Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:41 25.05.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
Тема Re: да си направим анкетанови [re: burdzan-93344]  
Автор osoitza-86326 (КАГАН)
Публикувано28.11.19 12:52



Имам в предвид гъркомани- с майчин език български, но с гръуцки имена, давали са си децата на гръцко училище и т.н. Съмнявам се да са с гръцки произход или най много някоя бааба назад в поколението.
Това което влагам в случая във "фанариот" е - българин, патриаршист, гъркоман.



Тема Re: Замисли колко штеше да е скучно и сиромашнонови [re: SashetoBE]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано28.11.19 14:56



Мдам, отделно Пиринска Македония е толкова шарена, от село до село има разлика в диалектите, историите. Примерно диалекта в Гоце Делчев няма нищо общо с тоя в Банско, от Банско до Разлог скоро няма да има нищо незастроено, но диалектите са различни, да не говорим Петрич със Сандански и така нататък. Отделно е делението на преоданци и кореняци, преоданците са стари (т.е. егейци, "гърци"), нови и т.нат.



Тема Re: Замисли колко штеше да е скучно и сиромашнонови [re: SashetoBE]  
Автор Darkages (ветеран)
Публикувано28.11.19 15:49



Добре де, това закЪцаш как го пишете бе, без омразната бугарска буква?
Докога с тоя апостроф?
Вратете се на корените и признайте си дека бевте бугари, може и да ви простиме.





Тема Ако требва да кажем нешто поне малко сериознонови [re: DannyDeVito]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано28.11.19 16:29



веројатно нема да е много позитивно. Една от потсвесните и не чак толкова потсвесни манифетациит на нашата ништожност и маловажност е един вид комплекс на лажовно величи и значимост. Една од причинте да се држим за името като слепи за стап е точно това, името македонија/македонски се асоцира с величие и значимост , всичко което ние не сме в момента. Во англо-американските среди има една дума биас..

Редактирано от SashetoBE на 28.11.19 16:30.



Тема Re: Ако требва да кажем нешто поне малко сериознонови [re: SashetoBE]  
Автор ludo-mlado (оптимист)
Публикувано28.11.19 16:32



Много тъжно звучи това дето си го написал.
Както се казва - докосна ме.
Елате с нас и ще бъдем велики.





Тема Re: да си направим анкетанови [re: Dean Dimov]  
Автор nikolayds ()
Публикувано28.11.19 17:28



?
Неразбираем, мислите че е невероятно? Предполагам за много бежанци е било така.

На баба в паспорта пише — родена в Кавала.
Нейният брат беше в с. Омаревци, Ловеч. Сестра и, в с. Главиница. Другата в София, като баба. Леля и, женена за гл. инспектор в Царството, Вълев. Баба е завършила френски лицей (май в Русе). Земята си я имам и в момета. С. Главиница е май било в Румъния до 1941.
За участието им в 1902—1913 са предания в семейството, но по имена има ги в интернет и горе—долу съвпадат.



Тема Re: да си направим анкетанови [re: goga]  
Автор burdzan-93344 (член)
Публикувано28.11.19 18:53



За съжаление голяма част от българите са изметени оттам. Пък и може да е за добро, ако бяха останали, сега щях да плещя румънски, при тази колонизация с румънци, която Румъния прави там.



Тема Re: да си направим анкетанови [re: burdzan-93344]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано28.11.19 19:24



На една моя колежка баба й е от Добруджа. Разказвала й, че като била тийнейджърка и българската власт се върнала, се оказало, че не може да пише и чете на български. И това било голям проблем през целия й живот. Учела се, но не било същото, като да го правиш в детските години. Да, вероятно днес асимилацията щеше да е много напреднала.

Ако България беше задържала Западна Тракия и си беше върнала Северна Добруджа - това щеше да е напълно достатъчно.

Редактирано от goga на 28.11.19 20:39.



Тема Искренонови [re: Darkages]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано29.11.19 10:25



аз повече обичам да го правја отколко да го пиша. Меик Лав нот Уор ! Пис мен !



Тема Re: да си направим анкетанови [re: goga]  
Автор burdzan-93344 (член)
Публикувано29.11.19 19:14



Баба ми по бащина линия беше ходила само на румънско училище, до трети клас, но знаеше слабо румънски. Виж, нейния съпруг, дядо ми по бащина линия знаеше перфектно румънски, но можеше да пише и на български. На майка ми баща й също беше ходил само на румънско училище, но румънски влеедеше много слабо.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.