Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:23 28.06.24 
Фен клубове
   >> Дж.Р.Р.Толкин
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Рога?  
Автор SunElf (елфида)
Публикувано29.08.05 11:01



Здравейте!
Харесвам клуба и уважавам мнението на повечето пишещи тук. Харесват ми темите, които коментирате и се изненадвам от неочакваните понякога изводи, обосновани достатъчно, че да ме накарат да се замисля.
Толкин много ми харесва, обичам света в книгите му, който нееднократно разлиствам, често след някой ваша тема или странна забележка ...

Има нещо, което отдавна ме "гризе", а досега не сте обсъждали. Интересно как сте интерпретирали за себе си:
Често споменавате Балрози, Балрогово ... Балроузи, дори (много приятен романтичен реверанс).
Замисляли ли сте се защо Балрога е с Рога? Защо е опасен, страшен, огнен звяр ... с рога.
С рога са главно тревопасни, т.е.безопасни животни. Не се сещам (а и няма) за хищник с рога! Най-много някой испански бик, изкуствено озверен до степен, че да бъде опасен за хората...
Защо не с зъби и силни нокти, с лапи и ... някакви пипала, може би?! Защо кравоподобно?
Нали дори орките се плашат от Балрога, не е ли редно да е хищник?
Може би символизъм някакъв?

Толкин не е новатор в това отношение, преди него е Минотавъра, самият Сатана дори. Тук-там има и богове с рога, викингите се плашат един-друг по този начин...

Имам предположения, дори идея някаква, ще ми се да чуя и вас?


Редактирано от SunElf на 29.08.05 11:07.



Тема Re: Рога?нови [re: SunElf]  
Автор Hell Spirit (самоунищожител)
Публикувано29.08.05 11:30



Здравей,
Наистина, ако трябва да се направи някакво сравнение на Балрог с рогато нещо, това не е животно. Дяволът е доста по-добър пример. Важно е обаче да се знаят следните две неща:
1. Има доста спорове дали Балрозите имат рога. До колкото ми е известно това никъде не е написано в прав текст и всичко, което сме виждали като рисунки, филм, дискусии и т. н. е плод на интерпретации и авторско виждане.
2. Балрозите не са животни. Те са маяри и имат интелект, макар да неговорят. Все пак един звяр не може да използва меч или камшик.
И накрая - Балрогът е клубният ни талисман. На него беше кръстен първият ни палатков лагер, както и химнът Where the wild balroses grow.





... I've still got your face painted on my heart

Тема Re: Рога?нови [re: Hell Spirit]  
Автор Гpaxчe (литл монстр)
Публикувано29.08.05 12:51



балрозите могат да говорят и наистина никъде конкретно не се споменава, че имат рога ... най-вероятно нямат.

Die! Resurrect! Die again!


Тема Re: Рога?нови [re: Гpaxчe]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано29.08.05 15:18



Да бе, нали Толкин са го будели по телефона посред нощите с този въпрос...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Рога?нови [re: Гpaxчe]  
Автор SunElf (елфида)
Публикувано29.08.05 16:38



Добре, това е така.

Зададох въпроса тук, защото мисля че някой беше показал тук скиците на Толкин по въпроса как изглежда Балрога според него. Мисля, че беше с рога, но може да греша.

Може би въпроса ми е за някой клуб относно символизма - Рогатия е много силен символ, има, както казват специалистите, сакрално() значение в митологиите на различни народи.
Но при интерпретирането на образа са избрали рогато животно - вероятно са имали нещо впредвид. Защо не хиена или ламя?
Да, де, при Толкин вече има лами...



Тема Re: Рога?нови [re: Black Wolf]  
Автор тиrъp (Тигъртрон)
Публикувано30.08.05 00:06



Мисля, че въпроса беше имат ли балрозите крила.

Добре дошъл, страннико. Пътеките днес са опасни.


Тема Re: Рога?нови [re: SunElf]  
Автор Strider (nuatan)
Публикувано30.08.05 00:55



Хм, Минотавърът си е наполовина бик, така че рогата му са оправдани. :) И няма вина, че Минос се е направил на хитрец.

Сите рогати божества са представяни я като елен, я като овен, я като бик, я като козел - Пан, Кернунос, Пашупати (аспект на Шива), Велес... Свързват се със силата на природата - гората, дивите животни, т.е. с божественото. Освен това са символ и на сила, мъжественост, на потентност, на сексуалността (на някои места божествата като Кернунос са изобразявани с еректирал фалос). Което пък води до оплодителност, плодотворност и цикъла раждане-смърт-прераждане.
И изобщо, все хубави работи, включително (Бал)Рогът на изобилието. ;)

Лошата си слава "рогатият" дължи на християнството, най-вероятно, за да се покаже колко скверен и зъл е паганизмът. :) Въпреки, че на мен не ми е много ясно как така на ангел, пък макар и паднал, ще му изникнат рога, копита и опашка. :/ Горкият Пан.
Бафомет, ордени, ритуали, дивотии...

Не, Толкин няма илюстрация на Балрог, та по тая причина продължават споровете около евентуалните крила и способности за летен на въпросния. Балрогът с рога май е творение на Тед Нейсмит. :) Така си го е представил човекът, така го е нарисувал. После Джон Хоу е доразвил и доизвил рогата. Вероятно има връзка със значението на думата "балрог" - след като е демон, може пък да си има рога за престиж. :) Изчадие Ангбандско!

Не мисля, че Балрозите са били хищници. Даже не смятам, че са се хранили с каквото и да било. Маярите, освен ако не са приели човешка форма, май нямат нужда от храна; Валарите не изпитват подобна необходимост.

Хиените... Ами, ние тук май нямаме такъв добитък. ;) Пък и варгите бяха достатъчно хиеновидни във филма. :))

Bum deigyr yn awyr. Bum serwaw syr. Bum cledyf yn aghat. Bum yscwyt ygkat. Bum tant yn telyn.


Тема Re: Рога?нови [re: тиrъp]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано30.08.05 02:07



Ей, верно бе! Така беше...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Рога?нови [re: Black Wolf]  
Автор тиrъp (Тигъртрон)
Публикувано30.08.05 11:13





Добре дошъл, страннико. Пътеките днес са опасни.


Тема Re: Рога?нови [re: тиrъp]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано30.08.05 12:08



Аз понеже съм чел от "Властелина" ок. 2/3 от т. І (ами доскуча ми, а предпочитам да да се занимавам с оргиналните митове вместо с толкиновата... версия), не винаги разбирам дебатите тук.

Но решително бих призовал "толкиенистите" да попречетат това-онова освен толкиновите книги.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.