Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:54 03.05.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема Re: България БВП 61 мил. $, Сърбия 41 мил.$нови [re: cumanich126454]  
Автор Ганьо Балкански (ентусиаст)
Публикувано22.10.18 19:49



Чака бе, тя не беше ли Сталинка?



Тема Re: Специално за такива като тебнови [re: goga]  
Автор rimskia (набор dir.2001 )
Публикувано22.10.18 19:54



Така е. Аз не изпитвам никаква носталгия към соцвремената.

Тези времена бяха лоши. Всички бяха бедни с съвременния смисъл на думата. Дори висшите комунистически функционери с всичките си привилегии, всъщност бяха бедни. След това разбира се компенсираха като окрадоха държавата.

Преди няколко седмици се разговорихме с една словенка. Тя се оплаква колко е зле в Словения и как не печелят достатъчно и защо заплатите в Словения били толкова по-ниски от тези в Австрия. Попитах я: "А вашите заплати исторически били ли някога равни на австрийските?" Тя ме гледа и мига ... не са били, казва. Добре, защо тогава сега трябва да са равни? Та мисълта ми е, че трябва да се сравняват сравними неща. Няма никакъв смисъл България да се мери с Холандия, виж със Сърбия може. Не сме били никога богати българите като нация в сравнение със Западна Европа, няма и да станем.

Хората не бягат от България, а отиват да работят там където им е най-добре. Основното са парите, покупателната способност. Пълно е с проблеми в България сега, но в сравнение с 1983 или 1993 или 2003, сме далеч напред.


Нови правила, но същата игра.

Тема Re: Специално за такива като тебнови [re: rimskia]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано22.10.18 20:03



Има и такива, които се махат не заради парите само, а заради типа държавност или липсата на такава. Те също не са малко.

Относно сравненията... Мисля, че поне с румънците можем да се сравняваме. Напоследък сравненията не са в наша полза.



Тема Re: Специално за такива като тебнови [re: goga]  
Автор rimskia (набор dir.2001 )
Публикувано22.10.18 20:16



Има и такива, които се махат не заради парите само, а заради типа държавност или липсата на такава. Те също не са малко.

Със сигурност има въпреки, че основен двигател на миграцията винаги са били парите и войните.

Румъния е добър пример, но ако се вярва на Ангелов са си заложили буре с барут под къщата. Ще видим дали ще излезе прав.

На мен поантата ми беше друга - имаме ли някаква алтернатива? Има ли бивша социалистическа страна, която да извън ЕС и да просперира? Може би Белорусия, не съм се интересувал, но тя е далеч на Север от нас. Затова тези ретроспекции на икономиката са полезни. Всички виждат къде са били Сърбия и България през 1990 и през 2017 и как безмилостно ролите са се разменили за 27 години.


Нови правила, но същата игра.

Тема Re: Специално за такива като тебнови [re: rimskia]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано22.10.18 20:22



Не. И аз мисля, че смислена алтернатива извън ЕС нямаме.



Тема Re: Специално за такива като тебнови [re: goga]  
Автор burdzan-93344 (член)
Публикувано23.10.18 08:47



Далеч съм от мисълта, че в България всичко цъфти и връзва, но няма как да повярвам, че само 150 - 200 хиляди души взимат над 1 500 лева в България. Повече са, просто много ги осигуряват на нереална заплата. А тези със заплати 1200 - 1300 лв. са още повече.
А относно причините за емиграцията - главната е една - нихилизма на българите и чуждопоклоничеството им, както и това, че си мислят, че като взимат1 500 - 2 000 евро са много богати там, тоест всичко измерват в цифри, но не и в каква стойност имат тези пари в съответните държави, където саемигрирали българите.
В тази връзка цитат от един друг форум

"не е точно така щото за да живееш в Англия има други недостатъци.Там всичко без храната е много скъпо и посмъртно не можеш да си купиш жилище, което означава, че трябва да плащаш и за наем на квартира а тя е 250 паунда на седмица в Лондон примерно където е брат ми.Да не споменавам как българите в чужбина си идват до БГ заради направа на зъб или за друг вид медицински услуги понеже там не се пипат от скъпотия.Другата грешка на българите е че все сръвняват заплатите там с нашите тук а не сръвняват скъпия живот там за който техните заплати са нищо.Единствено законите там са по добри и безопасността по труда както и останалите правила и отношения между работник и работодател.Защо мислите идват англичани и си купуват къщи в БГ и живеят като лордове с английските си пенсии?Брат ми е там от 3 години и взима 3000 паунда но там са все едно да живееш тук с 1000 лв и не смее да ползва лекарски услуги защото искат много повече от заплатата му.Това заблуждава хората.Освен това имат и строги изисквания и караш курсове за безопасност които са на английски и естествено трябва да знаеш английски, както и сам да си купиш оборудването (работни дрехи, клещи, предпазна каска и очила и т.н. говорч за брат си който е кабелен техник каквито са нашите тук към Булсат да речем.И там не е лесно но спазват законите стриктно докато тук всеки прай квото иска!



Тема Re: Специално за такива като тебнови [re: burdzan-93344]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано23.10.18 09:19



Дали са 200 или 500 хиляди - все тая.

Трябва да са поне 2 млн, за да говорим за силна средна класа.

Тия приказки за чужбината са ми ясни. Тук, ако си мислиш, че за 500 евро на месец ще водиш здравословен живот, дълбоко си в грешка. Освен ако практикуваш всеки месец лечебен глад по 5-7 дни


Да, примерно, в Дания храната е малко по-скъпа, но заплатите са 10-12 пъти по-високи.
Мисълта ми е, че не е толкова просто да се отсъжда кое какво е.



Тема Re: Специално за такива като тебнови [re: goga]  
Автор burdzan-93344 (член)
Публикувано23.10.18 09:54



Според мен реално от 3,2 милиона работещи в България със сигурност половината взимат от 1200 лв. нагоре, което не лош доход за България, но всеки си има различни разбирания за това.
Не знам какво разбираш под средна класа, но лично мое мнение е, че в България има 5 % много богати, 30 % средна класа (с общ доход на семейство 2500 лв. и нагоре). Не искам да бъда разбиран погрешно, България икономически може да бъде много по-добре, съответно и заплатите по-високи, но да се представят нещата, че едва ли не хората тук в мнознството си бедстват и тънат в нищета е доста пресилено.



Тема Re: Специално за такива като тебнови [re: burdzan-93344]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано23.10.18 10:09



Ако София и два-три областни града беше България, бих се съгласил.
Да, Андрешко лъже държавата. Но не защото е заможен, а защото няма достатъчно.



Тема Кенеди:нови [re: goga]  
Автор mak ot Sofia (безпристрастен)
Публикувано23.10.18 10:21



Не питайте само какво прави държавата за всеки от вас. Попитайте се и какво може да направи всеки за държавата.
Явно това го има и там.
Държавата ще се грижи за всеки, ако всеки се грижи за държавата.
Може да искаме да станем като Швеция. Но има една сериозна пречка. Ще я кажа, въпреки че циганите може да ми поискат оставката






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.