Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:58 03.06.24 
Фен клубове
   >> Дж.Р.Р.Толкин
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема Толкин в училищенови  
АвторFairy (Нерегистриран)
Публикувано12.03.05 21:27



От името на Българския Толкин Форум се обръщам и към вас, защото смятаме, че Толкин обществото не се дели на клубове и групички, а представлява едно космополитно и вдъхновено такова.
Имаме информация, че из университетските среди се върти идеята за въвеждане на Толкин за изучаване в българското училище. Трябва ни подкрепа, за да 'подбутнем' нещата.
Идеята ни е да напишем обширно и убедително писмо до Министъра на образованието на РБ, което да бъде придружено от обемиста подписка "за".
За всички ни е важно дали ще откликнете и дали ще подадете ръка на начинанието ни.

Благодаря предварително.



Тема Re: Толкин в училищенови [re: Fairy]  
Автор Maltalossion (Malta)
Публикувано12.03.05 22:27



Бройте подписа на един ученик Това е страхотна идея според мен, само да не пуснат такива анализи като за другите произведения, че тогава ще хвърчат глави...

Beleriand, Beleriand,
the borders of the Elven-land.


Тема И едно твърдо "не"нови [re: Maltalossion]  
Автор kalein (човек)
Публикувано12.03.05 22:47



В отговор на:

само да не пуснат такива анализи като за другите произведения



Много уместна забележка, Malta.

Знаете ли кои са хората, които не могат да понасят "Властелина"? Четох някакви статистики за учениците в англоговорящи страни, при които LoTR е част от задължителната учебна програма... МразЪт го, та пушек се вдига. "Тее луди ли са, бе? Да ни карат да четем 1000 страници... Не ни стига "Дон Кихот", че сега и т'ва..."

(То и аз така без малко да намразя "Фауст" навремето.)

Втори проблем - българското литературознание няма сечивата за анализ на фентъзи текстове - нямаме аналог на понятия като sense of wonder, worldbuilding,... Представяте ли си темата "Героичното в образите на Арагорн Елесар и Бойчо Огнянов"? Така че решим ли да включваме "Властелина" в програмата, ще трябва да превъзпитаме и самите учители.

(Ха! Хванах ви! Вие искате да си осигурите сладки работни местенца като литератори по училищата! ;)

На тоя етап аз съм много против. "Властелинът" трябва да се чете само по желание - и с любов.

* Аз обичам... * Аз Обичам!!! *


Тема Re: И едно твърдо "не"нови [re: kalein]  
Автор master_Gamgee (Самознай)
Публикувано12.03.05 22:55



Абе задължителното четене и учене убива любовта към всяко произведение-страшно си обичам "Под игото", но в училище го мразех, както и нещата на Алеко Константинов-един от любимите ми писатели, същото е и положението с чужди писатели...


May the snow be with you!

Тема Re: Толкин в училищенови [re: Fairy]  
Автор Strider (alagos)
Публикувано12.03.05 23:29



Феичке, май трябваше да пуснеш линк и към дискусията във форума. :))

Твари, само да вметна, че това не е Фейството Боужествено, Мъдрост Дунедаинска, а Феята от Българския Толкин Форум.

Калинственост, аз "Фауст" си го гледах откровено кръвнишки по това време.




Тема Да и ненови [re: Fairy]  
Автор KillerQueen (Пламък на запад)
Публикувано13.03.05 09:05



в началото бях за но сега като се замисля наистина само 90% от онези книги които съм чела за училище са ми харесвали но все пак е хубаво децата в училище да се докоснат макар и насилствено литературните съкровища било то на Толкин,Гьоте или Шекспир.И малко или много дават и впечатляват с нещо четящия ! А колкото до класното то даже ти помага да осъзнаеш това което четеш защото в самия ход на писане разбираш някои неща които по трудно се забелязват по време на самото четене не е задължително да си маниак за да харесваш и разбираш произведението все пак нали?!Така че може да се погледне от двете страни.


Hope fades
into the world of night
through shadows falling
out of memory and time...

Редактирано от KillerQueen на 13.03.05 14:47.



Тема Още едно твърдо "НЕ"нови [re: Fairy]  
Автор Бeзцeнни (einsam)
Публикувано13.03.05 10:43



Аз предпочитам само да чета, но тази тема някак си ме подтикна да напиша нещо

Нека първо се запитаме, защо искаме Толкин в училище? Реално погледнато, преди каквото и да се промени и въведе, ние вече няма да сме ученици. Тогава за кого искаме това? За бъдещото поколение- малко от тях благоволяват дори да прочетат някое съкратено издание на изучаваните твордби, а най-добре кратък преразказ в две-три страници. Пиша това, защото дори и аз съм го правила. Не защото не чета книги, а просто защото не обичам да ги чета насила. А някои хора не обичат да го четат въобще.

Или може би защото Толкин е дал на всички ни много? Хайде сега ми посочете една изучавана творба, която ви е дала много, в която сте се вманиачили до побъркване?
Не си ли спомняте, как всеки си има своята Властелинска история- "аз попаднах еди как си на книгата, тогава беше лято"..." Аз пък гледах филма и после бях тотално омагьосан/а от книгата..."
Да сте чули от онези някаквите страни, училища и т.н., където това се изучава:"Каква прекрасна книга има в учебната програма, тя е само 1000 страници огромен формат, но я прочетох с голямо удоволствие събота и неделя, защото в сряда ще имам класно на нея!"


После нека се замислим за всички произведения, изучени досега в училище. Колко от тях наистина ви харесаха, когато ви накара да ги прочетете и колко намразихте?
Ще се радвате ли да да отговаряте на следните въпроси:
1) Дайте пример за три оксиморона в главата "Снякната на миналото".
2) Коя част в стихотворението за Пръстените играе ролята на поанта(ако така беше думата)
3) Жертвеният потроитозъм в образите на Боромир и Фарамир...

И все така и така. Да не говорим, че преди това ще изчетете купища безумна критика, която ще убие у вас и малкото останало ви желание да се запознаете с останалите творби на писателя.

Като за последно- съмнявам се, че подобно произведение ще бъде въведено, поради простичката причина, че повечето учители не обръщат внимание на подобни "измислици". За тях това не е нещо реално, което да има отражение в/у нашия свят... и може би донякъде са прави.

БМВОПВПОДХ или (0. делта х)безкрайно малка величина от по-висш порядък от делта х


Тема Хвала! [re: Бeзцeнни]  
Автор kalein (човек)
Публикувано13.03.05 14:18



В отговор на:

Каква прекрасна книга има в учебната програма, тя е само 1000 страници огромен формат, но я прочетох с голямо удоволствие събота и неделя, защото в сряда ще имам класно на нея!




... Трябва по-често да пишеш, знаеш ли? Така аз ще мога да си седя облегнато, да кимам усмихнато (с изблици на откровен смях тук и там) и китките ми да регенерират, ли регенерират...

К:)

* Аз обичам... * Аз Обичам!!! *


Тема И Гьоте, и Толкин [re: Strider]  
Автор kalein (човек)
Публикувано13.03.05 14:22



А сега, а сега, събрате... да де... :) съсестре Скиталеце? Сега не почваш ли да усещаш красотата в 50-те години пластополагане, които ни е завещал оня демоничен полубожествен? Обаче в училище - та даже и в университета - една съвсем друга работа става...

Не бива, не бива да подлагаме Обичното на насилие... Пазете си Толкина, тварез!

* Аз обичам... * Аз Обичам!!! *


Тема Re: Толкин в училище [re: Fairy]  
Автор lalait (lunatic)
Публикувано13.03.05 17:47



английскките паралелки в ег"пловдив" учат толкин(;
не съм сигурна, обаче, дали по английски или по литература...
всъщност само някой класове. една от учителките му е фенка(:
12клас.

"Yes,they're sharing a drink they call loneliness
But it's better than drinkin' alone"



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.