Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:21 23.06.24 
Фен клубове
   >> Дж.Р.Р.Толкин
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема Re: Расист ли е Толкин ?нови [re: dragonfly]  
Автор Xaлбapaд Дyнaдaн (Брадясал)
Публикувано23.08.05 16:49



"Ала мъжете от Рун и Харад, от Изтока и Юга видяха краха на войната и огромното величие и слава на западните пълководци. Ония, що най- дълго и усърдно бяха служили на злото ненавиждаха Запада, ала бяха горди и храбри. Сега те на свой ред се събраха за сетна съпротива в отчаяната битка. "

Това е от "Завръщането на Краля", главата е "Полето на Кормален". Сега изясниха ли ти се нещата?



Тема Re: Расист ли е Толкин ?нови [re: Federer]  
Автор Xaлбapaд Дyнaдaн (Брадясал)
Публикувано23.08.05 16:52



Зависи. Леголас е чернокос, но баща му Трандуил е блондин...



Тема Re: Расист ли е Толкин ?нови [re: Xaлбapaд Дyнaдaн]  
Автор dragonfly (да бе)
Публикувано23.08.05 21:11



Хъ!
На Federer бих препоръчала да чете какво пиша. Аз не казвам, че имат тъмни очи и коси, а че имат тъмни коси, " доста от "добрите" са с тъмни коси. Елфите от Мраколес?". Говорех за това, че разделението "добро и зло - бяло и черно" не е със съвсем ясни граници. Например защо бялата ръка на Саруман е бяла, а не черна, той нали зъл такъв?
Xaлбapaд Дyнaдaн, данк ю. Май съм забравила някои съществени моменти

Мир вам

Видите ли момиче със зелени очи, знайте, че край нея винаги има и Дракон...


Тема Re: Расист ли е Толкин ?нови [re: dragonfly]  
Автор Xaлбapaд Дyнaдaн (Брадясал)
Публикувано23.08.05 21:33



Ръката на Саруман е бяла, за да символизира предателството и двуличието му.



Тема Re: Расист ли е Толкин ?нови [re: Xaлбapaд Дyнaдaн]  
Автор dragonfly (да бе)
Публикувано23.08.05 23:03



Знам, знам. Дадох го като пример, за да покажа, че просто се размиват границите, както вече споменах.

Видите ли момиче със зелени очи, знайте, че край нея винаги има и Дракон...


Тема Re: Расист ли е Толкин ?нови [re: dragonfly]  
Автор Xaлбapaд Дyнaдaн (Брадясал)
Публикувано23.08.05 23:48



Границите се размиват сравнително рядко. Толкин е от онези автори, които ясно разграничават доброто от злото... Поне според мен, де.



Тема Re: Расист ли е Толкин ?нови [re: dragonfly]  
Автор rpaдcko чeдo (briakenthas)
Публикувано23.08.05 23:55



Да кажем, че с помощта на малко изсмукани от пръстите доказателства може да се убедим, че расизмът не е на принципа бяло/черно, но е факт, че има превъзходство на едни раси над други. Твърде начесто се говори за чиста западна кръв = супермен и мешана = дегенерат, а такова делене си е според мен расизъм.
Друг е въпросът, че никоя от расите в Средната Земя няма 100-процентов аналог в нашия свят и следователно е безпредметно да обвиняваме Толкин.
Да не говорим, че без тази минимална "расистка" основа цялата конструкция отива - нямаше да има ни елфи, ни Елендилов наследник, нито Нуменор и изчезналата му мощ...



Тема Re: Расист ли е Толкин ?нови [re: rpaдcko чeдo]  
Автор Strider (nuatan)
Публикувано24.08.05 00:32



С теб се разбираме от половин дума. :))
Напълно безпредметно е, да.

Толкин е расист, че как! Създал е толкова много раси...

П.С. Офф/ Имам разни византийски ортодоксални неща, трябва да ги кача. :))
Петрос Гайтанос, например ("Христос анести" и прочие).

Bum deigyr yn awyr. Bum serwaw syr. Bum cledyf yn aghat. Bum yscwyt ygkat. Bum tant yn telyn.


Тема Re: Расист ли е Толкин ?нови [re: Xaлбapaд Дyнaдaн]  
Автор Гpaxчe (литл монстр)
Публикувано24.08.05 15:46



В отговор на:

Ръката на Саруман е бяла, за да символизира предателството и двуличието му.




хмм... интересно предположение, но на какво се базира мнението ви?

Die! Resurrect! Die again!

Тема Re: Расист ли е Толкин ?нови [re: Гpaxчe]  
Автор Xaлбapaд Дyнaдaн (Брадясал)
Публикувано24.08.05 17:34



Ами много е просто- ако приемем разделението Добро- Бяло и Зло- Черно, ще видим следното- Саруман е слуга на злото и въпреки това използва белия цвят, било то за знака на Исенгард или за руната "С" по шлемовете на орките му. Сега ако разгледаме и характера му- Саруман е предател; той дълго време е прикривал омразата и злобата си, осуетявал е плановете на Белия съвет и като цяло- няма съмнение, че е двуличник. И като типичен такъв, той използва "Добрия" бял цвят за да придаде завършен вид на "Злите" си (които би трябвало да са черни) дела. Един вид подигравка както с Доброто, така и със Злото, тъй като той не е верен на никого, освен на себе си. Саурон не използва белия цвят и елфическите руни, Гандалф пък не разчита на орки и планинци. Саруман обаче съчетава и двете. Което си е двуличие.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.