Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:38 26.05.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема ЖП вагоните...  
Автор kyмaнич (рекордьор)
Публикувано06.10.12 15:52



Нарочно отварям нова тема, защото старите теми (за депортацията на евреите и в частнот за "третото полувреме") са доста дълги. В тези теми се съгласихме, че наистина на вагоните с които е извършена депортацията стояли надписи "БДЖ Bulgaria":


... Спас Ташев само държеше на своето, че депортацията е извършена с германски вагони и комай, че ще излезе, че е прав. Току що прочетох твърденията му:

- Има ли достатъчно доказателства за това, което твърдите?

- Разбира се, че има. Налични са и чуждестранни, и германски, и български документи. В последния ден на самата конференция, на 7-ми октомври, се предвижда и прожекция на кинохроника от март 1943 г. за депортацията на беломорските евреи. Аз самият съм показвал тези кадри по една българска телевизия, но в техния съкратен вариант от 2.12 минути, както е качен на сайта на Мемориалния музей на холокоста в САЩ. Монтираните в ГДР оригинални кадри обаче са към 8 минути и се надявам да бъдат показани целите. Тогава наистина зрителите ще видят, че при вътрешния транспорт през България са използвани влакове с надпис БДЖ и BULGARIA, ще видят транзитния лагер в Горна Джумая, но също така поемането на евреите от хитлеристката полиция и военни на пристанище Лом. Точно за този момент главният комисар на КЕВ Александър Белев пише, че германските власти поемат евреите.

- Значи все пак има български влакове с надписи БДЖ и BULGARIA?

- Има и не ми е известно някой сериозен български изследовател да е крил това. Между другото, въпросната немонтирана кинохроника е известна още от края на 70-те години на ХХ в., тогава е взета от служител на филмовия архив на ГДР, там кадрите са реставрирани и озвучени с дикторски текст на немски език. От България официално са предоставени на Мемориалния музей на холокоста в САЩ, на “Яд Вашем” в Израел и на други институции. Именно с тези кадри обаче се манипулира днес в Р Македония. Там неотдавна бе размахана фотография на вагони с надписи БДЖ и BULGARIA, като доказателство за българското участие при депортацията на македонските евреи. Аз съм гледал внимателно целия материал от 8 минути и твърдя, че става въпрос за стопкадър от същия този немонтиран кинопреглед. За него в сайта на Мемориалния музей на Холокоста в САЩ е записано, че е направен в Горна Джумая (днес Благоевград) и в него е отразена депортацията на евреите от днешните гръцки градове Кавала, Серес и Драма. Така че тези кадри нямат нищо общо с депортацията на евреите от Скопие.



Това интервю е взето във връзка със започващата научна конференция в хотел Радисън “Да опознаем миналото си”. Ще е интерсно някой да я проследи и да сподели впечатления.



Тема В случай, че си пропуснал... [re: kyмaнич]  
Автор Darkages (пристрастен)
Публикувано06.10.12 16:06



...снимките в статията на Ташев:





Тема Re: В случай, че си пропуснал... [re: Darkages]  
Автор kyмaнич (рекордьор)
Публикувано06.10.12 16:34



Това съм го пропуснал...
Току що попаднах на програмата на конференцията в хотел "Радисън". Малко със смесени чувства прочетох програмата след като се вижда, че е организирана от Хелзинкския комитет:





Тема Re: ЖП вагоните... [re: kyмaнич]  
Автор Aмaтьop (тъмносин)
Публикувано06.10.12 20:29





***
Македонија - татковина со палеолитски наследен суверенитет на македонскиот народ

Тема Хммм, и аз познавам много [re: Aмaтьop]  
Автор Zaples (Разсеян такъв)
Публикувано06.10.12 20:41



българи, на които не бих им помогнал да умрат ако ги видя , че страдат и умират на улицата. Един от тях и ти го познаваш,- Кандов, или Кандев,например, от едновремешния Съвет по висше образование. Това не ме прави по-малко българин или патриот.

Македонија има потреба од Македонци , не од Македончиња


Тема Re: ЖП вагоните... [re: Aмaтьop]  
Автор kyмaнич (рекордьор)
Публикувано06.10.12 21:28



Душите на 11 343 евреи все още не са намерили мир.

Това заяви Виктор Мизрахи от мемориалния център на Холокоста в Скопие...
---
май Викторчо не е получил парична компенсация ... мъни.. мъни... хубав звън...
---
И какво очаквате да каже тоя?



Тема Re: ЖП вагоните... [re: kyмaнич]  
Автор Aмaтьop (тъмносин)
Публикувано06.10.12 22:17



Със сигурност българските власти си носят вината за депортирането на евреите. Но да ми се изръси някакъв си платен пръдльо и да ми вменява днес, 70 години по-късно, някакво чувство на вина у мен, и да ми казва, че недепортирането на българските евреи била заслуга на по-голямата част на българския народ (важно е да се каже, че не на целия), и то въпреки едва ли не голямото желание да ги депортираме и че "българските граждани ... не са направили нищо за спасяване на македонските евреи", а пък македонските граждани искали, ама не можели, щот били окупирани, е нечувана наглост.
Моите уважения към потомците на избитите евреи, но да не искат mea culpa от мен. И да не ми казват какво щяло да спомогне за изграждането на добросъседските отношения, а по-добре да идат да попитат сънародниците си от Израел до къде са стигнали с укрепването на отношенията със съседите си.

***
Македонија - татковина со палеолитски наследен суверенитет на македонскиот народ


Тема Re: Хммм, и аз познавам много [re: Zaples]  
Автор Aмaтьop (тъмносин)
Публикувано06.10.12 22:32



Ууупс, май не те разбрах.



А и този Кандов не го знам. Абе някой път трябва да се срещнем на по 1-2-3-4-5 бири, срамота е! Да си поговорим за добрите стари времена в Magna Hungaria.

***
Македонија - татковина со палеолитски наследен суверенитет на македонскиот народ

Тема Re: ЖП вагоните... [re: Aмaтьop]  
Автор croesus (хлевоуст)
Публикувано07.10.12 01:53



Нашите са глупаци и се оставят тези югославски лумпени да им се качат на главата. Ще илюстрирам с един пример - ако имаш една маса пълна с празни чаши и само две са наполовина пълни, какво ще си помислиш - двете са изклчение от правилото, защото са полупълни или защото са полупразни? Уви, македонците повтарят непрекъснато, че нашата чаша била полупразна, което е все едно, че е напълно празна и политиците ни, които наистина са със празни глави, се връзват да разсъждават в тази плоскост.



Всички окупирани от германците държави са сътрудничели за депортацията на евреите. Режимът на Виши, чиновниците в останала Франция, унгарците, италианците, сърбите, поляците, руснаците. Ние и датчаните сме абсолютно изключение и това ни е достойнството, ако ще то да е, че сме само с оцапани обувки, сред тълпа прасета овъргаляла се в калта. Между другото през цялата Втора Световна, България е транзитна територия за евреи, бягащи към Палестина, т.е. спасените от нас са повече, от онези 50 хиляди евреи с българско гражданство.

Колко чиновници, наети от местното население в Македония, са били карани с бой да стават такива? Май никой според мен, от държавна заплата кой бяга? И всички доволно са пратили 13 хиляди души в концентрационните лагери. Ако тоя кресльо Мизрахи иска някакво обезщетение, нека първо да започне да търси местните колаборационисти. Някои от тях дори са нямали нищо общо с българската администрация, защото са били на подчинение на немците.



Тема Re: ЖП вагоните... [re: croesus]  
Автор kyмaнич (рекордьор)
Публикувано07.10.12 08:56



Някой си Джинго:

If
we search for the guiltiness we could blame the Macedonians because of their passive role, we could blame
the Germans because of their commanding role and especially we can blame the Bulgarians because of their
active participation in the deportation of the Macedonian and Thracian Jews.


---
Македонците пасивни. Българите активни... Хм... този се опитва да вмени някакви качества на населението. Активни ще да са били българските власти (администрация и полиция) в Македония. Пък тези власти са 60 % съставени от местни кадри. Демек - активни са били българите и македонците....




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.