Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:10 26.04.24 
Фен клубове
   >> Дж.Р.Р.Толкин
*Кратък преглед

Тема За Пръстена на Барахир... отново :D  
Автор Roheryn (мерудия)
Публикувано13.02.10 00:51



Привет на всички!
(независимо кои сте или от кога не сте наминавали)

Как ми се прииска да пиша, да постоя тук... Преди малко отворих няколко стари теми... и там едни хубави хора! И те едни такива умни, умни! :Р И аз сред тях - барабар с мъжете!

Хубаво е пак в къщи : )))


Тук неведнъж сме коментирали Пръстена на Барахир. И в крайна сметка сме се центрирали в два извода:
Онзи от филма естествено (и той!) не е като в книгата :Р
А онзи от книгата... не става ни за филм, ни за нищо!


И го търсихме по света някъде - да го намерим различно изработен. И го опитвахме - да го преработим, филмовия. И го мечтаехме - защото е символ на приятелство и на.. абе знаете си всичко вие, няма нужда да преразказвам : )))

Даже аз се опитвах да направя скици, да изработя макет от глина.. да си представя как така хем главите им се срещат под коронара, хем едната я издига, а другата - поглъща.
(на мен обикновено ми се завива свят само като се опитам да си го представя : )


Защото пръстенът имал формата
на две змии с очи от изумруди и
главите им се срещали под корона
от златни цветя, които едната
издигала, а другата поглъщала


Но, колкото и да беше невероятно, освен филмовия:



намирах само този...

И така, малко по-малко, свикнах да вярвам, че туй то! няма начин да се направи хубав, истински хубав пръстен...

До онзи прекрасен ден, в който гледахме И там, изневиделица - НОВ ВИД пръстен!!!






Ето как е обяснено защо е различен:



Q May 09
- Why does the Ring of Barahir look different
than the one in the LOTR films? You've kept the tone of
the film similar and use the same font for the website,
yet something as important as that Ring looks way
different.


A from Kate (Director/Producer/Co Writer)
- We did actually start off with a replica of the Weta
version for the test shoot in 2006 but just like the
Aragorn sword used in 2006, wanted to avoid using
copyrighted props etc and have unique swords etc
for BoH. When our Art Department Coordinator,
Edward M Eglinton, came on board he said he could
see if a local jeweller in his native Canada might be
interested in making a new Ring of Barahir. We
liked the idea and worked on a lot of designs with
Edward which we thought better fitted the description
that Tolkien had written and two unique rings were
made by Jason Bellchamber
. This is unfortunately
the only thing that breaks our link with the New Line
Trilogy but I hope that people will really like the new
ring and appreciate the work that went into it.

()


.


И, каква изненада! Идеята за короната от цветя и начинът, по който змиите се съотнасят с нея, е взета не от къде да е, а именно от странния екземпляр (това е , където се вижда името на автора: Randal D. Strauss)

Ето го: самo короната и във вариант от метал (злато и платина)



И отново и отблизо пръстенът от Born of Hope:





Може и да си въобразявам : ))) И да е нормално от тричетирите варианта на барахирови пръстени, два да си приличат поразително именно в... решението на проблемната част : )))



Тема Re: За Пръстена на Барахир... отново :Dнови [re: Roheryn]  
Автор glishev (Immoderatus)
Публикувано15.02.10 18:30



Аз си го представям просто като хералдично описание. Пръстенът е кръг, разбира се. Главите на двете змии просто държат по един край на линеарно представената корона (тоест представена като в герб - гледана отпред, а не дадена като цял по-малък кръг върху пръстена). "издигането" и "поглъщането" се подразбират, а не са експлицитно представени. Остава въпросът къде свършват опашките на змиите. Ами просто - змиите са усукани една около друга по цялата дължина на пръстена и всяка опашките свършва, неиздадена от метала, под главата на съседната змия. Не мога да го нарисувам, иначе бих представил някакво изображение.

Редактирано от glishev на 15.02.10 18:33.



Тема Re: За Пръстена на Барахир... отново :Dнови [re: Roheryn]  
Автор Seaborn (Jethro)
Публикувано16.02.10 02:53



Ох, добре че на Толкин не му е хрумнало пръстенът да е от митрил. Сега най-вероятно щеше да пишеш от библиотеката на минно-геоложкия! ;)) Иначе странният вариант може да е по-близко като описание на сложните взаимоотношения с короната от златни листа, но за съжаление змиите приличат на

.

Колкото до това:

"Главите им се срещали под корона от златни цветя", а не вътре в тази корона. Нещо което ми прави впечатление в оригиналния текст е, че никъде не се споменават главите на змиите както в превода. Т.е. "които едната издигала, а другата поглъщала" може да се отнася за змиите, а не за главите им, което прави нещата доста по-лесни. Може и да греша, да ме поправи някой:

"Proud are the words, and all there turned
to see the jewels green that burned
in Beren's ring. These Gnomes had set
as eyes of serpents twined that met
beneath a golden crown of flowers,
that one upholds and one devours:
the badge that Finrod made of yore
and Felagund his son now bore..."

Във филмовата версия, например, едната е захапала короната (която не е съвсем златна, но това е заради ограничения бюджет от 300 млн. долара), а другата я поддържа с опашката си:

Сега като се загледах една и съща я поддържа с опашката си и я е захапала, но можеше и да не е така. ;)) Остава да се махне зеления камък в средата, да се сложат изумруди в очите на змиите и носителят на пръстена да се почеше по носа (което ще направи така, че змиите да са под короната). Voila!

Като цяло мисля, че Толкин едва ли си е представял какви тежки последствия за здравия сън на бедния форумец може да има една рима "flowers - devours". Простено му е, тогава дори е нямало форуми.

Редактирано от Seaborn на 16.02.10 02:59.



Тема Re: За Пръстена на Барахир... отново :Dнови [re: glishev]  
Автор Seaborn (Jethro)
Публикувано16.02.10 03:05



В отговор на:

Главите на двете змии просто държат по един край на линеарно представената корона (тоест представена като в герб - гледана отпред, а не дадена като цял по-малък кръг върху пръстена).




И аз съм за представянето на короната като герб, а не като кръг.
Иначе този вариант сигурно също е доста близо до описанието:

Редактирано от Seaborn на 16.02.10 03:14.



Тема Re: За Пръстена на Барахир... отново :Dнови [re: Roheryn]  
Автор Kaлoмaин (горгона Медуза)
Публикувано16.04.10 19:37



Признавам, че пръстенът на Барахир ме интересува само като обект, свързан с Финрод Фелагунд. Особено след последното изречение в онази глава, където той умира. Останах с впечатлението, че точно заради него в първите части на "Силмарилион" се казва, че елфите могат да напуснат градините на Мандос. И че самият Толкин не се е примирил с края на Фелагунд.



Тема Re: За Пръстена на Барахир... отново :Dнови [re: Kaлoмaин]  
Автор glishev (Immoderatus)
Публикувано27.04.10 17:39



Който пък е един от малкото наистина симпатични герои-елфи.

Expellendus est Staurius



Тема Re: За Пръстена на Барахир... отново :Dнови [re: glishev]  
Автор Kaлoмaин (горгона Медуза)
Публикувано27.04.10 21:28



Вярно си е. Той сякаш през цялото време си остава в онази част от песента на Илуватар, която не е деформирана. Докато при всички останалисе намесва и другата мелодия.



Тема Re: За Пръстена на Барахир... отново :Dнови [re: Kaлoмaин]  
Автор glishev (Immoderatus)
Публикувано23.05.10 04:03



Добре казано :)

Expellendus est Staurius




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.