Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:08 19.06.24 
Фен клубове
   >> Дж.Р.Р.Толкин
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема Re: Расист ли е Толкин ?нови [re: Federer]  
Автор Yoda_ (Arthas)
Публикувано25.08.05 22:30



Бе стига с глупости, Толкин не ги е споменал, защото негретата нямат място там. Не е расист.



Тема Re: Расист ли е Толкин ?нови [re: Гpaxчe]  
Автор Xaлбapaд Дyнaдaн (Брадясал)
Публикувано25.08.05 23:04



Въпроса не беше в ръката (за чиято символика съм съгласен), а в белия й цвят. И според мен, самият факт, че запазва този бял символ след предателството си, говори за двойнствената му натура.



Тема Re: Расист ли е Толкин ?нови [re: Gallandro]  
Автор Xaлбapaд Дyнaдaн (Брадясал)
Публикувано25.08.05 23:10



Не, аз не отричам нещата, които са писали българите преди кирилицата, както и не отричам (вече), че Саурон използва елф. букви. Обаче за мен няма съмнение, че макар да ги използва, езика на Пръстена не е Тенгвар. Използвани са букви от Тенгвар, за да придадат писмен вид на думи от Черната реч.



Тема Re: Расист ли е Толкин ?нови [re: Xaлбapaд Дyнaдaн]  
Автор Strider (nuatan)
Публикувано25.08.05 23:31



Приятелю, Тенгвар не е език. :) Писмена система е.
tengwa - буква; мн.ч. tengwar - букви

Тенгвар се използва за писмено представяне на много езици, вкл. Черната реч.

Джуджетата също използват писменост, която е елфическо творение. За Кертас или Кирт (руните) иде реч. :) Книгата на Мазарбул е писана именно на Ангертас Мория, способ Еребор. Това обаче по произход е елфическа писменост, първоначално предназначена да представлява звуците в Синдарин.
Както виждаш, една и съща писменост може да представя повече от един език, в случая Синдарин и Хуздул.

Bum deigyr yn awyr. Bum serwaw syr. Bum cledyf yn aghat. Bum yscwyt ygkat. Bum tant yn telyn.


Тема Re: Расист ли е Толкин ?нови [re: Xaлбapaд Дyнaдaн]  
Автор Strider (nuatan)
Публикувано26.08.05 00:20



Ще се опитам да онагледя това, което аз и Галандро казахме по-горе.



Това е едно и също изречение. Първите два варианта са на Синдарин, третият е на английски.
Забележи, че макар и да са на един и същ език, първите два Тенгвар варианта се различават по начина, по който са изписани. И въпреки, че и в двата случая съм използвала способ Синдарин (способ Куеня няма да го намесвам, щото ще стане мазало), все пак има разлика. Това е така, защото в първия случай е използван техта вариант, а във втория - пълен такъв.
Третото изречение е на английски, само че е изписано на Тенгвар. Това е способът за писмено представяне на английския език, посредством Тенгвар.
И за Черната реч има такъв.

Изречението е: Turamarth, boe enni i dulu lin.
В случая не е изписано ни на Кирт, ни на Тенгвар, ни на Сарати, което не означава, че езикът не е Синдарин.
Изречението на английски гласи: Turamarth, I need your help.

Да си му го кажа направо: Turamarth, boe enni i dulu lin.

P.S. Спомни си какво казва Гандалф: "the letters are Elvish, of an ancient mode, but the language is that of Mordor". ;) :)
P.P.S. A, да. Леголас споменава "руни", когато казва, че Саурон не ги използва. Тенгвар не са руни. :)
Малта, не помня какви съм ги говорила по тоя повод. :/

Bum deigyr yn awyr. Bum serwaw syr. Bum cledyf yn aghat. Bum yscwyt ygkat. Bum tant yn telyn.

Редактирано от Strider на 26.08.05 03:42.



Тема Re: Расист ли е Толкин ?нови [re: Gallandro]  
Автор Smaug (APHELION)
Публикувано26.08.05 09:22



В случая е трудно да се приложи, защото той работи с реални факти

Никак не е трудно.
Тръгни от последното изречение в постинга ти и ще разбереш какво имам впредвид. Останалото са познати "тълкувания".



Тема Re: Расист ли е Толкин ?нови [re: Smaug]  
Автор Гpaxчe (литл монстр)
Публикувано26.08.05 10:39



орке, Мани... хич не разбирам за какво говорите Глупав Грах

но на Граха не му трябват сложни работи да разтълкува един отлкова прост символ

Е, ако ще се хващаме сериозно за тая работа да вадим дебелите книжки и да четем какво пише там. И така "Книга не символите" в съкращения

"Ръка- тази част от тялото е натоварена още от древността с най-богата символика ... Често тя е олицетворение на властта /както светска така и духовна/... тясно свързана с това значение е идеята за могъществото и силата ... " хммм... налага ще да прекратя цитата че имам работа.

Но основното е ясно

Die! Resurrect! Die again!


Тема Re: Расист ли е Толкин ?нови [re: Xaлбapaд Дyнaдaн]  
Автор Maltalossion (Malta)
Публикувано26.08.05 11:14



А що пък да го сменя. Това си му е бил герба на Дари през цялото време и ако изведнъж смени цвета на черен, нали ще има съмнения? А пък след като Гандалф го разкри, Саруман имаше по-важни работи да върши, не да си мисли нов герб

Beleriand, Beleriand,
the borders of the Elven-land.


Тема Re: Расист ли е Толкин ?нови [re: Xaлбapaд Дyнaдaн]  
Автор Gallandro (дзен-бирист)
Публикувано26.08.05 11:17



Надписа на пръстена Е на тенгвар. Както и това, което пиша е кирилица . Ще дам и обратния пример: дис ис инглиш текст. Това с наклонения шрифт е английски, но е написано на кирилица. Не знам как по-добре да го илюстрирам. Както ти казах не бъркай понятията език и азбука.




Тема Re: Расист ли е Толкин ?нови [re: Smaug]  
Автор Gallandro (дзен-бирист)
Публикувано26.08.05 11:26



Ми... след яко сечене остава само факта, че не може да се тълкува еднозначно . Всичко зависи от началните факти които приемеш, за да градиш нататък теорията си.

Едната линия е търсенето на историческа достоверност: Саруман е Саруман Белия. Неговия символ от векове е бил Бяла ръка. Той го запазва и за това роханците и задругата успяват да го разпознаят върху урик-хаите. Символа е възникнал още преди Саруман да се замисли за съюз със Саурон и присвояването на Пръстена.

Другата линия е: Толкин е решил да даде на Саруман символ, който да отразява неговото лицемерие и в следствие на това да е развил предисторията му, като и тази на цялата Средна земя, така че той да се окаже Саруман Белия още в древноста.

За съжаление колкото и да сечем не само с бръсначи, а дори и с мачетета не можем да разберем кое от двете е вярното... Дори и Окъм се нуждае от минимален набор данни, за да свърши нещо .





Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.