Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:41 28.04.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
Тема да си направим анкетанови  
Автор Dean Dimov (Мумджиев)
Публикувано23.11.19 18:57



Аз до ниво пра дядовци и прабаби , а знам и някои от прапрадядовците си, смело мога да заявя че съм О% македонец, като 100% от предците ми са от географска Тракия и то от тази част , която е на територията на България. Децата ми са с 25% с произход от Беломорска Тракия.

Редактирано от Dean Dimov на 23.11.19 18:58.



Тема Re: да си направим анкетанови [re: Dean Dimov]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано23.11.19 19:37



При мен е обратното.Всичките ми предци са се заселили в Кюстендил по различно време - от 1830 до 1914 - от Овче поле - Неманьици и Ерджелия, Щипско Ново село и Саса в Осогово.За едната прабаба и за единия дядо - пак от Вардарско, не се помни точно откъде.
За тези , за които се помни точно - една от причините е, че от тези колена има трима екзархийски попа.



Тема Re: да си направим анкетанови [re: tuzlija-179435]  
Автор Dean Dimov (Мумджиев)
Публикувано23.11.19 20:02



Ако не се лъжа, до освобождението почти цяла североизточна Северна Македония и Щипско включително са в Кюстендилската епархия, после мигават към Скопската. Така че екзархията там си е изначална.



Тема Re: да си направим анкетанови [re: Dean Dimov]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано23.11.19 20:10



О% македонски корени до 4-то поколение назад. Със сигурност нося и кръв от Костурския край, но е вече доста размита.

Наследник съм на здрави български селяци от региона между Голямо конаре и Панагюрище. Няма родов спомен някой от тях да се е гърчеел или да се е мислил за нещо различно от "българин"

Доколкото съм запознат, в тоя край гъркоманите са били кът.



Тема Re: да си направим анкетанови [re: Dean Dimov]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано23.11.19 20:28



Мисълта ми беше, че въпреки, че не са правени някакви писмени родословия, все пак, бидейки що-годе образовани са предали в поколенията някакви конкретни спомени за години, имена, населени места.



Тема Re: да си направим анкетанови [re: Dean Dimov]  
Автор mulcho ()
Публикувано23.11.19 20:31



50% от ботевградско, 25% новозагорско, 25% родопите. Според краеведската книга за с. Аврен прадядо ми Георги Чорбаджиев и братята му са членували във ВМОРО, а прапрадядо ми - Кольо Чорбаджията е бил противник на такива авантюри, в статията в Уикипедия за селото и той е споменат като член, не са дали източник, може би е влезнал по някое време за да контролира да не се правят глупости, селото е (частично) християнски остров в мохамеданско езеро.



Тема Re: да си направим анкетанови [re: mulcho]  
Автор Dean Dimov (Мумджиев)
Публикувано23.11.19 20:50



Имаш произход от Аврен, Крумовградско?



Тема Re: да си направим анкетанови [re: Dean Dimov]  
Автор mulcho ()
Публикувано23.11.19 21:02



Прадядо и прабаба от там, като прабабата се е наложило да бъде отвличана





Тема Re: да си направим анкетанови [re: mulcho]  
Автор Dean Dimov (Мумджиев)
Публикувано23.11.19 21:12



Какво знаеш за там, те с Дутли/Доватли/Дунята/Черничево са някакъв български анклав. Знам , че има организация на ВМОРО там в началото на 20 век. Те правят няколкостотинте българи в османски статистики през 19 век в кааза Султанери. После към края на 19 век казата е 100% мюсюлманска, вероятно селата са преместени в Ортакьойска/Ивайловградска, която тогава е нова кааза, или в Гюмурджинска, незнам. Според Милетич пък към 1912 г. Аврен са патриаршисти, или са се върнали към патриаршията или е грешка, склонен съм да мисля че са се върнали. Алтернативното име е Аквиран. Аврен може би е изопачено на Аквиран. Аврев и Дутли/Черничево са две от петте села, които заселват Калайджидере, селото на Малък Петко , Гюмурджинско, през 17 век. Калайджидере е създадено от преселници на Аврен, Дутли, Крумовградско сега, Голям Дервет, Малък Деврент, Суфлийско и Доган Хисар, Дедеагачко /селото на Петко войвода/.



Тема Re: да си направим анкетанови [re: Dean Dimov]  
Автор mulcho ()
Публикувано23.11.19 21:32



Знам малко, прадядо ми се е занимавал с търговия, когато башибузуците 1913-та влизат в селото са го криели турци (това по разкази на баба ми, а до колкото знам в селото има православни и помаци, може би ятаците са му били от друго село), заселват се в Гюмюрджина, когато Антантата предава района на гърците разпродава набързо, явно за тютюните са му предлагали обидно малко, а не е можел да ги извози, купува 20 тенекии с газ, полива ги и ги изгаря. След това се установяват в Крумовград, 41-44 г отново в Гюмюрджина. За патриаршията знам това което го има в монографията за селото, с няколко реда беше споменато, че гръцкия владика на път към Крумовград да се жалва за преминаване на селото към Екзархията е нощувал при прапрадядо ми, който ги е подкрепял, а сигурно е искал и да види на место какво е положението и да ободри привържениците на патриаршията. Година през която се е случило не помня да имаше, но бероятно около войните. Благодаря за сведенията от поста ти!

Редактирано от mulcho на 23.11.19 21:34.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.