Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:56 18.05.24 
Фен клубове
   >> Дж.Р.Р.Толкин
*Кратък преглед

Тема насилието в средната земянови  
Автор Luthien-пoлyopaчka (мелез)
Публикувано11.04.05 14:06



а и не само там
валарите и те са настроени на такава вълна-не само моргот, но и всички, които решават да го накажат
не смятате ли че и внп. и силмарилион просто бъкат,ама преливат от насилие?
то не са убийства,то не са кланета,воjни,изтезания и т.н.
дори има предостатъчно и в хобитът ,а това е детска книга

защо толкин толова е писал за насилие - да вземем само орките например


и още един въпрос-само лошите ли вършат такива неща в творчеството на толкин?


защото тези които уж са добри също ,убиват на провалия

Зло,бъди мое добро.


Тема Re: насилието в средната земянови [re: Luthien-пoлyopaчka]  
Автор Keмeндил (Скалд)
Публикувано11.04.05 16:58



Единственият начин да се предотврати насилието между интелегентните раси е чрез строг обществен ред и закони, както и международна организация за опазване на мира. Ето защо, не само в творбите на Толкин, но и в повечето фентъзи светове, където населението само отделни територии е организирано в общества, има войни, убийства, насилие. Пък и щом имаме биг бед лошковец като Моргот или Саурон, без войни не може да мине. Просто е неизбежно в така устроен свят. Но от друга страна, не смятам, че насилието в Толкиновия свят е повече отколкото в нашия да речем, ами напротив, по-малко е. И е в доста случай е оправдано (доколкото може насилието въобще да бъде оправдано) или поне неизбежно. Което прави положението там далеч не толкова страшно, колкото е в нашия свят.

_____

I've heard the warning
Well curse my name
I'll keep on laughing
No regret
No regret


Тема Re: насилието в средната земя [re: Luthien-пoлyopaчka]  
Автор Amicus Plato (Censor)
Публикувано11.04.05 23:47



Да. Насилието е част от човешката.. ситуация. То присъства най-малкото като възможност. С усложняването на мисленето и възникването на морала спира да е просто една възможност и става проблематична възможност. Решението дали да го употребиш и кога употребата му е оправдана става основен морален проблем, като се почне от всекидневието на отделния човек, мине се през общественото устройство и се стигне до въпроса за общочовешкия морал.

Така няма книга, в която да няма насилие в светлината на някой от тези аспекти. Това се отнася и за детските книжки и приказки - дори някои от тях искрено са ме ужасявали как е възможно да има такова нещо - още си спомням с потрес за някакъв, дето го сложиха в чувал с негасена вар и го хвърлиха в морето, макар че не помня каква беше тая приказка и за какво ставаше дума.

Мисълта ми е, че насилието е толкова основен проблем на това да си човек, че не може да има книга без насилие - няма кой да я напише, а ако има - няма да има кой да я чете. Въпросът опира до начина на представяне/езика и до внушението/посланието или поуката.

В този смисъл мисля, че Толкин разграничава насилието според мотива или каузата, но въпреки това смята въздържането от него за по-висша проява на човечност и това е ясно показано.

The price good men pay for indifference to public affairs is to be ruled by evil men.


Тема Re: насилието в средната земянови [re: Luthien-пoлyopaчka]  
Автор Гpaxчe (клакадил)
Публикувано26.04.05 12:37



Тук ми се ще да цитирам едни думи на Уилям Фокнър, които прочетох днес в един вестник. На коментара, че като писател е изцяло погълнат от насилието той отговаря:
"Това все едно да се каже, че дърводелецът борави само с чук. Насилието е просто едно от сечивата на писателя. С едно-единствено сечиво писателят няма да постигне повече от дърводелец, който разполага само с чук."

Интересно ми е какво ли би казал за това самият Толкин?

Половината от него не е тук а другата половина не е това


Тема Ами орките?нови [re: Гpaxчe]  
АвторCaмo питaм (Нерегистриран)
Публикувано26.04.05 18:58



Видях тази тема и се сетих-ами какво ще стане с орките след като Саурон беше унищожен? Сега като си нямат господар който да ги закриля ще има да връщат заграбени земи, пак ще трябва да ходят да живеят по пещерите и да не смеят да се покажат. И тъй като те са си зли по природа, все ще гледат да напакостят нещо. Няма ли да е по-добре да ги заградят всичките и да им изрежат кратуните? ами че иначе все ще се намери някой който да реши да завладява света наново-какъв по-добър съюзник от орките?!

И още нещо-защо няма женски орки? Как се размножават те? Май имаше нещо че били създадени от пленени елфи и по някакъв странен начин ги размножваха Саруман и Саурон. сега като ги няма и двамата-би трябвало постепенно да измрат?



Тема Re: Ами орките?нови [re: Caмo питaм]  
Автор Гpaxчe (клакадил)
Публикувано27.04.05 10:37



за мое съжаление те постъпват именно по твоя съвет - избиват орките, или поне такива са индикациите, тъй като не ги считат за същества достойни да живеят изобщо. Което е гадно защото орките са също толкова "хора", колкото и всички останали и това, че другите не ги харесват не е причина да бъдат избити.

Разбира се, за мен успеха на подобно начинание е доста съмнителен. Първо защото хората не биха могли да проникнат там където орките могат. Второ защото джуджетата вече не са в състояние да съперничат на орките за същия тия места - те не са в състояние нито да населят, нито да контролират безкрайната Мория, да не говорим за всички пещери по Мъгливите планини.

Пък и хората от изтока, векове наред служили на Тъмните господари, служили рамо до рамо с орките, опознали се взаимно за всичкото това време, сигурно са запазили из своите далечни владения поселенията на орките. Защото орките са полезни съюзници, ловки в лов, в майсторенето на разни неща, изобретателни, хитри. Не ги отписвай толкова лесно. Може и да не са най-красивите същества на Средната земя, но си имат своите плюсове и те не са били незабелязани.

Относно женските - орките имат женски, както и малки. Плодят се по съвсем стандартен начин. Виж тези с подобренията, най-вероятно са рожба на смесени междурасови бракове или на проста селекция. Хващаш най-силните и умните, събираш ги помежду им, с поколението им правиш същото и т.н., докато на изкараш най-накрая една версия, която става и за изложба. А Саурон и Саруман са имали достатъчно време за това.

А това, че винаги ще има опозиция си е така. Светът не би огъл да съществува по друг начин. Дали ще бъдат орките или някой друг - наименованието е различно, функцията остава една и съща.

Половината от него не е тук а другата половина не е това


Тема Re: Ами орките?нови [re: Гpaxчe]  
Автор Luthien-пoлyopaчka (мелез)
Публикувано29.04.05 14:39



ами да- има женски орки,бях питала за това едно време
наричат се орачки
и понеже съм орк само на половина /не горната или долната,а по принцип и по произход/ се казвам ЛУТИЕН-ПОЛУОРАчКА
и затова не приемам честите критики от сорта"обади се като станеш цяла орачка"


но по-сериозно
мисля че орките наистина няма да спечелят конкурс за МИС СВЯТ
но не са за изхвърляне
много си права -има нужда от всякакви същества и всеки си има поне една положителна страна
дори тя да е че могат лесно да отварят кутия бира със зъби


но другата ми половина се обажда
ами че те са отвратителни бе
ядат всичко/включително всеки/
и трепят ама наред
и за майсторството-ами сещам се за един цитат от ХОБИТ
че много ги бива в майсторенето на уреди за мъчение,за избиване на хора и т.н.и лов...ами като се сетя какво ядат...


по въпроса за насилието
твърдя че е мноооого разпространено
но така е по-интересно

Зло,бъди мое добро.


Тема Стига, бре!нови [re: Keмeндил]  
Автор kalein (човек)
Публикувано02.05.05 20:18



(Тая тема няма как да не дръпне погледа ми...)

В отговор на:

Единственият начин да се предотврати насилието между интелегентните раси е чрез строг обществен ред и закони, както и международна организация за опазване на мира.




Сигурен ли си, че това е единственият начин? Със самовъзпитание и превъзпитание на другите чрез примера на собствения живот, и Любов, Любов оттука до края на Вселената, дали няма да стане по-лесно и успешно? (Рох не ви липсва тия дни? А Христос?)

Повечето фентъзи светове - вкл. Средната земя - са точно толкова наясно откъде тръгва насилието, колкото имат реално съответствие в нашия свят - демек почти никак. (От тебе тръгва насилието, и от мене; териториите и обществата идват много след това.) В тоя смисъл не знам дали изобщо може да сравняваме положението там с положението тук - при толкова малко допирни точки.

...Обичам ли още? Или започвам да забравям?...


*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.