Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:57 19.06.24 
Фен клубове
   >> Дж.Р.Р.Толкин
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема Расист ли е Толкин ?  
АвторFederer (Нерегистриран)
Публикувано22.08.05 13:48



Аз по принцип се кефя на Толкин,но забелязах една тревожна тенденция в романите му.Забележете че почти всички герои от човешката раса които той описва ,носят белезите на северните народи (Светли коси,светли очи и т.н).
Същевременно в Силмарилиона,той описва по средиземноморски изглеждащата раса,като боготворяща Саурон и съюзник на злото,да не говорим че като типичен бял южно-африканец изобщо не е споменал представителите на тъмнокожата раса . . . .



Тема Re: Расист ли е Толкин ?нови [re: Federer]  
Автор Hell Spirit (самоунищожител)
Публикувано22.08.05 15:19



Не мисля. Нормално е в различните райони на Средната земя хората да изглеждат по различен начин и да имат различни интереси. Всъщност разцеплението е сред хората - ако погледнеш другите народи, при тях почти няма такова нещо - елфите и джуджетата са "от добрите", орките са "от лошите" и всякакви криввания от пътя са единични случаи.
Още повече, че еквивалентът на Мордор в нашия свят е хитлеристка Германия (до колкото си спомням), така че не е нормално човек, спуснал такъв паралел, да е расист.



... I've still got your face painted on my heart

Тема Re: Расист ли е Толкин ?нови [re: Federer]  
Автор Xaлбapaд Дyнaдaн (Брадясал)
Публикувано22.08.05 16:53



Не мисля. Вярно е, че в романите си Толкин представя контраста между Доброто и Злото до голяма степен чрез цветовата опозиция Бяло- Черно, но не мисля, че в това се корени расистки замисъл. Първо- подобна опозиция съществува доста преди зараждането на расизма, който е сравнително модерно явление. Второ- малко е безсмислено да наричаш Толкин "типичен бял южно-африканец ", защото той е напуснал Южна Африка на 3 години и ако не се лъжа единственото, което му е останало в главата, са били големичките и гадни паяци- не може и да става дума, че би запомнил и разбрал расистки убеждения или нещо подобно на тази възраст; освен това той е бил интелигентен човек, отгледан в добро семейство и получил превъзходно образование- в тия среди расизма не вирее, за подобни глупави схващания трябват простовати и необразовани хора. Трето- макар в творбите му немалка част от злите хора да са тъмнокожи, Толкин ги описва и като "горди и храбри", "непреклонни и свирепи", "силни и закалени в боеве" ("Завръщането на Краля"). Не мисля, че един расист би се изказал така за обектите на омразата си. И четвърто- ако може да се каже, че Толкин е пренесъл в творбите си някакви схващания, изпълнени с яд и недоволство, това би било по- скоро острото му неодобрение към индустриализацията, погубваща природата (аналогия с Исенгард), отколкото расистки лозунги, ама това е съвсем отделен въпрос...

Казано накратко- Толкин не е бил расист.

Редактирано от Xaлбapaд Дyнaдaн на 22.08.05 16:55.



Тема Re: Расист ли е Толкин ?нови [re: Federer]  
Автор rpaдcko чeдo (briakenthas)
Публикувано22.08.05 17:03



Напълно споделям мнението ти. Не, че чак не мога да спя нощем от терзания по въпроса, но наистина винаги висшата раса е подозрително нордическа, пък и честичко става дума за lesser men, pure blood of Numenor / mingled blood...
От друга страна - поразрових се в стари теми и попаднах в

на следното Толкиново писмо:

Уважаемые господа,

Благодарю за ваше письмо. <...> Боюсь, не до конца понимаю, что вы разумеете под словом arisсh. Я не арийского происхождения: арийское - это ведь индо-иранское; а насколько мне известно, никто из моих предков не говорил на хиндустани, персидском, цыганском и родственных языках. Но если я должен понимать, что вы осведомляетесь, не еврейского ли я происхождения, могу ответить, что, к моему сожалению, у меня, похоже, нет предков из этого избранного народа. Мой прапрадед попал в Англию из Германии в восемнадцатом столетии; потому я большей частью английского происхождения, к тому же я - английский подданный, и этого должно быть достаточно. Я привык, тем не менее, с гордостью носить свою немецкую фамилию, и делал это даже на протяжении последней прискорбной войны, в которой служил в английских войсках. Не могу, однако, не отметить, что если неуместные изыскания этого рода становятся правилом в литературе, то недалеко время, когда немецкая фамилия не будет больше источником гордости.

Ваш запрос сделан, несомненно, в соответствии с законами вашей страны, однако они не могут быть применены к подданным другого государства, даже если это имело бы (а оно не имеет) какое бы то ни было отношения к качеству моей работы и ее пригодности к публикации, в чем вы, похоже, удовлетворены и без ссылок на мое Abstammung. (***)

Надеюсь, вы найдете этот ответ удовлетворительным, и остаюсь с совершенным почтением

Дж. Р. Р. Толкиен.

Може би сходствата с хитлеристкото разделение на народите на низши, по-висши и по-по-най-висши се коренят в общия източник на вдъхновение - скандинавските легенди.
Но пък в крайна сметка, ако ги нямаше нуменорците, мистиката на превъзходството им и трагедията на деградацията им, човешката раса щеше да бъде доста сива и безинтересна на фона на останалите, нали?



Тема Re: Расист ли е Толкин ?нови [re: Federer]  
Автор Gallandro (дзен-бирист)
Публикувано22.08.05 18:16



ДА! И ОЩЕ КАК!

ТАКА ДА ДИСКРЕДИТИРА ОРКИТЕ!!!




Тема Re: Е, чак пък дискредитирани :)нови [re: Gallandro]  
Автор Xaлбapaд Дyнaдaн (Брадясал)
Публикувано22.08.05 19:04



Просто са представени в малко по- различна светлина... По мърляви и груби... ама не може да го караме само на фини елфи...



Тема Re: Расист ли е Толкин ?нови [re: Federer]  
Автор Earnur ()
Публикувано23.08.05 03:12



Не бих казал.Тук има един много тънък момент.Класическият расист,особено пък от хитлерова Германия е категоричен-нисшите раси на сапун!Или поне в гета и концлагери.При Толкин народите-съюзници на Злото нерядко са описвани като подведени и манипулирани,но смели и доблестни."Нисши" ги прави не произходът,а каузата им и омразата им към всичко,което би могло да се сметне за тогавашния връх на науката и познанието.Има и един момент,когато роханците а-ха да потънат в земята от срам при срещата си с Дивите люде в Друаданския лес.И не на последно място-след победата дунландци,източни и южни пришълци и пр. получават земи и почетен мир.Да,тук има и такъв момент че изтощените западни съюзници надали биха могли веднага да започнат наказателни репресии и все пак-я си помислете каква участ би отредил на победените "нисши раси" един истински расист?Arbait macht frei и айде марш към лагерите!

...и рече Бог "Само "Левски" !
И направи небето синьо.


Тема Re: Е, чак пък дискредитирани :)нови [re: Xaлбapaд Дyнaдaн]  
Автор Strider (nuatan)
Публикувано23.08.05 03:49



Оркът само се възползва от правото си да си защити расата.

Трандуил е рус и със светли очи, ама е пиянде.
Денетор е тъмноок и не е пръв блондин.

И изобщо, тъмнокосите субекти са доминиращ тип в Средната земя.
Само дето няма никакво значение. :)

Bum deigyr yn awyr. Bum serwaw syr. Bum cledyf yn aghat. Bum yscwyt ygkat. Bum tant yn telyn.


Тема Re: Расист ли е Толкин ?нови [re: Federer]  
Автор dragonfly (да бе)
Публикувано23.08.05 14:59



Хъ!
По ред на номерата
Толкин не е расист(това не го ли писах вече някъде?) В неговите книги, както спомена Страйдър(златен Страйдър), доста от "добрите" са с тъмни коси. Елфите от Мраколес?
Иначе съм съгласна с Xaлбapaд Дyнaдaн... Само не разбрах "горди и храбри" къде го има. Е, може и аз да не съм внимавала, но някак си не ми се връзва

В отговор на:

Има и един момент,когато роханците а-ха да потънат в земята от срам при срещата си с Дивите люде в Друаданския лес.



Да потънат в земята от срам? Да не би пък аз да бъркам или малко преувеличаваш? Бтв дори не помня точно къде е тоз момент, може грешката да е и в моя телевизор.

Видите ли момиче със зелени очи, знайте, че край нея винаги има и Дракон...

Тема Re: Расист ли е Толкин ?нови [re: dragonfly]  
АвторFederer (Нерегистриран)
Публикувано23.08.05 15:50



елфите от Мраколес са с тъмни коси ,но със светли очи и млечно бяла кожа . . .
Така че твоята теза отпада



Тема Re: Расист ли е Толкин ?нови [re: dragonfly]  
Автор Xaлбapaд Дyнaдaн (Брадясал)
Публикувано23.08.05 16:49



"Ала мъжете от Рун и Харад, от Изтока и Юга видяха краха на войната и огромното величие и слава на западните пълководци. Ония, що най- дълго и усърдно бяха служили на злото ненавиждаха Запада, ала бяха горди и храбри. Сега те на свой ред се събраха за сетна съпротива в отчаяната битка. "

Това е от "Завръщането на Краля", главата е "Полето на Кормален". Сега изясниха ли ти се нещата?



Тема Re: Расист ли е Толкин ?нови [re: Federer]  
Автор Xaлбapaд Дyнaдaн (Брадясал)
Публикувано23.08.05 16:52



Зависи. Леголас е чернокос, но баща му Трандуил е блондин...



Тема Re: Расист ли е Толкин ?нови [re: Xaлбapaд Дyнaдaн]  
Автор dragonfly (да бе)
Публикувано23.08.05 21:11



Хъ!
На Federer бих препоръчала да чете какво пиша. Аз не казвам, че имат тъмни очи и коси, а че имат тъмни коси, " доста от "добрите" са с тъмни коси. Елфите от Мраколес?". Говорех за това, че разделението "добро и зло - бяло и черно" не е със съвсем ясни граници. Например защо бялата ръка на Саруман е бяла, а не черна, той нали зъл такъв?
Xaлбapaд Дyнaдaн, данк ю. Май съм забравила някои съществени моменти

Мир вам

Видите ли момиче със зелени очи, знайте, че край нея винаги има и Дракон...


Тема Re: Расист ли е Толкин ?нови [re: dragonfly]  
Автор Xaлбapaд Дyнaдaн (Брадясал)
Публикувано23.08.05 21:33



Ръката на Саруман е бяла, за да символизира предателството и двуличието му.



Тема Re: Расист ли е Толкин ?нови [re: Xaлбapaд Дyнaдaн]  
Автор dragonfly (да бе)
Публикувано23.08.05 23:03



Знам, знам. Дадох го като пример, за да покажа, че просто се размиват границите, както вече споменах.

Видите ли момиче със зелени очи, знайте, че край нея винаги има и Дракон...


Тема Re: Расист ли е Толкин ?нови [re: dragonfly]  
Автор Xaлбapaд Дyнaдaн (Брадясал)
Публикувано23.08.05 23:48



Границите се размиват сравнително рядко. Толкин е от онези автори, които ясно разграничават доброто от злото... Поне според мен, де.



Тема Re: Расист ли е Толкин ?нови [re: dragonfly]  
Автор rpaдcko чeдo (briakenthas)
Публикувано23.08.05 23:55



Да кажем, че с помощта на малко изсмукани от пръстите доказателства може да се убедим, че расизмът не е на принципа бяло/черно, но е факт, че има превъзходство на едни раси над други. Твърде начесто се говори за чиста западна кръв = супермен и мешана = дегенерат, а такова делене си е според мен расизъм.
Друг е въпросът, че никоя от расите в Средната Земя няма 100-процентов аналог в нашия свят и следователно е безпредметно да обвиняваме Толкин.
Да не говорим, че без тази минимална "расистка" основа цялата конструкция отива - нямаше да има ни елфи, ни Елендилов наследник, нито Нуменор и изчезналата му мощ...



Тема Re: Расист ли е Толкин ?нови [re: rpaдcko чeдo]  
Автор Strider (nuatan)
Публикувано24.08.05 00:32



С теб се разбираме от половин дума. :))
Напълно безпредметно е, да.

Толкин е расист, че как! Създал е толкова много раси...

П.С. Офф/ Имам разни византийски ортодоксални неща, трябва да ги кача. :))
Петрос Гайтанос, например ("Христос анести" и прочие).

Bum deigyr yn awyr. Bum serwaw syr. Bum cledyf yn aghat. Bum yscwyt ygkat. Bum tant yn telyn.


Тема Re: Расист ли е Толкин ?нови [re: Xaлбapaд Дyнaдaн]  
Автор Гpaxчe (литл монстр)
Публикувано24.08.05 15:46



В отговор на:

Ръката на Саруман е бяла, за да символизира предателството и двуличието му.




хмм... интересно предположение, но на какво се базира мнението ви?

Die! Resurrect! Die again!

Тема Re: Расист ли е Толкин ?нови [re: Гpaxчe]  
Автор Xaлбapaд Дyнaдaн (Брадясал)
Публикувано24.08.05 17:34



Ами много е просто- ако приемем разделението Добро- Бяло и Зло- Черно, ще видим следното- Саруман е слуга на злото и въпреки това използва белия цвят, било то за знака на Исенгард или за руната "С" по шлемовете на орките му. Сега ако разгледаме и характера му- Саруман е предател; той дълго време е прикривал омразата и злобата си, осуетявал е плановете на Белия съвет и като цяло- няма съмнение, че е двуличник. И като типичен такъв, той използва "Добрия" бял цвят за да придаде завършен вид на "Злите" си (които би трябвало да са черни) дела. Един вид подигравка както с Доброто, така и със Злото, тъй като той не е верен на никого, освен на себе си. Саурон не използва белия цвят и елфическите руни, Гандалф пък не разчита на орки и планинци. Саруман обаче съчетава и двете. Което си е двуличие.



Тема Re: Расист ли е Толкин ?нови [re: Xaлбapaд Дyнaдaн]  
Автор Strider (nuatan)
Публикувано24.08.05 17:47



Колега, надписите на Пръстена са на Тенгвар. :)

Bum deigyr yn awyr. Bum serwaw syr. Bum cledyf yn aghat. Bum yscwyt ygkat. Bum tant yn telyn.


Тема Re: Расист ли е Толкин ?нови [re: Xaлбapaд Дyнaдaн]  
Автор Gallandro (дзен-бирист)
Публикувано24.08.05 17:49



Това хубаво... с изключение на две изречения.

Саурон не използва белия цвят и елфическите руни

Което не е вярно. Поне в часта си за руните.

Гандалф пък не разчита на орки и планинци

Това пък какво значение има? Джуджетата ползват наемници орки. Това зли ли ги прави?




Тема Re: Расист ли е Толкин ?нови [re: Strider]  
Автор Xaлбapaд Дyнaдaн (Брадясал)
Публикувано24.08.05 17:52



Аз доколкото знам, надписите са на Черния език, който е създаден въз основа на елфическа писменост. :))



Тема Re: Расист ли е Толкин ?нови [re: Gallandro]  
Автор Xaлбapaд Дyнaдaн (Брадясал)
Публикувано24.08.05 17:58



"Саурон не използва белия цвят и елфическите руни

Което не е вярно. Поне в часта си за руните."


Как тогава ще обясниш следния цитат: "- Не съм виждал досега тоя знаци- каза Арагорн.- Какво ли значат?
- "С" като Саурон- обади се Гимли.- Това лесно се разбира.
- Не!- каза Леголас.- Саурон не използва елфически руни."


Това е от "Двете Кули", главата е "Гибелта на Боромир".

"Това пък какво значение има? Джуджетата ползват наемници орки. Това зли ли ги прави?
Това откъде си го чул? Защото аз знам че се мразят...



Тема Re: Расист ли е Толкин ?нови [re: Strider]  
Авторrpaдcko чeдo (Нерегистриран)
Публикувано24.08.05 18:11



Все така офф - ако имаш нещо на Glykeria, ще бъде супер...



Тема Re: Расист ли е Толкин ?нови [re: Xaлбapaд Дyнaдaн]  
Автор Gallandro (дзен-бирист)
Публикувано24.08.05 18:26



Толкоз му разбира главата на Леголас . Както каза и Страйдър - надписите на Пръстена са с елфически руни.

"Това пък какво значение има? Джуджетата ползват наемници орки. Това зли ли ги прави?
Това откъде си го чул? Защото аз знам че се мразят...


History of Middle Earth... някъде из частите . След падането на Мелкор много от орките се пръснали по широкия свят и някои основали дори собствени кралства, които са търгували с джуджетата, а също така са постъпвали и като наемници при тях. Те джуджетата и елфите уж мразят, ама и с тях са търгували :)

П.П.: Аз що си мислиш, че казвам, че Толкин е расист? Щото е издал само Хобитът и Властелинът, където е дискредитирал така ужасно орките... В останалите му по-сериозни трудове, които са публикувани след смърта му положението е съвсем друго(ако поразсъждаваме логично върху малкото факти, които е дал за тях) .

Редактирано от Gallandro на 24.08.05 18:34.



Тема Re: Расист ли е Толкин ?нови [re: Gallandro]  
Автор Xaлбapaд Дyнaдaн (Брадясал)
Публикувано24.08.05 18:43



Аз и на Страйдър го казах- надписите са на Черния език, който е създаден въз основа на елф. писменост- какво ще кажеш за начина по- който звучи надписа на Пръстена- Аш назг дурбатулук, аз назг гимбатул и т.н. Елфическите езици на звучат така.

А иначе това за джуджетата и орките- не мога да споря, защото не ми е попадал нито един том на "History of Middle Earth" следователно не мога да се обоснова :)



Тема Re: Расист ли е Толкин ?нови [re: rpaдcko чeдo]  
Автор dragonfly (да бе)
Публикувано24.08.05 18:53



Изсмукани от пръстите доказателства?
И това за превъзходството... Да почнем от самото начало, валарите изграждат, пък Мелкоровите чеда рушат. Кой има тогава превъзходство? И въпреки че Мелкор е "отритнат", той има могъщо царство. Нали, в първата битка орките имат щитове и мечове, пък елфите са въоражени образно казано с някакви лъкове и туй то. Просто защото не са очаквали, че орките ще се развият толкоз мноу.
После. Елфите си имат прекрасни сгради, коват добри оръжия и т.н., джуджетата остават майстори на метала, хобитите са с добро земеделие и животновъдство, но през това време орките не спят. Те създават Мордор, който, трябва да признаем, е нещо величествено. Те създават изключително добри оръжия, не са съвсем боси откъм култура също. И така нататък, и така нататък...
Така че, за какво превъзходство? Какво делене? В действителност Толкин посочва, че западът се развива и в друга насока, те творят красота, общо взето борят се за доброто. Докато в изтокът всичко създадено е покварено от злото. Защото те творят за злото, нали? Тоест, Толкин ги дели, но не дава превъзходство на нито една раса.

Видите ли момиче със зелени очи, знайте, че край нея винаги има и Дракон...


Тема Re: Расист ли е Толкин ?нови [re: dragonfly]  
Автор rpaдcko чeдo (briakenthas)
Публикувано24.08.05 20:21



Аз имах предвид основно хората и говорех за тяхното делене - другите раси нямат абсолютно никакво отношение към "нашия" расизъм, тук на Земята.
И по-специално противопоставянето Нуменор - местни средноземци/Изток/Юг.
Многократно се споменава, че у еди-кой си текла била кръвта на Вестернесе несмесена и е дъ бест. Или че наследниците на Гондор се били омешали с men of lesser blood, което ги е направило по-слаби. Та за това говорех. Обаче: всичкото това си има вътрешна логика и е в основата на повествованието във Властелина, пък и както споменах, не можем да оприличим Нуменорците на скандинавците примерно, т.е. расизмът му считам за вътрешен за неговия свят и неповързан с нашия.
А що се отнася до оркската култура идето били изградили Мордор - не си баш во право: например всичките крепости из западен Мордор (включително Минас Моргул и тази при Кирит Унгол) са строени от нуменорците.



Тема Re: Расист ли е Толкин ?нови [re: Xaлбapaд Дyнaдaн]  
Автор Strider (nuatan)
Публикувано24.08.05 22:11



Всъщност не е точно така. :) Не би могло да бъде. :))

Черната реч е сътворена от Саурон. В нея, освен измислените от Гортаур думи, има думи от всички езици в Средната земя, включително елфическите (дори съществуват подозрения и за Валарин).

Понеже Черната реч не притежава своя собствена писмена система, при надписа на Единствения Саурон прибягва до Тенгвар.

Bum deigyr yn awyr. Bum serwaw syr. Bum cledyf yn aghat. Bum yscwyt ygkat. Bum tant yn telyn.


Тема Re: Расист ли е Толкин ?нови [re: Federer]  
Автор Orc Chieftain (Мордорски елф)
Публикувано24.08.05 22:36



Всъщност Толкин наистина е расист. Което не трябва да ви учудва -- във времето , в което е израстнал и в страната, в която е живял, расизмът си е бил нещо съвсем нормално и не е смятан за нещо лошо.
Всъщност Толкин даже е много мек. Попадали са ми неща, писани малко по-рано и то също от извстни писатели, които хич не звучат добре.
В творбите на Толкин просто се отразяват предразсъдъците на епохата, в която е живял. В нашето отношение към тях пък, се отразяват предразсъдаците на епохата, в която живеем ние



Тема Re: Расист ли е Толкин ?нови [re: Earnur]  
Автор Orc Chieftain (Мордорски елф)
Публикувано24.08.05 22:41



Класически расисти си е имало много преди Хитлер, но никой не е изпращал низшите раси на сапун. Идеята на расизма е малко по-друга.
А и Хитлер не е почнал веднага със сапуна.
А ти вземи прочети какво иска вождът Ган-бури-Ган в замяна на услугите си, пък после ще си говорим какво е истински расизъм...



Тема Re: Расист ли е Толкин ?нови [re: rpaдcko чeдo]  
Автор Orc Chieftain (Мордорски елф)
Публикувано24.08.05 22:45



На времето, точно като излезе първата част на филма, започнах за пореден път да препрочитам целия Толкин. Точно тогава обаче ми попадна и "Моята борба" на чичко Хитлер. Беше доста потресаващо да открия до каква степен отделни цитати на единия и другия се покриваха. Ставаше въпрос тъкмо за тов чиста западна кръв = супермен и мешана = дегенерат
Е личи все пак, че единият е оксфордски професор, а другият виенска отрепка, но...



Тема Re: Расист ли е Толкин ?нови [re: Strider]  
Автор Xaлбapaд Дyнaдaн (Брадясал)
Публикувано25.08.05 00:07



Не знам... "Надписът на Пръстена бил на древния Черен език, докато проклятието на Мордорския орк от стр. 426 е в по- упадъчната форма..." и т.н. Това е от Приложение Е на "Властелинът на Пръстените".



Тема Re: Расист ли е Толкин ?нови [re: Xaлбapaд Дyнaдaн]  
Автор Strider (nuatan)
Публикувано25.08.05 02:35



Това е така, да. Ето ти го и на английски даже:

"It is said that the Black Speech was devised by Sauron in the Dark Years, and that he bad desired to make it the language of all those that served him, but he failed in that purpose. From the Black Speech, however, were derived many of the words that were in the Third Age wide-spread among the Orcs, such as ghаsh 'fire', but after the first overthrow of Sauron this language in its ancient form was forgotten by all but the Nazgul. When Sauron arose again, it became once more the language of Barad-dur and of the captains of Mordor. The inscription on the Ring was in the ancient Black Speech, while the curse of the Mordor-orc in II, 53 was in the more debased form used by the soldiers of the Dark Tower, of whom Grishnakh was the captain."
The Lord of the Rings, Appendix F, The Languages and Peoples of the Third Age

Какво доказва това обаче? :)
Да, надписът Е на Черната реч (няма да е на Синдарин, я :)). Което няма отношение към писмеността.
Език: Черна реч; писмена система: Тенгвар, т.е. елфическа.
Саурон прибягва до елфическа писменост, защото Черната реч НЕ притежава своя.
То е като... ромския език. Ако искаш да напишеш нещо на цигански, ще трябва да използваш нечия друга писменост.

P.S. Опитах се да ти кажа, че не може Черната реч или който и да било друг език да е създаден на база нечия писменост. Moже да е на основа друг език. :)

Теорията, че Черната реч е до някаква степен базирана на Куеня, принадлежи на Робърт Фостър. Има резон в подобна хипотеза, в чиято полза може да се използва факта, че в транскрипцията на надписа на Пръстена суфиксът ishi e отделен от burzum с тире, което може да се смята или за постпозиция, или за окончание за местен падеж, което пък напомня на -sse в Куеня.
Това обаче е доста спекулативно твърдение и е толкова валидно, колкото и предположението, че е възможно nazg да има нещо общо с думата от Валарин naskad (nashkad) - пръстен.

Отплеснах се. :))

Bum deigyr yn awyr. Bum serwaw syr. Bum cledyf yn aghat. Bum yscwyt ygkat. Bum tant yn telyn.

Редактирано от Strider на 25.08.05 05:19.



Тема Re: Расист ли е Толкин ?нови [re: Strider]  
Автор Xaлбapaд Дyнaдaн (Брадясал)
Публикувано25.08.05 06:20



Значи... С помощта на суфиксите, мордорските падежи пр. успя да ме забиеш в девета глуха :))

Не съм специалист по лингвистика (очевидно за разлика от теб ) и разчитах основно на, съгласи се, съвсем логичния извод, че Саурон не би се докоснал до нищо елфическо, вкл. езиците и писмеността. Може и да съм грешал...



Тема Re: Расист ли е Толкин ?нови [re: Xaлбapaд Дyнaдaн]  
Автор Strider (nuatan)
Публикувано25.08.05 08:02



Нямах намерение да прекалявам, но очевидно пак само с намеренията си останах.
Пътят към Ородруин бил постлан с добрите намерения на Скиталеца, разправят.

През Анатарския си период Саурон е имал доста вземане-даване с елфите - оправдани "контакти", предвид крайната му цел. :))
А за надписа не е имал кой знае какъв избор.

Bum deigyr yn awyr. Bum serwaw syr. Bum cledyf yn aghat. Bum yscwyt ygkat. Bum tant yn telyn.


Тема Re: Расист ли е Толкин ?нови [re: Strider]  
Автор Xaлбapaд Дyнaдaн (Брадясал)
Публикувано25.08.05 08:35



Не... ти не прекали, просто аз съм сравнително слабо запознат с материала... :\

А иначе нямах предвид контактите със самите елфи, което е неизбежно, а по- скоро досегът с културата, езиците, че дори и дрехите им. В крайна сметка, Назгулите, които са най- гадните му авери, не понасят дори и безобидното иначе "О, Елберет! Гилтониел!", та си мислех, че е логично и господарят им да не търпи много- много елфическата реч.

Но факта, че си е надписал Пръстена на Тенгвар остава... :/ Явно дори и Скиталците могат да бъркат :/



Тема Re: Расист ли е Толкин ?нови [re: Xaлбapaд Дyнaдaн]  
Автор Strider (nuatan)
Публикувано25.08.05 09:34



Скиталци сме, ама и ние сме хора. ;) :)) Спирам се овреме, преди да съм започнала пак с всеизвестните дунедаински Оди за Хората.

Назгулите са... постживи граждани. ;) Демек и те са (били) хора. А Артано е само пост-Аулендил - цял могъщ Маяр, дето го стряска само оня, изхвърления.

Познавал е елфите, щом е съумял да им намери слабото място:

"There arose a friendship between the usually hostile folk (of Elves and Dwarves) for the first and only time, and smithcraft reached its highest development. But many of the Elves listened to Sauron. He was still fair in that early time, and his motives and those of the Elves seemed to go partly together: the healing of the desolate lands. Sauron found their weak point in suggesting that, helping one another, they could make Western Middle-earth as beautiful as Valinor. It was really a veiled attack on the gods, an incitement to try and make a separate independent paradise." - The Letters of J.R.R. Tolkien, Letter #131

И още:

"The chief power (of all the rings alike) was the prevention or slowing of decay (i.e. 'change' viewed as a regrettable thing), the preservation of what is desired or loved, or its semblance – this is more or less an Elvish motive. But also they enhanced the natural powers of a possessor – thus approaching 'magic', a motive easily corruptible into evil, a lust for domination. And finally they had other powers, more directly derived from Sauron..."

Доста прилични познания по темата "елфи - бит и култура" е имал, струва ми се. За известно време това дори му е доставяло своего рода удоволствие, щото сам признава мъдростта и проницателния им взор. После... Е, тия работи определено са му пречели за изпълнение на плана. Мисля си, че по-скоро са го дразнели, отколкото да го притесняват.
В крайна сметка е бил Маяр на Ауле, та сигурно малко или много е бил естет.
А виж Тенгварът колко красиво изглежда.

Bum deigyr yn awyr. Bum serwaw syr. Bum cledyf yn aghat. Bum yscwyt ygkat. Bum tant yn telyn.


Тема Re: Расист ли е Толкин ?нови [re: Xaлбapaд Дyнaдaн]  
Автор Gallandro (дзен-бирист)
Публикувано25.08.05 11:20



То Страйдър ти го е обяснила по-добре отколкото аз бих се справил това за елфическите руни . Общо взето мога само да обобщя - руните не са йероглифи, за да могат да бъдат тясно свързани с даден език. Те са букви. Taka che mojesh da pishesh na chernata rech izpolzvaiki elficheski runi, kakto da bishesh na bylgarski izpolzvaiki latinica . Не е задължително на някой да му е приятно, че е така, но е възможно и дори се практикува. Извинявам се за латиницата, но реших, че така може да се илюстрира най-добре .




Тема Re: Расист ли е Толкин ?нови [re: Gallandro]  
Автор Xaлбapaд Дyнaдaн (Брадясал)
Публикувано25.08.05 11:51



Да де, ама така се губи целия смисъл- като пишеш български думи с латински букви се получава трудно разбираема бълвоч, която не е нито риба, нито рак- хем думите са български, хем писмеността е английска. Същото предполагам е и снадписа на Пръстена- използват се Тенгвар, но само за да въплати звука, не за да да придаде значение. Следователно надписа не е на Тенгвар. Все едно да кажеш, че това е на anglijski. :)



Тема Re: Расист ли е Толкин ?нови [re: Xaлбapaд Дyнaдaн]  
Автор dragonfly (да бе)
Публикувано25.08.05 13:21



Градско чадо:D, признавам си, сгафих...
Абе това за "О, Елберет! Гилтониел!" винаги много съм му се чудила. Абе всъщност те не му се радват много-много заради смисъла, който е вложен, а не заради това, че е на елфически... Поне така си мисля. Някой да разясни малко?

Видите ли момиче със зелени очи, знайте, че край нея винаги има и Дракон...


Тема Re: Расист ли е Толкин ?нови [re: Xaлбapaд Дyнaдaн]  
Автор Gallandro (дзен-бирист)
Публикувано25.08.05 14:20



Ех... дай да се уточним веднъж за винаги. Правиш ли разлика между език и руни? Англичаните като използват латиница да не би да пишат на латински? Не, те пишат на английски използвайки латински букви. Да те светна, че английска азбука нЕма - има латиница. Руните могат да бъдат приемани като букви. Забележката ти, че Саурон не ползва елфически руни не е вярна по простата причина, че той ги използва, за да пише на черната реч. Колкото до елфическия език... той е живял дълго време и сред елфите(изковаването на пръстените и т.н.), така че бих допуснал, че е разговарял с тях на техния език, а не на черната реч...




Тема Re: Расист ли е Толкин ?нови [re: Gallandro]  
Автор Xaлбapaд Дyнaдaн (Брадясал)
Публикувано25.08.05 14:31



Елфическите руни се използват като писменост на елфическия език. И да- разбирам въпросния довод, но това, което исках да кажа, е че Аш назг Дурбатулук е толкова Тенгвар, колкото tova е английски. Буквите се използват, но иначе...

Редактирано от Xaлбapaд Дyнaдaн на 25.08.05 14:42.



Тема Re: Расист ли е Толкин ?нови [re: dragonfly]  
Автор Xaлбapaд Дyнaдaн (Брадясал)
Публикувано25.08.05 14:41



Възможно е... Макар, че Варда (Елберет), както и останалите Валари са вдигнали ръце от Арда по времето на събитията във "Властелинът на Пръстените", така че няма кой знае каква логика да се боят от нея. От друга страна, елфите винаги ще бъдат трън в очите на Саурон и помощниците му, та е нормално да мразят както тях, така и езика им. Но все пак, напълно е възможно смисъла, да е по- опасен от езика (така като репликата е по- опасна от меча на Фродо)...



Тема Re: Расист ли е Толкин ?нови [re: Xaлбapaд Дyнaдaн]  
Автор Gallandro (дзен-бирист)
Публикувано25.08.05 15:15



Ти написа: Саурон не използва белия цвят и елфическите руни

Аз казвам, че Саурон използва елфическите руни, за да пише на черната реч. Това е. Казах и, че може да се пише на български с латински букви. Не, "tova" не е на английски, а на български като са използвани латински букви, за да се изпише по абсолютно същия начин по който Саурон използва елфически руни. Примерът е малко не актуален, защото разполагаме и с кирилицата, но ти би ли отрекъл всички неща, които са писали българите преди да се паяви тази азбука? Тогава са се използвали гръцки и латински букви, за да се пише на български. И това е бил български език, но българите са използвали гъцки или латински букви. Така по-ясно ли е защо твърдението ти за това, че Саурон не използва елфически руни е тотално погрешно?




Тема Re: Расист ли е Толкин ?нови [re: Xaлбapaд Дyнaдaн]  
Автор Гpaxчe (литл монстр)
Публикувано25.08.05 16:20



eee... Дунадане, ма защо така грубо подценяваш стария Саруман та тълкуваш символиката му толкоз плоско и елементарно. И изобщо грубо, горски!

Първо, ръката най-вероятно е била символ на Саруман преди да е станал "предател" или каквото и да е било друго.

Второ, изпънатата бяла ръка на черен фон е чуден символ, доже в някои отношения по-наситен и конкретен от този на окото. Ръката, както и окото има богата символика и предателството и какво там беше друго, определено не са основното в нея.

Саруман не напразно е наричан Белия, както е целия негов Съвет се нарича също Бял. И независимо от развитието на историята и личното отношения на тоя или оня, той е особена, много таланлива и много знаеща личност, на чиито авторитет никой дори и не мисли да посяга или да се усъмнява. Тъй че малко уважение, няма да навреди. Нали знаеш, оня лаф /на Исус Христос май беше/, че кой няма грехове той да мята камъка пръв...

Ръката означава сила, способност, "внимание", обединение /пръстети обединени в една ръка/. Ръката символизира властта и закона. Бялата ръка сочи именно към тази тълкувания. Бялото е цвят, чиято сила и неутралност, особено на фона на черното говорят за определеност, яснота и изчистеност на намерението и осъзнанието и липса на емоции. Говорят за волева и себеутвърждаваща се личност, която има афинитет към властта. За някой, който ясно и категорично изявява себе си в пространството и сред останалите. Бялата ръка е пределно динамична фигура, особено в тази и форма и говори за решителност и увереност.

Както виждаш тълкуванието може да е малко по-сложничко ...

Die! Resurrect! Die again!


Тема Re: Расист ли е Толкин ?нови [re: Гpaxчe]  
Автор Smaug (APHELION)
Публикувано25.08.05 17:45



Както виждаш тълкуванието може да е малко по-сложничко ...

Има едно много полезно философско инструментче, наречено Бръснача на Окам.

Използвай го! Ще ти даде отговора.

Глупостите за расизма на Толкин и "белия южноафриканец" няма да коментирам.

Редактирано от Smaug на 25.08.05 17:47.



Тема Re: Расист ли е Толкин ?нови [re: Xaлбapaд Дyнaдaн]  
Автор Maltalossion (Malta)
Публикувано25.08.05 17:53



Тоя спор съм го водил тука вече. Едно нещо обаче все ви обягва.
Саурон не ползва Кирта на Даерон, преведен в книгата като 'руни'. Той използва Тенгвара, преведен като 'букви' Тва си го пише черно на бяло в приложенията. Един вид, не е против елфическите писмена, а против елфическия Кирт в частност. Виж, Страйдър ми беше доказала, че джуджешкия го уважа

Beleriand, Beleriand,
the borders of the Elven-land.


Тема Re: Расист ли е Толкин ?нови [re: Smaug]  
Автор Gallandro (дзен-бирист)
Публикувано25.08.05 17:53



В случая е трудно да се приложи, защото той работи с реални факти . Ако премем историята на Средната земя, като реална и трупана с векове то тогава сечейки с бръснача на Окам потвърждаваме на 100% теорията на Грах. Белия цвят и ръката са символи на Саруман мнооооого време преди да си помисли да мине към дарк сайт . Тънкият момент обаче е в това, че все пак разглеждаме литературно произведение и автора може да си позволи да нагоди историята, така че във всеки символ да има каквато си пожелае символика...




Тема Re: Расист ли е Толкин ?нови [re: Federer]  
Автор Yoda_ (Arthas)
Публикувано25.08.05 22:30



Бе стига с глупости, Толкин не ги е споменал, защото негретата нямат място там. Не е расист.



Тема Re: Расист ли е Толкин ?нови [re: Гpaxчe]  
Автор Xaлбapaд Дyнaдaн (Брадясал)
Публикувано25.08.05 23:04



Въпроса не беше в ръката (за чиято символика съм съгласен), а в белия й цвят. И според мен, самият факт, че запазва този бял символ след предателството си, говори за двойнствената му натура.



Тема Re: Расист ли е Толкин ?нови [re: Gallandro]  
Автор Xaлбapaд Дyнaдaн (Брадясал)
Публикувано25.08.05 23:10



Не, аз не отричам нещата, които са писали българите преди кирилицата, както и не отричам (вече), че Саурон използва елф. букви. Обаче за мен няма съмнение, че макар да ги използва, езика на Пръстена не е Тенгвар. Използвани са букви от Тенгвар, за да придадат писмен вид на думи от Черната реч.



Тема Re: Расист ли е Толкин ?нови [re: Xaлбapaд Дyнaдaн]  
Автор Strider (nuatan)
Публикувано25.08.05 23:31



Приятелю, Тенгвар не е език. :) Писмена система е.
tengwa - буква; мн.ч. tengwar - букви

Тенгвар се използва за писмено представяне на много езици, вкл. Черната реч.

Джуджетата също използват писменост, която е елфическо творение. За Кертас или Кирт (руните) иде реч. :) Книгата на Мазарбул е писана именно на Ангертас Мория, способ Еребор. Това обаче по произход е елфическа писменост, първоначално предназначена да представлява звуците в Синдарин.
Както виждаш, една и съща писменост може да представя повече от един език, в случая Синдарин и Хуздул.

Bum deigyr yn awyr. Bum serwaw syr. Bum cledyf yn aghat. Bum yscwyt ygkat. Bum tant yn telyn.


Тема Re: Расист ли е Толкин ?нови [re: Xaлбapaд Дyнaдaн]  
Автор Strider (nuatan)
Публикувано26.08.05 00:20



Ще се опитам да онагледя това, което аз и Галандро казахме по-горе.



Това е едно и също изречение. Първите два варианта са на Синдарин, третият е на английски.
Забележи, че макар и да са на един и същ език, първите два Тенгвар варианта се различават по начина, по който са изписани. И въпреки, че и в двата случая съм използвала способ Синдарин (способ Куеня няма да го намесвам, щото ще стане мазало), все пак има разлика. Това е така, защото в първия случай е използван техта вариант, а във втория - пълен такъв.
Третото изречение е на английски, само че е изписано на Тенгвар. Това е способът за писмено представяне на английския език, посредством Тенгвар.
И за Черната реч има такъв.

Изречението е: Turamarth, boe enni i dulu lin.
В случая не е изписано ни на Кирт, ни на Тенгвар, ни на Сарати, което не означава, че езикът не е Синдарин.
Изречението на английски гласи: Turamarth, I need your help.

Да си му го кажа направо: Turamarth, boe enni i dulu lin.

P.S. Спомни си какво казва Гандалф: "the letters are Elvish, of an ancient mode, but the language is that of Mordor". ;) :)
P.P.S. A, да. Леголас споменава "руни", когато казва, че Саурон не ги използва. Тенгвар не са руни. :)
Малта, не помня какви съм ги говорила по тоя повод. :/

Bum deigyr yn awyr. Bum serwaw syr. Bum cledyf yn aghat. Bum yscwyt ygkat. Bum tant yn telyn.

Редактирано от Strider на 26.08.05 03:42.



Тема Re: Расист ли е Толкин ?нови [re: Gallandro]  
Автор Smaug (APHELION)
Публикувано26.08.05 09:22



В случая е трудно да се приложи, защото той работи с реални факти

Никак не е трудно.
Тръгни от последното изречение в постинга ти и ще разбереш какво имам впредвид. Останалото са познати "тълкувания".



Тема Re: Расист ли е Толкин ?нови [re: Smaug]  
Автор Гpaxчe (литл монстр)
Публикувано26.08.05 10:39



орке, Мани... хич не разбирам за какво говорите Глупав Грах

но на Граха не му трябват сложни работи да разтълкува един отлкова прост символ

Е, ако ще се хващаме сериозно за тая работа да вадим дебелите книжки и да четем какво пише там. И така "Книга не символите" в съкращения

"Ръка- тази част от тялото е натоварена още от древността с най-богата символика ... Често тя е олицетворение на властта /както светска така и духовна/... тясно свързана с това значение е идеята за могъществото и силата ... " хммм... налага ще да прекратя цитата че имам работа.

Но основното е ясно

Die! Resurrect! Die again!


Тема Re: Расист ли е Толкин ?нови [re: Xaлбapaд Дyнaдaн]  
Автор Maltalossion (Malta)
Публикувано26.08.05 11:14



А що пък да го сменя. Това си му е бил герба на Дари през цялото време и ако изведнъж смени цвета на черен, нали ще има съмнения? А пък след като Гандалф го разкри, Саруман имаше по-важни работи да върши, не да си мисли нов герб

Beleriand, Beleriand,
the borders of the Elven-land.


Тема Re: Расист ли е Толкин ?нови [re: Xaлбapaд Дyнaдaн]  
Автор Gallandro (дзен-бирист)
Публикувано26.08.05 11:17



Надписа на пръстена Е на тенгвар. Както и това, което пиша е кирилица . Ще дам и обратния пример: дис ис инглиш текст. Това с наклонения шрифт е английски, но е написано на кирилица. Не знам как по-добре да го илюстрирам. Както ти казах не бъркай понятията език и азбука.




Тема Re: Расист ли е Толкин ?нови [re: Smaug]  
Автор Gallandro (дзен-бирист)
Публикувано26.08.05 11:26



Ми... след яко сечене остава само факта, че не може да се тълкува еднозначно . Всичко зависи от началните факти които приемеш, за да градиш нататък теорията си.

Едната линия е търсенето на историческа достоверност: Саруман е Саруман Белия. Неговия символ от векове е бил Бяла ръка. Той го запазва и за това роханците и задругата успяват да го разпознаят върху урик-хаите. Символа е възникнал още преди Саруман да се замисли за съюз със Саурон и присвояването на Пръстена.

Другата линия е: Толкин е решил да даде на Саруман символ, който да отразява неговото лицемерие и в следствие на това да е развил предисторията му, като и тази на цялата Средна земя, така че той да се окаже Саруман Белия още в древноста.

За съжаление колкото и да сечем не само с бръсначи, а дори и с мачетета не можем да разберем кое от двете е вярното... Дори и Окъм се нуждае от минимален набор данни, за да свърши нещо .




Тема Re: Расист ли е Толкин ?нови [re: Xaлбapaд Дyнaдaн]  
Автор Mellindor (шемет)
Публикувано26.08.05 13:46



А може би Конниците се отдръпват в ужас защото Фродо е опитал да се бори срещу тях? Защото не се е оставил в ръцете им безпомощен и напълно сломен от отровата в кинжала? Защото той самият е вярвал, че казването на тези думи (призоваването на Елберет) ще му помогне?

Пък и не може да се каже, че Варда напълно е "вдигнала ръце" от Арда. Ами звездите, които дават надежда и вяра на елфи, хора и де що живо има, което се бори срещу Мрака?

маркетинг директор на асистента на мениджъра


Тема Re: Расист ли е Толкин ?нови [re: Orc Chieftain]  
Автор Earnur ()
Публикувано26.08.05 21:02



Иска и го получава.В ЮАР ония като искаха равноправие сума ти години какво получаваха?А аналогията с Хитлер я правя,защото и Толкин е човек на времето си.Когато се създава романа,Хитлер е на власт а не след дълго се разбира и за лагерите.Има и друг цитат от сцената с Ган-бури-ган-"макар че дивите люде изглеждаха грозни,никой не се усъмни че могат да ги предадат" (цитирам по памет).Един расист поне между другото щеше да вметне,че навремето това племе е предало роханците та те затова...Расизмът винаги изтъква оправдание или мотив-без значение колко фалшив е.Не забравяй-Толкин сам създава цял свят с населяващите го народи.НИЩО не му е струвало да изтъкне расизма си,като припише на "нисшите" народи всякакви гадости.
Има и друг момент-разговорът между Фарамир и Фродо в Хенет Анун.Фарамир на практика отрича идеята,че гондорците са нещо повече от съседите си от Рохан-т.е. и идеята,че една човешка раса или народ може да бъде "по-висша" от друга.Що се отнася до схващането,че навремето е било така-това е типично за нашия свят.Светът на Толкин няма да е правдоподобен без идеята,че нуменорците и приелите тяхната култура са по-издигнати от другите хора.Точно такова схващане са изповядвали древните гърци и римляни спрямо "варварите".
Идеята ми (със или без сапун и Хитлер е следната)-един расист би приписал на победените източни и южни народи куп отвратителни характеристики,в никакъв случай не би признал тяхната храброст,не би създал герой от романа който да съжалява гибелта им (както това прави Сам при засадата в Итилиен) и не би ги счел достойни за почетен мир,какъвто им дава след войната крал Елесар.

...и рече Бог "Само "Левски" !
И направи небето синьо.


Тема Re: Расист ли е Толкин ?нови [re: Earnur]  
Автор Orc Chieftain (Мордорски елф)
Публикувано27.08.05 22:24



Е, апартейда в ЮАР продължи доста по-малко време отколкото е продължил ловът на диви хора, с които се забавляват роханските и гондорски благородници... А накрая и в ЮАР разбраха, че това което правят е тъпо.

Конкретно до Толкин -- наистина НИЩО не му е струвало да изтъкне расизма си,като припише на "нисшите" народи всякакви гадости. И той ги е приписал. Просто разгледай описанията на орките.

Разговора между Фарамир и Фродо съм позабравил, но добре помня как се описва идването на Нуменорците в Средната земя. Типично расистко. Също и обяснението, как деградирал след смесване с "низшите" раси. Точно тоя момент го има и при Хитлер.

Виж сега, просто имаш малко едностранна представа за разсизма. Впрочем не само ти, затова не го приемай като забележка или укор . В наши дни всички ругаят расизма, но никой не обяснява точно какво е той и затова болшинството хора всъщност не са наясно с проявите му. И затова, междувпрочем, расизма си процъфтява под една или друга форма...

Расизмът си има някои основни положения.

Първо -- расизмът предполага наличието на раси, които са на различно ниво на развитие -- едните по-развити -- висшите, други по-слабо развити -- низшите. Е, критериите за развитие са доста разтегливи -- примерно културните и научни постижения не са признак за висша раса. В противен случай и евреите би трябвало да са причислени сред висшите раси, а то обикновено е обратното...

Второ -- предполага се, че различните раси имат черти, присъщи само на тях и , така да се каже -- генетично определени. Не говоря за физически черти. Не говоря за цвят на кожата и такива неща -- става въпрос примерно за такива неща, като представата, че всички евреи са едва ли не родени търговци и че не ствали за войници(нещо, което май не се оказа така)
При Толкин това го имаме при джуджетата(всички до един миньори и ковачи), при орките(неспособни да правят красиви неща и предразположени към злото) и въобще към всички раси в Средната земя.

Трето положение -- расите не трябва да се смесват, щото деградират.

Расизмът изобщо не предполага по презумпция омразата към низшите раси. Напротив. Нещо да ти говорят думите бремето на белия човек? Е, това е едно изобретение толкиновите сънародници. Според тази теория, бялата(и по-точно англо-саксонската) раса е предопределена да разнася благините на цивилизацията и културата сред низшите раси. В замяна низшите раси имат привилегията да бачкат колкото могат за белите господари, които се радват пък на всички привилегии на властта си над тях -- като отплата по тежкия труд на цивилизоването... Също като Нуменорците при Толкин. Та въобще расизмът може и да е благосклонен расизъм. Тъкмо такъв е той в книгите на Толкин. Затова и на победените, но само на някои от тях, е даден почетен мир.
Впрочем, не знам дали си чел нещо от Джек Лондон, там има много герои от други раси и отношението на автора към тях си е съвсем благосклонно, но в същото време идеята за превъзходството на белия човек си върви навсякъде през неговите произведения. Ето ти още един пример за благосклонен расизъм...



Тема Re: Расист ли е Толкин ?нови [re: Orc Chieftain]  
Автор Earnur ()
Публикувано28.08.05 03:22



Мерси за точния и изчерпателен отговор!
Така...сега откъде да започна?Разбира се,апартейда в ЮАР трае далеч по-малко от "лова" на "Диви люде" в Средната Земя.Но там по принцип ВСИЧКО има неестествена за нашия свят продължителност-като започнем от средната продължителност на човешкия живот та до историята на държавите.Това,че Гондор съществува от три хиляди години се вметва едва ли не ей-така,между другото.Войната на Последният Съюз също се описва,сякаш е станала вчера.В нашия свят аз поне не се сещам за държава на три хиляди години,която за такъв огромен период от време почти да не се промени като обществено устройство и население.
Сега-за расизма.За второто и третото си съвсем прав,но по първото положение аз имам друго тълкуване.НАИСТИНА има народи (не цели раси!) които и в момента са на различно ниво на развитие.Да заявиш това не те прави расист.Расист те прави убеждението,че тези разлики ще се запазят ВИНАГИ;че каквото и да става едните ще са по-изостанали и недоразвити от другите просто защото са "низши" по природа-а оттам и приписваните специфични черти на отделни раси и/ли народи.Може и да греша,но при Торкин я НЯМА тази "предопределеност".Именно в разговора между Фарамир и Фродо става ясно едно-гондорците от недостижимия Запад не са нищо повече от роханските си съюзници,които са усвоили езика,познанията и културата им БЕЗ да губят своята идентичност (от расистка гледна точка те би трябвало да изоставят своята "низша" самобитност и да копират изцяло "висшите" си благодетели-доброволно или насила).Т.е.-автора смята,че изоставането на народ или раса от нечии достижения не се предопределя и не е вечно,а напротив-може да бъде преодоляно за относително кратък период (за историята в Средната Земя пет века са си нищо!) без "наваксващите" да губят своите идентичност и достойнство.Иначе може би се подведох от аналогия,която съм срещал другаде-че Толкин се влияел от идеите на Хитлер,вкл.и най-крайните.Иначе "благосклонния расизъм" също ми е познат,но тук също има един нюанс.Връщането на Нуменорците в Средната Земя неизбежно става сред по-изостанали народи.Според "Силмарилион" те не са познавали лозарството,грънчарското колело,култивираното земеделие.Но няма описания да са карани да работят за "белия човек" в замяна на благата му-поне не и преди Тар-Анкалимон.Вече съвсем друго става при следващите крале-но относно тяхната политика спрямо туземците автора категорично е против.Разбира се,няма безплатен обяд-"мисионерството" на Нуменор е продиктувано от желанието му да спечели тези хора за доброволни съюзници и да ги приобщи към задморските си проекти.Но това трудно се дефинира като расизъм.
Що се отнася до орките-тук май влизаме в терминологична бъркотия.Под "раси" ние разбираме ЧОВЕШКИ раси.Орките,троловете,ентите,джуджетата,елфите са разумни и говорещи раси но НЕ СА човешки раси.Аз лично поне не асоциирам с орките някакъв "низш" народ от нашия свят.По същият начин и елфите е абсурдно да се приемат като възхвала за нордическия свръхчовек от висшата раса просто защото...ами защото не са хора,все пак.Троловете и орките са взаимствани (макар и не изцяло) от скандинавските саги,създадени много преди първите расистки теории.Освен това много други народи са създавали свои митични отрицателни персонажи,без това да значи че в тях намират отражение расистки възгледи или аналогии с отделни хора или народи.Имам предвид,че Толкин би приписал "оркски" характеристики на човешки народи-споменатите източни и южни племена.Същото се отнася и за описанията на джуджетата-митовете за тях са почти непроменени векове преди Толкин.Въобще имаше едно много удачно твърдение в темата-че расизмът в произведенията му е своего рода "вътрешен",без конкретна връзка с нашата история а е породен от самата северна митология,на която се базират.Оттам и приликата с някои идеи на Хитлер-просто и той се вдъхновява от подобни митове и ги тълкува както му е удобно.
А има и друго-"благосклонния расизъм" изчезва във военно време.Понятието,както и това за "бремето на белия човек" са измислени за благовъзпитания джентълмен с индийски прислужник,та да не се вълнува много-много какви ги вършат войските на Негово/Нейно Величество из дивите колонии.И всъщност прикрива далеч не толкова благосклонни дела.Да,когато му е широко около врата на белия господар той е благодушен и снизходителен към изостаналите туземци.Почнат ли обаче тия туземци да знаят много-много,цялата му благосклонност отива на майната си.А действието във "Властелина" си е точно във военно време.На косъм виси съдбата на...тогавашната цивилизация.И ако има място за расизъм,той надали би бил и благосклонен.
Що се отнася до Джек Лондон,все пак той живее и твори в по-различно време.Освен това считаме,че всеки автор изразява своите убеждения в произведенията си.Съгласен съм,че можем да счетем Джек Лондон за "благосклонен расист"-поне от това,което съм чел.Но е трудно да се сравняват неговите произведения с тези на Толкин най-малкото защото са твърде различни като цели,замисли,жанрова принадлежност и т.н.Оттам и директна аналогия по линия на някакъв "благосклонен расизъм" ми се вижда пресилена.
Предварително мерси за търпението да прочетеш всичко това!Писах го на пияна глава,така че ако има грапавини-извинявам се!

...и рече Бог "Само "Левски" !
И направи небето синьо.


Тема Re: Расист ли е Толкин ?нови [re: Earnur]  
Автор Gallandro (дзен-бирист)
Публикувано29.08.05 17:52



Е, ти си ебаси расиста . Отричаш правото на другите раси(орки, елфи, джуджета...) въобще да участват в спора . Това с примера за гондорци и роханци не е много показателно. Защото те са два народа с общо взето сходни черти (бели). Това е все едно да има расизъм между германци и австрийци. Въобще не казвам, че Толкин е расист по отношение на човешките раси, но просто аргумента ти издиша.




Тема Re: Расист ли е Толкин ?нови [re: Gallandro]  
Автор Kняз Лyцифep (мелез)
Публикувано30.08.05 13:16



ами какво е отношението към могилниете твари?
те раса ли са?



Тема Re: Расист ли е Толкин ?нови [re: Kняз Лyцифep]  
Автор Gallandro (дзен-бирист)
Публикувано30.08.05 13:26



Не съм сигурен дали са ъндет. Ако са ъндет не са раса.




Тема Re: Расист ли е Толкин ?нови [re: Federer]  
Автор ДoбpиБoжилoв (грозен изрод)
Публикувано31.08.05 18:39



Е ти като в Америка ли искаш? Да има процент негри в книгите щото иначе е дискриминация...



Тема Re: Расист ли е Толкин ?нови [re: Earnur]  
Автор Orc Chieftain (Мордорски елф)
Публикувано31.08.05 21:34



Твоят също е доста изчерпателен

За неестествената продължителност на всичко в Средната Земя си прав. Но това не променя факта, че лова на дивите люде си е чисто расистка проява.

Различното ниво на икономическо, културно и политическо развитие на различните народи е факт... Или по-скоро -- различните пътища на развитие, предопределени от куп природни, икономически и геополитически фактори. Расизма, както правилно изтъкваш е убеждението, че тези разлики ще се запазят ВИНАГИ;че каквото и да става едните ще са по-изостанали и недоразвити от другите просто защото са "низши" по природа, а също и приписването на специфични черти на отделните раси и/или народи. И точно това, при Толкин, го ИМА.
Разговорът между Фарамир и Фродо, за съжаление обхваща една съвсем мъничка част от расовото многообразие в Средната земя. И всъщност гондорците и роханците не са различни раси, а различни народи.

Не знам кой е твърдял, че Толкин се влияел от идеите на Хитлер, но определено не съм аз.
Това което твърдя е, че идеите, от които са се влияли и двамата са едни и същи, доколкото и двамат са рожби на една и съща епоха. От там и приликите. А разликите се дължат на това, че единият е получил сериозно възпитание и сериозно образование и все пак е Оксфордски професор, докато другият е виенска/мюнхенска отрепка, без образование. Освен това единият е израснал в страна с доста улегнал манталитет, а другият в страна, където един невероятен национален подем завършва с едно страхотно фиаско -- има предвид загубата от Германия на Първата световна война, която загуба е приета с потрес от германците, особено тия, които са били на фронта и знаят, че никога не са били побеждавани.

Това, че връщането на Нуменорците в Средната Земя става сред по-изостанали народи може и да е вярно, както и това, че не са познавали лозарството, грънчарското колело и култивираното земеделие. Обаче същите оправдания изтъкват и "белите гоподари" Но като говорех за завръщането на Нуменорците, мисля, че съвсем определено изтъкнах расисткия мотив -- този за деградирането им след смесването с "низшите" раси, след разреждането на "чистата" кръв.

Що се отнася до елфи, орки, джуджета и други -- боя се че тук наистина има известно объркване.
Първо -- да говориш за Средната земя и въобще за произведенията на Толкин, но при това да възприемаш само човешката раса, това е все едно описвайки даден човек, да говорим само за дясната му ръка. Просто е абсурдно. Елфите, орките и джуджетата са неотделими от толкиновия сват и не можем да разискваме каквото и да е, а особено "расовите" идеи, без да ги взимаме предвид.
И второ -- при положение, че елфи и орки, хора, джуджета и хобити могат да се кръстосват и да създават потомство едни от други, защо смяташ, че те са различни и нечовешки раси? Биологията им определено е една и съща.

Вече за троли, енти и балрози съм съгласен, че не са човешки раси, но и ролята им, в случая, е малко по-различна.

Благосклонния расизъм всъщност не изчезва във военно време. Англичаните може да действат много твърдо срещу всеки, вдигнал оръжие срещу тях, но тук ключовия момент е, че те действат много твърдо срещу всеки вдигнал оръжие срещу тях, дори срещу своите сънародници. И след всичките войни срещу разбунтували се племена и народи от бившата британска империя, благосклонното расистко отношение, като изключим военната необходимост си се запазва. Докато германците, примерно, никога не са воювали срещу евреите, нещо повече -- по време на Първата световна стотици хиляди евреи се сражават в редовете на германската армия(ротният командир на Хитлер е бил евреин)...

Джек Лондон живее и твори точно във времето в което Толкин и Хитлер израстват като личности. И съответно е повлиян от същите актуални за времето си идеи. Различните цели, замисли и жанрова принадлежност, в случая въобще не са от значение, защото тук говорим за една мирогледна и философска основа, която не се вличяе от външната форма.

Хе! Като за пияна глава хич не е зле



Тема Re: Расист ли е Толкин ?нови [re: Gallandro]  
Автор Earnur ()
Публикувано31.08.05 21:45



Аз-расист?АЗ ненавиждам расизма...и негрите!Впрочем,срещу тях нямам нищо против....е,освен малко напалм ;-( Сега сериозно-расизма е човешко изобретение.Затова и давам пример само с хора.Как да участват орки и елфи в спора?То е все едно да смятаме,че и българите сме егати расистите щото всичките ни там караконджоли,таласъми,дяволи и пр.приказни герои са тъмнокожи и грозни.Добре-приемаме,че орките и елфите са разумни раси.Има оркски расизъм-Урук-хаите презират и смятат за неспособни всички по-дребни и слаби орки,като изтъкват принадлежността си към Саруман за нещо висше.Ето пример за расизъм,обаче автора му отрежда нерадостна участ...
Ако разгледаме "Силмарилион",расизъм има и при елфите-Нолдорите се имат за някакъв елит спрямо Дориатските елфи,Феанор пък направо оскърбява Телерите с претенциите си да му се подчинят в опита за връщане в Средната земя.Обаче и от това не излиза нищо добро.Ако автора подкрепяше някакъв расизъм,би бил по-благосклонен към иначе безумните нолдорски изцепки.
По принцип смятам следното-ако Толкин е имал предвид да популяризира някакъв вид расизъм или определена расистка теория,то би трябвало повечето читатели да възприемат идеята му.Това явно не е така,а и много трудно можем да дефинираме какво точно расистко послание може да съдържат творбите му.Което означава,че той или не се е справил,или че въобще не е имал такава цел.Е,аз смятам за по-вероятно второто.

...и рече Бог "Само "Левски" !
И направи небето синьо.


Тема Re: Расист ли е Толкин ?нови [re: Earnur]  
Автор Orc Chieftain (Мордорски елф)
Публикувано31.08.05 22:48



Това, да споделяш дадена расистка(или каквато и да е) теория и да я популяризираш са две доста различни неща. Расистките мотиви минават през цялото творчество на Толин не защото той е седнал с мисълта да напише нещо раситко, а просто защото са отражение на целия му мироглед и житейски опит. И затова не му е било необходимо да има за цел написването на расистка творба. Просто не е имало начин да избяга от света и епхат в които е израстнал. А в тях расизмът е бил нещо нормално.
А вече дали расизмът е добро или лошо нещо -- това е съвсем друг спор.



Тема Re: Расист ли е Толкин ?нови [re: Orc Chieftain]  
Автор Earnur ()
Публикувано31.08.05 22:54



Мерси за чудесния отговор!
Приятно е да се спори с интелигентен събеседник.Затова ще се постарая да бъда на ниво.
Сега-разбира се,че лова на хора (или те "диви" или не) си е брутален расизъм.Нямам обаче впечатлението,че Толкин го споделя като идея.Неговият свят,малко или много е отражение на собствената ни история.В който подобни неща са се случвали цели векове.Естествено не мога да знам защо Толкин е отредил такава съдба на Дивите люде.По-логично ми се струва,че го е направил не защото идеята (тайно) му харесва а за да направи света си по-близък на читателя,по-правдоподобен.Току-виж някой по-схватлив направи аналогия с някое негърско племе или с индусите и се позасрами.Мен лично срам ме хвана за инак благородните роханци,хем не съм потомък на някой бял господар.Защо някой по-образован и интелигентен британец или какъвто и да е да не се досети,че собствената му страна върши същите варварщини спрямо други народи?Тук дори ми се струва,че има известен АНТИрасистки мотив.
Всеки възприема автора посвоему.На мен поне ми се струва,че при Толкин я няма идеята за "предопределеност" на всеки народ-роханците не могат да се цивилизоват,гондорците винаги ще са елит на елита,хобитите са родени само да отглеждат ряпа и т.н.Напротив-хобити решават войната,свръхблагородните елфи тук са само статисти а чистокръвния Денетор меко казано превърта.В Приложенията автора не е и особено благосклонен и към Северните Дунедаини.Разбира се,всеки сам за себе си търси някакво послание на автора и затова надали някой ще убеди другия изцяло-това не е математика,където две плюс две винаги е четири.Но аз поне нямам такива впечатления,а що се отнася до това че гондорци и роханци са два народа от една раса си съвсем прав.Но и такъв расизъм се среща в световната история.
Що се отнася до расите в Средната земя-доказано е,че само хора и елфи могат да създават общо поколение (ако не броим догадката на Дървобрад за произхода на Урук-хаите,които по-скоро са плод на нещо като "генно инженерство" казано на съвременен език).Но дори за тях автора е категоричен-елфите не са човешка раса,доколкото нямат човешката способност "да търсят другаде" което ги прави само външно подобни на хората като биология.Що се отнася до хобити и джуджета,не е известно те да са създавали общо потомство с други раси което пък съвсем категорично ги прави отделни нечовешки разумни раси.Подобно расово многообразие добре е създадено във "Войната на ъплифта" и "Звездна вълна се надига" на Дейвид Брин,макар че това са коренно различни произведения.Казвам го просто като илюстрация на тезата си.
Иначе преди малко постнах друг отговор в темата,но тук ще се повторя.Разглеждам само човешката раса,защото в нашата реална история расизма си е човешко изобретение.Иначе има примери на оркски расизъм ("висшите" Урук-хаи и останалите орки,наричани от тях "снага"-т.е. роби) както и на елфически расизъм (отношението на Феанор към Телерите във Валинор,както и на Нолдорите към народа на Дориат в Средната земя).Но и тук не мисля,че автора симпотизира на расизма като идея-най-малкото защото отрежда печален край и на едните,и на другите "висши".Вече друг е момента,че ако приемем образа на орките като отражение на расистки възгледи то тогава можем да открием расизъм и в собствените се народни предания-всичките ни таласъми,караконджоли,дяволи и пр. са все зли,черни/мургави и грозни.
Виж,за разреждането на "чистата кръв" имам по-слаби позиции.Все пак автора не е против "по принцип" смесването на расите-в цялата история на Средната земя като червена нишка е втъкан именно съюза между две различни раси-елфи и хора,от които едната (човешката) поне заради липсата на безсмъртие би трябвало да мине за "по-низша".Що се отнася до "отслабването" на кръвта,струва ми се че автора има предвид намаляващото дълголетие на нуменорците в Средната земя.Това поне е доказано,че не е расистка теория-наистина потомството на дълголетни родове в повечето случаи също е дълголетно.Никой разумен човек обаче не би сметнал нечие дълголетие за признак на Бог знае какво.Смятам,че това е технически похват-веднъж създал нуменорците небивало дълголетни,автора трябва да "съкрати" живота им до по-приемливи граници.
И последният довод-ако Толкин е искал да прокара каквото и да било расистко послание,то поне би трябвало да бъде прието (почти) нееднозначно и с одобрение.Явно това не се е случили и не се случва и в момента (което е чудесно-страх ме е от еднаквото мислене!).За мен лично книгите му казват едно-всеки народ и всяка раса имат право да живеят свободно,защото имат достойнство и права.Което означава,че или се е провалил в опита си да внуши някакви расистки идеи,или че не е имал такава цел просто защото не ги е споделял.Вярвам,че се касае за второто.Но ти благодаря за дискусията и ще се радвам,ако продължи-било по тази или друга тема.Както казах,истинска наслада е спора с интелигентни хора!

...и рече Бог "Само "Левски" !
И направи небето синьо.


Тема Re: Расист ли е Толкин ?нови [re: Earnur]  
Автор Orc Chieftain (Мордорски елф)
Публикувано04.09.05 19:54



Наистина е приятно да се спори с интелигентни събеседници, които не приемат за обида всяко мнение, различно от тяхното.

Малко набързо ще ти отговоря, че нямам време.

За лова на хора и отношението на Толкин към него. Виж, ти правиш равенство между расизъм и расова омраза. А това не е така. Естествено, че Толкин няма да споделя тая идея за лова на хора, но това си е нормално, за един нормален човек… Как да го обясня по-точно… Ами вземи едно дете на 5 години – във физическо и умствено отношение, то е много по-малко развито, в сравнение примерно с един човек на 25 години, нали така? Отстъпва му по всичко. Е, значи ли това, че трябва да мразим децата, щото са физически и умствено недоразвити? Едно куче, ако не по физически, то по умствени възможности отстъпва на един човек, както и останалите животни, но това не означава, че трябва да ги избием. Та ето около това се върти всичко – един нормален човек, дори и с расистки убеждения, няма да тръгне да лови хора от низшите раси, както няма да си бие децата и кучето. Той ще се отнася към „низшите раси” като към деца.
Само идиот може да тръгне да си пребива децата( и кучето) и точно такива идиоти обикновено мразят „низшите раси”.
Толкин определено не е бил идиот. Докато Хитлер определено е бил… И понеже нямал деца, които да бие…
И специално за англичаните не съм чувал да правили такива простотии в Африка или Индия – да ловят хора за забавление. Както казах, англичаните са благосклонни расисти.
Та затова Толкин не прокарва идеи за унищожаване на "низшите" раси, той просто се отнася към тях като деца. Но расимът е именно в това, да смяташ, че едните раси са по-горе от другите, а не в това, да проповядваш унищожението им.

Това, че хобити решават войната, елфите са само статисти, а Денетор превърта, е общо взето така. Но, в светлината на горе казаното – това, че някой принадлежи към по „низша” раса не означава, че не може да извърши нещо велико – едно дете също може да извърши подвиг. А и принадлежащите към „висшите” раси не са застраховани от грешки.
Колкото до предопределеността обаче – има си я. Ако разглеждаме само една или две от расите, може и да не я забележим, но като вземем всичките, не е трудно да се види. Специално за хобитите – не забравяй, че Фродо, Сам, Мери и Пипин са изключения. А като правило хобитите предпочитат да си похапват поне седем пъти на ден, да си пийват бирата и ако може, да не се отдалечават от дома си на разстояние по-голямо от един ден път пеша.

За общото поколение – Значи някъде в писмата си, самия Толкин заявява, че елфите и хората са еднакви като биология. Това което казваш, за човешката способност "да търсят другаде", е вярно, но – това не е физическа разлика, това не е биологическа разлика – това е разлика на съвсем друго ниво. И тази разлика въобще не пречи на… биологичното общуване ;-) между хора и елфи. Това е като… абе все едно имаш два компютъра, с еднаква конфигурация, еднакъв хардуер, ама единия на „Линукс”, а другия все още на „Уиндоус”J За джуджетата ясно е казано, че са си вземали човешки жени и са създавали поколение, а що се отнася до хобитите… както и орките – за жителите на Брее съвсем ясно си се намеква, че са смесени между хобити и хора и също така ясно се намеква за Бил Папратак, както и за дружките му, че имат оркска кръв.
Въобще като биология разлика няма. А именно това определя дали една раса е човешка или не.
Но даже и да имаше биологическа разлика, това е без значение, защото тук говорим не просто за отношения между/към човешки раси, а за отношения между/към разумни раси въобще. Тоест оправданието – ама орките/джуджетата/хобитите/елфите не са хора, не минава въобще. J
Видях постинга, в който си сравнил орките с караконджулите и вампирите, за съжаление това не е удачно сравнение. Света на Толкин все пак не е нашия свят.
Преданията ни за таласъми,караконджули,дяволи и прочие зли сили отразяват просто нашите страхове…както и за елфите де – оригиналните елфи от преданията са зли.
В света на Толкин обаче, става въпрос не за зли сили(не че ги няма и тях) а става въпрос за конкретни разумни раси. Като представителите на тези разумни раси са обвързани с определени черти, определени не от фактори като условия на живот, търговски и културни връзки, традиции и прочие и прочие други фактори, а от принадлежността им към една или друга раса. При това представителите на „низшите” раси чувстват превъзходството на „висшите” още от пръв поглед( виж например влизането на Леголас в Минас Тирит) .
За наличието на оркски и елфически расизъм си прав. Но тук авторът по-скоро осъжда „неблагосклонния” расизъм, образно казано осъжда тези, които бият децата…
И въобще – Толкин не се опитва да прокарва расистките послания. Човекът просто си пише нещо, което отразява целия му мироглед, с добрите и лоши страни. А всеки читател сам трябва да си прави изводи кое е добро и кое лошо…
„Разреждането на чистата кръв” наистина може да се възприеме като обяснение за намаляване дълголетието на нуменорците, но само ако човек не е запознат с расистките теории. Защото то си е типичен расистки мотив, още от как въобще съществува расизъм.

Май има още какво да се каже, но пък няма време, айде до следващия път!



Тема Да се включа в разпятието:нови [re: Xaлбapaд Дyнaдaн]  
Автор Mopдpeд (seeker)
Публикувано07.09.05 20:18



"Саурон не би се докоснал до нищо елфическо"
Саурон не би, ама

би, така ли?

Портал за почитателите на Толкин - връзки и новини


Тема Re: Расист ли е Толкин ?нови [re: ДoбpиБoжилoв]  
АвторTheDude (Нерегистриран)
Публикувано26.09.05 12:22



вие сте ебаси олигофрените. как можете въобще да обсъждате толкова безсмислена тема?! пълен абсурд! поне начесахте ли си езиците? толкин е създал свят, различен от нашия. свят, предназначен за тези които искат повече магия в живота си. постарал се е този свят да е пълнокръвен и истински. да е убежище, място на което да можеш поне за момент да се подслониш от абсурда, в който живеем. да знаеш със сигурност кое е добро и лошо, да се възхищаваш на доблестта, съзиданието и приятелството и да се възмуштаваш от предателството, разрушението и коварството.
пропуснах да видя кой е пуснал темата. който и да си, обаче - искрено те съжалявам. очевидно си останал сляп за този свят. или твърде покварен от нашият реален такъв, за да можеш да се отдадеш и да се вживееш...
расизъм... пф... как ли ти хрумна въобще да го търсиш?!



Тема Расист енови [re: Federer]  
Автор funy77 (антифашист)
Публикувано06.01.21 13:57



като за сефте - копие от клуб кино на клубарка с маниакална привързаност към паметната дата 10 арил - е, не е 2010 година, но това е по подразбиране.
цифроманията илюминатска не прощава.



ограмотете се по повод ГРУ

Спецназ ГРУ. Волкодавы. @История

а пък това е новата ми страница в профила.


подпис:







Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.