Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:40 21.05.24 
Технически науки
   >> Машиностроене
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Автоматизиране на ударна дейност ?  
Автор tirtirlin (дразнител)
Публикувано24.10.14 18:45



"Ударно канатное бурение" се казва на руски , Cable Percussion Drilling на английски.
Не ми се навлиза в специфики,и не е темата предимства и недостатъци на метода.

Автоматизирането на ударите в конвенционалните практики е с коляно мотовилков механизъм. Аз искам да опростя конструкцията,и просто с лебедка да вдигам и пускам ударникът.Пускането е с фрикционно отцепване на лебедката.
Имаме две точки,горна точка,когато ударникът излиза с крайната си горна част над повърхността.Там може просто един прекъсвач,да се "информира" за позицията и да "откача лебедката" ударникът пада надолу,и да кажем трийсет метра надолу удря скалата,тоест имаме долна точка.Необходимо е миг след това лебедката да зацепи и ударникът да бъде изтеглен нагоре.Казвам миг,защото имаме инерциални сили на макарата,на самото въже,на ролката през която минава въжето.Ако управлението е ръчно,нещата са прости,човек усеща и е бръз.Тоест реагира достатъчно бързо за да не се развие макарата по инерция,и въжето да се размотае частично,със всички произтичащи негативизми от това.
Проблемът на долната точка,е че тя се мести,ударникът разбива грунта все по надолу,и все по надолу.Ако беше просто,нямаше да отварям тема,мислил съм го с рамо,обтегач и прочие.всъщност лебедката е добре да има някакво обратно спирачно съпротивление на развиване,колкото и това да отнема от кинетичната енергия на "снаряда"

Ако има разбрали казуса,приемам съвети ? Включително съм мислил за датчик на Хол,индикиращ спиране на въртене на ролката.

Тук сте умни хора,все някой е разбрал проблема !





Тема Re: Автоматизиране на ударна дейност ?нови [re: tirtirlin]  
Автор Sargonlll ()
Публикувано26.10.14 07:40



Без да се замислям много по въпроса, бих заложил на следното. В долната точка ударникът вече не въздейства силово на въжето, респективно на макарата. По-простият вариант е близо до мястото, където въжето излиза от макарата, да се сложи датчик за натиск (сила). Това може да стане с отделна ролка, която да бъде притиската от въжето (може дори то да се плъзга кажи - речи странично по нея). Когато ударникът удари, натискът на въжето върху тази ролка силно ще намалее, от там може да се изработи сигнал, който да зацепи лебедката. Най-просто е ролката да е с пружина и като я отпусне въжето, да се включи/изключи прекъсвач. Представи си прекъсвач (микрик) с ролка, какъвто често се използва за контролиране на крайните положения на подвижни елементи в машиностроенето - нещо подобно, но направено по-солидно.

По-тарикатстки вариант е, ако може да се монтира датчик за натиск към опорите на вала на самата лебедка - там усилието силно ще намелее, когато ударникът достигне долна точка.

Всякакви обтегачи, спирачки и т. н. ще намалят кинетичната енергия и ще се загуби ефективност. Датчикът на Хол реагира на промяната на магнитно поле, напр. преместването на постоянен магнит. С него примерно може да измерваш оборотите на ролката, но това с нищо не би ти помогнало според мен.



Тема Re: Автоматизиране на ударна дейност ?нови [re: Sargonlll]  
Автор tirtirlin (дразнител)
Публикувано27.10.14 13:34



[image]По-тарикатстки вариант е, ако може да се монтира датчик за натиск към опорите на вала на самата лебедка - там усилието силно ще намелее, когато ударникът достигне долна точка.

Всякакви обтегачи, спирачки и т. н. ще намалят кинетичната енергия и ще се загуби ефективност. Датчикът на Хол реагира на промяната на магнитно поле, напр. преместването на постоянен магнит. С него примерно може да измерваш оборотите на ролката, но това с нищо не би ти помогнало според мен.[/image]


Мдаа...би могло на ролката горе на мачтата/нали въжето идва от макарата долу,отива нагоре през ролка,и слиза надолу към забоя.Да се сложи на оста удължение лост,и пружина от едната страна,а от другата шарнирно.Променяйки дължината на рамото под която е подложена пружината да докараме нещата така щото да реагира на долното ниво.Всъщност свободното падане,не се знае ще натиска ли пружината. По скоро една вискозна муфа,като тези на перките на вентилаторите на джиповете,и автомобилите.Куплирана към горната ролка с паразитно съпротивление гасящо инерцията,и датчик на Хол.



Тема Re: Автоматизиране на ударна дейност ?нови [re: tirtirlin]  
Автор tirtirlin (дразнител)
Публикувано16.03.15 18:36



Измислих го ! ноо съм отворен.Абсолютно автономно и циклично.Сядаш,пийш бира дъфчеш кибабчета а тва дялка.Днес купих 86 метра въже.Толко се улучи,на килограм го продават,учудих се,викам дай повече. 8.2 милиметра,стоманено.
Въже ти продават на килограм,дайте обратна,огледална асоциация,кое дето е на килограм,може да се продаде на метър ? Алоу, Кауфланд,петнайсе метра македонска наденица моля



Редактирано от tirtirlin на 16.03.15 18:39.



Тема Re: Автоматизиране на ударна дейност ?нови [re: tirtirlin]  
Автор ivori (лубопитен)
Публикувано08.04.15 23:36



боже колко мъка има по този свят
https://www.youtube.com/watch?v=1m-ECggRTFI

броиш дупките на макарата
и няма съединител :)

Редактирано от ivori на 08.04.15 23:39.



Тема Re: Автоматизиране на ударна дейност ?нови [re: ivori]  
Автор tirtirlin (дразнител)
Публикувано15.04.15 13:09



Доста примитивно технологично,и лишено от елегантността на техническият гений,както би следвало да бъде при красиво издържаните неща.
Някъв дебел чичко тегли една ръчка,нищо швейцарско не виждам в това





Тема Re: Автоматизиране на ударна дейност ?нови [re: tirtirlin]  
Автор tirtirlin (дразнител)
Публикувано17.04.15 14:17



Малко да се корегирам. Концепцията ти е стандартна,тоест не си открил Америка.Добра е,но не ползваш готови модули,планетарният редуктор е слабото ти звено.Дисковете автомобилни спирачни,вероятно с хидравлика натискаш спирачките.Отделно този DC мотор,губи ми се идеята да е с такъв мотор.
Както и да е,при мен спирачката е мембранна,голяма площ.Съединител,маховик,феродов диск,притискател,но те всъщност са спирачка на "отвода" на въртящ момент,просто маховикът е фиксиран,стационарна фрикционна плоча,не се върти,а е дискова спирачка със 100 % фрикционна площ.
И с автомобилния ABS нещата не ми се връзват,усложняваш излишно простата идея.



Тема Re: Автоматизиране на ударна дейност ?нови [re: tirtirlin]  
Автор stillpigi-166243 ( шеф мемелко)
Публикувано22.08.18 00:42



Сега та разбрах вадя маторят, слагам един паровъэдушен чук на негово място и пуф паф пуф паф Скалата презема Пояса на Вселената ти си пиеш греяната ракия и всичко е шест на степен числото пи. Ми ти след две седмици ще си се показал в Америка бе!!! Метро ли копаеш какво ?

Пак познаха прогнозата


Тема Re: Автоматизиране на ударна дейност ?нови [re: stillpigi-166243]  
Автор hidrazin4o (рекордьор)
Публикувано22.08.18 01:00



Здравей кухендер...



Тема Re: Автоматизиране на ударна дейност ?нови [re: hidrazin4o]  
Автор stillpigi-166243 ( шеф мемелко)
Публикувано22.08.18 18:30



Драсти адаш, ко праиш, пак нищу ли, а така да те виждам!

Пак познаха прогнозата


Тема Re: Автоматизиране на ударна дейност ?нови [re: stillpigi-166243]  
Автор tirtirlin (стар клубар)
Публикувано24.08.18 18:37



Умен въпрос може да зададе умен човек.

Пробивал съм всеки ден 267 метра сондаж. Що еднакви ли, ами в тоя пояс е урановият нанос, мерят се рентгените.



Тема Re: Автоматизиране на ударна дейност ?нови [re: tirtirlin]  
Автор Tити2 (гад)
Публикувано13.09.18 09:15



Туй много ли е?



Тема Re: Автоматизиране на ударна дейност ?нови [re: Tити2]  
Автор tirtirlin (стар клубар)
Публикувано14.09.18 18:41



Не, но е всеки ден.



Тема Re: Автоматизиране на ударна дейност ?нови [re: Tити2]  
Автор stillpigi-166243 ( шеф мемелко)
Публикувано18.02.19 18:52



И един метър е много. В Китай рекордът е 1000 метра с бамбукова греда.Освен това за бурение се иска разрешение. Например аз в моя двор не мога ей тъй да подкарам дупки да правя. Най дълбоката сонда е на Колския полуостров някъде около Воркута някъде към двадесет километра е дълбока - чували се ужасяващи звуци изотдолу сега е с закатинарен вход катинарите са обикновени но плочата- капак тежи. В Америка са правили 13 километрови 3 броя. Най големия проблем бил че като провисне тръбата и се завърти в кухина, замята и повече отвора не може да бъде отвесен.Руснаците са късали тръба на 12 километра. Не се върти цялото чудовище а само така нареченият турбосвредел който пък се подкарва с глинен разтвор под високо налягане. Имал 99 турбини за издръжливост. Цената на сондажа е колосална около милиард.Правен е с научна цел не за търсене на нефт, пак ще кажа звуците идващи от долу били ужасяващи.

Пак познаха прогнозата


Тема Re: Автоматизиране на ударна дейност ?нови [re: stillpigi-166243]  
Автор hidrazin4o (рекордьор)
Публикувано18.02.19 20:08



Къф е проблема да си направиш дупка в двора и кой те спира?
Е, ако не издупчиш Земята чак до ядрото де...
Я кажи сега кой е крещял там долу в колската дупка?
Вероятно е крещял щото му е било горещо - към 80 градуса.
И дупката не е 20 км ами малко над 12 км...



Тема Re: Автоматизиране на ударна дейност ?нови [re: hidrazin4o]  
Автор stillpigi-166243 ( шеф мемелко)
Публикувано21.02.19 21:36



168" и повече Първия сондаж е скъсал сондата на 12 км, втория е значително по дълбок ако не се лъжа 16 или дори 18 километра. двата са един до друг. Била е студената война руснаците и янките са се надпреварвали Звуците, не се уточнява при буренето или след достигането на някакъв хоризонт идвали са били наистина ужасни. Тежки протяжни и плашещи. Настанал е смут. Идвали са големи хора и чак след тях е продължено копането.Площадката е там видях катинарите - най обикновени руски катинари. Мастодонт който вече няма да бъде събуден е Колският сондаж. нито пари има нито има за какво. Не разбира се няма проблем да бия дупка в двора си но с сигурност ако се случи ще знам само аз . Законът е такъв: Не може да правиш кладенец или сонда без разрешение!!! Не аз пиша законите. Виж Хидразинчо в тази епопея има нещо градивно и то и турбосвредела - уникален и като идея и като реализация Да верно танто за кукриго но ето измайсторили са го братушките. Нищо че сега се говори че били прости и с прашки едва ли не пращали хора на космическата станция. Нито руснаците нито янките са прости, ние сме прости алчни и некадърни.

Пак познаха прогнозата


Тема Re: Автоматизиране на ударна дейност ?нови [re: stillpigi-166243]  
Автор hidrazin4o (рекордьор)
Публикувано22.02.19 00:47



Законът е такъв: Не може да правиш кладенец или сонда без разрешение!!!
________________________________________________________________________
Законът не е такъв.
Все още може да минеш метър с уведомителен режим.
Май беше до ноември догодина.
И кви ги плещиш за Колския полуостров и Вокрута бе? Те са на над 1000 километра един от друг по въздух...
И Колскта дупка никога не е стигала даже 13 километра, а какво остава за твоите 16-18 километра.
И Сахалин-1 е по-дълбок от тая дупка.



Тема Re: Автоматизиране на ударна дейност ?нови [re: hidrazin4o]  
Автор stillpigi-166243 ( шеф мемелко)
Публикувано22.02.19 21:03



Нищо ни оспорвам съгласен съм с теб . Съгласен съм с теб успокой се. И за Сахалин 1 също съм съгласен . И все пак най дълбоката дупка на земята правена от човек за сега е на руска територия. Къде е не знам, колко е дълбока не знам, знам само че е малко кривичка не е идеален отвес. Това са празни работи не си заслужава писането.Успокой се Хидразинчо това беше. Сега предстои да правят други дупки и дано ни изпарят митновено та да не се мъчим с разни лъчеви болести като японците. То па един живот... ти таковам и живота... да те бие жена ти, да те опозорява челядта ти, да те скубят депутати, и да пикаят отгоре ти онинклузив английски пирати. Дано ни изпарят това ще е висша милост . не да мъждим на 450 лева заплата и негри и едри роми да ни се качват на главата. Приятни сънища Хидразинчо. И пий правилно на големи гълтоци. То и без това е метанол с име алкохол.

Пак познаха прогнозата


Тема Re: Автоматизиране на ударна дейност ?нови [re: stillpigi-166243]  
Автор hidrazin4o (рекордьор)
Публикувано22.02.19 21:20



Споко бре, не се нервя. Бъзикам се. Колската дупка наистина е най-дълбоката.
Тая на Сахалин-1 е най-дългата щото е под наклон.
Ей ти да слушаш:





Тема Re: Автоматизиране на ударна дейност ?нови [re: hidrazin4o]  
Автор stillpigi-166243 ( шеф мемелко)
Публикувано23.02.19 11:11



Аз лично не смятам че има нещо мистериозно в тези да ги наречем шумове. а тези дълбочини и при тези налягания и температури напълно възможно е сондата да е съединила две или дори повече каверни и изравняването на наляганията там да е предизвикало такива усещания у работниците. Давам пример заставам до около кацащ вертолет ако е по голям вертолета там Ми, Ли, Ка, и къв да е там , вятъра от перките, спокойно ще те издуха, или в далечината пък излитащ самолет, какъв е само могъщ рева на километри. Човек е склонен да фантазира. Аз веднъж на Шипка пък едно куче голямо само като ми изръмжа ми се стори че Змей Горянин ме е нападнал. Доста бързичко се скрих на топличко в автобуса.
Ти снощи гледа ли Трите влъхви - Карадайъ, Нинова и Цветанов като орел рак и щука бяха и дори не си даваха сметка че ги гледат милиони . Много насериозно са се взели и тримата . Нищо няма да направят само ще довършат Българията. Бойко Василев е на светлинни години пред тях по интелект, а те дори и това не разбираха. Направо като приказката за давещият се поп трябва да му кажеш на, вземи , а не дай си ръката оти ке потъне като маче от простотия.

Пак познаха прогнозата


Тема Re: Автоматизиране на ударна дейност ?нови [re: stillpigi-166243]  
Автор stillpigi-166243 ( шеф мемелко)
Публикувано24.02.19 01:56



Снощи пък гледах Атака и представи си там една жена разправяше колко ама колко по големи заплати вземали льо президент и леевродепутати пък те горките депутатченца само по няколко иляди им било давано и това на фона на жестоката истина че семейства с повече от едно дете живеят от само една заплата нерядко въэлизаща на 200- 300 - 400 - 450 лева. Ето с какво се занимават днес управниците на България, въпреки, че на дипломатическо парти в Латинска Америка, са били определени като най корумпираните и алчни в целия свят, а Израелтяните след атентата в Сарафово привикват едного от нашите хубостници и без церемонии му казват "...вие сте тотално некадърни..."
Що се отнася до звуковия файл дето си ми проводил бих добавил знаеш как в атмосфера на хелий човек му се променя гласът, водолазите имам в предвид например въэможно е в букета от газове там долу да има и подобен ефект.
Инак и на мен много ми прилича звука като "гласове от преизподнята" но човек съм фантазирам. От монтьорлъка знам едно правило - няма смърт без причина не е камиона повреден оти шофера е седял на седалката и си е човъркал носа. Не азтомобила се е повредил поради умишлено или неумишлено съдействие от другаде- човешко съдействие. Ще дойде време и истинския характер за причините на това явление ще бъде разгадан. Така или иначе от профан или от ултра специалист но нещата за причините за "звуците от пъклото" ще си дойдат на местото. Да звуковия файл е много въэдействащ.

Пак познаха прогнозата

Редактирано от stillpigi-166243 на 24.02.19 02:13.



Тема Re: Автоматизиране на ударна дейност ?нови [re: stillpigi-166243]  
Автор tirtirlin (ентусиаст)
Публикувано25.02.19 13:04



Много интересно тез звуци, смяташ че микрофон на короната са сложили ли ? Или в покой са взимали звука от горната част на стержена в залата. На колския е 12 км, или до 13 максимум, щото не е един, къса се и почваш другаде. Американците на 9 и половина километра стигат разтопена сяра, просто на Колския кората е най дебела 70 км.



Тема Re: Автоматизиране на ударна дейност ?нови [re: tirtirlin]  
Автор stillpigi-166243 ( шеф мемелко)
Публикувано26.02.19 20:51



предполагам че се е чувало горе инак защо да се стресират всичките бачкери та идвал началник чак от Москва та да ги респектира да продължат. Но щом са продължили значи че е физическо явление. Чел съм че звука може да се "промушва" по канали от различно нагрят въэдух. С това се обясняват и някои катастрофи с привидно нелепи твърдения че "отзад му свирнали", анищо чудно звукът да не е идвал от самата "скважина" просто сондата е била своеобразен резонатор на реален звук произведен на хиляди километри. Въпросът е интересен и изобщ може би няма мистика в докладите на свидетелите. Аз обаче сега спирам по темата щото имам 1200 чувала смесено черен и бял боб и трябва да ги разделя до изборите и според цвета на последното бобче да реша дали ще гласувам или няма да гласувам на следващите избори така че зает съм.

Пак познаха прогнозата


Тема Re: Автоматизиране на ударна дейност ?нови [re: stillpigi-166243]  
Автор hidrazin4o (рекордьор)
Публикувано26.02.19 21:53



Оказва се че цялата тая история с адските звуци е пълен фейк.
Оригинала на тази измама или по-скоро шега излиза за пръв път във финския вестник Ammenusastia (християнски ежеседмичник в областта Levasoki).
Въпросния брой на вестника е издаден на местния ден на лъжата - като тукашния първи април.
Според финския журналист се случило следното, разказано му световно известния геолог Дмитрий Аззаков.
(такъв геолог не е съществувал на сондажа)
"Из газеты следовало, что драма якобы разразилась в СССР, когда геологи, проводившие изыскания в Западной Сибири, достигли глубины 14,4 км. Неожиданно долото бура стало бешено вращаться, показывая, что ниже находится пустота или пещера. Когда ученые подняли бур, клыкастая, когтистая тварь с огромными злыми глазами появилась из скважины, завизжав, как дикое животное, и исчезло. Испугавшись, большинство рабочих и инженеров бросились бежать, а оставшимся пришлось пройти неменьшее испытание."

Ето и "цитирания геолог" :
«Мы спустили в скважину микрофон, предназначенный для записи движения литосферных плит, - рассказывал далее «Аззаков». - Но вместо этого мы услышали громкий человеческий голос, в котором звучала боль. Сперва мы подумали, что звук производит буровое оборудование, но, когда мы тщательно его проверили, наихудшие подозрения подтвердились. Крики и вопли не исходили от одного человека. Это были крики и стоны миллионов людей. К счастью, мы записали вызывающие ужас звуки на магнитофонную ленту».

От там "новината" плъзва по огромен брой вестници и списания.
Записите на самите "адски звуци" се "появяват" много по късно...





Тема Re: Автоматизиране на ударна дейност ?нови [re: hidrazin4o]  
Автор stillpigi-166243 ( шеф мемелко)
Публикувано26.02.19 22:57



Ти ма умря направо бе! Само за полицай си бил и то от ония дето разследват най яките случаи с държавни измени и серийни убийства и то над 50 случая. Браво Хидразинчо. Евалла!!! Аз гледах американския поглед върху случая. Не им знам адреса веднага бих те похвалил и дори бих те препоръчал да те вземат в редакцията им на работа. Не се шегувам страхотен си !
Аз обаче се отплеснах, а бобчетата са доста за 3 месеца трябва да броя и сортирам. Значи тоя каун "световно известния геолог Дмитрий Аззаков. " въобще не е посещавал сондажа пък аз веднага се хванах че звукови канали намесвах, че сношавах каверни. баси и идота съм. Не, не, не аз съм полуидиот - нямам толкова акъл че да ми дадат квалификация за пълен идиот. Истински най оригинален полудиот съм! Да!

Пак познаха прогнозата

Редактирано от stillpigi-166243 на 26.02.19 23:02.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.