Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:00 28.04.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема Понеже ще стане думанови  
Автор kuduger-96506 ((Котроманичев))
Публикувано01.12.18 15:24



и отново предстои да се развихрят страсти по темата, ето друг централно-европейски пример:





Тема Re: Понеже ще стане думанови [re: kuduger-96506]  
Автор cumanich126454 (ивохристовист)
Публикувано01.12.18 16:51



Не виждам да има новина. От доста време се знае, че Словакия ще купи нови Ф-16. Все пак новото си е ново...



Тема Re: Понеже ще стане думанови [re: kuduger-96506]  
Автор TheGiverAndTheTaker (истински)
Публикувано01.12.18 20:49



Най-добре да следваме примера на Сталин и да крадем. МиГ-15 е най-добрият изтребител за времето си — разработен на базата на германския реактивен изтребител Me 262, след това копират най-добрите английски реактивни двигатели на Ролс-Ройс, защото тогава още не са имали нужните сплави и знания. Копират някои работи от американците и след това им правят каските на гевгири през Корейската война.

.........................
В един спор печели загубилият, защото научава нещо ново.


Тема Re: Понеже ще стане думанови [re: cumanich126454]  
Автор kuduger-96506 ((Котроманичев))
Публикувано01.12.18 21:10



Нали и ние за нови Вайпъри се гласиме...



Тема Re: Понеже ще стане думанови [re: kuduger-96506]  
Автор cumanich126454 (ивохристовист)
Публикувано01.12.18 21:20



Вайпъра при всички случаи е по-добър самолет от Грипена. Но все пак нещата опират до военната доктрина на съответната държава (в случая на България). Ако политиците кажат, че нам ни е нужен самолет за ер полисинг, то очевидно че Грипена е по-подходящ. Но ако политиците посочат за враг Русия, то очевидно, че за атака на Керченския мост по-подходящ е Ф-16 Вайпър.



Тема Re: Понеже ще стане думанови [re: TheGiverAndTheTaker]  
Автор kuduger-96506 ((Котроманичев))
Публикувано01.12.18 21:26



Сталин не точно краде. Да почнем от края на ВСВ. Руснаците нямат стратегическа авиация, но три американски Б-29 Суперфортрес кацат на руска земя след съответните стратегически операции над Япония. Разбрал се с американците и те с него, но зад гърба им нарежда на Туполев и бюрото му да разколачат напълно един от тях. Доколкото успяват, е видно от появилия се след ВСВ руски стратегически бомбардировач Ту-4. От ВСВ имат урожай от неколцина германски авиоинженери. Най-добрите са в САЩ, но и тези лека по лека ще свършат работата по създаването на първите руски реактивни екземпляри. Руснаците обаче няма да имат реактивни двигатели, и британците буквално ще им продават, докато лиценза не бъде усвоен. Еднодвигателния МиГ-15 от друга страна е на база на прототипа на еднодвигателните Ме-1111 и незавършения Фоке-Вулф 189 Хъкебайн. Този руски боен самолет наистина е много добър, но американския еднодвигателен Ф-86 Сейбър успява да създаде въздушен паритет в небето на Корея. И двата изтребителя обаче, са от времето на роденото и изчистено от детски болести първо поколение реактивни изтребителя. Двудвигателния Ме-262 е база за създаване на реактивните самолети от зората на реактивната авиация, веднага след ВСВ, повечето екземпляри от които си остават експериментални или така и не се доказват в бойни действия, поради недоброто познаването от една страна на тази нова технология и страдащите поради което от твърде много детски болести самолети-пионери, пример за кoето е палубния американски FJ-1 Фантом.



Тема Re: Понеже ще стане думанови [re: cumanich126454]  
Автор kuduger-96506 ((Котроманичев))
Публикувано01.12.18 21:28



Да не отиваме толкова далеч. Аз като любител на бойната авиация бих предпочел да имаме и двата, плюс Ф-18 за ер-полисинг в Черно море, но немаме кинти и не може да си позволим подобен лукс.



Тема Re: Понеже ще стане думанови [re: kuduger-96506]  
Автор cumanich126454 (ивохристовист)
Публикувано01.12.18 21:35



Е, точно кинтите ме правят привърженик на шведския самолет. Щото освен първоначалната цена има и цена на издръжката във времето. Казват че един летателен час на Грипен е двойно по-евтин от този на Ф-16.
---
Предполагам, че ме разбираш... Може и да въздишам по Ролс-Ройс, но накрая си купувам Фолксваген



Тема Re: Понеже ще стане думанови [re: kuduger-96506]  
Автор TheGiverAndTheTaker (истински)
Публикувано01.12.18 23:08



Първият реактивен самолет МиГ-9 е бил с германски двигател и доколкото знам е разработен точно на базата на Ме 262 с двигатели на крилата, но са вкарали двигателя във фюзелажа. И разбира се са направили големи подобрения в аеродинамиката.

Двигателите на Ролс-Ройс са били необходими, защото на Ме 262 двигателите са се запалвали за добър ден. Малко ме дразнят хора, които бъкел си нямат от това и разправят, че Хитлер е бил идиот, защото не е заложил на турбореактивната авиация. Това е бъдещето и как може да си толкова тъп да не развиваш нови технологии — тъпа логика. В действителност просто не а назрял моментът за това. Специално по този въпрос, за себе си съм сигурен, че Хитлер е взел напълно правилно решение.

Ф-86 Сейбър е много по-слаба ракия от МиГ-15. В Ютюб има видеа от тогава, в които американците си го казват.

.........................
В един спор печели загубилият, защото научава нещо ново.

Редактирано от TheGiverAndTheTaker на 01.12.18 23:09.



Тема Re: Понеже ще стане думанови [re: TheGiverAndTheTaker]  
Автор kuduger-96506 ((Котроманичев))
Публикувано02.12.18 09:16



По ред: МиГ-9 е първия сериен реактивен самолет на бюрото на Микоян и Гуревич, но има един със смесен двигател, който носи абревиатурата МиГ-13. той е със смесена силова установка, всъщност те са две, витлова в предната част на самолета и реактивна в задната. Абревиатурата е подвеждаща, той е много по ранно разработван самолет от МиГ-9, но я кара с изпитателното название И-250, докато му е присвоено бойното Миг-13.

Месершмит Ме-262 просто е първия реактивен сериен самолет в света, при това използван доста успешно от немските летци в бойни условия. Има и ас с него, но не му помня името. Писах преди време, че от него по-рано би могъл да влезе в серийно производство неотстъпващия му конкурент Хайнкел Хе-280, но симпатийте на диктатора към Вили Месершмите за сметка на Ернст Хайнкел го подвеждат. Все пак и тогава, както и днес, всеки иска да докопа държавната поръчка. Освен това е и борба на лобита и авторитети, а там по-груб и с фатални последици за райха е този между бившия ас от ПСВ Ернст Удет и талантливия организатор и ас от ВСВ Адолф Галанд. Хитлер може да харесва новите технологии, но първоначално Удет налага своето мнение за развитието на бойната авиация на Райха и едва впослествие Галанд взима връх (той е горещ привърженик не реактивите), когато е твърде късно да се обърне ситуацията във войната.

Ф-86 има е прякора Миг-килър не случайно. Когато е въведен, създава баланса във въздуха през корейската война.
Ако руски летец е в МиГ-15, тогава им е било трудно на американските летци, но със севернокорейските пилоти са нямали проблем.

Редактирано от kuduger-96506 на 02.12.18 09:19.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.