Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:14 12.05.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Брезница  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано08.08.19 23:46



За "преселението" от Масър, за неподправената простотия на Мира Добрева, за изневярата, за сблъсъка със съвремието и за източнобългарския диалект в село Брезница, Пиринска Македония.





Тема Re: Брезницанови [re: komitaO3]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано09.08.19 07:59



По-вероятно са посещавали Масър-чарши в Цариград.





Тема Re: Брезницанови [re: komitaO3]  
Автор Superserb (малоум)
Публикувано09.08.19 08:19



То на половина да беше истина за произхода от Мисир на помаците...голяма файда щяха да станат. Щото в продължение на векове масово слизат от Родопите в Беломорската низина и там южняшките болести ги затриват масово.
То трябва да им се направи един филм от Египет, да видят какво е населението там... от всички араби сигурно тея в Египет са най-черни...с най-много африкански примес.
Много е грешно да казва етноси, вярно е...ама поне БНТ уж по свястни редактори.



Тема Re: Брезницанови [re: cumanich126454]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано09.08.19 09:45



А още по-вероятно е пасъл мисирки.



Тема Re: Брезницанови [re: Superserb]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано09.08.19 09:50



И аз това си викам, уж БНТ, уж отговорни редактори, пък помаците, гагаузите, че и капанците станаха етноси, наместо етнографски групи.



Тема Re: Брезницанови [re: komitaO3]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано09.08.19 10:33



Или е отглеждал царевица (масър-пазар се нарича още и царевичен пазар)

https://loyal-travel.com/patevoditel/masar-charshi-istanbul-U4BZ46



Редактирано от cumanich126454 на 09.08.19 10:34.



Тема Re: Брезницанови [re: komitaO3]  
Автор Shtrkot (fyromophagos)
Публикувано09.08.19 10:41



Това е нареждане на политкомисарите в БНТ....



Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...


Тема Re: Брезницанови [re: Shtrkot]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано09.08.19 10:50



Мисля че си е чисто нейно незнание да направи разлика между етническа и етнографска група.



Тема Re: Брезницанови [re: komitaO3]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано09.08.19 10:54



Не знам дали има значение, но и самата Мира е помакиня от Златоград. Вероятно не прави разлика между термините. Но и обикновения зрител на едва ли вниква в разликите.



Тема Re: Брезницанови [re: komitaO3]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано09.08.19 10:57



Гагаузите не са ли етнос все пак? Най-малкото езикът им не е български.

Иначе кое етнос, кое етнографска група, наистина често на никой не му пука. За хърцоите (съседни на капанците) също бях срещнала квалификацията "етническа група".

П.П. Сетих се нещо. Баба ми и дядо ми по бащина линия са по произход от Кюстендилско-Радомирския край. Семействата им са се установили в София, там са се оженили, а дядо ми по-късно е работил на доста места из страната. Та майка ми обича да разправя как някаква жена, недотам осведомена за етноси и етнографски групи, подобно на Мира Добрева, в Харманли ли беше, Симеоновград ли (тогава град Марица) попитала баба ми: "Госпожа Еди-коя си, вие, шопите, българи ли сте?". Това на майка ми и го била разправяла баба ми. За вярност по евентуално разваления телефон не гарантирам.
По-якото е, че според мен явно за майка ми сичкото Западна България от Видин до Петрич (от Ванкувър до Владивосток) без съмнение са шопи (макар и българи иначе ;)), даже и нас като деца ни обиждаше на шопи, когато ни се караше, докато баща ми твърдо се противопоставяше на всеки опит да се твърди, че населението извън горе-долу Софийското равно поле е шопско.


”...как сред южната местност хълмиста
Варна свети, чудесна и чиста
като сбъднал се утринен сън.”

Редактирано от MupaM на 09.08.19 11:22.



Тема Re: Брезницанови [re: cumanich126454]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано09.08.19 10:57



За Мирата за пръв път чувам да е помакиня, иначе е от село Старцево до Златоград, да.

”...как сред южната местност хълмиста
Варна свети, чудесна и чиста
като сбъднал се утринен сън.”


Тема Re: Брезницанови [re: MupaM]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано09.08.19 11:06



Низала е тютюн. Това си беше основно поминък на помаци и турци.



Тема Re: Брезницанови [re: goga]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано09.08.19 11:15



То и аз съм низал тютюн...

Мира е родена в Златоград, но живее в Старцево. Родното място означава, че там е регионалният родилен дом, а не че там живее семейството й. Старцево е чисто помашко село. В Уикипедия пише, че има християни и има изградена църква, но мисля че те са новопокръстените от отец Боян Сариев християни.



Тема Re: Брезницанови [re: cumanich126454]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано09.08.19 11:39



Доколкото ми е известно, в Златоград си е имало голяма християнска махала още преди Освобождението, но значителна част от населението са си били помаци. Селата наоколо - предимно помашки.



Тема Re: Брезницанови [re: goga]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано09.08.19 11:47



Да, имам приятели от Златоград. Християни, съвсем не от тези покръстени от Боян Саръев.



Тема Re: Брезницанови [re: cumanich126454]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано09.08.19 11:48



Старцево е българомохамеданско, но българщината там е много здрава. И мисля че повечето са атеисти.



Тема Re: Брезницанови [re: komitaO3]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано09.08.19 11:50



Имам приятели от помашко село над Крумовград. Категорично от време оно се смятат за българи и гледат на околните турски села като на чужди за тяхната общност.

Явно в различните райони усещаинята и преданията са различни.

Редактирано от goga на 09.08.19 11:49.



Тема Re: Брезницанови [re: komitaO3]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано09.08.19 11:52



Една дописка но (не)българския хелзинкски комитет:

В съ­що­то вре­ме през 1998 г. в се­ло Стар­це­во от­варя вра­ти съв­сем но­ва пра­вос­лав­на цър­ква. Пос­трое­на е вър­ху ва­къф­ски имо­т. Хо­ра­та нямат ни­що про­тив цър­ква­та, сти­га в се­ло­то да има­ше хрис­тия­ни. А на­се­ле­ние­то е 100 про­цен­та мю­сюл­ман­ско. По­път пос­тоял някол­ко ме­се­ца, поог­ле­дал се, па си тръг­нал. В мо­мен­та цър­ква­та е зак­лю­че­на и стър­чи ка­то па­мет­ник на глу­пос­тта. На как­во ли са се надява­ли идей­ни­те й ба­щи и не им ли е ми­на­ло през гла­ва­та, че по то­зи на­чин оби­жда­т са­мо­то пра­вос­ла­вие, ка­то го об­ри­чат на са­мо­раз­ру­ха?

https://www.bghelsinki.org/bg/publikacii/obektiv/zhanina-dragostinova/2007-05/zhivott-e-po-strashen-ot-smrtta/



На друго място отец Боян Саръев се жалваше, че активистите на ДПС буквално са принудили християните от Старцево да се изселят.



Тема Re: Брезницанови [re: MupaM]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано09.08.19 11:52



Ами етнографска група е вътрешното регионална разделеност на един единствен народ. Етническа група в България са турците. Произходът на гагаузите е спорен, но религията им е християнска, а фолклорът български. Само езикът е различен. А и тези в България, са практически претопени. Та и баба ми считаше че българи са само тези около Пловдив и евентуално онези във Велико Търново. Но пък и баба ми като сме я водили на море и като виждаше навалицата по улиците и питаше да не е Петровден.
Иначе относно спора ни за пребиването с камъни за изневяра, виж какво казва бабата, чийто 118г. дядо бил от Масър.



Тема Re: Брезницанови [re: goga]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано09.08.19 11:54



Да, помаците в Източните Родопи са с много силно българско самосъзнание, заради обкръжаващата турска среда.



Тема Re: Брезницанови [re: cumanich126454]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано09.08.19 11:56



Мой приятел имат близки познати в Старцево. Помаци са, но не стъпват в джамия. Според нея, само старците ходили на джамия. Иначе онези хубави моми, които пуснах в отделна тема преди няколко дни, онези с автентичните родопски носии, са от Старцево.

Редактирано от komitaO3 на 09.08.19 11:59.



Тема Re: Брезницанови [re: komitaO3]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано09.08.19 12:20



Хаха, ще го видя клипа за Масър, но сега не мога.

---
От Златоград и аз навремето познавах християни (не съм имала контакт с тях от студентските ни години насам), които не мисля, че бяха новопокръстени. Има си християни в града. За Старцево не знаех подробности.

”...как сред южната местност хълмиста
Варна свети, чудесна и чиста
като сбъднал се утринен сън.”


Тема Re: Брезницанови [re: MupaM]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано09.08.19 12:25



Първите 3 минути са достатъчни


Иначе към 1912г. в Златоград има 150 души християни. Което не е чак толкова малко за времето си.

Редактирано от komitaO3 на 09.08.19 12:26.



Тема Re: Брезницанови [re: komitaO3]  
Автор Superserb (малоум)
Публикувано09.08.19 13:11



Ти затова ли я нарече проста...аз си мислех заради възмущението и, когато жените и казаха, че жената е едно стъпало под мъжа...



Тема Re: Брезницанови [re: goga]  
Автор Superserb (малоум)
Публикувано09.08.19 13:12



Виж... от теб разбрах, че съм помак или турчин.



Тема Re: Брезницанови [re: komitaO3]  
Автор Superserb (малоум)
Публикувано09.08.19 13:19



Голяма роля за антибългарските чувства на помаците по долината на Места изиграва..."светата Троица" на антибългаризма - русофили, сърбомани и левичари. Организатори и изпълнители на насилственото покръстване на помаците от 1912г.
Гешов - русофил, Теодосий Скопски - сърбоман и русофил и ВМРО на Сандански с ясен левичарски уклон...

Сега ВМРО като стане македонистко-сърбоманска организация...помаците не трябва ли да мразят етничките македонци, а не българите? И Сурдулишкото "клане" през ПСВ в Сърбия не трябва ли да е на македонския окупатор?

Ако пък в Пиринския край християнте са македонци етнички различни от християните в Тракия...не трябва ли и мюсюлмните в Пиринския край да са различна нация от мюсюлманите в Смолянско? Ако помаците и македонците са отделни нации...значи ни трябва още една нова нация и език и история за мюслманите в Пиринския край!



Тема Re: Брезницанови [re: Superserb]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано09.08.19 13:54



Да, заради това.



Тема Re: Брезницанови [re: Superserb]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано09.08.19 14:00



Мисля че всички са били намесени. Заради кръстилката Тане Николов ми е изключително противен. Много вреди нанасят.
Батачката песмя?





Тема Re: Брезницанови [re: komitaO3]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано09.08.19 18:43



Братът на мой приятел си взе булка от Златоград. Християни уж, пък баба й - с шалвари

Не са лоши хора, но определено си имат доста силно кланово мислене. Младите, които са отишли в големите градове, се стремят всячески да прикрият връзката си с онзи край, може би се срамуват леко от евентуална асоциация с помашкото им потекло - супер-еманципирани и отворени уж, но човек не може да си избяга от биографията и родовата история.
Иначе, са добри българи, има доста патриоти между тях.

Редактирано от goga на 09.08.19 18:44.



Тема Re: Брезницанови [re: goga]  
Автор Superserb (малоум)
Публикувано09.08.19 19:05



...то вече се женят българи за туркини и обратно, че и за циганки... вие че са помакини дерт имате.



Тема Re: Брезницанови [re: Superserb]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано09.08.19 19:12



За туркини се женят отдавна - особено в карловските села, където има още значително турско население.
Един съсед беше се оженил за много красива туркиня през 80-те - от Розино. През 90-те отиде с жена си при роднините им в Истанбул. Замина си завалията млад от лоша болест. Сега майка му не може да си види внучето 15 години - при роднините в Турция и не го пускат да се върне в Бг да види роднините на баща си.



Тема Re: Брезницанови [re: goga]  
Автор Shtrkot (fyromophagos)
Публикувано09.08.19 20:56



В Даръдере т.е. Златоград винаги е имало християнска много стара общност, между другото са били билингви, говорели са български и турски, поради камиларството май....но са си стари християни доста от жителите....

Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...


Тема Re: Брезницанови [re: Shtrkot]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано09.08.19 21:19



Има и доста помаци. Не се наемам да кажа какво е било съотношението, примерно, през 1912 г - но вероятно в най-добрия случай 50:50.

С гюмюрджинските помаци са били едно цяло.



Тема Re: Брезницанови [re: komitaO3]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано09.08.19 23:23



Тая винаги ме е дразнела... но факт е, че помаците в западните Родопи нямат памет на българи. Объркан народ са, старите им се имали за турци, турски не знаят... но са добри и работливи хора.
Докато от досега който съм имал със хора от средните Родопи - цинично алчен народ. Дори злобен.
Надявам се да са само мои впечатления.



Тема Re: Брезницанови [re: DannyDeVito]  
Автор Shtrkot (fyromophagos)
Публикувано09.08.19 23:26



В някои села в Западните Родопи е имало малки юрушки общности, които се помакизират, например Грохотно и Гьоврен, мисля, че и Борино....

Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...


Тема Re: Брезницанови [re: DannyDeVito]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано09.08.19 23:33



Много са кротки тези в Средните Родопи. И не са фанатични мюсюлмани като тези от Чеча.



Тема Re: Брезницанови [re: DannyDeVito]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано09.08.19 23:36



Май, Црънча оттатък Доспат се води Западни Родопи.
Случи ми да ходя там веднъж по работа. И едни местни хора ни поканиха да ни гощават. Извадиха едни големи кебачета....
Щях да повърна. По-голяма гнус от това не бях опитвал

Оказаха се от овче месо, затворени в буркани.

Казвам го не за друго, просто вкусовите и други възприятия поради различна култура и бит - са ни доста различни. Факт.



Тема Re: Брезницанови [re: Shtrkot]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано09.08.19 23:38



Грохотно, Гьоврен и Борино са си турци до ден днешен. Също много кротки хора. Може и да са краднали някоя помакиня, но като цяло не са се мешали. Обратно, в лека близост, в община Батак, помашкото Нова Махала, на база малка юрушка общност днес е изцяло турцизирано, а до към Априлското въстание са говорили български.



Тема Re: Брезницанови [re: goga]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано09.08.19 23:42



Записах магистратура и имам колежка от съседното на Црънча, Бръщен. Изключително светски настроена. Едни къси поли, едно чудо, ама в сурата не става. Мре да се вземе за пловдивчанин.



Тема Re: Брезницанови [re: komitaO3]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано09.08.19 23:45



Тези помакини са много опасни, защото може да се подлъжеш, че са уж кротки, а всъщност са си е.. ли майката

Какви истории знам от Неделино...



Тема Re: Брезницанови [re: goga]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано09.08.19 23:52



Ааа, 3 сестри познавам от Неделино. Много предприемчиви. Едната се ожени за католик, доста богат. А най-умеещата в университета беше племенницата на известен американски милионер, от Мадан. Тази чудеса правеше.



Тема Re: Брезницанови [re: Shtrkot]  
Автор Dean Dimov (Мумджиев)
Публикувано12.08.19 22:28



И трите села и сега са си турски, потомци са на юруци. От Борино/Карабулак е Мустафа Карадайъ.



Тема Re: Брезницанови [re: Dean Dimov]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано12.08.19 22:40



Навремето учех с един от Дъбница, българин, християнин , който споменаваше, че в района само тези в Дъбница и други 2 села са турци.



Тема Re: Брезницанови [re: komitaO3]  
Автор Dean Dimov (Мумджиев)
Публикувано12.08.19 22:49



Към 1878 г. християните в Даръдере/Златоград са били към 720 души, но постепенно са намалявали заради изселвания, най-вече в България, но също в Одрин и в Цариград. Още тогава обаче са били малцинство сред помаците в тази паланка. В златоградските села помаци са били на 100% без изключение. Тогава християните в Даръдере са били патриаршисти и са се числяли към Маронийската епархия, като малката християнска енория е била най-северната й. Преминаването към екзархията и осъзнаването в българщината се дължи основно на роденият в село Вруток, Гостиварско Яков Димов Змейков/Змейкович/Змайкович. Змейкович е български възрожденец, роден в Македония с много интересна биография. Роден през 1840 г. незнайно как идва в Пловдив и се записва в Пловдивското българско класно училище /Жълтото училище/ на 21 г. възраст и лично е бил обучаван от Йоаким Груев няколко години. В последствие става начален учител в Пловдив, а по-късно в двете български Ксантийски села Габрово и Еникьой/Кръстополе, където е основател на екзархийските общности в тях. От 1880 г. се мести в Даръдере/Златоград, където също основава екзархийската общност, която постепенно покрива цялото неколкостотин души християнско малцинство там, жени се за даръдеренка и се установява за постоянно. Умира, дочаквайки освобождението през 1913 г.



Тема Re: Брезницанови [re: Dean Dimov]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано13.08.19 09:56



Аз точно преди дни чух по тв, че бил от Борино, по повод къщите за тъщи и роднини, но понеже не знаех за юруците (че имало техни потомци със запазен език в този край днес), си викам: егати, в тоя край не са ли само помаци? На другия или по-другия ден гледам за Борино тук в темата.

”...как сред южната местност хълмиста
Варна свети, чудесна и чиста
като сбъднал се утринен сън.”

Редактирано от MupaM на 13.08.19 09:59.



Тема Re: Брезницанови [re: Shtrkot]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано13.08.19 23:42



Иначе книгата на Алексей Кальонски е уникална





Тема Re: Брезницанови [re: komitaO3]  
Автор Shtrkot (fyromophagos)
Публикувано14.08.19 08:28





Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...


Тема Re: Брезницанови [re: komitaO3]  
Автор leyte (старо куче)
Публикувано14.08.19 10:45



В Чеч няма останки от християнски общности, никакви. Ни една църквица от кое да е време, доколкото ми е известно.
Във всички останали области на Родопите, дори и изцяло заселени с мюсюлмани в съвремието има останки от крепости, респективно във и около тях останки от християнски храмове, кръстове и т.н.

Преди години ходих в едно село Русалско, зад язовир Кърджали, към Ардино. Зад джамията и между магазинчето, точно в центъра има много стар параклис. Личи си абсидата с прозорчето от Изток и всичко, без кръст. Затворен, естествено с ламаринена врата и голям катинар. Покрива почти рухнал, но сякаш поддържан някак.
Български (много лошо) говореше само кмета - 20 годишен, учил в Кърждали. Малко селце, до ждрелото на Арда... Приказка!



Тема Re: Брезницанови [re: leyte]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано14.08.19 11:04



Е няма. Тези там сами са приемали исляма и то най-първи от всички.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.