Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:39 13.06.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема Re: Толкоз...нови [re: DannyDeVito]  
Автор croesus (backpfeifengesi)
Публикувано21.03.18 14:45



Понеже в България няма и 1 км канал, повечето българи наистина са с илюзията, че такова чудо трябва да прилича на Суецкия или Панамския.


В Англия има канали, които минават през тунели, в Германия - канали, които минават по аквадукти, а в САЩ такива с кръгови кръстовища. Доколкото помня най-малките бяха с профил под 10 кв.м. и по тях могат да се движат шлепове с тонове товар.
Идеята на каналите не е някакво фукане, ами защото 50-60 тонен шлеп може да се дърпа от двигател 100 конски сили. Икономията на гориво е 1:4 до 1:6 спрямо железопътния транспорт и прави изгоден преноса и на продукти с ниска стойност на килограм, като въглища, руди и пшеница. Т.е. по дължината на канала могат да се нароят дори металургични комбинати и да са печеливши - нещо, което е невъзможно в по-голямата част на България, особено в Софийското поле, заради скъпия транспорт.
Отделно през 20ти и 21ви век такива канали са и туристическа атракция и приходите от развлекателни лодки често минават 20% от общите приходи дори по големите канали.
Аз едно време .

Освен това Солун-Белград ще е дълъг малко над 30 км. Другото са речни корита.



Тема Re: Толкоз...нови [re: cumanich126454]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано21.03.18 14:48



Няма начин с толкова заобиколки потока да е печеливш. Може да се направи на инат, ама да се очаква изгода от него - едва ли. От самото му анонсиране съм бил скептик, че това нещо ще се реализира. Първо заобиколиха Украйна, уж през България, после и България заобикалят, малко идва в повече за основен поток. Като се сметне през колко индиански държави минава и колко дупки могат да се пробият ...



Тема Re: Толкоз...нови [re: DannyDeVito]  
Автор croesus (backpfeifengesi)
Публикувано21.03.18 14:49



p.s. канал, който почти със сигурност ще бъде реализиран на Балканите е Букурещ-Дунав. Някога си е бил започнат, после изоставен, в момента румънците шумолят много да се рестартира проекта. Проблемът им е отново финансирането. Надяваха се, че след 2020 ЕС ще им даде пари за него, но там пък нагласите са за намаляване на парите за инфраструктура след 2020, т.е. може да се наложи руманците да си го построят сами.



Тема Re: Толкоз...нови [re: croesus]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано21.03.18 14:54



Ами нали в тези корита трябва да има вода, бе Крез. Видял ли си я Морава, ми то е една вада. Откъде ще я вземат, от Дунав. После минаваш денивелации, съоръжения, шлюзове, подръжка. Най-трудно скъпо за поддръжка е водно съоръжение, защо смяташ само горивото? Можеш ли да сравниш Англия и Германия с нашите бари дето текат тук? Една железопътна линия да я изградиш е в пъти по-евтино, поддръжката също. Как ги сметна тези 30 км не знам.



Тема Re: Толкоз...нови [re: DannyDeVito]  
Автор cumanich126454 (ивохристовист)
Публикувано21.03.18 15:07



Няма начин с толкова заобиколки потока да е печеливш. Може да се направи на инат, ама да се очаква изгода от него - едва ли.


ТП е губещ... ама за нас... Защото веднага губим 200 млн. лв. транзитните такси по Трансбалканският газопровод в нашата част (от румънската до турската граница). Румъния ще губи също толкова, а Украйна доста повече:



А това, което е загуба за нас, Румъния и Украйна е печалба за Русия. Вложените 7 млрд. дол. в ТП ще се изплатят за има-няма 7-10 год.



Тема Re: Толкоз...нови [re: cumanich126454]  
Автор cumanich126454 (ивохристовист)
Публикувано21.03.18 15:28



А ето картата на хъб "Балкан" представена от Б. Б. и формално одобрена от Жан Клод Юнкер. Вижда се от къде ще се пълни основно хъб "Балкан". Май ще е от една от двете останали тръби от проекта ЮП. Затова Путин ги консервира тези две тръби на руския бряг, очаквайки ЕС да клъвне на хъб "Балкан". И тогава да ги разконсервира евентуално...







Тема Re: Толкоз...нови [re: DannyDeVito]  
Автор croesus (backpfeifengesi)
Публикувано21.03.18 15:30



Ами нали в тези корита трябва да има вода, бе Крез. Видял ли си я Морава, ми то е една вада. Откъде ще я вземат, от Дунав.

Ролята на шлюзовете е точно това - да поддържат ниво на водата в определени участъци. Крайните шлюзове ще са на устието на Морава в Дунав и устието на Вардар в Бяло море. Затова е важен само годишният дебит на реката, по чието корито ще минава канала. По-горе написах, че понеже Морава е изцяло в Сръбска територия, едва ли има договори за квотно разпределение на дебита й. Същото се отнася и за Вардар, защото там и двете държави, през които тя минава, са част от проекта. Ако този дебит не е достатъчен се ползват "резервоари" - обикновено езера, близо до маршрута, които могат да осигурят вода за пълноводие на канала. Ако пък и това не е достатъчно - просто каналът се затваря за летните месеци. Панамският канал също го затварят от време на време или просто ограничават корабите с дълбоко газене.

Ако ние тръгнем да правим канал по Струма или Бургас-Пловдив ще имаме проблем, защото и за Струма и за Тунджа и Марица имаме договор за дебит, който турците и гърците трябва да получат. Отделно долината на Струма е неподходяща.

30те км. са написани в документацията на проекта. Това ще е частта, която ще трябва да се изкопае. Естествено и речни корита трябва да се разширяват и укрепват, но тази работа е по-лесна. Изкопаната част по Рейн-Дунав е 170 км.

В документацията има повече подробности, които изясняват доста въпроси. Например се предвиждат и ВЕЦове, което обяснява донякъде високата цена.



Тема Re: Толкоз...нови [re: croesus]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано21.03.18 17:03



Трасето ще бъде над 700 км, без значение начертаните от природата корита, копането ще бъде безумно много и безумно скъпо. По първоначална оценка "The project would take about eight years and cost about 12 billion euro", като това е само по първоначални оценки, обикновено при изкопни работи се крият толкова много непроследими разходи, че цената със сигурност поне ще се удвои. За тези пари спокойно се правят четири пъти повече магистрали и десет пъти повече железопътни магистрали.... Водата е най-страшната стихия, едно бедствие ще е катастрофа за целия регион.



Тема Re: Толкоз...нови [re: DannyDeVito]  
Автор croesus (backpfeifengesi)
Публикувано21.03.18 17:53



Ти май беше някъде от благоевградско. Не знам дали около вас има напоителни канали, но тук около Тунджа са много, построени през 50те и 60те. Плавателните канали не са много по-различни, дори по размер, но имат шлюзове и много по-широки виражи по обясними причини, както и съпътстваща инфраструктура като разширения, резервоари и т.н.

Техническите трудности не са проблем за канал от Белград до Солун. Не съм инженер, хеле хидроинженер

, но четох мнението на китайците за съоръжението и то е позитивно. Парите и политическите фактори обаче ще са решаващи.



Тема Re: Толкоз...нови [re: croesus]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано21.03.18 20:44



Оценявам усилията ти, но сам знаеш че говориш глупости.

. Да сравняваш напоителен канал дълиг макс 10 км с плавателен, не мисля че си сериозен. Дори и ц цената на 50 годишно гладуване да се построи подобно нещо (допускам го, също не съм хидроинженер), една брънка да се скъса във веригата и ще потопи половината Сърбия, Македония и да не говорим Гърция. Кажи ми за един такъв проект някъде и ще говорим пак.
А иначе съм първо поколение столичанин, родителите ми от Пиринска Македония, а дедите същински егейци. И в каналите се къпахме като деца ваканциите, да.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.