Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:24 30.05.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Що знаете за дедо ми, войвода Стоян Донски?  
Авторбит. (Нерегистриран)
Публикувано24.08.06 18:24



Стоян Донски (Донески, Андоноски, българите го прекрстия во Андонов).

Той е чичко да дедо ми и како нема свой род яска сум му директен потомок. Чукун дедо му го пратил во Битола да учи лицей француски, ама убил турчин и отишол в кумити. Бил найдобар соработник со миякот Даме Груев, делувал во битолско, ресенско, а наймногу во родното Смилево на Даме. Живеел едно време и во София, а бил окорен антибугарин. Член на ВМРО. Загинал во Св. Николе.

Немойте само да речете дека Александар Донски од Щип ми е роднина

Далеку сме 250 км



Тема Дали и той е бил чукундур, не знамнови [re: бит.]  
Автор Mиpa_M (несериозна)
Публикувано24.08.06 18:30



Ама той лично ли ти каза, че е антибугарин (също като Даме Груев, нели)?



Тема Re: Що знаете за дедо ми, войвода Стоян Донски?нови [re: бит.]  
Автор leyte (непознат )
Публикувано24.08.06 18:38



Да не е Стоян П.Андонов от Битлско - учител?



Тема Re: Що знаете за дедо ми, войвода Стоян Донски?нови [re: leyte]  
Авторbit. (Нерегистриран)
Публикувано24.08.06 18:48



Ne, Stojan Donski ne bil ucitel.



Тема ah mori Miroнови [re: Mиpa_M]  
Авторbit. (Нерегистриран)
Публикувано24.08.06 18:50



Si kazal coekot na brat mu, koj prenel na dedo mi i taka i jas ete sum doznal



Znaes li deka i mojot pradedo e zakopan vo Plovdiv? Ama coekot si bil Makedonec, taka go vospitale i dedo mi- kako Makedonec i zatoa i jas sum si vakov patriot. Inaku mnogu clenovi od mojata familija se clenovi na VMRO DPMNE



Тема Re: Що знаете за дедо ми, войвода Стоян Донски?нови [re: бит.]  
Автор leyte (непознат )
Публикувано24.08.06 19:00



Ако е той, е бил учител в БЪЛГАРСКО УЧИЛИЩЕ в Битолска околия и е преподавал на БЪЛГАРСКИ ЕЗИК, не на македонски!

Ето един списък на арестуваните на 17 юни 1913 год. учители от битолско, които на 13 юли същата година са екстернирани в България, задето отказали да изменят на народността си и да подпишат декларация, че са сърби, въпреки угрозата, че ще бъдат застреляни.



II. Основни учители от Битолска околия:

1. Илия Димев от Битолско - учител.
2. Михаил Капиданчев от гр.Воден - учител.
3. Стоян П.Андонов от Битолско - учител.
4. Връстю Атанасов от Битолско - учител.
5. Антон Кръстев от Дебърско - учител.
6. Славейко Стрезов от гр.Дебър - учител.

С другите класни и основни учители от Битоля и битолско са общо 31 учители, свещенници, митрополийски работници и училищни инспектори. Другите екстернирани в България сред мирното население в този край мога да ти ги дам поименно.



Тема Re: Даме Груев за Стоян Донски:нови [re: бит.]  
Автор kyмaнич (старо куче)
Публикувано24.08.06 19:17



"... През нощта запалихме едното помещение, в което имаха склад с патрони и др., имаше вътре и аскер, та някои живи изгоряха. Опитахме се да дигнем с динамит другите здания, но не успяхме. На другия ден, 21 юли, следобед дойде на помощ друг аскер. Ние бяхме дали разпореждане за оттеглюване, но нашият авангард пред селото, селската чета, която бе там разпоредена, не бе получила туй известие. Едната чета пресреща аскера, падат 10 души турци с един юзбашия, а от нашите - един четник. Четата беше на Стоян Донски, смилевската чета..."



Тема Re: Що знаете за дедо ми, войвода Стоян Донски?нови [re: бит.]  
Автор leyte (непознат )
Публикувано24.08.06 19:23



Знаеме го ние войводата Донски. Само не можех да си представя, че негов наследник може да го обяви за българомразец. Тука вече падна в очите на всички. Как пък и посмя да се обявиш за негов наследник?
Кажи колко доказателства искаш за него, че е учил, говорил, писал по български и обичал всичко българско?
Достатъчно ли ще ти е мнението на Трайко Китанчев и Славейко Арсов?
За колко хора от с.Битуше и цяло ресенско искаш да ти докажем, че са българи?
Искаш ли наследници на хора от Битуше да ти го потвърдят?
Колко доказателства за водени от него битки със сръбски чети, убити сърби и сърбомани искаш?

Преди обаче да ти отговоря, щото вече си ми ясен, ще искам доказателство за поне една дума от него изречена против България и българското.

Как ти хрумна въобще, че през 1904 някой в Македония е мразил България и българското ...

нема веке коментар за тебе



Тема още един дедо?нови [re: бит.]  
Авторkoмyниcт (Нерегистриран)
Публикувано24.08.06 19:29



и той също чукундур, да? И както другия чукундур се кефел да живее в най-омразното место - София. Не е чудно че и ти си чукундур.



Тема Re: Даме Груев за Стоян Донски:нови [re: kyмaнич]  
АвторЦakичъ (Нерегистриран)
Публикувано25.08.06 01:23



Донски е чичо на лелята на баджанака на зетя на брата на братовчеда на Ботуше...
Ботър, а какъв ти се пада Алберт Айнщайн...



Тема Re: војвода Стојан Донски- бугарски комитанови [re: бит.]  
Автор kyмaнич (старо куче)
Публикувано25.08.06 08:07



..Готово случајно упознао се Др. Гођевац неколицином од њих. То су били четници, који су, супротно својим земљацима, који су с пролећа долазили у Београд на рад, а у јесен се враћали кући, долазили да у Београду презиме, а с пролећа се враћали »на терен«, у борбу. У разговору с њима Др. Гођевац је сазнао за многе појединости у раду бугарских комитских чета и бугарске комитетске организације....
...ако су говорили Дру. Гођевцу његови нови познаници, Стојан Донски, Коча »Куршумче«, Михајло и војвода Каранфилевић. Др. Гођевац их је онда почео позивати и својој кући. Када су се они упознали с њим већ толико, да су га сматрали за доброг пријатеља они му се једнога дана обрате, тражећи и од њега прилог за Македонију. Он онда оде ђенералу Миловану Павловићу, тадашњем министру војном, који се сложио са Др. Гођевцем, да треба почети акцију, и, штавише, зажелео је и сам да види те људе. Али је Др. Гођевац имао муке, док их је обрлатио да пођу у министарство. Отишли су њих тројица; добили су три брзометке и муницију и отишли преко границе поново у чету. бугарску, наравно, јер српских још није било...





Тема що моеш да очекуваш од цигани како срби инови [re: kyмaнич]  
Авторбит. (Нерегистриран)
Публикувано25.08.06 12:10



бугари



Пра-дедо ми Стоян си бил Македонец. Така сведочи целото семейсвто и нема зощо яска да се сомневам. Брат му, татко му на дедо ми и уще едниот негов чичко кои живея подолго и тоа во Пловдив, НИКОГАШ не се сметале за бугари, туку единствено за Македонци по националност. И дедо ми го имаат воспитано во таков македонски патриотски дух и можам да кажам дека дури и ги мразеа бугарите, србите и грците. На бугарите секогаш гледале со омаловажуванье, му викале на дедо ми кога пораснал исклучиво да се ожени со Македонка, никако со бугарка. Велеле, Македонките се домакьинки, се грижат за семейството и се патриялхални, со самодостоинство и чест, за разлика од бугарките кои се се' обратно од Македонките

Само еден прв братучед на дедо ми се оженил со бугарка од Пловдив. Почнала да ги воспитува децата како бугари, а той браточедот на дедо ми не реагирал, па чичко му на дедо ми (татко на братучедот на дедо ми) се ОТКАЖАЛ од синот и се' що поседувал му оставил и препишал на дедо ми Я пцуел стариот чичко снаат "мамката мръсна българска, тя ще ми прави внучките българки". И той, на стари години дойде (1948 г.) во Македония, за да умре во земята що наймногу я сакал, каде бил роден 1877 г. Мойот прадедо, роден 1882 г. во Битуше умрел во Пловдив и таму се наогя неговиот гроб.



Тема leyte, daj dosta so tie propagandiнови [re: leyte]  
Авторbit. (Нерегистриран)
Публикувано25.08.06 12:16



Pra-dedo mi se borel za Makedonija na Makedoncite. Nitu "obical" bugarski da pisuva i cita, nitu pak ja obical "balgarija". Тоа се бугарски пропагандни лажги, шо секой разумен македонец ги гледа со потсмев.

Найголемиот брой од Македонци ги нейкеле бугарите, знаеле дека со србите планирале да я делат Македония. Тоа било ясно уще кон крайот на 19 век, збореше дедо ми. Найголемите врагови на Македония и македонскиот народ се бугарите, заедно со србите и грците. Македония повеке страдала од бугарите, отколку од турците. Знаеш ли що се случувало во Буагрия до 1936 г. ако явно прозбориш дека си македонец по националност? Атентат! Македонците во Буагрия постояно биле следени од бугарски служни и сите имале досиея по бугарската полиция. И така, не збори за работи за кои немаш поим.



Тема Re: що моеш да очекуваш од цигани како срби инови [re: бит.]  
Автор№1 (Нерегистриран)
Публикувано25.08.06 12:19



Я со така не сакам моите дяца да се женят за македонци. Стойте си тат.Нека я има тая Македония.Нещем ви .





Тема Re: ей мърляч - знаеш ли кога е загинал?нови [re: бит.]  
Автор kyмaнич (старо куче)
Публикувано25.08.06 12:30




Мърльо - пускаш темата на 24.08.2006. А пък не знаеш, че Стоян Донски е загинал на 22.08.1904 г. Защо не пусна темата два дни по-рано, като кажеш, че се навършват 102 год. от героичната му смърт и да отправиш апел да си спомним за него и да се помолим за душата му?
Та ти - отрепката, дето не знаеш важни дати от биографията на родственика си, как смееш да говориш какъв е бил.
Той е бугарски войвода - запомни го!!!

Редактирано от kyмaнич на 25.08.06 13:50.



Тема Re: що моеш да очекуваш од цигани како срби инови [re: бит.]  
Автор Mиpa_M (несериозна)
Публикувано25.08.06 12:33



Битуше, това за пцуеньето на снаата кой знае дали не е вярно колкото и информацията за 300-та хиляди избягали пирински етнически македонци след 1948 година.


Оставям си 1% вероятност да е вярно. Откачалки и родоотстъпници е имало винаги.
Впрочем дали семейството Груевски исто така помни Даме Груев (чий верен соработник бил дедо ти) да ги пцуел снаите бугарки? И в тяхната рода все ще се намери някой втори-трети братовчед, дето се излъгал да вземе татарка.



Тема Re: ей мърляч - знаеш ли кога е загинал?нови [re: kyмaнич]  
Авторбитyшe (Нерегистриран)
Публикувано25.08.06 12:43



Загинал во Гьугьанци, село во близина на Св. Николе. Одел за Ресен, заедно со Арсов. Яска я пущив темата на 24, оти се потсетив на него, само не нев сигурен дали да откривам од кой род сум или не.

Инаку фамилията ДОНСКИ (Гьиноски, Данилич) НИКОГАШ не биле БУГАРИ. Од тоа гледам колку е фалсификувана бугарската история. Целата е на стаклени нозе од тие пусти лаги кои я создале. Дедо ми се борел за МАКЕДОНИЯ на МАКЕДОНЦИТЕ. Тоа е факт. Мойот роден прадедо сигурно знаел како се чувствува неговиот брат, зощо той бил и останал САМО МАКЕДОНЕЦ. Бугария я користеле само за оружйе и ги подлажувале бугарите дека секогаш ке бидат на страна на Бугария, но кога ке се ослободеле целосно ке и свртеле грб на Бугария (тази татарска страна како шо велеше дедо ми). Единсвена цел ан Македонците биле македонска национална држава, Македония на Македонците, а бугарите и србите ги користеле колку можеле и ги подлажувале т.е. давале празни ветуваня, како що бугарите даваа исти такви ветуваня на русите и после им го свртеа грбот





Тема ах мори миронови [re: Mиpa_M]  
Авторбит. (Нерегистриран)
Публикувано25.08.06 12:51



Братучедот прв на дедо ми и чичкото на дедо ми не се виделе 30 години, никогаш не прозбореле.

А инаку я имам и една родена стрина, майка и е бугарка од София, а татко и е Македонец од София. Пребегале некаде 1960-тите години од Бугария, имало "свиждане" на границата Кр. Паланка/Кюстендил, поминале цело семейство границата само со пари и злато во женска ташна сокриени и како азиланти дошле во Кр. Паланка, па после во Скопйе. Порано Бугария само еднаш годишно дозволувале на Македонците на тнр. "свиждане" да се видат со роднините од Македония. Да не кажеш немам бугари во фамилия, ама и стрина ми се чувствува како Македонка, вика се гледа по татко шо си, а не по майка



Ела кажи им на моите братучеди од стрима ни дека имаат 25% бугарска крв, ке те истепаат Викаат, баба ни е шопка софиска, а шопите не се бугари, тие се поблизу до македонцките отколку до бугарите. Затоа викам на щркчето дека е асли Македонец



Тема Re: ей мърляч - знаеш ли кога е загинал?нови [re: битyшe]  
Автор kyмaнич (старо куче)
Публикувано25.08.06 13:01



Мърльо - заглавието на темата ти е: "Що знаете за дедо ми, войвода Стоян Донски?"... така че не финтирай, че "... само не бев сигурен дали да откривам од кой род сум или не.". Просто ти не знаеш кога е загинал .... А сега ми кажи кога е роден (щото и аз не знам).
А как са се чувствали жителите на областта Македония - да започнем от тук:

Битољски натпис из 1015 - 1016. године jе средњевековни натпис бугарског цара Јована Владислава (1015-1018), братанца цара Самуила.

У Битољском натпису цар Јован Владислав je изјавио да je подигао Битољску трђаву за уточиште и спас Бугара. Такође у Битолском натпису цар изjавио да jе самодржец Бугарски, цар Бугара, бугарског рода.

Данас се натпис налази у Историјском музеjу у Битољу.



Тема Re: ей мърляч - знаеш ли кога е загинал?нови [re: kyмaнич]  
Автор leyte (непознат )
Публикувано25.08.06 13:22



Аз не виждам смисъл да се дърлим с това дете. Ако наистина потеклото му е от с.Битуше - Солунско, населено в миналото от българи-мияци, нещата са повече от ясни. За този край и мияците (отлични майстори-строители, построили църквата "Св.Богородица" в Крушево в "бугарското маало") има толкова написано, толкова доказателства за корена им, потеклото им, нравите и обичаите им, народностният им облик от Симеон Радев, Коста Църнушанов, Веселин Трайков, от самият Даме Груев и др. и др., че просто не си струва да се коментира.
За себе си само мога да кажа, че съм отвратен. Като пловдивчанин, израсал сред хора именно от този край и цяла Егейска Македония, с които също се родея, притежавам аз самият и всичките ми близки и съседи такова число от спомени, документи, снимки и живи наследници на тези хора, че ако сблъскам "битушето" с тях, нема да му ги фати главата.
С писанията си за "семейните предания" в "неговият" род сам издава, че едничката му цел тук е да плюе и оклеветява всичко българско. Никого вече не учудват подобни екземпляри от БЮРМ, по важното е как да пазим себе си и поколението си от тях. Важно е и какво представляват самите те. Тук мисля да приложа нещо написано от Симеон Радев по повод един друг наследник на мияците:


"Говоря за гъркомани, тъй като в Ресен не съществуваше никакъв грък. Но при 2400 българи имаше 570 власи, които се назоваваха гърци. Те бяха се заселили тук след разрушението на Моско поле. [3] Имаше някои от тях от български произход, но повлашени. Такива бяха Белчовци, най-богатото семейство в Ресен и най-влиятелно между гъркоманите. Аз помня добре стария Белчо, глава на семейството, един пълен човек, внушителен, с тежка походка, тип на чорбаджия. Чух еднъж препирня между него и баща ми. "Какъв грък си ти? – му казваше баща ми. – Гърците са черни, а ти си рус! Самото ти име Белчо не е гръцко, а българско. Не те признавам даже за влах, защото си от Лазаро'-поле, а там власи няма; там са мияци. Ти не си влах, мияк си" – заключаваше баща ми. Белчо обаче, клатейки глава и вдигайки вежди, казваше "Не гледай откъде съм, а що съм."



Тема Re: ах мори миронови [re: бит.]  
Автор Mиpa_M (несериозна)
Публикувано25.08.06 13:25



В отговор на:

Ела кажи им на моите братучеди од стрима ни дека имаат 25% бугарска крв, ке те истепаат.



Знаем ги такива. И тука ги има. ОМОвци им викаме и не са много, но ги има. Не са хубави хора, нали знаеш.
Значи в София не били българи, а?
И в Кюстендил, според линка на Куманич, били все македонци.
Като си знам местопроизхода на родата, и баща ми трябва да не е българин.
Ами таковата... как така в София не са българи, в Кюстендил не са българи, пък в Босилеградско са българи?



Тема абе казвам ви аз:нови [re: leyte]  
Авторcoф.мak. (Нерегистриран)
Публикувано25.08.06 13:30



не закачайте битушето, ама не слушате, дори го четете


Майка му има 50 ПЪРВИ братучеди, еей!!



Тема Re: ей мърляч - знаеш ли кога е загинал?нови [re: битyшe]  
Автор kyмaнич (старо куче)
Публикувано25.08.06 14:07



хайде Льольо - я покажи доколко е жива родовата памет - дай рожденната дата на Стоян Донски. Този въпрос





Тема Re: ей мърляч - знаеш ли кога е загинал?нови [re: битyшe]  
АвторБOЛГAP-TATAP (Нерегистриран)
Публикувано25.08.06 14:15



А бе маймун от Маймунария, много ми пука къв е бил дядо ти, и кво корестял към българите. Аз пък ще ти кажа щото мойте деди не се продадоха и с една торба са дошли в България от Измир , и не са станали никога нито гърци , нито румелйци , нито измирлии , нито малазйци нито пък тракйци. Нито пък за имот се продадоха .



Тема Re: ей мърляч - знаеш ли кога е загинал?нови [re: kyмaнич]  
Авторbit. (Нерегистриран)
Публикувано25.08.06 14:41



дедо Столе бил роден некаде околу 1870 г. Не знам точно, немаме ни документи за него, знам по него се родил друг чичко на дедо ми и на край иде прадедо ми, роден е 1882 г. За него иам документи.

Знам дека дедо Столе бил палав и убил турчин

, за разлика од дедо ми кой изучил школия и си го продолжил бизнисот на чукун дедо ми, заедно со неговиот поголем брат.



Тема Лейте, целиот си збунет тинови [re: leyte]  
Авторбит. (Нерегистриран)
Публикувано25.08.06 14:48



Навистина потеклото ми е од Битуше. Но, Битуше е во околина на Дебар, а потеклото на битушани е од с. Битуше солунско, преселени во дебарско во 15 век, бегайки од турците. Сега тоа село Битуше во Грция се вика Парорион, грците му го смения името.

Мияците се македонско племе и немаат врска со бугарите. И те молам не ми го цитирай Симеон Радев и другите платеници бугарски или пак српски, мамето нивно продадено.

Мияк е скратеница од Македонец, "Мияк скратено, Македонец продолжено" (Опщя славяно-македонска история, 1892 г. от Георгия Пулески, Галичанец). Ако си мияк, единствено можеш да бидеш македонец и нишо друго.



Тема Re: ей мърляч - знаеш ли кога е загинал?нови [re: bit.]  
АвторБOЛГAP-TATAP (Нерегистриран)
Публикувано25.08.06 14:48



Кво ми дреме за дяда ти. Май и ти си от тези хора , които по рождение дядовци.



Тема Re: абе казвам ви аз:нови [re: coф.мak.]  
Авторбит. (Нерегистриран)
Публикувано25.08.06 14:51



майка ми има и повекье од 50 први братучеди и уще повеке да има од нашиот род



Ама тоа нема врска со Македония. Има врска со антимакедонците кои ме мразат, оти не можат да ме негираат.



Тема Re: Лейте, целиот си збунет тинови [re: бит.]  
АвторБOЛГAP (Нерегистриран)
Публикувано25.08.06 14:58



Или Мияк со така маймуняк.



Тема Re: Лейте, целиот си збунет тинови [re: бит.]  
Автор Mиpa_M (несериозна)
Публикувано25.08.06 14:59



В отговор на:

Мияк е скратеница од Македонец



Да, и Донски е скратеница от Македонски, също и донски казак е македонски казак. А пък славянин е скратеница от югославянин.
И да не забравя, швед е скратеница от шотландец. Една-две букви съвпадат, също както при мияк и македонец.

Редактирано от Mиpa_M на 25.08.06 15:03.



Тема Re: ей мърляч - знаеш ли кога е загинал?нови [re: bit.]  
Автор kyмaнич (старо куче)
Публикувано25.08.06 15:01



"...Не знам точно, немаме ни документи за него...". Не знаеш, немаш документи ... пък знаеш оти той е мразил бугарите и ги лажел само и само да му дадат оръжие (а скришом им се смеел). Айде де....
Стоян Донски е бугарски комита - това е верно до доказване на противното.



Тема битуше,нови [re: бит.]  
Авторcoф.мak. (Нерегистриран)
Публикувано25.08.06 15:02



дай малко аритметика. Родителите на майка ти (раждани някъде около 1930 година примерно) трябва да имат по 5 братя и сестри, а поколението на майка ти (някъде около 1955 година) трябва също да са имали по пет деца, за да се образува цифрата 50!
За края на 19 век и началото на 20 такава раждамеост ми се струва нормална, но за времената около 1955 година просто не мога да повярвам. Не се обиждай, но дори циганите в България и албанците в Македония не раждат по толкова!



Тема Re: Лейте, целиот си збунет тинови [re: Mиpa_M]  
Автор ЧepнopизeцXpaбъp ()
Публикувано25.08.06 15:07



Мире, тоя юнак, Битото дупе, само те е харесал, да знаеш...

Ама ти много го режеш, бе !



Тема Re: Лейте, целиот си збунет тинови [re: бит.]  
Автор leyte (непознат )
Публикувано25.08.06 15:18



Благодаря за инфото! Ние (разбираш нели), бидейки от некое "татарстанско поселение" не ги прифатифме вия теории и не я знаеме родовата история.
Е, арно! За тебе немаме ние дедовци убияни от турци, сърби, гърци и друга паплач. Немаме изгнияни во югословенските зандани бракя и сестри. Сал едно име ни е останало - БЪЛГАРИ!
Ке си ги поменуваме гробовето на предките во България, ке си ги поменуваме гробовето на предките во БЮРМ, ке си ги поменуваме гробовето на предките во Гърция, ке ги поменуваме и героите со китки и песни, ке изрониме некоя сълза пред картата на свободна Македония и секой пат, кога ни се яви некой като тебе, ке се прекръстим, ке се обърнем и ке кажем "Господ да я чува и брани от такви патриоти на майка Македония".
Ай, сос здраве!

Редактирано от leyte на 25.08.06 15:30.



Тема Re: славяно-болгаринот Исая Мажовскинови [re: бит.]  
Автор kyмaнич (старо куче)
Публикувано25.08.06 15:31



Молба от Дебърските и Кичевските славяно-българи

"До Негово Императорско Височество Всерусискии Императору Всеславянски Покровител и Защитник Николай ІІ"

МОЛБА

от македонския старославянски православен народ от Дебър и Кичево (Македония)

Пред Ваше Императорско Величество, коленопреклонно падаме, целуваме земята и крайщата на дрехата на Ваше Императорско Височество и с кървави сълзи на очи излагаме нашите вековни тежки и непоносими страдания, благодарение на зверствата на турците-зверства, които те всекидневно вършат над клетите македонски славяно-българи, прадедите на които още преди 2600 години, са се отделили от майка Велика Русия и са се преселили в Македония, а именно в западния македонски край, от бреговете на Охридсктото езеро и от реката Дрим, до албанската граница.

ВАШИ ИМПЕРАТОРСКО ВИСОЧЕСТВО,

Въпреки 500-годишното ни робуване под турците, ние до ден днешен сме запазили славяно-българския език и славянското православно учение, но нашите дъщери и нашите сестри насилствено се отвличат от турците и се потурчват. Останали без народен архиерейски пастир, ние рискуваме да видим изчезнало и самото православие, тъй като постоянно дохождат протестантски и католически мисий и променат верата на народа ни, като всячески се стараят да ни направат католици и протестанти. Постоянно молим турския цар, да ни позволи да имаме екзархийски владика, но той и това не позволява. Та затова с кървави сълзи на очи и коленопоклонно молим Ваше Императорско Височество да се застъпи за нас пред турския цар, та да ни позволи да имаме екзархийски владика в Дебър и Кичево."

София, 1897 година. Съставил Исайя Мажовски(Isaja Mazovski, Исаја Мажовски).

Взето от: "Възпоменания на Исайя Радев Мажовски. Роден на 9 март, 1852 година, в село Лазарополе, Дебърско-Македония", С., 1922, стр.43.



Тема Българинови [re: бит.]  
АвторИмпepиaлиcт (Нерегистриран)
Публикувано25.08.06 18:51



а шопите не се бугари, тие се поблизу до македонцките отколку до бугарите. Затоа викам на щркчето дека е асли Македонец
Битуше, а ти не разбра ли, че Българите, всички сме някакви: Шопи, Граовци, Тракийци, Добруджанци, Мизийци, Родопчани и т.н. и разбира се да не пропусна най- важните, Македонци.



Тема Re: Що знаете за дедо ми, войвода Стоян Донски?нови [re: бит.]  
Автор Бopeтo (бърборко)
Публикувано25.08.06 20:03



За дедо ти знам, че има внук - кръгъл... не, имам предвид еничар, ама и това, дето си го помислихте е верно...



Македонското население се състои от българи,турци,арнаути,власи,евреи и цигани
Гьорче Петров


Тема Re: Българинови [re: Импepиaлиcт]  
Авторбитyшe (Нерегистриран)
Публикувано25.08.06 20:48



каква врска имаат Македонците со бугарите? Не сме ниту турци, ниту географски "българи" од типот на анти и северяни.



Македонците се простираат и на Пеония, Тракия, Илирия, Дардания, Мезия и Тесалия.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.