче разбрахме,че не се познаваме и че сме изгубили жизнените връзки помежду си(В.Перев)

Редактирано от SashetoBE на 07.02.20 14:32.



Тема Маи това повече руско енови [re: SashetoBE]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано07.02.20 13:00





Накрая обаче разбрахме,че не се познаваме и че сме изгубили жизнените връзки помежду си(В.Перев)

Тема Re: На саитанови [re: SashetoBE]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано07.02.20 13:43



На мене това ми направи впечатление, че в Кукуречани е имало активно функциониращ комитет още от 1895, когато Организацията прави първи стъпки на масовизация.



Тема Дали е бил баш комитет ? Не верувамнови [re: tuzlija-179435]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано07.02.20 15:42



поскоро стари ајдутски врзки от соседното село Могила(некои си Трајан) кадето е бил центара на ајдутството оште от преди 100 години. Друго, самиа Михаил (мојот прадедо е бил малак по това време, јуноша) така че главната дума веројатно ја имал неговиа дедо (мислја че името му било Толе). Този Толе често ползвал думата барам(трсим а може да значи и поискам), все нешто или от некого тои барал и така добил прекара Барак ...а след време семејството станали вместо Талеви, Бараковци. Днес Бараковци има в Прилеп, в Битоља и в Охрид.

Накрая обаче разбрахме,че не се познаваме и че сме изгубили жизнените връзки помежду си(В.Перев)


Тема Това беше линијата на мајката на мојотнови [re: SashetoBE]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано07.02.20 15:53



башта(Борис), Благуња(даштерја на Михаил). По другата пак баштина Линија по татко на татко ми(се казвал Флоре) а неговиа башта, баш комитата, бил Дончо. Тои имал дедо Јосиф и татко Илија. Този Јосиф бил бунотвника в семејството и се противопостављал на бега за нешто. За да се отмасти, бега отеглја синат му Илија и го бијат до смрт. Јосиф го одглежда Дончо, даже и на училише ходил нижа гимназија в Битоља. Иако Дончо бил малак не забравил това нешто и като навршил 17 години го начекал един от синовете на бега и го заклал с нож. От там право е избегал комита в четата на дедо Илјо от село Живојно.

Накрая обаче разбрахме,че не се познаваме и че сме изгубили жизнените връзки помежду си(В.Перев)


Тема Re: Това беше линијата на мајката на мојотнови [re: SashetoBE]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано07.02.20 16:12



А знае ли се кой ги привлича в Организацията? Груев?Лозанчев?



Тема Еее да ми је знатинови [re: tuzlija-179435]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано07.02.20 17:05



не верувам да са имали директен контакт с првенците. Васил Корунчев(ние му казваме Коруноски) е човека които имал директни контакти с комитета в Битоља и задолжен за регрутација на младежи.



Накрая обаче разбрахме,че не се познаваме и че сме изгубили жизнените връзки помежду си(В.Перев)

Тема Re: Е ее как, па да стане нацело по вашему ?!нови [re: SashetoBE]  
Автор tormentor (мъчител)
Публикувано07.02.20 19:36



мисълта ми беше дали имаш /имате/ естествено чувсво за мекото ль или си го бъркате често с лj

кажи му северномакедонец вместо да го обиждаш



Тема Re: Еее да ми је знатинови [re: SashetoBE]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано07.02.20 22:52



В 1895 В,Корунчев е бил на 14 години.



Тема Re: Помагајте другаринови [re: SashetoBE]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано07.02.20 23:05



Е , брат ти е, ще ти прости. Пък така по естествен път му остава спомен , сигурен съм след време - добър.
Моят брат освен от борсата и тенис друго не го интересува. Настаниха се преди години в еврейски квартал и станаха евреи , или може би ервеите станаха врачани; още по стиснати.





Тема На теорија го имаменови [re: tormentor]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано09.02.20 20:24





но на практика скоро и да не суштествува, нарочито во Битолско. Ние ползваме чисто српско Љ. Даже имам впечтление че ова се утврди много касно...можеби нашето поколение.

Накрая обаче разбрахме,че не се познаваме и че сме изгубили жизнените връзки помежду си(В.Перев)

Редактирано от SashetoBE на 09.02.20 20:34.



Тема Ах бе Тузлинови [re: tuzlija-179435]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано09.02.20 20:59



проблеми ми создаваш. Бех го изгубил листето со деталите и се наложи пак да питам башта си, което само по себе е деликатен потход

и на свои 46 полни години си добих пак урока като малко детенце,
- Тези нешта да забравиш и да си избиеш от главата. Казах ти, дедо ми Дончо е работил за балгарите, да, при това два пати, првиа пат до 1903(и заради това се се покајал) и вториа 1941-43 но за србите е работил најдолго 1919-1939. Така че ако требва да го определим тои е повече србин отколко балгарин. Но истината е че тој си бе само македонец. И вече да не ме питаш тиа нешта.
Ок, значи така, Дончо Илија Јосифов е роден 1880 Михаил Талев Барако е роден 1881. Познатите настана в Битолја са от пролетта 1886 година когато Михаил е имал само 15 години. Значи сигурно е че самиат Михаил не е возможно по това време да е содејствал, ако наистина е содјествал некој од тази кашта повројатно е това да бил татко му Толе. Ех, по време 1903 вече е друго, Дончо на 23 а Михаил на 22, арслани.
Кои как и кога ги е привлекол кам организацијата нема веродостојни информации, некои викат попот.
Нема потврда доказателство, нито усно, дека каштата во која преспивал Дончо Штипјанчето е точно тази на мојот прадедо или чукундедо, това е шпекулација, но не е неверојатно. Каштата на Толе Барако е последната од селото кам ридот, кое е во прилог на тезата всмисал , ако стане нешто полесно е да се избега кам ридовето. Устното предание кое стигнало до мене и кое е почти сигурно е че Ѓорги Сугарев најмалко 3 пата пребивава во тази кашта след востанието (1904-1905) при това сите три пати зимно време.

Накрая обаче разбрахме,че не се познаваме и че сме изгубили жизнените връзки помежду си(В.Перев)

Редактирано от SashetoBE на 09.02.20 21:06.



Тема Re: Ах бе Тузлинови [re: SashetoBE]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано10.02.20 01:45



...првиот пат до 1903 (и заради то'а се покаял)...
Е тука лежи еден от заяците.Доста от ония, които продължили след 1903 и са си умешали капите(меко казано)и със сърбите, както викаше ти предишен път, са предизвикали у мнозина недоволство, че са си засълнали семействата в България.



Тема Re: Ах бе Тузлинови [re: tuzlija-179435]  
Автор Superserb (колонист)
Публикувано10.02.20 08:33



След 1903г. сърбите и гърците твърдо и силово навлизат в Македония равнение с преди това.
Относно някое недоволство от последиците от въстанието...То въстанието е вдигнато по желание на македонците... После след насилието на турците особено в Битолско...има разочарование. Което сръбската пропаганда използва. За сметка на това в Беломорска Македония има масово засилване на българските чувства сред гъркоманите.



Тема Re: Ах бе Тузлинови [re: SashetoBE]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано10.02.20 21:39



Брей , значи “се велефме Бугари “ деда ти го не знаел .





Тема Re: Виж каква иронија на с“дбатанови [re: torlakov-93629]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано10.02.20 21:49



В същност при ЛюБчо има две изяви, които не се припокриват:личностна и публична. Той си е направил първата за себе си. Смени си името , спазва си народностните традиции.на втората, реши да се обогати и не прави главоболия, и се пусна по течението, но да извлече облаги от това.
Сърбина чудесно го разбира , но капитанската шапка не се пада само по заслуги и верност , иска се и пипе, а Любчо го има в малко повече от некой тъп милиционер.



По елементарно казано ; некой работят свинари , но си пазят къщата чиста. На други свинафника им е навсякъде.

Редактирано от torlakov-93629 на 10.02.20 22:24.



Тема Re: Ах бе Тузлинови [re: torlakov-93629]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано12.02.20 17:32



А и защо ще се ядосва баща ти ? Да не човъркаш некои рани?



Редактирано от torlakov-93629 на 12.02.20 17:33.



Тема Не бе , какви рани ?!нови [re: torlakov-93629]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано13.02.20 09:37



просто е. Тако ми ми казва да не се занимавам со политика (за него това е политика !!!) ..... тук има кратка пауза от 15 секунди 15 14 13 12 11 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1 .... освен ако нема пари, многу пари и моќ и влијателни пријатели и по вазможност да обезбедам семејството финансово поне 2 поколенија за напред. А като вижда какав сам че ас го правја от љобов, заради чест правда и истината е това не му харесе, заштото знаеш какво става с таквите !? нали !?

Накрая обаче разбрахме,че не се познаваме и че сме изгубили жизнените връзки помежду си(В.Перев)

Редактирано от SashetoBE на 13.02.20 09:38.



Тема Re: Не бе , какви рани ?!нови [re: SashetoBE]  
Автор ludo-mlado (оптимист)
Публикувано13.02.20 10:23



Любовта ще спаси света, Александре.
Не се предавай.
Това което се прави с любов остава.
Другото го покрива забрава.



Тема Re: Не бе , какви рани ?!нови [re: SashetoBE]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано13.02.20 18:42



Ама нашите/вашите предци не са се назовавали българи за да се наядат или напият.

. Мисирката е железен.
Ако иска да те предпази , го разбирам напълно тогава. В същност трябваше да се сетя сам.

Редактирано от torlakov-93629 на 13.02.20 18:50.



Тема Е не всички разбира сенови [re: torlakov-93629]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано13.02.20 23:27



и днес далеч не го правјат всички, но поантата е че когато „загусти“ страдат наивните а не “најадените“.
Значи какво иска да каже автора, да се внимава и да не се поддаваш на всјакакви “философи“ и слаткоречиви манипулатори оти нјакои од тјах са провокатори които от тази дејонст имат ползи... и да не пишеш или казваш всичко което го мислиш (нарочито не по инетрнет, публично, или пак недај боже по форуми клубове итн) и така нататик оти не знаеш кои го чете и каде го снима и един ден може да те струва и живот и пр.
Да, разбира се, това е идејата, но като че видја че не ми ваздејства та сега исползва по пластични објасненија и заплахи.

Накрая обаче разбрахме,че не се познаваме и че сме изгубили жизнените връзки помежду си(В.Перев)


Тема Re: Е не всички разбира сенови [re: SashetoBE]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано14.02.20 00:04



Нещата са доведени до там, че България с нищо не може( a и не иска) да застрашава СВ , дори и да се по открият и признаят много неща. Но е оставено на всеки сам да се оправя какво и що. Само парализа.
Има събитяия и факти от които никой не е горд, особено ако са и поукрасени . Да питаш за тях така и няма да получиш логично обяснение. Прелюдията от предупреждения и скрита агресия към тях говори сама по себе си.



Тема Re: Е не всички разбира сенови [re: torlakov-93629]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано14.02.20 14:11



Баба ми разказваше такива пикантерии за семейството, за които майка ми и’ бе сърдита с години.
Примерно; понеже са ги женили заради имоти, дядо ми не е искал да скъса с изгората и се срещал с нея извън града(тогава гара) с коня(мерцедеса

) Прабаба ми , вдовица от войната и много вярваща, научила и го причаквала на уречените места, като с камъни и кавга връщала обратно( в правият път).



Тема Сенки над нашите души, а балкано кој го ебе !нови [re: SashetoBE]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано16.02.20 16:19



МАкедонска Крвава Свадба



Накрая обаче разбрахме,че не се познаваме и че сме изгубили жизнените връзки помежду си(В.Перев)

Редактирано от SashetoBE на 16.02.20 16:22.



Тема Re: Хумор и Сатира разнонови [re: SashetoBE]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано06.03.20 14:43





Накрая обаче разбрахме,че не се познаваме и че сме изгубили жизнените връзки помежду си(В.Перев)

Тема Сме немали боина слава и големи битки !нови [re: SashetoBE]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано15.03.20 17:01



Ето, сега имаме



Накрая обаче разбрахме,че не се познаваме и че сме изгубили жизнените връзки помежду си(В.Перев)

Редактирано от SashetoBE на 15.03.20 17:05.



Тема Само за ценителинови [re: SashetoBE]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано02.04.20 04:45





Редактирано от SashetoBE на 02.04.20 04:44.



Тема Re: Хумор и Сатира разнонови [re: SashetoBE]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано28.04.20 11:59





Накрая обаче разбрахме,че не се познаваме и че сме изгубили жизнените връзки помежду си(В.Перев)


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.