Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:18 16.06.24 
Фен клубове
   >> Дж.Р.Р.Толкин
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема Re: Расист ли е Толкин ?нови [re: Xaлбapaд Дyнaдaн]  
Автор Strider (nuatan)
Публикувано24.08.05 17:47



Колега, надписите на Пръстена са на Тенгвар. :)

Bum deigyr yn awyr. Bum serwaw syr. Bum cledyf yn aghat. Bum yscwyt ygkat. Bum tant yn telyn.


Тема Re: Расист ли е Толкин ?нови [re: Xaлбapaд Дyнaдaн]  
Автор Gallandro (дзен-бирист)
Публикувано24.08.05 17:49



Това хубаво... с изключение на две изречения.

Саурон не използва белия цвят и елфическите руни

Което не е вярно. Поне в часта си за руните.

Гандалф пък не разчита на орки и планинци

Това пък какво значение има? Джуджетата ползват наемници орки. Това зли ли ги прави?




Тема Re: Расист ли е Толкин ?нови [re: Strider]  
Автор Xaлбapaд Дyнaдaн (Брадясал)
Публикувано24.08.05 17:52



Аз доколкото знам, надписите са на Черния език, който е създаден въз основа на елфическа писменост. :))



Тема Re: Расист ли е Толкин ?нови [re: Gallandro]  
Автор Xaлбapaд Дyнaдaн (Брадясал)
Публикувано24.08.05 17:58



"Саурон не използва белия цвят и елфическите руни

Което не е вярно. Поне в часта си за руните."


Как тогава ще обясниш следния цитат: "- Не съм виждал досега тоя знаци- каза Арагорн.- Какво ли значат?
- "С" като Саурон- обади се Гимли.- Това лесно се разбира.
- Не!- каза Леголас.- Саурон не използва елфически руни."


Това е от "Двете Кули", главата е "Гибелта на Боромир".

"Това пък какво значение има? Джуджетата ползват наемници орки. Това зли ли ги прави?
Това откъде си го чул? Защото аз знам че се мразят...



Тема Re: Расист ли е Толкин ?нови [re: Strider]  
Авторrpaдcko чeдo (Нерегистриран)
Публикувано24.08.05 18:11



Все така офф - ако имаш нещо на Glykeria, ще бъде супер...



Тема Re: Расист ли е Толкин ?нови [re: Xaлбapaд Дyнaдaн]  
Автор Gallandro (дзен-бирист)
Публикувано24.08.05 18:26



Толкоз му разбира главата на Леголас . Както каза и Страйдър - надписите на Пръстена са с елфически руни.

"Това пък какво значение има? Джуджетата ползват наемници орки. Това зли ли ги прави?
Това откъде си го чул? Защото аз знам че се мразят...


History of Middle Earth... някъде из частите . След падането на Мелкор много от орките се пръснали по широкия свят и някои основали дори собствени кралства, които са търгували с джуджетата, а също така са постъпвали и като наемници при тях. Те джуджетата и елфите уж мразят, ама и с тях са търгували :)

П.П.: Аз що си мислиш, че казвам, че Толкин е расист? Щото е издал само Хобитът и Властелинът, където е дискредитирал така ужасно орките... В останалите му по-сериозни трудове, които са публикувани след смърта му положението е съвсем друго(ако поразсъждаваме логично върху малкото факти, които е дал за тях) .

Редактирано от Gallandro на 24.08.05 18:34.



Тема Re: Расист ли е Толкин ?нови [re: Gallandro]  
Автор Xaлбapaд Дyнaдaн (Брадясал)
Публикувано24.08.05 18:43



Аз и на Страйдър го казах- надписите са на Черния език, който е създаден въз основа на елф. писменост- какво ще кажеш за начина по- който звучи надписа на Пръстена- Аш назг дурбатулук, аз назг гимбатул и т.н. Елфическите езици на звучат така.

А иначе това за джуджетата и орките- не мога да споря, защото не ми е попадал нито един том на "History of Middle Earth" следователно не мога да се обоснова :)



Тема Re: Расист ли е Толкин ?нови [re: rpaдcko чeдo]  
Автор dragonfly (да бе)
Публикувано24.08.05 18:53



Изсмукани от пръстите доказателства?
И това за превъзходството... Да почнем от самото начало, валарите изграждат, пък Мелкоровите чеда рушат. Кой има тогава превъзходство? И въпреки че Мелкор е "отритнат", той има могъщо царство. Нали, в първата битка орките имат щитове и мечове, пък елфите са въоражени образно казано с някакви лъкове и туй то. Просто защото не са очаквали, че орките ще се развият толкоз мноу.
После. Елфите си имат прекрасни сгради, коват добри оръжия и т.н., джуджетата остават майстори на метала, хобитите са с добро земеделие и животновъдство, но през това време орките не спят. Те създават Мордор, който, трябва да признаем, е нещо величествено. Те създават изключително добри оръжия, не са съвсем боси откъм култура също. И така нататък, и така нататък...
Така че, за какво превъзходство? Какво делене? В действителност Толкин посочва, че западът се развива и в друга насока, те творят красота, общо взето борят се за доброто. Докато в изтокът всичко създадено е покварено от злото. Защото те творят за злото, нали? Тоест, Толкин ги дели, но не дава превъзходство на нито една раса.

Видите ли момиче със зелени очи, знайте, че край нея винаги има и Дракон...


Тема Re: Расист ли е Толкин ?нови [re: dragonfly]  
Автор rpaдcko чeдo (briakenthas)
Публикувано24.08.05 20:21



Аз имах предвид основно хората и говорех за тяхното делене - другите раси нямат абсолютно никакво отношение към "нашия" расизъм, тук на Земята.
И по-специално противопоставянето Нуменор - местни средноземци/Изток/Юг.
Многократно се споменава, че у еди-кой си текла била кръвта на Вестернесе несмесена и е дъ бест. Или че наследниците на Гондор се били омешали с men of lesser blood, което ги е направило по-слаби. Та за това говорех. Обаче: всичкото това си има вътрешна логика и е в основата на повествованието във Властелина, пък и както споменах, не можем да оприличим Нуменорците на скандинавците примерно, т.е. расизмът му считам за вътрешен за неговия свят и неповързан с нашия.
А що се отнася до оркската култура идето били изградили Мордор - не си баш во право: например всичките крепости из западен Мордор (включително Минас Моргул и тази при Кирит Унгол) са строени от нуменорците.



Тема Re: Расист ли е Толкин ?нови [re: Xaлбapaд Дyнaдaн]  
Автор Strider (nuatan)
Публикувано24.08.05 22:11



Всъщност не е точно така. :) Не би могло да бъде. :))

Черната реч е сътворена от Саурон. В нея, освен измислените от Гортаур думи, има думи от всички езици в Средната земя, включително елфическите (дори съществуват подозрения и за Валарин).

Понеже Черната реч не притежава своя собствена писмена система, при надписа на Единствения Саурон прибягва до Тенгвар.

Bum deigyr yn awyr. Bum serwaw syr. Bum cledyf yn aghat. Bum yscwyt ygkat. Bum tant yn telyn.



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.