Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:32 03.05.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Влашкият елемент...  
Автор goga (изследовател)
Публикувано13.02.18 22:03



Малко кръчмарска тема, но пък понякога в такива на едро и брутално зададени координати се раждат несъмнени житейски истини



....Според мен една от големите грешки на ВМРО е, че допуска власи в редовете си. Именно, измежду тази етническа група по-късно изкласяват най-заклетите българомразци. Наши хора в Скопие са ми казвали /не знам доколко е достоверно/, че навремето , през 41-44 година българската власт там е толелирарала на важни постове власи, които после са се отнесли изключително неблагодарно и предателски.

В днешно време, някои от най-заклетите анти-български тролове в нета се заявяват като македонски власи. Измежду тях са най-големите поддръжници на "античкия идентитет".

Да не забравяме и власите от Мусомища

А също и влахът, превел византийските войски в гръб на българите при село Ключ...

Редактирано от goga на 13.02.18 22:04.



Тема Re: Влашкият елемент...нови [re: goga]  
Автор Shtrkot (fyromophagos)
Публикувано13.02.18 22:39



Като имаме предвид, че в края на 12 и първата половина на 13 в. разликата между власи и българи е много тънка, ако изобщо съществува, тезата е доста лабава....



Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...


Тема Re: Влашкият елемент...нови [re: Shtrkot]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано13.02.18 23:05



Е, говорим за понятието "власи" от 19-ти век насам.

Пък какво са имали предвид визатийските хронисти под понятието "власи" в различните исторически моменти и ситуации, свързани с България, е друг въпрос. Тръгнем ли по този път, българи няма да останат - ще са "мизи", "скити" и всякакви други. В крайна сметка "истинските българи" са тези, населявали темата България, сиреч днешна Македония.





Тема Re: Влашкият елемент...нови [re: goga]  
Автор Shtrkot (fyromophagos)
Публикувано13.02.18 23:06



аха, клъвна, клъвна....



Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...


Тема Re: Влашкият елемент...нови [re: goga]  
Автор morskomake (ветеран)
Публикувано14.02.18 14:13



Адаш,власите са дребнави и хитри,в флота имам 3 яки тепа4ки со нив,мокрите селани.Това не се отнася за вси4ки,познавам и много стабилни хора.



Тема Re: Влашкият елемент...нови [re: morskomake]  
Автор komitaO3126319 (български)
Публикувано14.02.18 14:44



И аз познавам едно влахинче от видинските села. Потвърждавам, дребнави, сприхави, но с изключително високо ниво на българско самосъзнание. Да не кажа лек срам от влашкия произход.



Тема Re: Влашкият елемент...нови [re: komitaO3126319]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано14.02.18 15:38



Аз говоря за македонските, по-точно вардарските власи. И то точно в контекста на македонския въпрос. Тези, нашите край Дунава, са по-различни.



Тема Re: Влашкият елемент...нови [re: goga]  
Автор komitaO3126319 (български)
Публикувано14.02.18 15:59



Основна характеристика на клуба е да се спами и да се пише не по темата, която е зададена





Тема Изопшто не е крчмарсканови [re: goga]  
Автор SashetoBE (стар клубар)
Публикувано14.02.18 18:30



несомнен факт е че макеонизма намира голјама поткрепа точно при власите и смесените. Не малко са власите участници в АСНОМ и завзимат раководешти постове от вториа ешалон след ВСВ(което става и поради техното више образование).

За това пак “Измежду тях са най-големите поддръжници на "античкия идентитет". не сам согласен. Колкото и да звучи парадоксално, аз за това бих обвнинил егејците а не власите.

“че навремето , през 41-44 година българската власт там е толелирарала на важни постове власи“

Аз колкото знаја това изопшто не е така. Напротив. За Битолја знам сос сигурност че всичките власи , нарочито грковласите и посрбените власи са много строго третирани, частните дејности получавали забрана за дејност та дори се стига и до одзимане на граждански права.

Примерно, мојот дјадо по мајка кои се казваше Диоген бил отбиен(офицелно заради небалгарски произход) за адвокатска дејност та дори не могал да намери никаква работа по струката во Битолската околија. На краја се налага да ходи чак за Приштина(искал да е близо всепак) кадето го наема некоја немска компанија во рудници кои преди това биле под френски контрол.

Но, веднага след краја на војната, се случва спротивното, веднага получава покани за много високи постове , дори и е кандидат за министер на првосудието. Вапреки че е бил доказан социалист и лево ориентиран не приема да стане инстант член на КПЈ па така на краја поема поста на претседател на Окружниа Суд на Битола а покасно участва в создаването на околиските судов в западна Македонија.

Редактирано от SashetoBE на 14.02.18 18:37.



Тема Re: Изопшто не е крчмарсканови [re: SashetoBE]  
Автор komitaO3126319 (български)
Публикувано14.02.18 18:36



Димитър Църномаров пък ми е разказвал друго, че през 1941-1944, нашите офицери, само с власите дружали и игнорирали старите възрожденски фамилии, от което имало натрупана голяма обида.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.