Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:41 02.06.24 
Фен клубове
   >> Дж.Р.Р.Толкин
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
Тема Имат ли Моргот право над Средната земя?  
Автор Azeroth (непознат )
Публикувано08.03.05 17:07



Толкин твърди, че Мелкор (Моргот) е бил най-могъщият, най-умният и най-красивият от Айнурите. Мелкор има таланта да развие по свой начин Музиката на Айнурите и да сътвори свят по-различен от замисъла на Еру. Защо тогава той не става лидер на Валарите? Защото Еру изисква сляпо подчинение.

Мелкор е горд и знае своята цена. Нормално е той да поиска това което заслужава. А Валарите го отхвърлят. Еру го отхвърля. Е, и какво да прави Мелкор? Ще се бори за място в Еа. Щом на Валарите се полага Валинор, защо той да не притежава Средната земя?

Да не би Децата на Илуватар - елфите да са по-добри? Ако не беше тяхното честолюбие и егоизъм, нямаше да се стигне до войните за Силмарилите и Пръстена.

Само в холивудските филми лошите са само лоши. Мелкор, Саурон и орките не са зли, те са нещастни.

What say you?



Ash nazg durbatuluk...



Тема Re: Имат ли Моргот право над Средната земя?нови [re: Azeroth]  
Автор Гpaxчe ( repel)
Публикувано08.03.05 17:16



след подобна пледоария мога само мощно да те аплодирам. Добре дошъл в клуба от мен.

Brosh, nar-urrog-izg amukh hon-izg lat!

loving you was like loving
the dead


Тема Re: Имат ли Моргот право над Средната земя?нови [re: Гpaxчe]  
Автор Azeroth (непознат )
Публикувано08.03.05 17:31



I am happy to meet you too



Тема Re: Имат ли Моргот право над Средната земя?нови [re: Azeroth]  
АвторAмyp (Нерегистриран)
Публикувано08.03.05 17:41



Въх каква любов!

Жива да не бях!



Тема Re: Имат ли Моргот право над Средната земя?нови [re: Azeroth]  
Автор MANlMAL (APHELION)
Публикувано08.03.05 19:25



За да не развалям любовната среща, само да те поздравя за чудесния въпрос (дано не е грешка) ...

" Имат ли Моргот право над Средната Земя?"

Моргот е именно в множествено число. Той не е един - в него живеят толкова много Мелкорци и Морготи с толкова различни архетипи на поведение, че направо може да го обявиш за прародителя на днешната шизофрения.

Моргот не мисля, че има ЧАК такава нужда от Средна, Горна, Долна, Лява или Дясна земя. Той Е.
Мисията му (като най-мъдър, най-могъщ айнур) е да осигурява равновесието, баланса. Да олицетворява Злото, което е единствения шанс за някакво развитие и еволюция, в един свят на шматкащи се първородни, второродни, и т.н. Илуватарски чеда - и блаженно добруващи Валари.
Моргот изпълнява мисията си. И Илуватар си го прибира на топло или ,за да го възнагради...
Лошите никога не са само лоши, и добрите никога не са само добри. Злоупотребяваш с Оливудски филми. Всичко се стреми към някакъв баланс. Винаги. Във всеки миг. Доброто е добро, защото има Зло. И обратно.



Тема Re: Имат ли Моргот право над Средната земя?нови [re: Azeroth]  
Автор firefox (пчелъвче)
Публикувано08.03.05 20:53



Еми, като види човек такова единомислие, не може да се стърпи да не скочи на контра. :) Ей тъй, в името на спора и за спорта.

Почваме значи:


Първо: Толкин твърди, че Мелкор е бил най-могъщият от айнурите. Точка. Не най-умният и със сигурност не най-красивият.

"Защо тогава той не става лидер на Валарите?" Ами доста простичко е докато останалите Айнури действат повече или по-малко задружно, Моргот се опитва да прави сечено на всеки поотделно и на всички заедно - докато те строят света, той само им пречи - там където някой поставя планина, Мелкор дълбае бездна, ако някой изкопае ров, той въздига връх на това място, където е студено слага адови огньове и обратно, в топлите места насипва лед. Целия процес по творене на Арда протича с противопоставяне на Моргот на желанията на останалите, и въпректи това накрая светът се оказва с облик по вкуса на "сговорната дружина", а не на "Сърдитко-Петко". Нищо чудно няма в това, че накрая той е изолиран от приятелската компания, въпреки че по абсолютна стойност "светотворческата" му сила надминава тази на всеки от останалите поотделно. Казано простичко, ако си кретен, дори и да изправяш стоманена подкова без усилие, пак няма да си играеш с нас. Мелкор не става лидер на групата, защото той въобще не се вписва в тази група.

Минаваме нататък. Първо самото понятие "заслуга" не е абсолютно - няма такъв изначален източник в който е утвърдено кой и за какво какво заслужава. Какво ще рече Мелкор заслужава място в Еа? Защо?! Само защото иска да бъде там? Това е все едно негово величество Снейп (за който го помни) да твърди, че ЗАСЛУЖАВА място в този форум само защото е поствал в него (нищо, че винаги е било навъпреки на всички присъстващи).

"Щом на Валарите се полага Валинор" е един особено погрешен израз. На Валарите (вкл. и на Мелкор) нищо не им се полага. Те си създават Валинор след като Мелкор им разваля партито край басейна, така де, първичното езеро. Какво всъщност е описано че се случва? След цялото боричкане в началния период на светотворчество, Еа все пак се оказва по вкуса на Валарите и те решават да отпразнуват това, обаче идва Мелкор и прави разни мизерии, с които разваля пейзажа, а Валарите са а) огорчени от това, че Мунчо пак се е иза*ал на пометеното и б) лееекичко вече отегчени от всичко това. Така, че какво правят те? Правят си отделно парче земя-резерват, което да им е по вкуса и където да си живеят, теглят една майна на Средната Земя и се изнасят на запад. (Е, някои не са съвсем готови да зарежат всичко, така че носталгични типове като Ороме и Явана се връщат от време на време, един вид да поливат цветята и да хранят котката според това, кой какво го влече). Валарите тотално биха оте*али и Средната Земя и Мелкор с все нея, ако не знаеха, че по някое време ще се пръкнат Чедата на Илуватар и не им беше криво да ги оставят в ръцете на официално обявения вече за архи-неприятник техен сродник.

Тук стигаме до следващия пасаж - дали "Децата на Илуватар - елфите" са по-добри. Ми не, не са. Никое дете не е добро. Децата стават такива, каквито ги възпиташ (т.е. те стават каквито станат, но това е отделна тема), което е още една причина за Валарите да не ги оставят в ръцете на Мелкор, който за тях вече е доказано, че ще бъде източник на лошо влияние и като цяло не заслужава "родителски права". (И в общи линии са прави, ако вземе впредвид откъслечните сведения за това какво е отношението на поданиците на тъмната страна към техния господар - никой никого не харесва, подчинението се базира единствено на страх и отчаяние).

Войните за Силмарилите и пръстена, всъщност дълбоко в себе си се приписват също на Мелкор въпреки, че сред основните действащи лица са все елфи начело с Феанор. Общо взето нееднократно е намекнато, че Мелкор макар и да се прави на учтив и да излъчва разкаяние по време на плена си в Аман, всъщност успява да повлияе зле на тези, с които общува и макар и да не си спечелва последователи, до някаква степен е отговорен за "намаленото поведение" на елфите :))

В заключение - да търсиш изконното добро и в най-големия злодей, и искрицата светлина в най-дълбокия мрак е не по-малко холивудско от едноплановите лошковци. Какви са Саурон и орките ние не знаем, но от това което правят и по начина по-който се държат, изводите, които можем да направим е, че освен нещастни, са си и бая зли. Не защото не е могло и да не станат такива, може би за всеки от тях е съществувал един момент някъде в началото, когато е можело да кажат "Не" и всичко да тръгне в другата посока, но факт е, че те са станали точно каквито са станали и присъдите си получаван не за това какво е могло да бъдат, а за това какво са станали, в много от случаите ВЪПРЕКИ онова, което е могло да бъдат.

Лично аз те поздравявам и ти се радвам на непримиримата вяра в доброто опитваща се да намери оправдание и на най-голямата злина, защото това е чувство, което не е чуждо и на мен. Когато се издават присъди обаче, обективността, а не вярата в човека е от първостепенна важност и един полезен принцип е: "Това, че виждам детето отвътре, не ми пречи да накажа чудовището отвън."
Обект на интересни спорове е дали въобще в толкиновата вселена съществува Опрощение. Повечето индикации, като че ли сочат към "Не".



Тема Re: Имат ли Моргот право над Средната земя?нови [re: Azeroth]  
АвторldriL (Нерегистриран)
Публикувано09.03.05 01:39



Едва ли от "егоизъм и честолюбие" може да се създаде такова хубаво нещо като Средната земя мисля аз. Силно се сънмявам. Едно е да осъзнаваш че си нещо повече от другите и съвсем друго е да се опитваш да използваш този факт за да лидерстваш или каквото там. Аз на мястото на Мелкор бих се радвала че съм малко повече от останалите, но това не би било прична да искам и съответно нещо повече от тях в каквото и да било. Нима всички не са равни пред Еру? Напротив бих насочила способностите си към това, което другите сътворяват Средната земя - бих я разкрасила още повече и бих я направила още по-приятно място за чедата на Еру. Бих направила най-доброто на каквото съм способна за да бъде светът по-добър и по-красив. Но това е различно при различните личности, ако мога така да се изразя...няли знаете - разни хора, разни идеали...



Тема Re: Имат ли Моргот право над Средната земя?нови [re: Azeroth]  
АвторGrayElf (Нерегистриран)
Публикувано09.03.05 08:03



Е заради такова мнение като на Azeroth са се водили непрекъснато кървави войни и в момента е така. Когато на черното се вика бяло! Дори и Моргот да има право, както казваш ти, то това не топли никой, даже и самият Толкин. Защото истинската цел на Моргот е не само притежанието на Средната земя, а променянето на живота като цяло, така както е заложен в самото начало. Той не иска хармоничен живот а хаос и мрак. Това драги Azeroth не носи никаква еволюция на видовете (планетата Плутон, за пример) а просто някакво присъствие на огромна маса в пространството. А по въпроса за елфите, за това, че те са причината за големите войни ще кажа, че ако не бяха те, ще са някои други раси, защото лукавството и огромната омраза на Мелкор е безгранично и в повече. А елфите имат желанието да творят добро и да поправят това що са сторили, и в отговор умират много от техния вид, за да каже някой после, то Мелкор е велик.



Тема Re: Имат ли Моргот право над Средната земя?нови [re: MANlMAL]  
Автор Azeroth (непознат )
Публикувано09.03.05 10:31



Нека разсъждаваме малко за доброто и злото. (банално е нали?)

Несъмнено Мелкор е олицетворение на "злото" в Толкиновия свят за да опонира на "доброто" в него. Ако го нямаше Мелкор, Чадата щяха да си намерят друг Моргот(враг). Неизбежно е - за да има баланс.

Само че добро и зло са измислени от хората морални категории. Зъл ли е лъвът който прегризва гърлото на газелата? Или когато Земята, разтърсвайки недрата си убива стотици хиляди живи същества? В космически мащаб няма добро и зло.

Но, ние сме хора и сме изобретили морала за да се опитаме да се откъснем от животинската си същност. Това което ни пречи (на повечето от нас) да живеем както си искаме е зло. А това което ни помага да живеем както си искаме е добро. Просто е нали?

И аз съм пропит от този морал. И за мен като човек има добро и зло. Но това не трябва да ни пречи да си обясняваме нещата такива каквито са.



Тема Re: Имат ли Моргот право над Средната земя?нови [re: Azeroth]  
Автор Гpaxчe ( repel)
Публикувано09.03.05 10:45



виждам, че дружния лай на елфическите протежета никак не те сплашва ... така трябва и да бъде! Мощен отпор и бой по каските!

да, проблемът е това, че оценката за Мелкор и делата му се дава от една единствена позиция - тази на враговете му. Какво може да се очаква в такъв случай? Точно това, което виждаме.

Във всяка една история трябва да има някой, върху когото да се стоварва вината за цялата простотия. Някой, който върши черната работа а накрая обира всички негативи. В нашия случай това е Мелкор.

Ето например, това че съвършените елфи са лъжци, лицемери, алчни и завистливи копелета, е виновен кой - разбира се, че е той. А за тва, че хората умират като мухи, боледуват и страдат, кой е виновен - разбира се - ТОЙ! За глобалното затопляне няма съмнение виновен е Мелкор, да не говорим за изрело-палестинския конфликт и ранния цъфтеж на вишните в Япония.

Изобщо, който не се е ос*ал, той не си е измил ръцете с Мелкор.

Само дето никой не го пита той какво мисли за всичко това и не му ли е писнало да влачи цялото действие в книгата на гърба си а после цяла сюрия зомбирани валари да му скача на бой. Какво ще правят тия валари без Мелкор? Че те са напълно безсмислени без него, защото във всяко уравнение има две страни. Само дето от едната стоят банда подлизурковци а от другата един единствен пич, дето е платил за всичко, което сам е постигнал в съществуването си. Може да има гаден характер, може да му е дошло до гуша от досадници, дето все се опитват да си избиват комплексите с него, но той е стабиляга и до последно не се предава пред незгодите. Палци горе за Мелкор!

loving you was like loving
the dead


Тема Re: Имат ли Моргот право над Средната земя?нови [re: firefox]  
Автор Azeroth (непознат )
Публикувано09.03.05 10:47



Впечатлен съм от обстойния критически анализ. Наистина благодаря. Да си призная, очаквах силен насрещен огън от типа "абе ти к'ви ги приказваш бе". Защото съм го получавал в други форуми при изказване на опортюнистични мнения. Тук за сега това не се случва и съм много впечатлен.

Само искам да вмъкна, че не търся доброто в злодеите. Аз съм един от привържениците на смъртното наказание, защото смятам, че има хора който са абсолютно зло за обществото. (но да не се впускаме в тази тема)
Просто се опитвам да не пречупвам нещата през категориите добро и зло.



Тема Re: Имат ли Моргот право над Средната земя?нови [re: Azeroth]  
Автор maurice (The Amazing)
Публикувано09.03.05 11:11



Има много между живите, които не заслужават живот, както има и много измежду мъртвите, които не заслужават да са мъртви. Можеш ли да им дадеш живот на тях? Тогава не бързай да раздаваш смъртни присъди.

Цитата е по памет, така че простете неточностите. Иначе съм съгласен с тезата ти за Мелкор.

Crivens! I kicked meself in me own heid!


Тема Re: Имат ли Моргот право над Средната земя?нови [re: GrayElf]  
Автор Гpaxчe ( repel)
Публикувано09.03.05 11:16



точно заради такива надъхани пичове като тебе драги ми елфе има и ще продължава да има кървави войни по света. вервай ми ...

loving you was like loving
the dead


Тема Re: Имат ли Моргот право над Средната земя?нови [re: maurice]  
Автор Azeroth (непознат )
Публикувано09.03.05 11:53



Помолих да не се впускаме в тази тема. Иначе цялата работа е в тази "дребна" подробност - кой да преценява да живее или да умре.



Тема Re: Имат ли Моргот право над Средната земя?нови [re: Azeroth]  
Автор MANlMAL (APHELION)
Публикувано09.03.05 12:23



Ебаси ПОГОТО ,дето стана тук. Как да не се включа с див дайвинг...

Уважаеми Azeroth, (явно Аз е Рот, иде да покаже, че ти си Рот, но се съмнявам да си Tim Roth... абе явно си прекалил с WARCRAFT)
откъде надипли такъв отговор за мен, не знам... И защо ми отговаряш - също не знам (да дърпаш манимала за манималската опашка).
Т.е. не знам на какво точно ми отговаряш? Щото Моргот продължаваш да го спрягаш в мн. число...

Сега нека да поразсъждаваме ,щом желаеш... Ама наистина. И не е никак банално - по-скоро са банални твоите виждания, дето си ги изтипосал отнякъде, ама това е защото не разсъждаваш.

Айде заедно, ако искаш и поотделно, ама не гледай отникъде ,а помисли.

Несъмнено Мелкор е олицетворение на "злото" в Толкиновия свят за да опонира на "доброто" в него.Ако го нямаше Мелкор, Чадата щяха да си намерят друг Моргот(враг). Неизбежно е - за да има баланс.

Дам ,туй каза и аз. :) Несъмнено е така. Само,че това, че Мелкор опонира е в замисъла на Еру - всичко е в замисъла на Еру. Затова и ти казах, че накрая според мен Еруто и Мелкорто са седнали заедно да си пият бирата, и да се смеят на обществената заблуда - точно като играчи на Левски и ЦСКА след футболен мач през уикенда.

Само че добро и зло са измислени от хората морални категории.

Измислени са, но не са само морални категории. Съществуват и си работят в неделима съвкупност. Основния им белег са резултатите - а те съществуват именно ,защото съществуваме и ние. Защото ,ако ние не съществуваме - нищо не съществува. т.е. не съществува Обективно - това е илюзия.Съществува само Субективно - но за това малко по-натам.

Зъл ли е лъвът който прегризва гърлото на газелата?

Ами за газелата със сигурност не е Добрият Дядо Мраз. За Газелата е ultimate evil, което среща в последния си час. Или казваш - майната и на газелата - важното е,че лъвът е нахранен и оцелява. Ами не можеше ли Газелата и Лъвът да седнат- да хвърлят една табла и да погледат заедно "Шоуто на Слави" като хрупат зелена тревица? Кой щеше да е недоволен тогава? В очите на Газелата Лъвът е ЗЛОТО, живото олицетворение на ужаса. Дано не се преродиш в Газела, и да разбереш сам...

Или когато Земята, разтърсвайки недрата си убива стотици хиляди живи същества?

Ами за тези живи същества - едва ли е най-прекрасния и красив миг, нали? А и това какво Зло е??? Злото е съзнателно деяние, ни в клин , ни в ръкав (примерно както си седиш сега, да хванеш тоя монитор и да го захлюпиш на главата на съседа си)... не мислиш ли? Изкуплението не Зло, това което сам си си надробил не е Зло. То си е онуй ,дето му викат Карма.


В космически мащаб няма добро и зло.

Ех, Роте, Роте, много си чел ,ама хич от четене не си се замислял върху това, което четеш.
В космически мащаб - няма нищо. Ако те няма теб - няма никакъв космически мащаб. Тук се връщам на онова за субективното. На космическия мащаб му дреме за добро, и зло в такива времеви измерения, които за нас са безкрайност. (сега няма да ти цитирам физици ,които установиха вече, че в Космоса отрицателната енергия сега е повече от положителната...), но просто да знаеш - има зло, има добро. Вселената се разширява, после започва да се свива до нула - мъртва точка. Това са двата контрапункта - саморазвитието и саморазрушението. Ако щеш ги наричай добро-зло, ако щеш черешка-ягодка, ако щеш Мелкор-Манве- те съществуват като енергии и са неразделна част от това ,което става.
Това, което искаш да кажеш е ,че ако махнем човешкия фактор- няма да има Добро ,и Зло. Ами супер - ама пропускаш, че тогава няма да има НИЩО. Няма да има Вселена, тъй като няма ВРЕМЕ. Има само сега. Няма минало - няма бъдеще. Миналото и бъдещето са за ХОРАТА. За "космическия мащаб" - минало и бъдеще са едно и също.


Това което ни пречи (на повечето от нас) да живеем както си искаме е зло. А това което ни помага да живеем както си искаме е добро. Просто е нали?

Не, не е просто. И ще ти кажа защо: като пак набутам Времето. Добро за теб сега, едва ли ще е добро за теб после. Злото за теб сега, само може да те направи по-силен и по подготвен за после. Нещата са свързани едно за друго- като ин-ян, превръщат се едно в друго, макар да са коренно различни.
Бъркаш Удоволствие и Щастие - това не са две еднакви неща - точно обратното. Това, което ти помага да живееш както си искаш, не е задължително Добро. И обратното.

И аз съм пропит от този морал. И за мен като човек има добро и зло.

И слава на Еру за това... Какъв ти е проблемата само не мога да схвана? Не можеш да спиш нощем ли? Констипация? Или какво?



Тема Re: Имат ли Моргот право над Средната земя?нови [re: Гpaxчe]  
Автор MANlMAL (APHELION)
Публикувано09.03.05 12:30



виждам, че дружния лай на елфическите протежета никак не те сплашва ... така трябва и да бъде! Мощен отпор и бой по каските!

Уважаема Бобова Брадварост, мен надявам се не ме тургаш в тез "елфически протежета" ,ъ?

И стига сте ревали за тоя Мелкор. Всичкото е един дол дренки - т.е. замисъл Илуватарски. Другото са фен-клубовете на Левски и ЦСКА, дето ги заформяте тук.

Може да има гаден характер, може да му е дошло до гуша от досадници, дето все се опитват да си избиват комплексите с него, но той е стабиляга и до последно не се предава пред незгодите. Палци горе за Мелкор!

Стабиляга? :))) Стабилен той ,като носорог с хемороиди. Защо не дадете малко релакс и не се насладите на цялата картина? :) Какво значение има кой стабилен и кой нестабилен? Всеки си има задачка, и се труди добросъвестно да си я изпълни.



Тема Re: Имат ли Моргот право над Средната земя?нови [re: MANlMAL]  
АвторГpaxчe (Нерегистриран)
Публикувано09.03.05 13:09



Ти Манималич си тайно протеже на бай Сид Вишъс и братчед му Големия Джони Дънкан, дет те е извадил от дълбоките запаси на Troops of Tomorrow /всичко си казах! /

Ти не забелязваш ли, че с тоя пич говорите практически едно и също, но на два гласа бе слънце. Тва за газелата и франзелата и той го е казал по-горе - всичко зависи от тва кой съди т.е. чия е гладната точка. Затва няма добро-зло-истина и прочии дренки и глогинки, защото всичко е въпрос за гладна точка т.е. не е фак и няма обективност/достоверност.

Затуй за лъва убийството на газелата е супер, за газелата е ужас, а на сестемата и е дюшеш, щот и трябва както франзелата така и крокодила.

Май обърках главните герои, но едно е сигурно - няма за какво да се спорите.



Тема Re: Имат ли Моргот право над Средната земя?нови [re: Гpaxчe]  
Автор MANlMAL (APHELION)
Публикувано09.03.05 14:18



Ми аз не споря...
Даже хич. Просто не разбрах какъв е тоз отговор ,дето ми е написал. Щото аз въпроси не съм задавал... И най-малко очаквам да ми се развиват популярни тези на тема Добро-Зло.

А за гладната точка си права. Щото тая гладна точка е ЕДИНСТВЕНА. И само от нея може да се гледа (упс т.е. глада).

Редактирано от MANlMAL на 09.03.05 14:19.



Тема Re:нови [re: MANlMAL]  
Автор Azeroth (непознат )
Публикувано09.03.05 14:47



Аз проблем нямам. И някакси не можа да ме обориш. Ама добре се впрегна, а?



Тема Re: Имат ли Моргот право над Средната земя?нови [re: MANlMAL]  
Автор Seaborn (Aeronnen Tull)
Публикувано09.03.05 15:23



Ееех, ДДП, пак изтървахме отбивката за хижата...!!!
Мръсник си е тоя Моргот, и от на майната си действа подмолно!!!






Тема Re:нови [re: Azeroth]  
Автор Strider (alagos)
Публикувано09.03.05 15:33



Нима?
Анатаааааааар, Анатар...

Само искам да вмъкна, че не търся доброто в злодеите. Аз съм един от привържениците на смъртното наказание, защото смятам, че има хора който са абсолютно зло за обществото. (но да не се впускаме в тази тема)
Просто се опитвам да не пречупвам нещата през категориите добро и зло.


Опитваш се? Ами, очевидно не успяваш, друже. :))
Или абсолютното зло е друга категория?

Като един всеизвестен мелкоропоклонник, не мога да не изразя задоволството си от факта, че Алкар няма адвокати като теб. Щото заключителното мнение на кое да е елфическо протеже, стоящо срещу ти, би минало с лекота пред Мандос.




Тема Има ли Моргот право над Средната земя?нови [re: Azeroth]  
Автор dragonfly (тиквено)
Публикувано09.03.05 15:48




Чета, чета и не мога да повярвам на ушите си.
Първо, да кажа, че мнението ми донякъде съвпада с това на Фокса. Но, ама, обаче...

В отговор на:

Зъл ли е лъвът който прегризва гърлото на газелата? Или когато Земята, разтърсвайки недрата си убива стотици хиляди живи същества?



Смесваш две несмесяеми неща.
Лъвът няма избор. Това му е заложено генетично. Той няма свободен избор. За зло може да се говори тогава и само тогава, когато има избор, съзнание дори.
Земята не може да е зла, защото тя не го прави умишлено

Искаш да кажеш, че Моргот няма съзнание, няма съзнателен избор? Не. Той е зъл точно защото е направил своя избор. И този избор не е да уравновесява нещата*, а да разрушава създаденото.
Всички знаем целта му. А средствата? Той просто върви наопаки на Валарите. Целта оправдава средствата? Не, не и когато става дума за процеса на творене. Той, като творец, няма правото да закача творенията на другите. Ако искате, наречете го стадо, но това е истината: Еру е създал Живота, за да има кой да му помага. Да създава. Добро. И всякакво опълчение е ГОРДОСТ. В света на Толкин, това е смъртен грях(ако не сте разбрали от Арменелос вече:Р ). Моргот има правото да се осъзнава като различен, но не и да осъзнава другите като по-нисши.
Панимаеш? Той няма право над Средната земя, според мен.
___
*Тук изобщо не засягаме темата, че без Зло нямаше да има Добро. Става дума за това, че той не създава Злото, за да може да съществува Доброто.

Слънцето е планета, на която всички са запалили по една свещ искрено, от сърце.

Тема Re: Имат ли Моргот право над Средната земя?нови [re: MANlMAL]  
Автор maurice (The Amazing)
Публикувано09.03.05 15:49



Нормално е, бре Манимале. Докато има хора като теб, които да мразят Моргот, ще има и хора, които да го защитават. Ти защо го обиждаш Азерот? Такива сте всички елфофили - щом го е измислил Еру - екстра е. Как да не ви изпързаля човек с по един пръстен? Азерот няма ли право на собствено мнение?

Crivens! I kicked meself in me own heid!


Тема Re: Имат ли Моргот право над Средната земя?нови [re: Azeroth]  
Автор maurice (The Amazing)
Публикувано09.03.05 15:51



Така де, ама като ти видях мнението, направо ме засърбя клавиатурата .

Crivens! I kicked meself in me own heid!


Тема Re:нови [re: Strider]  
Автор Azeroth (непознат )
Публикувано09.03.05 16:03



Опитваш се? Ами, очевидно не успяваш, друже. :))
Или абсолютното зло е друга категория?

А ти дали успяваш? Щом си мелкоропоклонник и на теб ти куцат категориите.
И защити Мелкор по-добре.



Тема Re: Имат ли Моргот право над Средната земя?нови [re: maurice]  
Автор Seaborn (Aeronnen Tull)
Публикувано09.03.05 16:04



В отговор на:

Нормално е, бре Манимале. Докато има хора като теб, които да мразят Моргот, ще има и хора, които да го защитават. Ти защо го обиждаш Азерот? Такива сте всички елфофили - щом го е измислил Еру - екстра е. Как да не ви изпързаля човек с по един пръстен? Азерот няма ли право на собствено мнение?




*хлъц*... ще става страшно! Много лоша преценка, мноооого лоша...




Тема Re: Имат ли Моргот право над Средната земя?нови [re: maurice]  
Автор MANlMAL (APHELION)
Публикувано09.03.05 16:12



Нормално е, бре Манимале. Докато има хора като теб, които да мразят Моргот, ще има и хора, които да го защитават. Ти защо го обиждаш Азерот? Такива сте всички елфофили - щом го е измислил Еру - екстра е. Как да не ви изпързаля човек с по един пръстен? Азерот няма ли право на собствено мнение?



Ти пък отде се пръкна, не знам.
Аз - елфофил??? :)))) Хихихихихихи

GOTO горното мнение... Той знае.



Тема Re: Има ли Моргот право над Средната земя?нови [re: dragonfly]  
Автор Azeroth (непознат )
Публикувано09.03.05 16:14



...аааа не....

Мелкор ги върши такива по необходимост да бъде такъв какъвто е. А кой го създаде такъв? Татко Еру. Какво е виновен Мелчо за това? Като го е направил такъв да му даде нещо да се забавлява.



Тема Re:нови [re: Azeroth]  
Автор Strider (alagos)
Публикувано09.03.05 16:18




Та кога, казваш, видя да предявявам претенции за абсолютна правилност?. :)) Абсолютните изкристализирали еди какви си са нещо като "истински фантастичен сладолед". ;)
Освен това не казах морготопоклонник, а мелкоропоклонник. За Алкар Сияйния идеше реч.
А Моргот в никакъв случай нямам желание да защитавам, опазил Еру. Напротив, в мое лице би намерил елфическото протеже, стоящо срещу ти.




Тема Re: Има ли Моргот право над Средната земя?нови [re: dragonfly]  
Автор Гpaxчe ( repel)
Публикувано09.03.05 16:19



maurice - не си прав брато. Манимала е от нашите и не заслужава тез тежки думи.

Драконче, ти здравата ме развеселяваш размахвайки смъртните грехове с такава динамика, че създаде яко течение из клуба. То няма лошо но ... смъртните грехове не са мерило за всичко и всички. Съжалявам, но не са. Те имат стойност за християните и хората, които споделят подобен мироглед, но НЕ СА дЪ улТИмЕЙТ тРуТ. Или може би си уверена, че са пуснати директно по факса от бога /ъъъъ... кой бог по-точно/?

loving you was like loving
the dead


Тема Re: Имат ли Моргот право над Средната земя?нови [re: MANlMAL]  
Автор maurice (The Amazing)
Публикувано09.03.05 16:24



Просто собствено мнение, въпреки че забелязвам, че не обичаш другите да имат такова. Едно твое изказване ме наведе на тази мисъл, че си елфофил:

А за гладната точка си права. Щото тая гладна точка е ЕДИНСТВЕНА

Едно такова сектанско изказване, много типично за елфите. Точно това е разликата между Валарите и Мелкор - едните са групичка, клика или както искате го наречете, а Мелкор е индивидуалност, който не търпи неговото мнение да се претопява под режисурата на Еру. Верно е, че Еа си е негово творение, ама чак пък такава диктатура...

Crivens! I kicked meself in me own heid!


Тема Re:нови [re: Azeroth]  
Автор MANlMAL (APHELION)
Публикувано09.03.05 16:27



А ти дали успяваш? Щом си мелкоропоклонник и на теб ти куцат категориите.
И защити Мелкор по-добре.


Бе, човекооо, съвсем го удари на агитки Левски-ЦСКА. За какъв му е на Мелкор да го защитават? От кого?
Еднакво малоумно е да пискаш VIVA MELKOR ,и да пискаш ДОЛУ МЕЛКОР. :))

А за категориите ,дето куцали - кви категории, кви простотии ? Вместо да се държиш като настъпана жаба, помисли колко на Мелкор ше му дреме за твоето фанатизирано мнение - ше ти стане ясно, че по-детинско от това VIVA LAS MELKORUS настроение не може измисли.

Та като говорим за категории - не съм се засегнал ,спокойно - щото не си ми в категорията. :)))))
А междудругото ,поздравявам Амарт - понеумение да спориш, и нежелание да мислиш преди да пишеш ми приличаш точно на Анатар. :)) Не мога само да разбера Гъдинчата ли ви развъжда нейде под Тангородрим, и с какво ви храни, че почвате така да се настървявате. :))

Това, което Е, то Е. Приеми го. Мелкор си е супер и без да рипваш в негова защита като обезчестен умаяр.
Тъй ,че спокойствие му е майката. :)) Съмнението е майка на .... to be continued.



Тема Re: Има ли Моргот право над Средната земя?нови [re: Гpaxчe]  
Автор maurice (The Amazing)
Публикувано09.03.05 16:27



Абе аз виждам, че от нашите, ама му давам малко стимул, че като го гледам как се пали, аха аха да разкъса Азерот. Малко сеир да гледаме. Той си знае, че го дразня така по приятелски.

Crivens! I kicked meself in me own heid!


Тема Re: Има ли Моргот право над Средната земя?нови [re: maurice]  
Автор MANlMAL (APHELION)
Публикувано09.03.05 16:34



Абе аз виждам, че от нашите, ама му давам малко стимул, че като го гледам как се пали, аха аха да разкъса Азерот. Малко сеир да гледаме. Той си знае, че го дразня така по приятелски.

Знае той - друг път. Ще ти покажа разликата между Добро и Зло нагледно, ама ше видим кога.



Тема Re:нови [re: MANlMAL]  
Автор Гpaxчe ( repel)
Публикувано09.03.05 16:44



ти кво? Нещо против агитката на Утъмно Рейджърс ли имаш? Няма секс, няма спорт - то за кво да живеим?

Кат та чета тука и почвам да се плаша, то вече не моеш да се позабавляваш на чужд гръб даже. Как да няма Вива Мелкор? Че с кво ще вбесяваме праволинейните елфи? Че по-добро средство от тва има ли? Ма молам ти се! Ще ми отнемеш едничкото удоволтвие в живота /е, приблизително казано/ с тия строги поучения.

хммм... а хипопотама си е стабилен, ко ще циреи кат пъпише да му излязат на задника, да знаиш

loving you was like loving
the dead


Тема Re: Имат ли Моргот право над Средната земя?нови [re: GrayElf]  
Автор Azeroth (непознат )
Публикувано09.03.05 16:48



Тъй като няма абсолютно черно и абсолютно бяло е допустимо на черното да се вика бяло. Да, Мелкор иска да промени живота, така като е замислен от Еру. Ами Еру да му беше дал шанс. Можеше да стане нещо. Щом Мелкор харесва мрак и хаос, ще си направи създания които обичат мрака и хаоса. Ако си червей ще ти е екстра.



Тема Re:нови [re: MANlMAL]  
Автор Azeroth (непознат )
Публикувано09.03.05 16:54



Та таратаааааа татарааааааа, татаратааааа, татаратата.......
(Интрото на Индиана Джоунс)



Тема Re: Не, Аероненнови [re: Seaborn]  
Автор Strider (alagos)
Публикувано09.03.05 16:58



Няма да става страшно, а смешно. И то вече стана.

Нали знаеш, МУАХАХАХАХАХАХА! - изсмя се Телконтар на развален синдарин.
... И се задави втори път с отварата си от ателас, ДДП!

Грах, kill all the white people!
(Ако някой има възражения срещу това крайно изказване, да се обърне към Пийт Стийл, който е хибрид между Мелкор и хипопотам)

Triakosia gamimena peristeria, Мабон




Тема Re:нови [re: Azeroth]  
Автор MANlMAL (APHELION)
Публикувано09.03.05 17:03



Тъй като няма абсолютно черно и абсолютно бяло е допустимо на черното да се вика бяло.

Хъмммм все по (м)анатарски ми звучиш. :))))



Тема Kill em all!нови [re: Strider]  
Автор Гpaxчe ( repel)
Публикувано09.03.05 17:13



male taka ne sum se smiala ot mnogo vreme, chesna pionerska

oh, egati gotinoto ....The Flayed Ends of Sanity!


..those who will rebel against authority must not themselves be the authority.


Тема Re:нови [re: MANlMAL]  
Автор Azeroth (непознат )
Публикувано09.03.05 17:14



Пускаш ли пара вече?



Тема Re: Има ли Моргот право над Средната земя?нови [re: MANlMAL]  
Автор maurice (The Amazing)
Публикувано09.03.05 17:23



Не се пали така бе човек. Един живот живеем. Сега след като разбрахме, че не си елф знаем и че не ти е толкова дълъг (живота, де). Не го пилей в ядове.

You may say I'm a dreamer, ама все пак... споко.

Crivens! I kicked meself in me own heid!


Тема Re: Имат ли Моргот право над Средната земя?нови [re: Гpaxчe]  
АвторGrayElf (Нерегистриран)
Публикувано09.03.05 17:32



Може и заради такива като мене също да се водят войни, но вервай ми те са отпор на такива като тебе, драго ми грахче



Тема Re: Имат ли Моргот право над Средната земя?нови [re: Azeroth]  
Автор DarkWolf (Casshern)
Публикувано09.03.05 18:45



Въх, пак проспах шоуто.
Нищо, следващият път...



Тема Re:нови [re: Гpaxчe]  
Автор firefox (пчелъвче)
Публикувано09.03.05 21:38



мехехе, аз пък вярвам в съществуването на нейно величество невидимия розов еднорог и вярата ми в нея е далеч по логически обоснована от вярата, че Мелкор не е това, което е описан, че е, само защото вярващият има нуждата да вярва в отхвърлени гении... да не навлизаме по-нататък в психологията ;Р



Тема Инфасиг гамбесковчетата, си е е*ало майката!нови [re: Azeroth]  
АвторPoxxxx (Нерегистриран)
Публикувано10.03.05 00:12



Абе деца, не с ателаса на Дунадан, не с виното на Крал, не с бирата на Грах, не с О!рома на Шефа, и не даже с Всичкото на Мани, ами със собствения си овес ще се задавя

Да не е пълнолуние? Или размножителния период на орките?
Квото и да е - все е кеф :)))))

И добър нагледен урок изнесохте на наскородобредошлите

*грижливо отмества бирата и се фърля след Манималтво в погото*



Тема Уеуе мауе!!!нови [re: DarkWolf]  
Автор master_Gamgee (Самознай)
Публикувано10.03.05 00:24



Шо става тука бре!!!
Седели си някакви и спорели "Злото е велико", "Не, доброто е велико", "Не, ти грешиш", "Абе говориш глупости" и т.н.....накрая дошъл Пиволей : "Айде че ше метеме кръчмата"

Какво е зло и какво е добро-субективни понятия определяни според обществото и отделния индивид-зависят от порядките на обществото, ценностна система, морала.....блаблалб...хиляди фактори...за мен злото е онази лелка на пазара дето ми продава смачкани домати и онзи комшия дето пали гуми в двора си и ми опушва праните гащи и онзи тип дето минава на червено пред мене с опасност да ме блъсне....изразих ли се ясно - ЗЛОТО И ДОБРОТО СА СУБЕКТИВНИ ПОНЯТИЯ, които не съществуват в абсолютен вид, това първо...
второ:
Бат Еру е създал бат ви Мелкор...оттам нататък Мелкор се е превърнал във враг (Моргот), НО не абсолютен враг, а такъв на Валарите и т.н. Според мен Мелкор изначално е създаден да бъде "лошото момче", което търси алтернативни пътища и осъществява баланса в Силата. Той е "the chosen one", така както би могъл да бъде някой друг...да речем можело е Мандос например да бъде избран за лошия и т.н...но в случая това е Мелкор-така го е създал Еру...може да се каже-така го е замислил-нали е всемогъщ?-значи е знаел какво ще стане по-нататък!!!


Gaakh ishkulab matubut


May the snow be with you!

Тема Re: Уеуе мауе!!!нови [re: master_Gamgee]  
Автор Azeroth (Uruk-hai)
Публикувано10.03.05 11:21



Е, кажи сега дали не е нещастен горкия Мелкорчо? Къса ми се сърцета чак.


Приятно ми е - Uruk-hai

Ash nazg durbatuluk...


Тема Re:нови [re: firefox]  
АвторГpaxчe (Нерегистриран)
Публикувано10.03.05 12:18



фокси нищо не разбрах тъй че хич не се притеснявай



Тема Re: Имат ли Моргот право над Средната земя?нови [re: GrayElf]  
АвторГpaxчe (Нерегистриран)
Публикувано10.03.05 12:22



В отговор на:

Може и заради такива като мене също да се водят войни, но вервай ми те са отпор на такива като тебе, драго ми грахче




напълно съм съгласно с горното. и туй мнооо ме радва! Kill all the while people maa faka!



Тема Re: Не, Аероненнови [re: Strider]  
АвторGrayElf (Нерегистриран)
Публикувано10.03.05 14:13



Наистина е смешно, Бързоход! Честно казано от скоро съм в този клуб и не знам защо се появяват такива изказвания. Но то беше казано най-вече по мой адрес и затова от моя страна ще се въздържам от мнения за мрачните създания на Мелкор, за да не се въвличаме в излишни спорове, които няма да допринесат до нищо добро и ново за Науката Толкин. Явно някои хора вземат твърде лично това което казвам за Мелкор, явно твърде много са се вживяли в ролята на подземни червеи от тунелите на Моргот.
Но в кая на краищата граховите зърна едва ли ще вилнеят в пустощтта на Моргот , а за Лембас да не говорим



Тема Re: Не, Аероненнови [re: GrayElf]  
АвторГpaxчe (Нерегистриран)
Публикувано10.03.05 14:46



поредното мнение, което грах написа и след това изтри

тактиката ми работи



Тема Re: Не, Аероненнови [re: MANlMAL]  
Автор master_Gamgee (Самознай)
Публикувано11.03.05 01:30



KILL ALL THE WHITE PEOPLE...е аз като съм бял, кво??? да си разплета чорапите ли

Сериозно, твари...тука усещам зараждането на един конфликт, който само би подхранил хипотетичния АБСОЛЮТЕН враг...ние не сме врагове...поне аз така мисля...елфи, джуджета, балрози, назгули, хобити(м'чи има ли друг освен мене, а! що не се обаждате бре?)...всякакви твари-уважавам Ви всички, стига вие да ме уважавате и да не ми пречите (старая се и аз да не ви преча)...важното е да има взаимно уважени....вий убачи...хлъц...ни мъ уважаа..хлъц...важаате...аз мноу ви...хлъц...уважаам...


May the snow be with you!

Тема Re: Не, Аероненнови [re: master_Gamgee]  
Автор Azeroth (Uruk-hai)
Публикувано11.03.05 10:02



Peace, brother, peace and love.

Нека няма конфликти. Само приятелски спорове.

Ash nazg durbatuluk...


Тема Re: Уеуе мауе!!!нови [re: master_Gamgee]  
Автор DarkWolf (Casshern)
Публикувано11.03.05 12:06



Агбурзумиши...
Ставаме трима, Сам! Мани, ти и аз сме непобедима сила!
За Родину, за Сарумана! Е, може и за Шефа. Всъщност и за Баш Шефа може.
Кръв да се лее! Ре-во-лю-ци-я! Ме... Шт! *млъква*



Тема Re:нови [re: Гpaxчe]  
Автор DarkWolf (Casshern)
Публикувано11.03.05 12:17



Според мен тя говори за читателската интерпретация. Свободата, да възприемаш нещата според своите разбирания. Можеш да твъедиш, че Мелкор е поддръжник на баланса по абсолютно същият начин, че това е един еквивалент на Хитлер и че е бил вдъхновен от него.
Просто излизаме твъред много от рамките на книгите...



Тема ми, не, не е таканови [re: master_Gamgee]  
Автор firefox (пчелъвче)
Публикувано11.03.05 19:35



ахъм, не е :)

първо, не е вярно, че добро и зло са толкова абстрактни и взаимозаменяеми понятия - макар да са обществена условност, принципно много лесно произволно общество е склонно да възприеме най-основните им характеристики, и вече постепенно нататък еволюира към разширяване на дървото от следствия на тези характеристики

другото невярно е, че Мелкор е създаден от Еру с идеята да опира пешкира всеки пък - от Толкин е създаден точно с тази цел, но не и от Еру :)

иначе, да се солидаризирам малко с Азерот - и на мен ми е много куцо, че така са станали нещата, ама това е, няма какво да се прави, а фактът, че ни е жал за Мелкор прави нас добри, не него :) сорим :))



Тема (лична бележка - вид offtopic)нови [re: dragonfly]  
Автор firefox (пчелъвче)
Публикувано11.03.05 20:02



ау, драгънфлай! съвсем я бях оте*ала тая тема, но ти ми върна вярата, честно!!!
имало и хора, с които да се разберем! :D не мога да се нарадвам! :)

за хиляден път ще си направя удоволствието да цитирам зелазниевото определение за човек: "Човек е сумата от всичко което иска, независимо дали го прави и всичко, което прави, независимо дали го иска."
Наистина има субективна злина - непреднамерената такава, породена от конкуренцията (примерно в претъпкан автобус, където всеки се бори за място, ако някой те настъпи това определено е лошо, но ти знаеш, че не е сторено нарочно), но съществува и абсолютна злина - такава, която се причинява единствено и само от злост и не носи на извършителя си нищо освен удоволствието да прави нещо, което за другия и лошо. (и пример за да не се губим в теорията: когато лъвът убива газела за да се нахрани, това е зло по отношение на газелата, но може да мине под знамето на ненарочното зло, докато ако воден бивол изкорми газелата, не за да я яде, ами ей тъй, "за кеф" - това си е абсолютно зло като по втората точка - има разлика между това да заколиш пиле и да го изядеш, и това да заковеш котка на дърво и да я подпалиш за да я гледаш как врещи - злото въобще не е така абстрактно както ни се иска (всъщност тази заблуда може да се припише като постижение на доброто - да създадеш свят, в който хората са позабравили какво е истинското зло, си е постижение :) )).



Тема Re: (лична бележка - вид offtopic)нови [re: firefox]  
Автор Strider (alagos)
Публикувано11.03.05 20:52



Хубаво, Фокс, ама ти сама каза, че за извършителят на деянието това не е зло, а начин да си достави удоволствие, пък било то и по споменатия начин. Ей тука някъде се претапя абсолютността. Изключително близо е до нея, но не е тя самата.

Пък и има разлика в това дали деянието е осъзнавано или не. Щото за нас може и да няма разлика кой ще ковне котката на дървото - резултатът е налице: имаме убийство по особено жесток и мъчителен за жертвата начин, без никаква "основателна" причина или смекчаващи вината обстоятелства. Тъй. Ами ако извършителят не съзнава какво върши? Нито го прави за удоволствие, нито разбира значението и последствията от деянието си. "Злото" е сторено, да, но къде е абсолютното в случая?

Щото аз може и да смятам безцелното убиване на невинни хора за абсолютно зло, обаче не съм сигурна, че ония, дето го вършат, не са способни да извършат нещо още по-абсолютно. Опазил Еру!




Тема Re: ми, не, не е таканови [re: firefox]  
Автор master_Gamgee (Самознай)
Публикувано11.03.05 21:45



"първо, не е вярно, че добро и зло са толкова абстрактни и взаимозаменяеми понятия - макар да са обществена условност, принципно много лесно произволно общество е склонно да възприеме най-основните им характеристики"
...не съм съвсем сигурен дали правилно съм те разбрал, но искам да кажа че историята бъка от примери за това че "злото" в даден период се превръща в "добро" в някакъв друг период и обратно, а и "злото" за едно общество може да е "добро" за друго общество съществуващо едновременно с първото...пример: В днешно време е масово разпространено мнението че "християнските" държави са "добрите", а "мюсюлманските"-"лошите" - САЩ, които се водят "християнска" държава (макар че понятието е страшно разкривено от интересите и морала на тамошното общество) водят постоянно военни действия срещу арабския свят с идеята че уж онези са "лошите", но дали е така...или просто става дума за политически и икономически интереси, от което пък някой може да си направи извода, че "мюсюлманите" са "добрите", а не другите...или айде да не намесваме политиката и съвремието-нека се върнем назад във времето-пак ще се спра на християнството-в началото е било забранено, гонено, последователите са били измъчвани, убивани и т.н....след това пък се приема лека-полека като официална религия-едва ли не нещо задължително, а в един момент се стига до брутални неща като светата инквизиция-грубо смачкване на всяко различно нещо....
искам да подчертая че не съм противник на християнството, като идея-точно обратното, но ме дразни използването му (както и използването на всяка друга религия) за политически, икономически и други цели, стоящи в противоречие с идеите на религията

"другото невярно е, че Мелкор е създаден от Еру с идеята да опира пешкира всеки път - от Толкин е създаден точно с тази цел, но не и от Еру :)"
Съгласен съм-никъде не пише че Еру е създал Мелкор с тази цел-наистина Толкин е създал Еру като творец (включително и на айнурите към които принадлежи Мелкор), а Мелкор като "лошото момче", въобще всяко същество в книгите е създадено с някакви определени цели...и е съвсем естествено в една книга да има главни герои, и съответно техния антипод-лошите-в Силмарилион това е Мелкор...

"фактът, че ни е жал за Мелкор прави нас добри, не него "
също като отношението на Фродо към Амгъл-той го съжалява, дори се надява че може да го върне към доброто (говоря за това което е "добро" в книгата-айде не ме почвай с мойте камъни по мойта глава).

Може би тук му е мястото да кажа какво мисля аз по въпроса за "доброто" и "злото" - за мен СЪЩЕСТВЕНОТО КАЧЕСТВО което ги определя е дали са креативни или деструктивни...Мелкор е "злото" заради разрушенията които прави (с помощта на слугите си), но ако обърна внимание на интригите които пуска сред елфи, хора и т.н. и които водят до конфликти, войни и т.н. си правя извода, че всъщност Моргот е просто катализаторът на "злото", което е изначално вложено (от Толкин, чрез създателя Еру) в хора, елфи и т.н, заедно с "доброто".

не съм добър оратор, но се надявам да ми разберете разбърканите мисли


May the snow be with you!

Редактирано от master_Gamgee на 11.03.05 22:22.



Тема Re: (лична бележка - вид offtopic)нови [re: firefox]  
Автор maurice (The Amazing)
Публикувано12.03.05 00:01



има разлика между това да заколиш пиле и да го изядеш, и това да заковеш котка на дърво и да я подпалиш за да я гледаш как врещи

Слава Богу, не зная какви мисли протичат в мозъка на един човек, който би направил това с котката, но съм склонен да вярвам, че за него това е необходимост равна на глада при теб и от тази гледна точка твоето деяние върху пилето и неговото върху котката е едно и също. И пак опираме до това, което каза Азерот - ние определяме кое е зло по това как то засяга нас самите. Ако ни пречи е зло, ако не е добро.

Crivens! I kicked meself in me own heid!


Тема ми не, въобще не е същата необходимост (no txt)нови [re: maurice]  
Автор firefox (пчелъвче)
Публикувано12.03.05 12:33



.



Тема Re:нови [re: Strider]  
Автор firefox (пчелъвче)
Публикувано12.03.05 12:44



това, което се опитвам да кажа по-горе е, че намеренията и деянията трябва да се сумират и да се оценява сумата, а не някое от двете поотделно

по този начин не можеш да имаш проблем в случаи когато някой се опитва да направи добро, но причинява вреда - ако разглеждаш нещата отделно то или 100% ще му простиш заради намерението или 100% ще го осъдиш заради действието, само в комбинирания вариант съизмерваш това, което се опитва да постигне, вадиш от него това което е причинил и получаваш точна оценка.(

това с удоволствието не е толкова размиващо примера - това не е удоволствие АЛТЕРНАТИВНО на съществуващите при нормалните хора, то е допълнително, в сми - не можеш да кажеш, че това е единствения начин да си достави удоволствие. това не е като да кажеш, че лъвът просто не може да яде трева, щото нашия обект определено има избор (освен ако не защитавате философската позиция, че човек е точно такъв какъвто е излязъл от поточната линия и не е възможно да се промени ни най-малко (което е просто невярно))
все пак говорим за хора, за човешки същества същите като тези, които бихме дали за пример илюстриращ и идеята за доброто. не става въпрос за някакви абстракти построения, реципрочни на нас като същества! имаме една и съща база и примери за това, че от нея може да има развитие в различни посоки, а също историята пази и доволно количество примери за трансформации след това и от двата вида, така че никое състояние не е окончателно (освен смъртта вероятно), което пък дава смисъл и на оценките за добро и зло. ако не можеше да има избор и промяна, не може да има и вина за злото, но когато можеш да вземаш решение, носиш и отговорност за него.



Тема Re:нови [re: firefox]  
АвторГpaxчe (Нерегистриран)
Публикувано12.03.05 13:05



Първо ще отговоря на Мрака. Не Мрак.

Законите произлизат от обществото а не то от тях. Това поради естествения стремеж на обществото именно към мирно съществуване, защото за ефикасно изпълнение на изискванията на природата е нужен мир. Закони имат от най-елементарното до най-сложното общество. Закони има в обществото на хората, лъвовете, маймуните. Сигурно има такива и в обществото на крокодилите. Дали са осъзнати или не – въпросът е различен, но целта е една – ред и гарантиране на просъществуването на вида.

Техническия прогрес, наистина изглежда като резултат от войната, но всъщност не е – тя е само катализатор за включване в употреба на вече направени открития и нищо повече. За всичко – от раждането и отглеждането на деца до научна дейност човекът има нужда от мир. На ръба на оцеляването няма нищо освен един гол първичен инстинкт, който повелява да се борим за да оцелеем.

И още нещо – когато вътре в едно общество има повишен брой на убийствата между членовете му, това означава, че то е в процес на изграждане или наобратното – на разграждане т.е. на някаква промяна. Но това няма нищо общо с войната. Войната, за каквато говорим тук, не е явление вътрешноприсъщо на едно общество а сблъсък на общества/раси/култури/идеологии на друго равнище.

За другото, не бих могла по никакъв начин да толерирам или разбера този знак на равенство, който се поставя между Мелкор, тези, които му служат и някакви серийни убийци, мъчители на котки и какви ли не други типажи от нашето ежедневие.

Това са пълни глупости. Не си спомням някъде Мелкор да е кормил котки, елфи или някого изобщо за удоволствие. Не си спомням той да е използвал възможностите си, и то в най-добрите си години за един масов геноцид какъвто би могъл да устрои на драго сърце ако това е била неговата истинска цел. Не ми пробутвайте историята с елфите, които станали орки защото това си е просто поредната версия. Не ми обяснявайте, че избивал нолдорите, защото те със същия ентусиазъм избивали квото им падне. И че закачил онзи младеж на комина – ми закачил го! Колко често по време на война пленените врагове са били закачани и то предварително разфасовани къде ли не? Странното е, че изобщо го е оставил жив! Изобщо погледнато елфите масово са били оставяни живи при пленения, да попитам ли за колко от орките важи подобно отношение?!!!

Това е война а не бой с прашки и плюене по потници а Мелкор не е вежливия лос да излезе и да се извини преди да им го тресне!



Тема Re:нови [re: master_Gamgee]  
Автор firefox (пчелъвче)
Публикувано12.03.05 13:05



значи съвсем малка забележка по първия пасаж и нататък съм общо взето съгласна.
примерът с християнството не е удачен, по простата причина, че то представлява система извлечена след доста голямо число екстраполации на основните принципи (да не говорим, че само на себе си противоречи в много от случаите).
а какви са в общия случай основните принципи? прави каквото искаш (свобода), не прави на друг това, което не искаш да се прави на теб (соц. взаимоотношения), не унищожвай перманентно уникални ценности (т.е. не убивай, не руши шедьоври и тн.); оттам нататък следващото най-близко ниво на екстраполация е - помагай на нуждаещите се (пак соц. взаим.) и то всъщност следващите нива на усложнение идват точно от допълнителни принципи за регулиране точно на съвместното съжителство на единиците в обществото. мисля, че има доволно количество описани в повече или по-малко исторически (достоверни) романи случаи на срещи между хора от различни култури, говорещи на различни езици и следващи съвсем различни принципи, за които обаче горното се явява съвсем естествено есперанто - общи принципи на действие, които нямат нужда от обяснение или превод в никоя култура и на никой език.


за вината на Еру за злото много ме сърби езикът да говоря :))) все пак най-първите редове на Айнулиндале са в смисъл, че айнурите са "чеда на мисълта" на Илуватар и макар той да е единствения, за който знаем с положителност, че умее да дарява Свободна Воля, няма как да не се изкушим от мисълта, че Еру всъщност не съществува извън айнурите, че те не са нещо отделно от него, а точно както си е казано - негови мисли, множеството личности съществуващи в главата на Илуватар, което пък ни води до много стабилна и готина интерпретация на Мелкор като потисканата тъмна страна на Еру - малкото количество егоистично-безогледен хаос, което всеки носи в себе си :)



Тема Re:нови [re: firefox]  
Автор Strider (alagos)
Публикувано12.03.05 13:40



Точно така, никое състояние не е окончателно. :) И кое ми гарантира, че щом в момента определям нещо като абсолютно зло, след 20 минути ще продължавам да мисля така?

Ако минем към практическата страна на въпроса, едва ли добрите намерения биха спасили от ада някой, който по стечение на обстоятелствата е извършил тежко престъпление (съвсем не залитам към религията, само леко към правораздаването :). Престъплението вреда ли е? Зло? И в абсолютни стойности ли се измерва.
Как аз бих преценила едно деяние, как бих го окачествила и колко погрешно бих го разтълкувала, е друга опера - субективна. За мен и за Сам (примерно) едно и също нещо може да бъде едновременно злина на злините и първа прелест.

И да, напълно съм съгласна, че всички носим отговорност за преценките, решенията си и евентуалните последствия от тях. :)

А Грах е на път да отърве Мелкор от Таймлес Войда.
Грах, ако бях един Мандос, щях дъ съ трогна ду сълзи и да му дам на хубавеца отпуск по... грахост.




Тема Re:нови [re: Гpaxчe]  
Автор firefox (пчелъвче)
Публикувано12.03.05 13:50



за Мелкор можем спокойно да съдим по питомниците му, освен останалото:
не е ли вярно, че си е отгледал Кархарот така, че и него да го е страх от кучето?

не е ли вярно, че на страната на орките няма и елементарно уважение, единствената основа на йерархията е страха, а на умряло куче, всеки вади нож - (трупоядството си е твърдо засвидетелстван обичай при орките, не?)

не са ли известни всички споменавани крепости на тъмната страна с подземията си и мъченията в тях? ебати оставането жив, ебати некорменето на котки ;)

и не на последно място, макар че тук гл. герой е Саурон, а не Мелкор, какво се случва когато пръстенът е унищожен? нима оркската армия престава да бъде по-многобройната? ако се бият за себе си, а не от страх пред господаря, защо не отмъщават за подло умъртвения си лидер тъй любим?!

единственото положително свидетелство за това, че някой е харесвал Мелкор, за което се сещам е опита на Саурон да го върне в Средната Земя, докато не зацепва, че всъщност може и сам да си властва...



Тема Re:нови [re: Strider]  
Автор firefox (пчелъвче)
Публикувано12.03.05 14:04



хех

В отговор на:

Ако минем към практическата страна на въпроса, едва ли добрите намерения биха спасили от ада някой, който по стечение на обстоятелствата е извършил тежко престъпление



спориш за стойностите, но уравнението си стои :)

за 20-те минути по-късно, също не си права - толкова ли не си виждала хора, които ЗНАЯТ, че са зли и дори чувстват, че са лоши и това им е главното? ето ти пример за дефиниция на абсолютно зло: зло, което само се окачествява като такова и се стреми към това (като се опитва да получи положителен feedback от света :)) ) Това не е нещо от сорта на "Настъпих те, щото не те видях", а по-скоро си е"Настъпих те, защото те видях и ми скимна, че ще е яко да ти причиня болка"

а иначе Мелкорът на Грахче и компания и мен ме кефи (щото това си беше моят Мелкор, когато толкин-фенството ми беше още сингъл-плейър :)) тогава любимци ми бяха точно Мелкор и още повече Феанор)
но толкиновият Мелкор е до голяма степен тенденциозно копие на християнския дявол - в него не е вложена и 1 грам идея да има положителна страна от какъвто и да било вид, и ако сенки на такива се прокрадват, това е щото на нас не ни се иска да вярваме в абсолютни категории като Съвършеното Зло (или просто Толкин се е издънил и не е описал безспорно лош персонаж :D )



Тема Re:нови [re: firefox]  
АвторГpaxчe (Нерегистриран)
Публикувано12.03.05 14:07



Грах плюе през зъби

ще караме подред на номерата /ебати/

1. Фокси очевидно не разбира от кучета. Все пак не можеш да нямаш никакви наблюдения върху тях? Имах един съученик, чията кавказка овчарка имаше уважение само пред баща му, въоръжен с лопата. Това означава ли, че Митко и баща му са изверги? Пардон ...
2. Какво означава елементарно уважение бре Фокси? Пак ли ще опираме до любезния лос? Уважението към другия въз основа на неговите сила, умения, авторитет няма нужда от безкрайни любезности и сложни речеви обороти. Орките уважават когото трябва за каквото заслужава и още как!
3. Оу, да подземията ... и кого конкретно Мелкор е изкормил там /с цел удоволствие/?
4. Защо ме караш за обяснявам очевадни неща сега. Първо смъртта на лидера е една от най-честите причини за загубата на битки от най-разнообразни по големина армии. А имайки в предвид, че със смъртта на назгулите армията губи целия си команден състав мисля, че нещата са ясни и на слепите! Да не говорим за демотивацията на войниците, която виждат и усещат разрухата на символа на тяхната държавност Барад-дур. Къде си чувала армия за отмъщава? Това да не е сицилианската мафия?

абе изобщо ... време е да се отдам на по-приятни заниманя Как може да съм на работа в събота



Тема Re:нови [re: Strider]  
АвторГpaxчe (Нерегистриран)
Публикувано12.03.05 14:21



тя тая присъда има нищожна юридическа стойност тъй като не е издадена от легитимен, независим и обективен съд а на обвиняемият е било отнето правото на лична защита. При едно обжалване ще я анулират кат стой та гледай ...



Тема :)))нови [re: Гpaxчe]  
Автор firefox (пчелъвче)
Публикувано12.03.05 14:31



аз нали не съм и спамя :)))

бтв най-много ме изкефи тва за "кой точно е изкормил за кеф?" :)))))
точно като в оня виц - въпрос към студент-любимец: кой спечели втората световна война? ау! браво! 6! и после въпрос към студент-неприятник: колко души са загинали през ВВ2? - ~20 милиона. - А, не, поименно колега, поименно! ;)))

ся, можем да си спорим колкото си искаме, но като разгледаш подслушанито от Билбо, Фродо, Мери и Пипин оркски разговори - колкото и да си кривиш душата, не можеш да кажеш, че те загатват и най-елементарно наличие на система или устройство алтернативно на това, което считаме за добро.
(казано простичко, хем да не подминем и възможността за игра на думи - при Азерот, уоркрафтските орки са си алтернативна култура съставена от горди свободолюбиви грубияни, които по едно време са подлъгани от демоните, но като цяло са пичове и си имат устойчива култура и общество, което надживява машинациите на Пламтящия легион, докато в Арда - е па орките не са такива :D - и те не случват на господари, но извън властта им, те не формират нищо (в това оношение покварените хора са далеч по-напред!))



Тема Re: (лична бележка - вид offtopic)нови [re: MANlMAL]  
Автор maurice (The Amazing)
Публикувано12.03.05 14:52



Пълни глупости.
Значи всичко, което не ти пречи е Добро ? Ами защо малко не помисли преди да кажеш такава сакрална простотия.
Избиват 200 души в Мадрид с бомби - теб това те засяга дотам,че да въздъхнеш :"Ей ги пак терористите." и да задремеш пред телевизора - значи това е добро, щото не ти пречи.


Точно така е. Не бъди такъв егоцентрик. На света има и други неща освен твоята личност. Тероризма е зло за човечеството - така е. Ти обаче какво направи като разбра за атентата в Мадрид като си такъм хуманист. Да не би да си спрял да вечеряш от тогава или какво?

За да не бъда голословен, ще ти дам пример от живота.

Аз като едно нормално човешко същество имам мнение по върпроса за добро и зло. Написвам го в клуба. Другите хора, които явно са по-толерантни към чуждото мнение го виждат, прочитат и се сгласяват или не. Ти обаче, по някаква неясна за мен причина го приемаш за лично обида и почваш да ме окичваш с мили епитети от рода на "Пълни глупости, сакрална простотия, погълнат и загрижен от собствения задник,че друго н е те интересува" и други мили думи. Очевидно аз за тебе съм зло. От друга гледна точка, след такива очевидни лични нападки и квалификации, аз като всеки "погълнат и загрижен от собствения задник" човек се чувствам засегнат, следователно за мен ти си зло.

Не е ли така?

Crivens! I kicked meself in me own heid!

Редактирано от maurice на 12.03.05 14:54.



Тема Re: (лична бележка - вид offtopic)нови [re: MANlMAL]  
Автор Гpaxчe ( repel)
Публикувано12.03.05 16:04



В отговор на:

Грах, за елфите и Мелкор не е "поредната версия". Орките наистина са били елфи, които Мелкор е пречупил.




Какво може да направи Грах освен тихо, но многозначително да се изхили ...
Хихихи ...

..those who will rebel against authority must not themselves be the authority.

Тема Re: :)))нови [re: firefox]  
Автор Гpaxчe ( repel)
Публикувано12.03.05 16:08



е па орките не са такива :D - и те не случват на господари, но извън властта им, те не формират нищо

Е, стига вече! Няма да те поправям щото ме мързи да ходя и да отговарям на недомислени постинги. Това изобщо не е вярно - сега се сети защо!

..those who will rebel against authority must not themselves be the authority.


Тема Re: :)))нови [re: firefox]  
Автор Гpaxчe ( repel)
Публикувано12.03.05 16:15



знаеш ли фокси, мисля, че имаш нужда от сериозен курс в подземието по отношение на орките.

..those who will rebel against authority must not themselves be the authority.


Тема Re:подземието?нови [re: Гpaxчe]  
Автор firefox (пчелъвче)
Публикувано12.03.05 16:43



признай, ти просто искаш да ме мъчииииш :))))))))



Тема Re:подземието?нови [re: firefox]  
Автор Гpaxчe ( repel)
Публикувано12.03.05 16:51



тц, тц... край, разконспирира мрачните ми помисли

мислех да те давя бавно и мъчително в бира след като за улеснение предварително те напълня с баласт от мръвки и пържени картофи

пропадна подлия ми план!

..those who will rebel against authority must not themselves be the authority.


Тема Re: (лична бележка - вид offtopic)нови [re: maurice]  
Автор master_Gamgee (Самознай)
Публикувано12.03.05 18:17



да започнем да се дърпаме и караме тук заради разни дреболии-ето това е зло....
А когато чуеш за атентати или нещо от сорта...ами да речем че в повечето случаи нямаш кой знае какво да направиш, ако си някакъв обикновен човек без сила, власт, влияние и т.н...но това те кара да се замислиш над много неща...нека ти дам един пример...след неколкократните случаи в които загиват наши войници (което наистина не ме засяга пряко) на мен ми става гадно и дори мъчно за тези хора, защото те общо взето са отишли там не защото им харесва да носят униформи, да стрелят с Калашников и да убиват хора, а защото повечето са закъсали и имат нужда от тези пари които се плащат...в същото време тези случаи със смърт на наши войници ме кара да си мисля че ние просто нямаме работа в Ирак-това не е наша война - не защото не ни засяга пряко, а защото истинските причини за тази (както и за много други войни) са политически, икономически и т.н. и нямат нищо, АМА НИЩО общо с борбата между злото и доброто...


May the snow be with you!

Тема Re:нови [re: firefox]  
Автор master_Gamgee (Самознай)
Публикувано12.03.05 18:22



...ами да-права си за християнството-просто го използвах защото е доста мащабен пример...

...децата са огледало на своите родители, в такъв случай можем да предположим че всички същества в Средната земя са умален огледален образ (разбира се с много по-малко сили, умения, мъдрост и т.н.) на своя създател Еру...


May the snow be with you!

Тема Re: (лична бележка - вид offtopic)нови [re: master_Gamgee]  
Автор maurice (The Amazing)
Публикувано12.03.05 18:28



Така е Сам, но когато върху мен се излее купчина напредизвикана злоба и обидни думички, нямам навика да си мълча.

Crivens! I kicked meself in me own heid!


Тема Re:нови [re: firefox]  
Автор Strider (alagos)
Публикувано12.03.05 23:59



ДДП!
Изписах цели "Престъпление и наказание" и "История на злото в коя да е епоха", и накрая дир-ът се прояви в ролята на критик. Толкоз, отиде по Балрозите.

Няма да пиша наново, щото ми потънаха Нуменорските гемии и в момента ми иде да крадна Гронд от Мраците.

Ще я нищим тая тема някой път на по бира, Фокс. :))




Тема Re: :)))нови [re: Гpaxчe]  
Автор dragonfly (тиквено)
Публикувано13.03.05 09:12



В отговор на:

Е, стига вече! Няма да те поправям щото ме мързи да ходя и да отговарям на недомислени постинги. Това изобщо не е вярно - сега се сети защо!




Е, аз не мога да се сетя защо. Хайде моля те обясни ни, за да няма неяснотии и да има някакъв разговор, ок?

Слънцето е планета, на която всички са запалили по една свещ искрено, от сърце.

Тема Re:нови [re: Гpaxчe]  
АвторGrayElf (Нерегистриран)
Публикувано13.03.05 22:07



Оле Грах! Дори и Толкин не е знаел за това, което ти развиваш за Мелкор. Сипи и на мен от бирата дето я пиеш...



Тема А ние? А НИЕ?нови [re: Azeroth]  
Автор kalein (човек)
Публикувано14.03.05 02:50



Тая тема демонстрира ПРЕ-ЛЕСТ-НО къде Толкин е сглупил в създаването на Ардологията... или къде сглупяваме ние, Толкинователите.

(Такъв смях ме пуши в момента, че даже нямам сили да изкопая най-ПРЕ-ЛЕСТ-НИ-Я цитат, който окончателно ми изби ендорфините...)

Няма страшно, обаче. И други хора са писали фентъзи; и тях ще преведем, и ще ги четем, и ще цъкаме умно, разцъквайки ги цъклесто в университета Аненаменетоз. И ще видите вие, Добро и Зло, Създатели и Избори, еднорози и бикове, земя и небо, зелки и царе, и като ви заблъскам най-миролюбиво и незло(влю)бливо по съвсем непромитите тикви...

...Скиталчески привет, Aze! (Дано никога, никога, никога не се превръща в страдалчески...) Аз също имам едни свои

- само дето не са толкова домлъвни като твоите, та не можаха да призоват такъв добредошълски отпор...

Смях желаем, сътвари!
К:)))))))))))))))

* Аз обичам... * Аз Обичам!!! *


Тема Re: (лична бележка - вид offtopic)нови [re: maurice]  
Автор MANlMAL (APHELION)
Публикувано14.03.05 10:06



Очевидно аз за тебе съм зло

Не си. Злото е нещо, което би трябвало да познавам,а теб не познавам.

... следователно за мен ти си зло.

Зло съм главно за себе си. Ако и за теб съм зло - значи ставаме двама.

Am I Evil? Yes ,I am!
Am I Evil? I am man(imal), yes, I am!



Тема Re: :)))нови [re: dragonfly]  
Автор Гpaxчe ( repel)
Публикувано14.03.05 10:10



в Подземието. Грахът няма да върши една работа 2 пъти.

Много странно наистина - никой ли не може да се сети 2 очовадни примера за независимо оркско общество, което си живее съвсем доволно, води си войни, самоуправлява се и се радва на живота по своя си начин?

Елфе, елфе... няма да ти дам от моята бира, щото все пак трябва да останат поне малко от "добрите" за баланс. Без вас няма да е същото! /пуска една сълзица/. Какво ли бихме правили без елфи? Няма задушевна веселба, няма спортни състезания, няма дори хапване за вечеря ...

мъка и половина ...

..those who will rebel against authority must not themselves be the authority.


Тема Re: (лична бележка - вид offtopic)нови [re: MANlMAL]  
Автор maurice (The Amazing)
Публикувано14.03.05 12:14



lol

Щом сме двама - страшно няма!

Crivens! I kicked meself in me own heid!



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.