Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:51 28.04.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема ЖП вагоните...  
Автор kyмaнич (рекордьор)
Публикувано06.10.12 15:52



Нарочно отварям нова тема, защото старите теми (за депортацията на евреите и в частнот за "третото полувреме") са доста дълги. В тези теми се съгласихме, че наистина на вагоните с които е извършена депортацията стояли надписи "БДЖ Bulgaria":


... Спас Ташев само държеше на своето, че депортацията е извършена с германски вагони и комай, че ще излезе, че е прав. Току що прочетох твърденията му:

- Има ли достатъчно доказателства за това, което твърдите?

- Разбира се, че има. Налични са и чуждестранни, и германски, и български документи. В последния ден на самата конференция, на 7-ми октомври, се предвижда и прожекция на кинохроника от март 1943 г. за депортацията на беломорските евреи. Аз самият съм показвал тези кадри по една българска телевизия, но в техния съкратен вариант от 2.12 минути, както е качен на сайта на Мемориалния музей на холокоста в САЩ. Монтираните в ГДР оригинални кадри обаче са към 8 минути и се надявам да бъдат показани целите. Тогава наистина зрителите ще видят, че при вътрешния транспорт през България са използвани влакове с надпис БДЖ и BULGARIA, ще видят транзитния лагер в Горна Джумая, но също така поемането на евреите от хитлеристката полиция и военни на пристанище Лом. Точно за този момент главният комисар на КЕВ Александър Белев пише, че германските власти поемат евреите.

- Значи все пак има български влакове с надписи БДЖ и BULGARIA?

- Има и не ми е известно някой сериозен български изследовател да е крил това. Между другото, въпросната немонтирана кинохроника е известна още от края на 70-те години на ХХ в., тогава е взета от служител на филмовия архив на ГДР, там кадрите са реставрирани и озвучени с дикторски текст на немски език. От България официално са предоставени на Мемориалния музей на холокоста в САЩ, на “Яд Вашем” в Израел и на други институции. Именно с тези кадри обаче се манипулира днес в Р Македония. Там неотдавна бе размахана фотография на вагони с надписи БДЖ и BULGARIA, като доказателство за българското участие при депортацията на македонските евреи. Аз съм гледал внимателно целия материал от 8 минути и твърдя, че става въпрос за стопкадър от същия този немонтиран кинопреглед. За него в сайта на Мемориалния музей на Холокоста в САЩ е записано, че е направен в Горна Джумая (днес Благоевград) и в него е отразена депортацията на евреите от днешните гръцки градове Кавала, Серес и Драма. Така че тези кадри нямат нищо общо с депортацията на евреите от Скопие.



Това интервю е взето във връзка със започващата научна конференция в хотел Радисън “Да опознаем миналото си”. Ще е интерсно някой да я проследи и да сподели впечатления.



Тема В случай, че си пропуснал...нови [re: kyмaнич]  
Автор Darkages (пристрастен)
Публикувано06.10.12 16:06



...снимките в статията на Ташев:





Тема Re: В случай, че си пропуснал...нови [re: Darkages]  
Автор kyмaнич (рекордьор)
Публикувано06.10.12 16:34



Това съм го пропуснал...
Току що попаднах на програмата на конференцията в хотел "Радисън". Малко със смесени чувства прочетох програмата след като се вижда, че е организирана от Хелзинкския комитет:





Тема Re: ЖП вагоните...нови [re: kyмaнич]  
Автор Aмaтьop (тъмносин)
Публикувано06.10.12 20:29





***
Македонија - татковина со палеолитски наследен суверенитет на македонскиот народ

Тема Хммм, и аз познавам многонови [re: Aмaтьop]  
Автор Zaples (Разсеян такъв)
Публикувано06.10.12 20:41



българи, на които не бих им помогнал да умрат ако ги видя , че страдат и умират на улицата. Един от тях и ти го познаваш,- Кандов, или Кандев,например, от едновремешния Съвет по висше образование. Това не ме прави по-малко българин или патриот.

Македонија има потреба од Македонци , не од Македончиња


Тема Re: ЖП вагоните...нови [re: Aмaтьop]  
Автор kyмaнич (рекордьор)
Публикувано06.10.12 21:28



Душите на 11 343 евреи все още не са намерили мир.

Това заяви Виктор Мизрахи от мемориалния център на Холокоста в Скопие...
---
май Викторчо не е получил парична компенсация ... мъни.. мъни... хубав звън...
---
И какво очаквате да каже тоя?



Тема Re: ЖП вагоните...нови [re: kyмaнич]  
Автор Aмaтьop (тъмносин)
Публикувано06.10.12 22:17



Със сигурност българските власти си носят вината за депортирането на евреите. Но да ми се изръси някакъв си платен пръдльо и да ми вменява днес, 70 години по-късно, някакво чувство на вина у мен, и да ми казва, че недепортирането на българските евреи била заслуга на по-голямата част на българския народ (важно е да се каже, че не на целия), и то въпреки едва ли не голямото желание да ги депортираме и че "българските граждани ... не са направили нищо за спасяване на македонските евреи", а пък македонските граждани искали, ама не можели, щот били окупирани, е нечувана наглост.
Моите уважения към потомците на избитите евреи, но да не искат mea culpa от мен. И да не ми казват какво щяло да спомогне за изграждането на добросъседските отношения, а по-добре да идат да попитат сънародниците си от Израел до къде са стигнали с укрепването на отношенията със съседите си.

***
Македонија - татковина со палеолитски наследен суверенитет на македонскиот народ


Тема Re: Хммм, и аз познавам многонови [re: Zaples]  
Автор Aмaтьop (тъмносин)
Публикувано06.10.12 22:32



Ууупс, май не те разбрах.



А и този Кандов не го знам. Абе някой път трябва да се срещнем на по 1-2-3-4-5 бири, срамота е! Да си поговорим за добрите стари времена в Magna Hungaria.

***
Македонија - татковина со палеолитски наследен суверенитет на македонскиот народ

Тема Re: ЖП вагоните...нови [re: Aмaтьop]  
Автор croesus (хлевоуст)
Публикувано07.10.12 01:53



Нашите са глупаци и се оставят тези югославски лумпени да им се качат на главата. Ще илюстрирам с един пример - ако имаш една маса пълна с празни чаши и само две са наполовина пълни, какво ще си помислиш - двете са изклчение от правилото, защото са полупълни или защото са полупразни? Уви, македонците повтарят непрекъснато, че нашата чаша била полупразна, което е все едно, че е напълно празна и политиците ни, които наистина са със празни глави, се връзват да разсъждават в тази плоскост.



Всички окупирани от германците държави са сътрудничели за депортацията на евреите. Режимът на Виши, чиновниците в останала Франция, унгарците, италианците, сърбите, поляците, руснаците. Ние и датчаните сме абсолютно изключение и това ни е достойнството, ако ще то да е, че сме само с оцапани обувки, сред тълпа прасета овъргаляла се в калта. Между другото през цялата Втора Световна, България е транзитна територия за евреи, бягащи към Палестина, т.е. спасените от нас са повече, от онези 50 хиляди евреи с българско гражданство.

Колко чиновници, наети от местното население в Македония, са били карани с бой да стават такива? Май никой според мен, от държавна заплата кой бяга? И всички доволно са пратили 13 хиляди души в концентрационните лагери. Ако тоя кресльо Мизрахи иска някакво обезщетение, нека първо да започне да търси местните колаборационисти. Някои от тях дори са нямали нищо общо с българската администрация, защото са били на подчинение на немците.



Тема Re: ЖП вагоните...нови [re: croesus]  
Автор kyмaнич (рекордьор)
Публикувано07.10.12 08:56



Някой си Джинго:

If
we search for the guiltiness we could blame the Macedonians because of their passive role, we could blame
the Germans because of their commanding role and especially we can blame the Bulgarians because of their
active participation in the deportation of the Macedonian and Thracian Jews.


---
Македонците пасивни. Българите активни... Хм... този се опитва да вмени някакви качества на населението. Активни ще да са били българските власти (администрация и полиция) в Македония. Пък тези власти са 60 % съставени от местни кадри. Демек - активни са били българите и македонците....



Тема Re: ЖП вагоните...нови [re: kyмaнич]  
Автор kyмaнич (рекордьор)
Публикувано07.10.12 09:00



Красимир Кънев добре е изпързалял и Цецка Цачева видно от нейният поздравителен адрес:





Тема Re: изпълнителите:нови [re: kyмaнич]  
Автор kyмaнич (рекордьор)
Публикувано07.10.12 09:11



войската, полицията, чиновничеството и учителството... Срещат се фамилии Миладинов и Светиев





Тема Re: честито на Цецка Цачеванови [re: kyмaнич]  
Автор kyмaнич (рекордьор)
Публикувано07.10.12 17:36







Бугарската јавност и медиумите, кои жестоко реагираа на филмот „Трето полувреме“ и ја обвинија Македонија за негативна и непријателска кампања кон нивната држава, во петокот добија освестувачка порака на своја територија. Еврејски претставници и светски истражувачи на дебата во Софија порачаа дека е добро што Бугарија се гордее како единствен сојузник на нацистичка Германија што ги спасила своите 48.000 Евреи од логорите на смртта, но мора и да признае дека дозволила убиство на 11.000 Евреи од териториите под нејзина контрола. Ваквата порака ја пренесе агенцијата АФП, а ја презеде бугарски „Фокус“.

„Ти си херој спасител, но, исто така, еден брутален убиец и ладнокрвен прогонител. Не можете да го кажете едното без да го кажете другото“, изјави Мајкл Беренбаум, основач на Музејот на холокаустот во САД, на конференцијата во петокот во Софија, чија цел беше фрлање светлина на мрачните страници од историјата на Бугарија.



Тема Значи Гоьрето ви...нови [re: kyмaнич]  
Автор Darkages (пристрастен)
Публикувано08.10.12 13:19



...освен да се снима край вагони с надпис БДЖ с драматична физиономия и автор на прочутия бисер за Кюрдистан, имал и други блестящи попадения:





Всеки път си мисля, че по-зле не може да е, обаче много скоро ме опровергавате.



Тема Re: честито на Цецка Цачеванови [re: kyмaнич]  
Автор kyдyгep (воин на кон)
Публикувано08.10.12 13:20



Най-общо казано от пропагандния македонистки филм (няк'во си полувреме) се преследват две цели: дегероизиране на българите, като спасители на своите евреи по време на ВСВ и (а това по-скоро е и основната цел, маскирана зад другата) доказване на някакви различия между македонските и останалите българи от същия период, сиреч тогава е същерствувала отделна македонска нация със свои особености, различни от българите. В този дух е и отговорът на Мизеренски или там както му е името на въпросът може ли да се считат българите и македонците за един народ. Пълни будалащини, само не и точен и ясен отговор. Въобще е доста странно да се разграничават българи и македонци (този термин е историчеки крайно некоректен за ползване до 1944г.) в периода на ВСВ и преди това???



Редактирано от kyдyгep на 08.10.12 13:22.



Тема Re: ЖП вагоните...нови [re: Aмaтьop]  
Автор ARlZE (Nachtmahr)
Публикувано10.10.12 11:28



Моите уважения към потомците на избитите евреи, но да не искат mea culpa от мен. И да не ми казват какво щяло да спомогне за изграждането на добросъседските отношения, а по-добре да идат да попитат сънародниците си от Израел до къде са стигнали с укрепването на отношенията със съседите си.
................................

Точно така, подкрепям напълно.
В никакъв случай не трябва да допускаме с нас да стане това, което се случи и продължава да се случва с всяко следващо поколение германци.

Те самите евреи и техните организации по света направиха комедия от трагедията на Холокоста. Вижте например тоя кретен Натаняху как използва холокоста в

, за да легитимира удар срещу суверенна страна - Иран. Това е абсолютна простотия и уриниране върху кръвта на милиони избити хора. И всеки, който застане срещу подобна политика, бива обявяван за "анти-семит", или за "нео-нацист, който иска да довърши работата на Хитлер" или нещо от сорта.

Идеята сигурно е и тук да стане да стане ката в САЩ, където в училищата ходят ей такива измамници holokost-survivor - и, като ей тая на снимката:



Тая жена казва, че е на 82, а е очевидно, че не е наповече от 60-65 години. Няма татуировка като всички останали затворници в Аушвиц, понеже и е била махната при експеримент на самия доктор Менгеле; била е определена за газовата камера, обаче е оцеляла, понеже... гледайте сега кво става... камерата е била пълна! Няма ташак, това е разказът й. И с него обикаля училищата, да вдъхва вечен срам от расовата идентичност на белите деца, като ей това момиче в процес на промиване на мозъка:



Защото не са само германците лошите... О, не! Всички европейци са потенциални холокостъри. Всички!!!

През 1994г Стивън Спилбърг учредява Shoah Foundation. Проектът включва интервюирането на около 52 000 оцелели от концлагерите и записването на техните спомени за поколенията. Сред тях има стотици, ако не и хиляди свидетелски показания, които индикират, че отношението към затворниците в тези лагери е били далеч от това, за което ние знаем. През 1998г Спилбърг избира спомените на 5 от участниците в проекта и на базата на тях прави "документалния" филм "The last days". Той игнорира хиляди свидетелства, защото те не биха подкрепили хорър сторито, което режисьорът е искал да имплантира в психиката на публиката.

Няколко години след това изследователят Ерик Хънт посещава Архивите на Шоа фаундейшън в университета Станфорд и копира хиляди от тях, за които никой никога не бе чувал, понеже противоречат на общоприетата версия за холокоста. Ето една малка част от тях:



Success is the sole earthly
judge of right and wrong.


Тема Re: ЖП вагоните...нови [re: ARlZE]  
Автор Aмaтьop (тъмносин)
Публикувано10.10.12 22:05





***
Македонија - татковина со палеолитски наследен суверенитет на македонскиот народ

Тема Re: ЖП вагоните...нови [re: Aмaтьop]  
Автор kyмaнич (рекордьор)
Публикувано10.10.12 22:23



Браво на Даниела Горчева. Казаното от нея сякаш аз съм го написал...



Тема Re: ЖП вагоните...нови [re: kyмaнич]  
Автор Darkages (пристрастен)
Публикувано11.10.12 11:55



Само тук може да се случи такава конференция, никъде другаде.
Помислете си в Анкара или Истанбул да се свика такава за участието на Турция в Арменския геноцид!
Но това е широкоскроената България, където в национален ефир първо трябва да изтърпиш манафския сериал "Пепел от рози", и чак тогава да гледаш чаканите с години родни продукции.
Ама за пари и рейтинг някои биха продали и майка си - Бареков с гордост обяви преди дни, че "Сюлейман Великолепни" бил най-стойностния от всички сериали, излъчвани в праймтайма...



Тема Re: ЖП вагоните...нови [re: Darkages]  
Автор kyдyгep (воин на кон)
Публикувано11.10.12 13:11



Страхотна статия! Струва си.

България – „съучастник” в геноцида на евреите?
10 Октомври 2012
« назад

Даниела Горчева, списание Диалог, Холандия


„Уникалната история на българското спасение, най-обхватното и най-драматичното спасение на евреи по време на Втората световна война, си заслужава да бъде разказана.”

проф. Михаел Бар- Зоар

„Единственото, което комунистическият режим споменаваше по повод това най-достойно и човечно дело в новата ни история беше една лъжа…Режимът в България отказваше на българската нация не само правото на гордост, но и правото да има пример, който да следва…

Нормалното поведение на нацията се поддържа най-добре от нормални институции. Такива през Втората световна война в България имаше в значително по-голяма степен отколкото в повечето европейски държави. ”

Филип Димитров

„Група български евреи поде инициатива за гора и паметник на цар Борис Трети в мемориалната Градина на спасените в Тел Авив, но друга група български евреи яростно се противопостави, в резултат на което паметникът бе махнат.”

Леа Коен, през 2008 г.



**

На 5 октомври 2012 г. в хотел „Радисън” в София бе открита тридневна конференция на тема „Да опознаем миналото си” под егидата на Български хелзинкски комитет (БХК). В официалното съобщение на сайта на БХК се казва черно на бяло, че целта на събитието била, цитирам: ”третирането на евреите от българската държава да се разгледа комплексно – да се обсъди както спасяването, така и съучастието в геноцида.”



Съучастието в ГЕНОЦИДА?

Да оставим настрани грозния израз „третирането на евреите от българската държава”, вместо по-неутралния и не издаващ предубеденост израз „отношението на българската държава към евреите”.

От анонса на БХК обаче излиза, че поканените на конференцията „изтъкнати български и чуждестранни учени и публицисти” са поканени

не да дискутират дали може да се говори


– за съучастие на българската държава в изселването (не и в геноцид във внушавания му смисъл на планирано изтребление) на евреите от Беломорието и Вардарска Македония



ИЛИ става дума


– за изпълнение на нареждане на външна, могъща и непреодолима сила (нацистка Германия).

А били поканени да разгледали „съучастието” на българската държава априори в... геноцида на евреите.

Употребата на членуваната форма (съучастиеТО) предполага, че то вече е доказано, прието и не подлежи на обсъждане.


В такъв случай следва да се зададе въпросът кой компетентен международен съд, коя всепризната световна институция призна „съучастието на българската държава в геноцида на евреите”, доказвайки геноцидната цел на българската държава спрямо евреите по времето на Втората световна война и оттам и „съучастието” й?

Нюрнбергският трибунал? ООН?

Отговорът е – никой компетентен международен съд, никоя всепризната световна институция.



Триумфираща балканска подмяна на понятията

Едва ли има нужда тъкмо на БХК да се обясняват правните понятия „геноцид” и „съучастие в геноцид”.

За мен лично е изключително разочароващо, че дълбоко уважавана правозащитна организация като БХК може да попадне в споменатата от Татяна Ваксберг „необяснима лекота в подмяната на цели категории и понятия”, която по думите й триумфира на Балканите за изненада на западната историческа и правна наука (виж: Татяна Ваксберг. „Милошевич и Трибуналът”, София 2006 г., стр.157).

Ето защо като организатор на събитието, Български хелзинкски комитет или ще трябва да поднесе извиненията си на българската общественост, а също и на участниците в конференцията за това нелепо съобщение, израз на правно и историческо невежество, или да докаже по БЕЗСПОРЕН и правно издържан начин „съучастието на българската държава в геноцида на евреите”.

Опасявам се, че мълчанието по въпроса ще нанесе тежък удар върху авторитета на Български хелзинкски комитет, който действително върши изключително полезна работа в България. А без необходимия авторитет БХК няма да може да изпълнява мисията си. Която, пак повтарям, е важна и необходима за държава като България, където правата на човека, меко казано, не са на висота.



„Съучастие” или изпълнение на нареждане?

Съучастието в дадено престъпление напълно изключва действия под принуда от страна на „съучастника” и задължително предполага съучастие на равна основа с останалите му съизвършители, съинициатива и предварително знание (и съзнаване) на престъплението, както и одобрението му.

Българските административни власти* по германско пълномощие в Беломорието и Вардарска Македония – земи, които са част от завладените и окупирани от нацистка Германия територии по време на Втората световна война, действат по нареждане на германския окупатор (който според международните конвенции за водене на война е отговорен временен суверен), точно така, както и например, местните полицейски власти в окупирана Холандия по нареждане на германския окупатор, извършват практически действия, свързани с принудителното изселване на евреите от Холандия.

Но както холандските власти, така и българските власти не само не са инициатори на тези принудителни изселвания, но и едните, и другите не могат да бъдат обявени за съучастници в геноцид, защото и представа нямат какво е планирала нацистката държава на Германия да предприеме с тези хора.

По времето, когато се извършват тези, пак повтарям – по нареждане на германския окупатор депортации, включително на евреите от Беломорието и Вардарска Македония (а именно през пролетта на 1943 година), НИТО една държава в Европа или в света, вкл. и българската, не подозира за съществуването на строго секретния план на нацистката държава за изтребване на евреите (план одобрен на тайна конференция, проведена в Берлин на 20 януари 1942 година). И това е доказано в стотици изследвания по темата.

А ако „изтъкнати учени и публицисти” твърдят нещо, което е известно единствено на тях и напълно неизвестно досега в сериозната световната историческа наука, а именно – че през пролетта на 1943 година единствено българската държава в цял свят е ЗНАЕЛА за строго секретните решения на нацистка Германия, ще трябва да го докажат. Но не по метода: „така е, вярвай ми.”

Спекулативното използване на днешни знания, които автоматически да се приписват и на тогавашните български власти е не само некоректно, но и неморално.



Депортацията – срамна практика на Втората световна война

Принудително изселване на хора по етнически или религиозен признак днес е престъпление, но не и според дотогавашните международни конвенции за водене на война и за жалост депортацията е срамна практика на Втората световна война не само от страна на нацистка Германия, която обявява евреите в Европа за свои „врагове”, а и от страна на съюзниците: Сталин депортира в Сибир цели „вражески” народи, като кримските българи, татари, чеченците и т.н., американската държава депортира своите американски граждани – японци, защото ги смята за „вражеско” население, британската държава депортира своите британски граждани – германци, защото ги смята колективно за „вражеско” население.

Всъщност, дори Четвъртата женевска конвенция от 1949 г. допуска при определени условия и ограничения изселване на цивилно население (вж чл.49). Апропо и днес има държави с претенции, че са демократични, които изселват цивилно население, оправдавайки се, че това население заплашва тяхната сигурност.



Логичен и правен абсурд

Да се говори за съучастие на българската държава в „геноцид” на евреите през Втората световна война без и най-малкото нейно знание за същинската цел на нацистка Германия и години преди възникването и даването на съдържание на понятието „геноцид” и криминализирането му, е и логичен, и правен абсурд, доказателство за отсъствие на елементарна човешка грамотност.



Да опознаем миналото си – добре, но как?

Що се отнася до темата на конференцията, тя е чудесна, но миналото няма как да бъде опознато нито с една-единствена конференция, нито с невежествени сензационни изхвърляния, а с дългогодишни добросъвестни и компетентни изследвания, подкрепени с неопровержими факти като спорните въпроси се дискутират открито и аргументирано, а не тук-таме някой факт да се вади от контекста на времето и да се правят недопустими обобщения.

Тъй като конференцията не бе достъпна за всеки, а само за специално поканени, смятам, че една открита дискусия ще е полезна и за обществото, и за участниците в конференцията.



По тогата се посреща, по ума се изпраща

Докато пишех този текст, във в. „Дневник”, в рубрика „Балкани” бе публикуван отзив за проведената конференция със заглавие „Учени настояха България да признае вина за избиването на 11 000 евреи”.

Не ми е известно България да е участвала, когато и да било, в избиването на 11 хиляди евреи, за да „признае” подобна „вина”, но не е зле да се напомни на въпросния учен, който си позволява да приписва колективна вина на днешни българи (70 години след трагичните събития) със смехотворни приказки като :"Вие сте герои спасители, но също и брутални убийци и хладнокръвни потисници”, че точно това правеха именно Сталин и Хитлер – приписваха колективна вина на цели народи.

Разбира се, това че някой е „учен” далеч не е доказателство за неговата компетентност, обективност и правота, независимо дали е български, американски, македонски и пр. Едва ли е нужно да напомням, че и България си има един печално известен учен, който си позволи подобни манипулации, при това историк, а за жалост даже беше и президент на страната и чиято „компетентност”, „обективност” и „морал” са публична тайна.

Известна е и „обективността” на университетската преподавателка по история Искра Баева, която очевидно пред историческата истина предпочита партийната пропаганда, след като си позволява публично да твърди черно на бяло, че диктаторът Тодор Живков „е добър политик и държавник, който мисли не толкова за своето собствено битие и богатство на семейството, а за държавата” ...

Така че учени всякакви и това че някой е „учен” още не значи, че е прав в тезите си, а опитът да се придаде тежест на конференцията с твърдението, че в нея са взели участие „изтъкнати учени и публицисти” е неуспешен, доколкото по дрехата (тогата) се посреща, но ... по ума (компетентността, обективността, интелекта) се изпраща.


Историята им до колене

А ако някой си въобразява, че историята му е „до колене” и че с манипулативни тези ще смае света, много се лъже. Вярно е, че докато истината си върже обувките, лъжата ще обиколи няколко пъти света, но е вярно и че истината винаги е била по-силно оръжие от лъжата.

Защото всеки може да прочете документите от съдебния процес срещу Айхман в Йерусалим, воден във време, когато хората все още помнеха ясно събитията. Има ги и на интернет.

И защото не друг, а прокурорът Яков Бар-Ор – и то въз основа на документи от германските архиви и на свидетелските показания по време на процеса, заявява категорично и недвусмислено: „Борис е бил герой. Той напълно е блокирал Айхман и е защитавал българските евреи.” **



На страната на жертвите­ – да, но не за сметка на историческата истина

Съжалявам единствено, че уважавани от мен правозащитници в искреното си човешко желание да застанат на страната на жертвите, така са се увлекли, че не забелязват как неусетно са преминали от страната на ... палачите на историческата истина.

И не заклеймяването, а просвещението е единственият начин да се бориш с някои тревожни явления, резултат от невежество и политически манипулации.

А тъкмо идеята за предизвикване на възхищение и гордост от извършеното хуманно дело споделят и членовете на ръководството на Anti-Defamation League (просветителска организация, която чрез знания се бори с нетолерантността и неправдата) Абрахам Фоксман и Хауърд Берковиц.

Ето какво ни казват те: „Трябва да се пише за достойното поведение на България през мрачните дни на Холокоста, за да бъде бляскав пример за бъдещите поколения навсякъде по света и за да предизвиква гордост у младите българи.”



Колко евреи от всяка страна стават жертва на Холкоста?

(източник: Encyclopedia of the Holocaust)

Austria – 50,000 -- 27.0%
Italy – 7,680 -- 17.3%
Belgium – 28,900 -- 44.0%
Latvia 71,500 -- 78.1%
Bohemia/Moravia– 78,150 -- 66.1%
Lithuania – 143,000 -- 85.1%
Bulgaria – 0 -- 0.0%
Luxembourg 1,950 -- 55.7%
Denmark 60 -- 0.7%
Netherlands 100,000 -- 71.4%
Estonia 2,000 -- 44.4%
Norway 762 -- 44.8%
Finland 7 -- 0.3%
Poland 3,000,000 -- 90.9%
France 77,320 -- 22.1%
Romania 287,000 -- 47.1%
Germany 141,500 -- 25.0%
Slovakia 71,000 -- 79.8%
Greece 67,000 -- 86.6%
Soviet Union 1,100,000 -- 36.4%
Hungary 569,000 -- 69.0%
Yugoslavia 63,300 -- 81.2%







„Аз се гордея с тази нула – като българин, като гражданин и като човек!”

(из стенограмата на 417-то заседание на 38-то Народно събрание, проведено на 27 юли 2000 година)
Дянко Марков: Не става дума и за това дали израелската държава и еврейският народ свалят една или друга плоча. Това е тяхно суверенно право – да преценят кой има заслуги за съдбата на техните съотечественици в епохата на Втората световна война, кой има вина и как да се постъпи с едни или други. Ние не можем да внушаваме или да кажем: „Моля, оставете плочите. Направете паметник на България.“

Но ние имаме едно преимущество спрямо всички други европейски народи, които през Втората световна война бяха под егидата на Германия. Това наше преимущество е изразено в тази именно карта, която аз я оставям тук като документ и в която карта американският историк Раул Хилберг в книгата си „Унищожението на европейските евреи“ тази именно карта посочва. Тя е ползвана и аз я имам в немския превод от книгата, издадена от немския историк Хайнц Хьоне в Хамбург през 1966 г. под надслов „История на SS – орденът „Мъртвешка глава“. В тази карта, уважаеми госпожи и господа, са посочени… (Шум и реплики. Предава картата на председателя на НС).

Дянко Марков: В Полша са унищожени 90 на сто от евреите, в Германия, Австрия и Чехословакия – 50 на сто, в Румъния – 34 на сто; в Холандия, Белгия и Люксембург – 56 на сто: в Дания – 1,5 на сто. Всички други са спасени чрез лодки.

В България седи нула! Срещу името на България седи нула, господа! (Силни ръкопляскания и възгласи „Браво!“ от блока на ОДС.)

И това е паметната плоча за хората, които спасиха българските евреи. Тази нула – аз се гордея с тази нула като българин, като гражданин и като човек! (Ръкопляскания от блока на ОДС.)

Акад. Благовест Сендов оспори тази нула и каза: „Цар Борис е изпратил 11 343, на унищожение в лагерите Треблинка и другите лагери в Полша.»

Цар Борис не ги е изпратил! Ето ви друга карта! Заповядайте, уважаеми господин председателю (подава картата). Ето ви друга карта – издание на вестника “Дас Райх” на Гьобелс, в която карта Беломорието и Македония са посочени “под българско управление” – за разлика от Добруджа, която е включена в българската държава.”

Това е откъс от изказването на Дянко Марков пред Народното събрания, което години наред беше фалшифицирано от български комунисти с изваждането на едно-единствено изречение от контекста, което изречение допълнително бе преиначавано, „доукрасявано” и манипулирано. За жалост към този хор се включиха и правозащитници, които не си дадоха труда да прочетат стенограмата и да разберат за какво говори Дянко Марков. А той коментираше единствено правната, не и моралната страна на проблема и поясни, че според Хагската конвенция за водене на война депортацията на „вражеско” население във време на война не е военно престъпление, давайки пример с депортацията, която американската държава предприема спрямо своите американски граждани от японски произход. И никъде и никога не е твърдял, че евреите са „вражеско население” за България, напротив – и от стенограмата, както и от коментара му ясно се разбира, че визира нацистка Германия, която смята евреите за „вражеско” население.



Демагогията като част от „морала”?

Що се отнася до морала, повече от съмнителни са тия „моралисти”, които настояват днешни хора да признаят „вината” на някогашни.

Още повече, че част от участниците в конференцията, които днес, със задна дата безстрашно размахват показалец, едва ли ще поискат да дискутират какво достойно действие извършиха самите те по време на комунистическия режим, в който живяха. Или напротив, без свян и угризения се възползваха от привилегиите си на деца на комунистическата номенклатура? Къде им беше тогава моралът, който днес така щедро раздават?

Всъщност, няма противоречие, защото нито тогава, нито днес са се отличавали с морал. Иначе не биха правили опит да изопачават историческата истина. Демагогията никога не е спадала към моралните ценности, напротив.

­_

*В Холандия има един израз ”кмет във време на война”, който говори за целия драматизъм, пред който местните власти са изправени при изпълнения на задачи, дадени „отгоре”. Особено, когато властта над теб е окупационна. Не случайно цар Борис Трети казва, че евреите в Беломорието и Македония са „изгнаници на хитлеровото военно командване”. Те не са под юрисдикцията на българската държава и тя не може да предотврати тяхното изселване. Отказът на българските власти да изпълнят това нареждане на германския окупатор, със сигурност нямаше да предотврати депортацията, но вероятно щеше да има жестоки последствия и за населението в тези земи, и за евреите в България, и за българските граждани.



**Вж The News and Courier, 22 май 1961 и други американски вестници от същата дата: “Boris was a hero. He absolutely blocked Eichmann and protected Bulgaria's Jews."



Тема Re: ЖП вагоните...нови [re: Aмaтьop]  
Автор ARlZE (Nachtmahr)
Публикувано11.10.12 13:42



От твоя линк:

"Употребата на членуваната форма (съучастиеТО) предполага, че то вече е доказано, прието и не подлежи на обсъждане."

Значи априори се приема, че България е геноцидирала евреите от Беломорска Тракия? Сега остава и да се приеме закон, подобен на тия в Австрия, Германия, Франция и ЮК - ако оспорваш "априори доказаното", self evident участие на България, получаваш 5 години условна и глоба. При второ провинение лежиш ефективно.

Success is the sole earthly
judge of right and wrong.


Тема Re: ЖП вагоните...нови [re: Darkages]  
Автор ARlZE (Nachtmahr)
Публикувано11.10.12 13:45



Аз дори в комунистическа България не мога да си го представя да се случи това.

Тоя либерален строй, налаган ни 20 и кусур години, е най-анти-патриотичният и анти-националистичен, който някога се е случвал на тая страна.

Success is the sole earthly
judge of right and wrong.


Тема Re: ЖП вагоните...нови [re: kyдyгep]  
Автор kyмaнич (рекордьор)
Публикувано11.10.12 14:20



Цар Борис не ги е изпратил! Ето ви друга карта! Заповядайте, уважаеми господин председателю (подава картата). Ето ви друга карта – издание на вестника “Дас Райх” на Гьобелс, в която карта Беломорието и Македония са посочени “под българско управление” – за разлика от Добруджа, която е включена в българската държава.”

Другата карта:





Тема Евгений Еков...нови [re: kyмaнич]  
Автор Darkages (пристрастен)
Публикувано11.10.12 15:37



...за съжаление май ще се окаже прав:

"...Как мислите, още колко време ще е нужно на югоизточната ни съседка, за да ни лепне и тя на международната сцена обвинението в „геноцид" преди век? Да не забравяме, че едно подобно обвинение би било чудесно прикритие на изтреблението на тракийските бежанци през миналия век, за което Турция още не ни се е официално извинила."





Тема Re: .продължението..нови [re: Aмaтьop]  
Автор kyмaнич (рекордьор)
Публикувано12.10.12 11:06






Още веднъж браво на момичето от Рудозем Даниела Горчева...





Тема Re: ЖП вагоните...нови [re: ARlZE]  
Автор ARlZE (Nachtmahr)
Публикувано12.10.12 11:54



И изобщо тия конски вагони се превърнаха в нещо като символ на геноцида.
"Ау, колко жестоко, натоварени в конски вагон, горките!". Ама се забравя, че Вермахта също са го разкарвали нагоре надолу в същите тези (или подобни) конски вагони, понеже са били достатъчно широки войникът да си остави оръжието и съответно концлагеристът - багажа.

И изобщо, тази огромна пътна мрежа, изградена по времето на НСДАП, не спомага особено за военното усилие на германците, понеже те си придвижват живата сила и логистика по железопътни канали. Даже напротив, от пътната мрежа се възползват много повече съюзниците в последната година на войната.

Success is the sole earthly
judge of right and wrong.


Тема Браво наистина...нови [re: kyмaнич]  
Автор Darkages (пристрастен)
Публикувано12.10.12 13:43



...особено за разобличаването на лъжите на многострадалия български дипломат Леа Коен, която неблагодарния български народ изпрати на изгнание в Белгия, Люксембург, Швейцария и Лихтенщайн.
Но както знаем ние сме шампиони по плюенето на собствената си държава, и примерите за това са безкрай.



Тема Re: по ирония на съдбата...нови [re: Darkages]  
Автор kyмaнич (рекордьор)
Публикувано12.10.12 13:51



Баща на Леа Коен се казва Пепо Менахем Коен и е съдия от Първия състав на „народния съд”, действал след 9 септември 1944 г. Като такъв той Пепо Коен участва пряко в издаването на общо 9 550 присъди за 4 месеца измежду които 2 680 са смъртни. По-късно става началник на комунистическият концлагер „Росица” и е пряко отговорен за комунистическия терор над българската нация. Но не е само това. Бащата на Леа Коен съзнателно издава 15 годишна присъда на един човек на име Димитър Пешев...





Тема Re: ЖП вагоните...нови [re: ARlZE]  
Автор morskomake (старо куче)
Публикувано12.10.12 14:23



Либерален е избирателно,другите да го духат

Демек кой плаща



Тема Re: ЖП вагоните...нови [re: ARlZE]  
Автор БopeтoМодератор (бърборко)
Публикувано12.10.12 14:54



Някъде около 1960г. пътувахме от Кюстендил до Гюешево за един граничен Българо-Югославски събор с конски вагони. Просто не е имало достатъчно пътнически вагони.



Тема Re: по ирония на съдбата...нови [re: kyмaнич]  
Автор Щъpkoт (fyromophagos)
Публикувано12.10.12 18:37



Това ме навежда на мисълта, че ако Димитър Пешев не се беше потрудил да спасява кожата на Пепо, можеше да мине и по-леко...


Што знам што луѓе ќе бидат? Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...".


Тема Re: ЖП вагоните...нови [re: kyмaнич]  
Автор Darkages (пристрастен)
Публикувано13.10.12 09:31



"Напоследък се води една страшна антибългарска кампания по целия свят с измислени обвинения срещу България по повод Холокоста във Вардарска Македония и Беломорието през 1943 г. Начело на тази кампания стоят сръбски и гръцки евреи. Пригласят им български евреи от лявото пространство. Но най-важните диригенти на хора са бившите удбаджии от Скопие."





Тема Re: по ирония на съдбата...нови [re: kyмaнич]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано15.10.12 06:25



"Бащата на Леа Коен съзнателно издава 15 годишна присъда на един човек на име Димитър Пешев..."
Леа Коен отрича да е вярно. Всъщност надали е трудно да се провери. Не знам кой е прав, но не бих казала, че Колев-Босия е по-надежден източник от нея. ;)

Редактирано от MupaM на 15.10.12 06:26.



Тема Re: по ирония на съдбата...нови [re: MupaM]  
Автор kyмaнич (рекордьор)
Публикувано15.10.12 07:22



Правих някои собствени проверки, защото Босият наистина е ненадежден извор. В мненията под една статия във в. "Блиц" Леа Коен твърди: "21 юли 2012 – Баща ми Йосиф(Пепо) Коен не е бил в Първи състав на Народния съд. 2. Никога не е бил началник на никакъв концлагер, Росица или ..." (това мнение го дава търсачката Гугъл, но го няма в мненият под статията - вероятно е било изтрито). И вероятно г-жа Коен казва истината, защото баща й не може да е бил в Първи състав на народния съд просто защото този състав се е занимавал с други въпроси:

Народният съд се състои от върховни и областни състави. Върховните състави са следните:
първи — за съдене на бившите министри, регенти и царски съветници;
втори — за съдене на депутатите от XXV Обикновено народно събрание;
трети — за съдене на обявените за „провинени“ български експерти по установяването на извършеното от СССР Катинско клане и по трагедията във Виница;
чевърти — за съдене на „военните престъпници“.
шести - за съдене на журналисти и пропагандатори на фашистка идеология
седми - за съдене на участниците в депортирането на евреите от Беломорието и Вардарска Македония
осми - за съдене на фашистките агенти от Софийска област
девети - за съдене на прокурори и съдии при военнополевите и областни съдилища
десети - за съдене на служителите на БНБ и други банки, както и стопански дейци
единадесети - няма данни

Върховните състави са 13-членни, а областните се състоят от 5 члена. Общият брой на областните състави е 68.



Така ,че Пепо Коен сигурно не е бил член на първи състав, но това не изключва да е бил във втори или седми състав (за него данните са непълни, защо ли?):

Седми върховен състав - не е известен председателя; народни обвинители: Борис Бъров, Славчо Стоилов, Манчо Рахаминов, Ели Барух. От този състав са подсъдими участниците в депортирането на евреите от Беломорието и Вардарска Македония.

Редактирано от kyмaнич на 15.10.12 07:27.



Тема Re: снимки от историята...нови [re: kyмaнич]  
Автор kyмaнич (рекордьор)
Публикувано15.10.12 10:15



Портрети на някои "народни обвинители" :





Тема Re: ЖП вагоните...нови [re: ARlZE]  
Автор ARlZE (Nachtmahr)
Публикувано15.10.12 11:57



И след като сме подхванали тази чувствителна тема - ако имате време и желание изгледайте това 10 минутно интервю на френския историк Робер Фурисон. В него той говори за свещената цифра "6 милиона" и откъде тя идва на бял свят:



под прозореца на видиото има няколко флагчета, които дават възможност да си изберете на какъв език да са субтитрите. Сложете мишката на английското флагче и натиснете номер 9 - "The mystery of the 6 milion"

Success is the sole earthly
judge of right and wrong.


Тема Re: .продължението..нови [re: kyмaнич]  
Автор lot1 (минаващ)
Публикувано17.10.12 21:31




тук едно мнение на този който много добре познава кой спаси българските евреи. Мнението му за цар Борис е много интересноВъпросът е дали българското правителство е знаело за лагерите, когато частите му са доставили на германците евреите от Тракия и Македония. Ако е знаело, то Борис III и Филов би трябвало да бъдат обвинени за сътрудничество за геноцид. Както става ясно от един разговор между Филов и швейцарския посланик, министър-председателят е знаел, че евреите са отивали на смърт.
Вторият проблем според мен е доста по-сложен. Нека не забравяме, че митът за Борис III в България се корени именно в комунистическото минало.



Тема Re: ЖП вагоните...нови [re: kyмaнич]  
Автор Aмaтьop (тъмносин)
Публикувано18.10.12 20:54





***
Македонија - татковина со палеолитски наследен суверенитет на македонскиот народ

Тема Re: ЖП вагоните...нови [re: kyмaнич]  
Автор kyмaнич (рекордьор)
Публикувано20.10.12 06:47



Бугарите тврдат немале ништо со фашизмот, само фашизмот владеел со нив


Пред промоцијата на филмот Трето полувреме" бугарските политичари и историчари тврдеа дека филмот е тенденциозен и измислува дека тие биле окупатори и фашисти. Сепак, документите издадени од бугарската држава за македонските граѓани во времето на бугарската окупација 1941-1944 сосема прецизно покажуваат дека бугарската држава била фашистичка, била окупаторска и издавала документи кои го потврдуваат токму тоа.

Наш читател од Центар ни достави документ - легитимација за граѓанинот Витомир Георгиев од Скопје, на која е напишано дека е Бугарин и му ставиле фашистички печат во фашистичката легитимација.

Што ќе кажат на овој доказ нашите источни соседи? Или за нив и натаму тази фашизам не е фашизам".





Това е илюстрация колко е ограничен суверинитета на България по управлението на "новоте земи".... лицето "е на работа при стоящото под германско управление минно предприярие"



Тема Re: ЖП вагоните...нови [re: kyмaнич]  
Автор inkk (старо куче)
Публикувано20.10.12 16:40



Абсолютно!
Ясно се виждат печатите на Германия и на България. Ако България има пълна власт над тези територии и е единствения суверен,защо има там немски печати,защо трябва и Германия да разрешава нещо?!
Вечер не знаят просто каква услуга ни правят.

Редактирано от inkk на 20.10.12 16:40.



Тема Re: ЖП вагоните...нови [re: kyмaнич]  
Автор WlSP (тук)
Публикувано20.10.12 22:51



И кое е "фашистичкиот печат" - германският печат ли? Тия малоумници като видят свастика и лиги им потичат.

Най-обикновен открит лист за придвижване. От две части - германска и българска. На немската - подпис на германското отговорно лице и немски печат, на българската - подпис на областния полицейски началник и български печат.

Кое точно е "фашистичкото"?



Тема Re: ЖП вагоните...нови [re: WlSP]  
Автор jingiby (стар клубар)
Публикувано21.10.12 10:53



Това е специален открит лист за придвижване в гранична зона. На него пише, че не е валиден без лична карта или паспорт. Става дума за придвижване между две окупационни зони в Македония, които попадат в две отделни държави: българската и германската (бивша италианска). Едната зона попада в границите на Царство България, а другата на протектората Албания. Явно това е свързано със спогодбата Клодиус-Попов с която са предоставени неограничени права на Райха да експлоатира природните суровини в преотстъпените на България територии след успешния край на военните операции срещуЮгославия и Гърция. А иначе границата минава по линията Тетово-Струга.

Редактирано от jingiby на 21.10.12 10:59.



Тема Re: ЖП вагоните...нови [re: jingiby]  
Автор kyмaнич (рекордьор)
Публикувано21.10.12 11:48



На откритият лист дословно пише:

РАЗРЕШАВА СЕ НА ЛИЦЕТО ДА СЕ ДВИЖИ ПРЕЗ ВСЯКО ВРЕМЕ НА ДЕНОНОЩИЕТО В СКОПИЕ-РАДУША-ОРАШЙЕ ПО ПРИЧИНИ СВЪРЗАНИ СЪС СЛУЖБАТА МУ.
Скопското село Радуша и Ораше са населени приоритетно с албанци, но повод за издаване на откритият лист май е за осигуряване на достъп до хромовия рудник "Нада" в Радуша, където лицето вероятно е работило... Нали германците отстъпват за администрацията територията на бановината, но оставят рудните залежи за себе си, т. е. те си остават германска зона.



Тема Re: ЖП вагоните...нови [re: kyмaнич]  
Автор kyмaнич (рекордьор)
Публикувано21.10.12 11:52



Во својата историја рудникот „Радуша“ доживува неколку навистина ѕвездени периоди и економски падови, во зависност од условите на идеолошко-економскиот систем во кој стопанисува. Па така, од периодот пред војната, кога почнува неговата експлоатација, го следиме неговиот „ѕвезден миг“, а тоа е периодот за време на Втората светска војна, кога „Радуша“ е под окупација на Хитлеровиот Вермахт и кога неговиот мошне квалитетен хром ги зацврстува легурите на топовите што ги произведува „Круп“, како и другите тешки оружја на германската армија.





Тема Re: ЖП вагоните...нови [re: kyмaнич]  
Автор jingiby (стар клубар)
Публикувано21.10.12 12:04



, заедно с рудника край него, съгласно "Виенския протокол" от 1941 г. попада в в граничната зона в Македония. Границата на италианската и българската зона минава по линията западно от Качаник, Лешок, Жилка, а след това източно от Железна рука, Ново село, Мамудовац, Мешенище, а после западно от Подмоле, като излиза на Охридското езеро. След капитулацията на Италия през 1943 г. тяхната зоната минава под контрола на германците.


Редактирано от jingiby на 21.10.12 12:11.



Тема Game Overнови [re: kyмaнич]  
Автор inkk (старо куче)
Публикувано22.10.12 21:05



Израел закопа всички претенции на съседите ни към България по отношение на еврейския въпрос.



Редактирано от inkk на 22.10.12 21:05.



Тема Re: Game Overнови [re: inkk]  
Автор ARlZE (Nachtmahr)
Публикувано23.10.12 15:20



О, ти знаеш ли колко бързо могат да обърнат плочата и да се присетят за ония 11 500 от Тракия и Беломорието, ако интересът им го налага?

Но поне за сега им затворихме устите на фиромите, тук съм съгласен.

Success is the sole earthly
judge of right and wrong.


Тема Re: Game Overнови [re: ARlZE]  
Автор inkk (старо куче)
Публикувано24.10.12 00:56



Могат, но се надявам някой да им напомни какво са говорили през 2012 например.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.