Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:11 27.04.24 
Фен клубове
   >> Дж.Р.Р.Толкин
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Езика на пръстена и къде?нови  
Автор tourist (непознат )
Публикувано05.04.07 21:10



Искам да ви попитам надписа на Пръстена на кой диалект от елфския език е?И ако някой знае има ли сайт за у4ене на този диалект на БГ език или въобще на някой от диалектите.И ако може споделете други сайтове, които знаете за учене на елфски език!





Тема Re: Езика на пръстена и къде?нови [re: tourist]  
Автор martyr (мчк)
Публикувано06.04.07 09:36



Много малко има по въпроса,

Малко на английски,



или влез в българската уикипедия и напиши "Черна реч" ... линка е тук -> , но поради някаква причина Дир.бг не уважава препратки писани на кирилица.



Тема Re: Езика на пръстена и къде?нови [re: martyr]  
Автор tourist (непознат )
Публикувано06.04.07 15:02



А пък аз си мислех, че е на елфски а пък то било на black speech!

.Намерих доста линкове за учене на елфски език, но навсякъде имаше различна азбука.Айде ако някой знае линкове за изучаване на езицице(елфски + диалектите му ; черната реч и др)нека ги постне тук.Мерси предварително!



Тема Re: Езика на пръстена и къде?нови [re: tourist]  
Автор Strider (nuatan)
Публикувано07.04.07 15:23



=> Лингвистика

Миналата година се занимавахме основно със синдарин. Тази година разглеждаме почти всички езици.

С Черната реч работи Подземието.



Тема Re: Езика на пръстена и къде?нови [re: Strider]  
Автор tourist (непознат )
Публикувано07.04.07 19:02



Ама интересно ми е на латиница ли учите или учите с истинските букви.(Те не приличат ли на елфическата азбука?).Ако можеш постни картинка с азбуката.Мерси предварително!



Тема Re: Езика на пръстена и къде?нови [re: tourist]  
Автор HellSpirit (самоунищожител)
Публикувано20.04.07 00:20



В отговор на:

И ако някой знае има ли сайт за у4ене на този диалект на БГ



Не. Диалектът си е на съответния език. Навремето и аз исках да уча английски и руски на български, но по някаква странна причина ми ги преподаваха съответно на английски и руски. Подозирам, че с всички езици има някаква подобна минавка.
Обаче послушай Strider и иди в Арменелос.

Иначе за азбуките на толкин бих ти препоръчал .



Тема Re: Езика на пръстена и къде?нови [re: tourist]  
Автор koom6iqta (непознат )
Публикувано20.05.09 14:49



Здравейте!До колкото знам езика на пръстена е на "черна реч",за която не мога да ти помогна,но наскоро се заинтересувах от "елфски език" и потърсих малко.Намерих курс по "синдарин".Съставен е от 10 нива и информация за езика,както и азбуката му.ВСИЧКО Е НА БЪЛГАРСКИ!(благодарности на Калоян Иванов и Ева Жекова)Който се интересува от "синдарин" да ме потърси на скайп: martost7666





Тема Re: Езика на пръстена и къде?нови [re: koom6iqta]  
Автор Strider (nuatan)
Публикувано20.05.09 22:05



Молим, молим. :Р

Тези уроци съставляват половината курс, а останалите ще бъдат достъпни на Ендорион, когато ги приведем в подходящ вид. :)

Предвиден е и курс по куеня. :)



Тема Re: Езика на пръстена и къде? [re: tourist]  
Автор glishev (Недообразован)
Публикувано29.06.09 01:10



Със закъснение.

Виж ardalambion.net. Там има уроци по куения (върховноелфически), има качени текстове на куения и още сума ти интересни неща. Има и материали за Черния език обаче целият сайт е на английски.

А надписът на Пръстена, както правилно е посочено по-горе, е на Черния език. Чете се както в книгата:

"Аш Назг дурбатулук, аш Назг гимбатул,
аш Назг тракатулук аг бурзум-иши кримпатул."

Не в стихове, а в буквален превод гласи:

Един Пръстен владее всички тях, един Пръстен открива тях/ги открива,
един Пръстен събира всички тях и в мрак обвива тях/ги обвива.

Гласните са надписани над съгласните.

"Назг" означава "пръстен". Оттам "Назгул" - "тези, които принадлежат на Пръстена".
"Бурзум" означава "мрак". "Мрачната кула/крепост" - Лугбурз. "Бурзум-иши" - "в мрак", явно това е местен падеж.
"Аш" значи "един" или "единствен". Във филма "аши" беше самостоятелно - назгулите го използваха, за да казват "Единствения".
"Аг" е съюзът "и".

Ще ми дойде акълът, ама дали ще съм жив тогава...


Тема Re: Езика на пръстена и къде?нови [re: tourist]  
Автор Гpaxчe (Gnomo ludens)
Публикувано20.07.09 10:40








Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.