Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:57 18.05.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Анкета  
Автор Buyer (минаващ)
Публикувано27.05.19 04:27



Бихте ли участвали в една блиц анкета - от кой край на българските земи идват вашите корени/гени (с проценти)?

За мен - 50% южно Пиринско, 50% Източна Егейска Македония.



Тема Re: Анкетанови [re: Buyer]  
Автор ludo-mlado (оптимист)
Публикувано27.05.19 04:40



Кюстендилско, врачанско, плевенско, еленско (балкана), Одринска Тракия.
(Според мен който даде по-малко от три-четири отговора или не си знае родовата история или крие нещо).



Тема Re: Анкетанови [re: Buyer]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано27.05.19 05:42



Горнотракийската низина и Средна гора. Има родово предание за дошли от Костурско предци, но това било много отдавна. Едва ли нося и 5% от гените им.



Тема Re: Анкетанови [re: ludo-mlado]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано27.05.19 05:46



Най- старото, което знам за произхода си е за селата Саса в Осогово, Ерджелия и Неманьици в Овче поле и Ново село Щипско.За останалите има смътни сведения, че са живели пак там, някъде в 50- километровата ивица оттатък вододела Струма-Вардар.



Тема Re: Анкетанови [re: Buyer]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано27.05.19 06:52



Абсолютно същото (Куманич, Драмско и Горно Драглище, Разложко)



Тема Re: Анкетанови [re: cumanich126454]  
Автор o_megas (BG)
Публикувано27.05.19 08:03



по едната линия от -Гюмюрджина (на гръцки: Комотини ) ,по другата от Севлиевско,но след заклал няколко турци прарадядо ми се изселил (скрил) в Ески Заарско..

Редактирано от o_megas на 27.05.19 08:04.



Тема Re: Анкетанови [re: o_megas]  
Автор mulcho ()
Публикувано27.05.19 08:32



50% Литаково ботевградско, 25% Малка Детелина новозагорско, 25% Аврен крумовградско, като там далеч назад основателя на рода е дошъл от Тутракан.



Тема ДНКнови [re: Buyer]  
Автор mak ot Sofia (безпристрастен)
Публикувано27.05.19 08:41



50 % Битоля, 25 % София, 25 % Никопол





Тема Re: ДНКнови [re: mak ot Sofia]  
Автор Shtrkot (fyromophagos)
Публикувано27.05.19 08:55



2/3 Граово, 1/3 Знеполе и Дерекула.....

Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...


Тема Re: Анкетанови [re: Buyer]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано27.05.19 10:53



Гените няма как да ги питам откъде са, обаче населените места, през които напоследък са минали гените, са:

25% Копривщица, 25% с. Ръжево - Пловдивско, 50% - Кюстендилско и Радомирско.

Тва не че майка ми и баща ми са и помирисвали тея места (помирисвали са ги, де - на гости на роднини). Даже баба ми е излязла от Ръжево още като бебе, а дядо ми е роден в Пловдив, но от родители копривщенци.

”...как сред южната местност хълмиста
Варна свети, чудесна и чиста
като сбъднал се утринен сън.”

Редактирано от MupaM на 27.05.19 10:55.



Тема Re: Анкетанови [re: Buyer]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано27.05.19 11:10



100% егеец, предимно мървак.



Тема Re: Анкетанови [re: tuzlija-179435]  
Автор ludo-mlado (оптимист)
Публикувано27.05.19 11:24



Най- старото, което знам за произхода си е за селата Саса в Осогово, Ерджелия и Неманьици в Овче поле и Ново село Щипско.За останалите има смътни сведения, че са живели пак там, някъде в 50- километровата ивица оттатък вододела Струма-Вардар.

Аз не знам къде се бутам в овой форум, като май и с щателно издирване трудно ще намеря македонци в родата.
Един пра-прадядо обаче е бил секретар-бирник в Охрид 1915-18 г. и доколкото знам Кмет на Струга за някаква част от периода, а дядо ми е изкарал и срочна и свръхсрочна служба в Македония от 1941 до есента на 1944 г., като е гонил първо сръбски партизани, а после германци.



Тема Re: Анкетанови [re: ludo-mlado]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано27.05.19 13:20



Хаха, и аз така. Освен че едното от селата в Радомирско е основано, според местните, от пришълци от селото със същото име край Струга. Но прадядовците ми са си родени тук, в Радомирско. Те и двамата са от това село. Обаче пък техният син и зет, дядо ми, като железничар е работил във Велес през ВСВ.

”...как сред южната местност хълмиста
Варна свети, чудесна и чиста
като сбъднал се утринен сън.”


Тема Re: Анкетанови [re: DannyDeVito]  
Автор Buyer (минаващ)
Публикувано27.05.19 13:49



Интересно... Под 50-те % източна егейска Македония имах предвид Мървашко.

Имаш ли сведения от кои точно села произхождат твоите?



Тема Re: ДНКнови [re: mak ot Sofia]  
Автор Buyer (минаващ)
Публикувано27.05.19 13:53



Истински кореняци софиянци са изключително рядко нещо, защото София веднага след освобождението е около 20,000 души. Сигурен ли си, че тези 25% София нямат корени някъде другаде?





Тема Re: Анкетанови [re: ludo-mlado]  
Автор Buyer (минаващ)
Публикувано27.05.19 13:57



Прав си, че ако се порови достатъчно дълбоко, ще се стигне до много различни в географско отношение корени. Но за някои хора ровенето трябва да е доста по-дълбоко отколкото други.





Тема иматнови [re: Buyer]  
Автор mak ot Sofia (безпристрастен)
Публикувано27.05.19 14:41



прадедо ми Михал има нотариален акт (крепостен акт) за имот на ул. Богомил от 19 век. Тогава този имот е бил на края на града. Но се е оженил за "пришълка" от с. Вердикал. На този имот наследниците (живи) бяхме 14 души, когато продадохме и последната част от него. Сега този имот е известен с това, че в двора му има билкова аптека


Та за прецизност може би трябва да напиша: 12,5 % - София, 12,5 % - околностите на Банкя



Тема Re: иматнови [re: mak ot Sofia]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано27.05.19 14:48



Офтопик. В Източна Румелия нотариалните актове са се наричали някога "владало".
Нямам, но съм виждала.

”...как сред южната местност хълмиста
Варна свети, чудесна и чиста
като сбъднал се утринен сън.”


Тема Re: Анкетанови [re: Buyer]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано27.05.19 14:56



Всички баби, дядовци, прабаби, прадядовци и т.н. Гр. Струга, Смилево-Битолско(предните 2 като семейство мигрират в Панагюрище), Црънча-Пазарджишко(от поне 1630г.), Поповица-Пловдивско, махала Столът-Севлиевско. Всичко горно се събира към 1932-1934г. в Пловдив и в крайна сметка съм се пръкнал аз.

Редактирано от komitaO3 на 27.05.19 14:58.



Тема Re: Анкетанови [re: MupaM]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано27.05.19 15:21



Общо-взето, и аз съм като вас: пиша тук от лични интереси, а не от някакви родови сантименти. Не познавам свой близък до 5-6-то поколение назад, който да има нещо общо с Македония.

Иначе, и друг път е ставало въпрос: край Струмица през октомври 1915 г е починал от раните си прадядо ми.



Тема Re: Анкетанови [re: Buyer]  
Автор SashetoBE (стар клубар)
Публикувано27.05.19 15:56



1/2 Централна Пелагонија
1/4 Москополе, Јанина (преку c. Гопеш до Град Битоља, преку c. Крушево до град Битоља)
1/16 Град Прилеп
3/16 Град Битола



Тема Re: Анкетанови [re: mulcho]  
Автор croesus (backpfeifengesi)
Публикувано27.05.19 16:33



Едната ми баба беше от Полско Пъдарево. Водили са ме там като малък да ми леят куршум.





Тема Re: Анкетанови [re: Buyer]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано27.05.19 16:37



Имам тъжното самочувствие на последният мохикан... с изключение на 3-4 далечни братовчеди други чисти егейци не познавам и ние сме последното поколение, след нас никой, всичко е омешано, вкл. децата ни...


Преди доста време се срамувах и ядосвах като ме наричаха незаслужено грък, сега някак си бившите наши места са на мода, задръствания правят. Знам ги разбира се.



Тема Re: Анкетанови [re: DannyDeVito]  
Автор Buyer (минаващ)
Публикувано27.05.19 17:14



И моите деца са омешани яко, и аз съм последния мохикан.

Моят мървашки корен е от западната част на мървашко, село Крушово (на десетина километра от магистралата за Солун, близко до Кулата), което е било много голямо село преди 100-тина години. И дядо ми и баба ми са родени там, дошли в България много млади през 1925.



Тема Re: иматнови [re: mak ot Sofia]  
Автор leyte (пристрастен)
Публикувано27.05.19 17:41



Охрид, Егея, една баба родопчанка от Орехово.

А, защо никой не пита откъде е жената?! Нали от там била родата. При мен започва да си личи доста.
Баща ми и той набиваше - Питай първо откъде им е родата!



Тема Re: Анкетанови [re: DannyDeVito]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано27.05.19 17:49



Ти от 40-те ли си набор?
В този клуб ще се окаже, че ние с комитата сме младежи, а гивъра и тейкъра си е направо дете





Тема Re: Анкетанови [re: DannyDeVito]  
Автор leyte (пристрастен)
Публикувано27.05.19 17:54



Хаха, до преди време и мен като ме гърчееха и ми причерняваше пред очите. В училище до бой стигах.



Тема Re: Анкетанови [re: goga]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано27.05.19 17:58



Няма нужда да се обиждаме


Добре де, доста по- близо съм до 30 отколкото до 70... години, не набор :-)



Тема Re: Анкетанови [re: Buyer]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано27.05.19 18:11



50% кореняк врачанин , 50% Мездра (разбивка между Типченица, Крета, Долна Кремена, Моравица).



Тема Re: Анкетанови [re: DannyDeVito]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано27.05.19 18:33



Може би сметките ми са погрешни, но смятах, че за да си чист егеец, трябва да си роден някъде в онзи диапазон

. Другият вариант е вашите да са те направили тук, след като са се взели там. Пълна каша



Тема Re: Анкетанови [re: croesus]  
Автор mulcho ()
Публикувано27.05.19 18:35



Още прадядо и прабаба ми се преселват в Раднево, но знам, че рода е от Малка Детелина. А куршум са ми леели в Раднево при бабата, изглежда в този край са специалитет





Тема Re: Анкетанови [re: goga]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано27.05.19 19:38



По произход, не по рождение, така по ясно ли е? :-) Дедите ми заедно с децата си са се пренесли тук. А иначе събирането на майка ми и баща ми е толкова случайно колкото и на твоите.



Редактирано от DannyDeVito на 27.05.19 19:44.



Тема Re: Анкетанови [re: DannyDeVito]  
Автор morskomake (ветеран)
Публикувано28.05.19 09:53



Някое село до Охрид после бягство и отгледан като сирак това е прадядо. Бабата е от Белица. След това дядо от Чепеларе и сега майка арменска.



Тема 100 % Античкинови [re: Buyer]  
Автор sofijanec (пристрастен)
Публикувано29.05.19 13:15



sofijanec.



Иначе, ако вземем за репер епохата на опълчението и "борбите", 100 % балканец (25 % под и 75 % над).



Тема Re: Анкетанови [re: o_megas]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано04.06.19 05:20



В много фамилни предания се говори за заклани турци...


В средата на XIX в. фамилията на баща ми спретват масов бой с няколко жертви ( комай не турци) на сватба в Неманьици ( Овче поле), защото някой, дърво пиян, се изпикава в котела с варивото.Оттам ги прогонват в района на вр.Църноок (Босилеградско), оттам пък пра- пра дядо ми Цветко се заселва в Кюстендил след 1878.
Прадядо ми се жени в с. Назърица( Босилеградско), в Босилеградско са родени децата му.Окончателно се установяват в Кюстендил около 1908, когато прадядо ми спечелва пари на строежа на жп линия Радомир- Гюешево и си строи къща.Синът му ( на 17 г.)и едно друго момче са убити от сърбите в района на границата.
Друг мой прадядо( щипянин)също купува къща в Кюстендил, след като работил на строежа на жп линията.Дотогава били 10 г. по квартири.Идват след Винишката афера.
Той вече има на сметката си и турци, и сърбомани.
Най-рано се заселват в Кюстендил фамилията на дядо ми по майка - идват от с.Саса(Осоговията.) Прадядо ми е от първите конни стражари - от 1878.
Родителите на баща ми се развеждат след 6 г.брак в 1936.Дядо ми идва в Кюстендил на 7 г. в Кюстендил с майка си и сестрите си в 1914, след като баща му умира от раните си от фронта в 1913.
Останалите от рода са воювали, има ранявани, затворници, за късмет друг убит във война няма.
Всичко това го има, черно на бяло.

Редактирано от tuzlija-179435 на 04.06.19 05:42.



Тема Re: Анкетанови [re: tuzlija-179435]  
Автор Buyer (минаващ)
Публикувано09.06.19 01:42



Интересни семейни истории... Ако не се записват, изчезват с хората. Ти как успя да научиш неща от толкова отдавна?



Тема Re: Анкетанови [re: Buyer]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано09.06.19 05:27



Както обичам да казвам, бях добро дете, което не мислеше, че по-старите поколения говорят глупости.Било ми е интересно и имам добра памет.
Имам навик да не свеждам до нулата връзката с роднини и приятели, които желаят някаква комуникация.
Един пример: когато почина баща ми преди 3 г. .го погребахме при майка му и нейните родители.Когато добавихме името на паметника, решихме да добавим за по-прегледно и рождената година на баба му, защото само нейната не фигурираше.
От информацията, че е починала лятото на 1952 в Кюстендил се намери смъртният акт, от който е видно, че е родена 1878 от родители Илия и Злата Калоски, която информация не я знаех.
Така, че ако човек знае имената на свой прародител, и кога и къде е починал, може да издири имената на още 1 поколение назад.На доста места архивите се пазят, поне от 1900 година.



Тема Re: Анкетанови [re: tuzlija-179435]  
Автор Buyer (минаващ)
Публикувано09.06.19 16:33



Така е. Аз попаднах на селски архиви когато започна процесът по връщане на земята 1992-1993. Най-стария ми прародител на който се натъкнах се е казвал Пане Йотов Панов, сигурно е бил баща или дядо на моя прадядо Атанас. Най вероятно е бил старец през 1912 когато започва българското управление в района.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.