Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:01 22.05.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Re: војвода Стојан Донски- бугарски комитанови [re: бит.]  
Автор kyмaнич (старо куче)
Публикувано25.08.06 08:07



..Готово случајно упознао се Др. Гођевац неколицином од њих. То су били четници, који су, супротно својим земљацима, који су с пролећа долазили у Београд на рад, а у јесен се враћали кући, долазили да у Београду презиме, а с пролећа се враћали »на терен«, у борбу. У разговору с њима Др. Гођевац је сазнао за многе појединости у раду бугарских комитских чета и бугарске комитетске организације....
...ако су говорили Дру. Гођевцу његови нови познаници, Стојан Донски, Коча »Куршумче«, Михајло и војвода Каранфилевић. Др. Гођевац их је онда почео позивати и својој кући. Када су се они упознали с њим већ толико, да су га сматрали за доброг пријатеља они му се једнога дана обрате, тражећи и од њега прилог за Македонију. Он онда оде ђенералу Миловану Павловићу, тадашњем министру војном, који се сложио са Др. Гођевцем, да треба почети акцију, и, штавише, зажелео је и сам да види те људе. Али је Др. Гођевац имао муке, док их је обрлатио да пођу у министарство. Отишли су њих тројица; добили су три брзометке и муницију и отишли преко границе поново у чету. бугарску, наравно, јер српских још није било...





Тема що моеш да очекуваш од цигани како срби инови [re: kyмaнич]  
Авторбит. (Нерегистриран)
Публикувано25.08.06 12:10



бугари



Пра-дедо ми Стоян си бил Македонец. Така сведочи целото семейсвто и нема зощо яска да се сомневам. Брат му, татко му на дедо ми и уще едниот негов чичко кои живея подолго и тоа во Пловдив, НИКОГАШ не се сметале за бугари, туку единствено за Македонци по националност. И дедо ми го имаат воспитано во таков македонски патриотски дух и можам да кажам дека дури и ги мразеа бугарите, србите и грците. На бугарите секогаш гледале со омаловажуванье, му викале на дедо ми кога пораснал исклучиво да се ожени со Македонка, никако со бугарка. Велеле, Македонките се домакьинки, се грижат за семейството и се патриялхални, со самодостоинство и чест, за разлика од бугарките кои се се' обратно од Македонките

Само еден прв братучед на дедо ми се оженил со бугарка од Пловдив. Почнала да ги воспитува децата како бугари, а той браточедот на дедо ми не реагирал, па чичко му на дедо ми (татко на братучедот на дедо ми) се ОТКАЖАЛ од синот и се' що поседувал му оставил и препишал на дедо ми Я пцуел стариот чичко снаат "мамката мръсна българска, тя ще ми прави внучките българки". И той, на стари години дойде (1948 г.) во Македония, за да умре во земята що наймногу я сакал, каде бил роден 1877 г. Мойот прадедо, роден 1882 г. во Битуше умрел во Пловдив и таму се наогя неговиот гроб.



Тема leyte, daj dosta so tie propagandiнови [re: leyte]  
Авторbit. (Нерегистриран)
Публикувано25.08.06 12:16



Pra-dedo mi se borel za Makedonija na Makedoncite. Nitu "obical" bugarski da pisuva i cita, nitu pak ja obical "balgarija". Тоа се бугарски пропагандни лажги, шо секой разумен македонец ги гледа со потсмев.

Найголемиот брой од Македонци ги нейкеле бугарите, знаеле дека со србите планирале да я делат Македония. Тоа било ясно уще кон крайот на 19 век, збореше дедо ми. Найголемите врагови на Македония и македонскиот народ се бугарите, заедно со србите и грците. Македония повеке страдала од бугарите, отколку од турците. Знаеш ли що се случувало во Буагрия до 1936 г. ако явно прозбориш дека си македонец по националност? Атентат! Македонците во Буагрия постояно биле следени од бугарски служни и сите имале досиея по бугарската полиция. И така, не збори за работи за кои немаш поим.



Тема Re: що моеш да очекуваш од цигани како срби инови [re: бит.]  
Автор№1 (Нерегистриран)
Публикувано25.08.06 12:19



Я со така не сакам моите дяца да се женят за македонци. Стойте си тат.Нека я има тая Македония.Нещем ви .





Тема Re: ей мърляч - знаеш ли кога е загинал?нови [re: бит.]  
Автор kyмaнич (старо куче)
Публикувано25.08.06 12:30




Мърльо - пускаш темата на 24.08.2006. А пък не знаеш, че Стоян Донски е загинал на 22.08.1904 г. Защо не пусна темата два дни по-рано, като кажеш, че се навършват 102 год. от героичната му смърт и да отправиш апел да си спомним за него и да се помолим за душата му?
Та ти - отрепката, дето не знаеш важни дати от биографията на родственика си, как смееш да говориш какъв е бил.
Той е бугарски войвода - запомни го!!!

Редактирано от kyмaнич на 25.08.06 13:50.



Тема Re: що моеш да очекуваш од цигани како срби инови [re: бит.]  
Автор Mиpa_M (несериозна)
Публикувано25.08.06 12:33



Битуше, това за пцуеньето на снаата кой знае дали не е вярно колкото и информацията за 300-та хиляди избягали пирински етнически македонци след 1948 година.


Оставям си 1% вероятност да е вярно. Откачалки и родоотстъпници е имало винаги.
Впрочем дали семейството Груевски исто така помни Даме Груев (чий верен соработник бил дедо ти) да ги пцуел снаите бугарки? И в тяхната рода все ще се намери някой втори-трети братовчед, дето се излъгал да вземе татарка.



Тема Re: ей мърляч - знаеш ли кога е загинал?нови [re: kyмaнич]  
Авторбитyшe (Нерегистриран)
Публикувано25.08.06 12:43



Загинал во Гьугьанци, село во близина на Св. Николе. Одел за Ресен, заедно со Арсов. Яска я пущив темата на 24, оти се потсетив на него, само не нев сигурен дали да откривам од кой род сум или не.

Инаку фамилията ДОНСКИ (Гьиноски, Данилич) НИКОГАШ не биле БУГАРИ. Од тоа гледам колку е фалсификувана бугарската история. Целата е на стаклени нозе од тие пусти лаги кои я создале. Дедо ми се борел за МАКЕДОНИЯ на МАКЕДОНЦИТЕ. Тоа е факт. Мойот роден прадедо сигурно знаел како се чувствува неговиот брат, зощо той бил и останал САМО МАКЕДОНЕЦ. Бугария я користеле само за оружйе и ги подлажувале бугарите дека секогаш ке бидат на страна на Бугария, но кога ке се ослободеле целосно ке и свртеле грб на Бугария (тази татарска страна како шо велеше дедо ми). Единсвена цел ан Македонците биле македонска национална држава, Македония на Македонците, а бугарите и србите ги користеле колку можеле и ги подлажувале т.е. давале празни ветуваня, како що бугарите даваа исти такви ветуваня на русите и после им го свртеа грбот





Тема ах мори миронови [re: Mиpa_M]  
Авторбит. (Нерегистриран)
Публикувано25.08.06 12:51



Братучедот прв на дедо ми и чичкото на дедо ми не се виделе 30 години, никогаш не прозбореле.

А инаку я имам и една родена стрина, майка и е бугарка од София, а татко и е Македонец од София. Пребегале некаде 1960-тите години од Бугария, имало "свиждане" на границата Кр. Паланка/Кюстендил, поминале цело семейство границата само со пари и злато во женска ташна сокриени и како азиланти дошле во Кр. Паланка, па после во Скопйе. Порано Бугария само еднаш годишно дозволувале на Македонците на тнр. "свиждане" да се видат со роднините од Македония. Да не кажеш немам бугари во фамилия, ама и стрина ми се чувствува како Македонка, вика се гледа по татко шо си, а не по майка



Ела кажи им на моите братучеди од стрима ни дека имаат 25% бугарска крв, ке те истепаат Викаат, баба ни е шопка софиска, а шопите не се бугари, тие се поблизу до македонцките отколку до бугарите. Затоа викам на щркчето дека е асли Македонец



Тема Re: ей мърляч - знаеш ли кога е загинал?нови [re: битyшe]  
Автор kyмaнич (старо куче)
Публикувано25.08.06 13:01



Мърльо - заглавието на темата ти е: "Що знаете за дедо ми, войвода Стоян Донски?"... така че не финтирай, че "... само не бев сигурен дали да откривам од кой род сум или не.". Просто ти не знаеш кога е загинал .... А сега ми кажи кога е роден (щото и аз не знам).
А как са се чувствали жителите на областта Македония - да започнем от тук:

Битољски натпис из 1015 - 1016. године jе средњевековни натпис бугарског цара Јована Владислава (1015-1018), братанца цара Самуила.

У Битољском натпису цар Јован Владислав je изјавио да je подигао Битољску трђаву за уточиште и спас Бугара. Такође у Битолском натпису цар изjавио да jе самодржец Бугарски, цар Бугара, бугарског рода.

Данас се натпис налази у Историјском музеjу у Битољу.



Тема Re: ей мърляч - знаеш ли кога е загинал?нови [re: kyмaнич]  
Автор leyte (непознат )
Публикувано25.08.06 13:22



Аз не виждам смисъл да се дърлим с това дете. Ако наистина потеклото му е от с.Битуше - Солунско, населено в миналото от българи-мияци, нещата са повече от ясни. За този край и мияците (отлични майстори-строители, построили църквата "Св.Богородица" в Крушево в "бугарското маало") има толкова написано, толкова доказателства за корена им, потеклото им, нравите и обичаите им, народностният им облик от Симеон Радев, Коста Църнушанов, Веселин Трайков, от самият Даме Груев и др. и др., че просто не си струва да се коментира.
За себе си само мога да кажа, че съм отвратен. Като пловдивчанин, израсал сред хора именно от този край и цяла Егейска Македония, с които също се родея, притежавам аз самият и всичките ми близки и съседи такова число от спомени, документи, снимки и живи наследници на тези хора, че ако сблъскам "битушето" с тях, нема да му ги фати главата.
С писанията си за "семейните предания" в "неговият" род сам издава, че едничката му цел тук е да плюе и оклеветява всичко българско. Никого вече не учудват подобни екземпляри от БЮРМ, по важното е как да пазим себе си и поколението си от тях. Важно е и какво представляват самите те. Тук мисля да приложа нещо написано от Симеон Радев по повод един друг наследник на мияците:


"Говоря за гъркомани, тъй като в Ресен не съществуваше никакъв грък. Но при 2400 българи имаше 570 власи, които се назоваваха гърци. Те бяха се заселили тук след разрушението на Моско поле. [3] Имаше някои от тях от български произход, но повлашени. Такива бяха Белчовци, най-богатото семейство в Ресен и най-влиятелно между гъркоманите. Аз помня добре стария Белчо, глава на семейството, един пълен човек, внушителен, с тежка походка, тип на чорбаджия. Чух еднъж препирня между него и баща ми. "Какъв грък си ти? – му казваше баща ми. – Гърците са черни, а ти си рус! Самото ти име Белчо не е гръцко, а българско. Не те признавам даже за влах, защото си от Лазаро'-поле, а там власи няма; там са мияци. Ти не си влах, мияк си" – заключаваше баща ми. Белчо обаче, клатейки глава и вдигайки вежди, казваше "Не гледай откъде съм, а що съм."




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.