Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:16 01.05.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Социализма и катастрофата!нови  
Автор Superserb (клонинг)
Публикувано26.09.19 12:19



Защо социализма води до катастрофа на обществото... и съответно неговото унищожаване?
Не може да се възпитават хората, че всички са равни, че всички могат всичко и че всички трябва да искат всичко... Това унищожава...подкопава всичко в дългосрочен план.
Цялата тази лудост започва с Френската революция. Една утопия, която се храни с хора.
И всъщност в съвременните общества друго няма. Наложена е тотално тази лява идеология, че всеки има право на всичко. Тя е развита до такава степен, че вместо да стимулира активност...всъщност вече я спира. Идеала, който трябва да се гони е толкова надут, че или се откават да го гонят...или непостижимостта му става причина за нещастие.
Трябва според мен да се балансират нещата, да се намали балона...



Тема Re: Социализма и катастрофата! [re: Superserb]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано26.09.19 15:21



А пък в Китай, Финландия и Швеция социализмът си функционира добре.



Тема Re: Социализма и катастрофата!нови [re: Superserb]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано26.09.19 17:03



Скапа ми се дослерова клапа на колата. Най-накрая, вчера привърши ремонта и с майстора се качихме да видим какъв е резултата. Познавам го от над 15г., цял живот е в моторно масло до лактите. Вади за насъщния. Добър човек, макар и със стандартните разбирания за всеки монтьор/таксиджия и т.н., че всичко е измама, схема и т.н. Тъй като сервиза е на края на града, свихме по най-близкия извънградски път. На този път се строи комплекс от затворен тип, с къщи. И батето ми заявява, че ще си продава панелката, ще тегли кредит и ще си купува къща в комплекса. Шокиран питам, ти сериозно ли? Да бе, уверява ме той. Та не знам какви са тези общества, в които редови монтьор, отива и си купува жилище в затворен комплекс. Иначе дай Боже всекиму.

Редактирано от komitaO3 на 26.09.19 17:04.



Тема Re: Социализма и катастрофата!нови [re: komitaO3]  
Автор Superserb (клонинг)
Публикувано26.09.19 17:09



...на в такива общества... В които "социализма" е в пика си... като нашето. Общество на търсачи на "голямото щастие"...една фантазия в главата. Общество, което ходи да работи...и с парите бяга да си купи 20 годишната бракма на Ханс... Щото да имаш кола е част уж от пътя за "голямото щастие"... Улиците и пред блоковете пълни с коли в работно време... Ама 20 годишните коли...така...от ремонт на ремонт...че и с тия компютри в тях...почти не можеш собствено ръчно да се мъчиш с тях в свободното време...така че монтьор.

И накрая в затворения комплекс какво ще има...две бетонни стаи...боядисани от вън за 200 хил...



Тема Re: Социализма и катастрофата!нови [re: cumanich126454]  
Автор Superserb (клонинг)
Публикувано26.09.19 17:15



Кое функционира добре? Швеция и Финландия трябва да се подхранват с работна сила от вън... сега след няколко години като почне масовото пенсиониране на бейбибумърите...почва чудото...
Китай е с 800 млн. селяни...пълна мизерия...още 500 млн. селяни емигрирали в градовете...тези са работещите по 12-14 часа по линиите на фабриките дето спат на тях, пътуват още 4 часа от до работа и живеят по 4-5 човека в стая по квартирите...шанса да си купят жилище в града...със заплатата си...след 50 години...



Тема Re: Социализма и катастрофата!нови [re: Superserb]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано26.09.19 17:17



Цената я позна, 96 000 евро струвало къщето. А колата ми е американска, на 12г. Честно казано, по-скапан автомобил не бях карал. Откак мина 150 000км. и всичко лавинообразто взе да умира.



Тема Re: Социализма и катастрофата!нови [re: komitaO3]  
Автор croesus (anarcho-commie)
Публикувано26.09.19 17:58



Любопитното е, че процъфтяват онези професии, които преди 30 години работеха "на частно". Първо бяха чейнчаджиите, после всякакви видове "майстори", най-вече по коли и строителство. Което за мен доказва, че е нужно доста време, дори за да се изгради прослойка от дребни предприемачи. Трябва с проби и грешки хората да се научат как да намират клиенти, как да ги задържат, как да управляват персонала си, финансите, операциите.

До 44та тази прослойка е била мижава - индустрията е малка, освен това е унижщила занаятчийството, а селското стопанство в огромната си част е за самозадоволяване. След 44та плановата икономика бута нещата в съвсем различна посока - създава обучени работници и специалисти, но без никакъв опит извън държавните предприятия. Според мен големият колапс през 90те беше именно защото много хора си помислиха, че такива умения като маркетинг, менджмънт, финанси, даже знания на законите, са маловажни. Майка ми работеше в завод за трикотаж. Щом го затвориха се нароиха над 30 цеха за трикотаж, основно от "майстори на машини", които работеха там. В момента са оцеляли 2-3.

"Преходът" можеше да е много по-умен - като се запазят държавните предприятия с голям персонал, дори да работят на загуба. Повечето държавни предприятия през 1998 работеха на минимална загуба, а дълговете им сумарно, напук на тогавашната пропаганда, бяха по-малки от една далавера на Венцислав Върбанов от същата година (това може да се види от официални документи). Новите цехове, които щяха да възникнат, и които щяха да оцелеят, щяха малко по-малко да привлекат с по-високи заплати първо квалифицираните работници, а после и останалите, така че например към 2008, дори някоя държавна фабрика да фалира, това да не е нищо страшно. За сравнение през 1998 само с един указ на Костов, 25000 души останаха без работа. Ако бяха си запазили работата и доходите, щяха да бъдат горе-долу платежоспособни клиенти - идеалната среда за развитие на дребен бизнес. Реформите на Дън Сяопин уви са точно това, и те са основната причина Китай днес да е най-голямата икономика в света.



Тема Re: Социализма и катастрофата!нови [re: croesus]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано26.09.19 18:00



Не ме разбра. Този мъж никога в живота си не е преуспявал. Едва свързва двата края, но е готов да тегли огромен ипотечен кредит, за да се почувства значим.



Тема Re: Социализма и катастрофата!нови [re: croesus]  
Автор Superserb (клонинг)
Публикувано26.09.19 18:09



Глупости! На Китай бе открит целия пазар на САЩ и Запада. С масови инвестиции, технологии и ноу-хау на западни компании. Това е успеха на Китай.
У нас изчезна пазара на цялата икономика със СИВ. Още повече ние бяхме поискани и останахме в руската сфера на влияние след 89г. и без никаква съпротива на елита у нас. Икономиката ни работи с вносни суровини, енергия и технологии...тези неща се купуват с валута, а ние нищо не изнасяме... С какво ще ги покриваш загубите???!!! И заеми не дават или с много високи лихви...
Колкото до малките предприемачи...по вътрешни причини... не бяха желани.
Колкото до професиите за поправки...нямаше как комунизма да ги централизира и произвежда с държавно предприятие...затова си вървят и тогава...Ако можеха щяха да го направят.



Тема Re: Социализма и катастрофата!нови [re: komitaO3]  
Автор croesus (anarcho-commie)
Публикувано26.09.19 18:18



Извинявам се.



Да е жив и здрав човека.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.