Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:32 09.06.24 
Фен клубове
   >> Дж.Р.Р.Толкин
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
Тема Re: Имат ли Моргот право над Средната земя?нови [re: firefox]  
Автор Azeroth (непознат )
Публикувано09.03.05 10:47



Впечатлен съм от обстойния критически анализ. Наистина благодаря. Да си призная, очаквах силен насрещен огън от типа "абе ти к'ви ги приказваш бе". Защото съм го получавал в други форуми при изказване на опортюнистични мнения. Тук за сега това не се случва и съм много впечатлен.

Само искам да вмъкна, че не търся доброто в злодеите. Аз съм един от привържениците на смъртното наказание, защото смятам, че има хора който са абсолютно зло за обществото. (но да не се впускаме в тази тема)
Просто се опитвам да не пречупвам нещата през категориите добро и зло.



Тема Re: Имат ли Моргот право над Средната земя?нови [re: Azeroth]  
Автор maurice (The Amazing)
Публикувано09.03.05 11:11



Има много между живите, които не заслужават живот, както има и много измежду мъртвите, които не заслужават да са мъртви. Можеш ли да им дадеш живот на тях? Тогава не бързай да раздаваш смъртни присъди.

Цитата е по памет, така че простете неточностите. Иначе съм съгласен с тезата ти за Мелкор.

Crivens! I kicked meself in me own heid!


Тема Re: Имат ли Моргот право над Средната земя?нови [re: GrayElf]  
Автор Гpaxчe ( repel)
Публикувано09.03.05 11:16



точно заради такива надъхани пичове като тебе драги ми елфе има и ще продължава да има кървави войни по света. вервай ми ...

loving you was like loving
the dead


Тема Re: Имат ли Моргот право над Средната земя?нови [re: maurice]  
Автор Azeroth (непознат )
Публикувано09.03.05 11:53



Помолих да не се впускаме в тази тема. Иначе цялата работа е в тази "дребна" подробност - кой да преценява да живее или да умре.



Тема Re: Имат ли Моргот право над Средната земя?нови [re: Azeroth]  
Автор MANlMAL (APHELION)
Публикувано09.03.05 12:23



Ебаси ПОГОТО ,дето стана тук. Как да не се включа с див дайвинг...

Уважаеми Azeroth, (явно Аз е Рот, иде да покаже, че ти си Рот, но се съмнявам да си Tim Roth... абе явно си прекалил с WARCRAFT)
откъде надипли такъв отговор за мен, не знам... И защо ми отговаряш - също не знам (да дърпаш манимала за манималската опашка).
Т.е. не знам на какво точно ми отговаряш? Щото Моргот продължаваш да го спрягаш в мн. число...

Сега нека да поразсъждаваме ,щом желаеш... Ама наистина. И не е никак банално - по-скоро са банални твоите виждания, дето си ги изтипосал отнякъде, ама това е защото не разсъждаваш.

Айде заедно, ако искаш и поотделно, ама не гледай отникъде ,а помисли.

Несъмнено Мелкор е олицетворение на "злото" в Толкиновия свят за да опонира на "доброто" в него.Ако го нямаше Мелкор, Чадата щяха да си намерят друг Моргот(враг). Неизбежно е - за да има баланс.

Дам ,туй каза и аз. :) Несъмнено е така. Само,че това, че Мелкор опонира е в замисъла на Еру - всичко е в замисъла на Еру. Затова и ти казах, че накрая според мен Еруто и Мелкорто са седнали заедно да си пият бирата, и да се смеят на обществената заблуда - точно като играчи на Левски и ЦСКА след футболен мач през уикенда.

Само че добро и зло са измислени от хората морални категории.

Измислени са, но не са само морални категории. Съществуват и си работят в неделима съвкупност. Основния им белег са резултатите - а те съществуват именно ,защото съществуваме и ние. Защото ,ако ние не съществуваме - нищо не съществува. т.е. не съществува Обективно - това е илюзия.Съществува само Субективно - но за това малко по-натам.

Зъл ли е лъвът който прегризва гърлото на газелата?

Ами за газелата със сигурност не е Добрият Дядо Мраз. За Газелата е ultimate evil, което среща в последния си час. Или казваш - майната и на газелата - важното е,че лъвът е нахранен и оцелява. Ами не можеше ли Газелата и Лъвът да седнат- да хвърлят една табла и да погледат заедно "Шоуто на Слави" като хрупат зелена тревица? Кой щеше да е недоволен тогава? В очите на Газелата Лъвът е ЗЛОТО, живото олицетворение на ужаса. Дано не се преродиш в Газела, и да разбереш сам...

Или когато Земята, разтърсвайки недрата си убива стотици хиляди живи същества?

Ами за тези живи същества - едва ли е най-прекрасния и красив миг, нали? А и това какво Зло е??? Злото е съзнателно деяние, ни в клин , ни в ръкав (примерно както си седиш сега, да хванеш тоя монитор и да го захлюпиш на главата на съседа си)... не мислиш ли? Изкуплението не Зло, това което сам си си надробил не е Зло. То си е онуй ,дето му викат Карма.


В космически мащаб няма добро и зло.

Ех, Роте, Роте, много си чел ,ама хич от четене не си се замислял върху това, което четеш.
В космически мащаб - няма нищо. Ако те няма теб - няма никакъв космически мащаб. Тук се връщам на онова за субективното. На космическия мащаб му дреме за добро, и зло в такива времеви измерения, които за нас са безкрайност. (сега няма да ти цитирам физици ,които установиха вече, че в Космоса отрицателната енергия сега е повече от положителната...), но просто да знаеш - има зло, има добро. Вселената се разширява, после започва да се свива до нула - мъртва точка. Това са двата контрапункта - саморазвитието и саморазрушението. Ако щеш ги наричай добро-зло, ако щеш черешка-ягодка, ако щеш Мелкор-Манве- те съществуват като енергии и са неразделна част от това ,което става.
Това, което искаш да кажеш е ,че ако махнем човешкия фактор- няма да има Добро ,и Зло. Ами супер - ама пропускаш, че тогава няма да има НИЩО. Няма да има Вселена, тъй като няма ВРЕМЕ. Има само сега. Няма минало - няма бъдеще. Миналото и бъдещето са за ХОРАТА. За "космическия мащаб" - минало и бъдеще са едно и също.


Това което ни пречи (на повечето от нас) да живеем както си искаме е зло. А това което ни помага да живеем както си искаме е добро. Просто е нали?

Не, не е просто. И ще ти кажа защо: като пак набутам Времето. Добро за теб сега, едва ли ще е добро за теб после. Злото за теб сега, само може да те направи по-силен и по подготвен за после. Нещата са свързани едно за друго- като ин-ян, превръщат се едно в друго, макар да са коренно различни.
Бъркаш Удоволствие и Щастие - това не са две еднакви неща - точно обратното. Това, което ти помага да живееш както си искаш, не е задължително Добро. И обратното.

И аз съм пропит от този морал. И за мен като човек има добро и зло.

И слава на Еру за това... Какъв ти е проблемата само не мога да схвана? Не можеш да спиш нощем ли? Констипация? Или какво?



Тема Re: Имат ли Моргот право над Средната земя?нови [re: Гpaxчe]  
Автор MANlMAL (APHELION)
Публикувано09.03.05 12:30



виждам, че дружния лай на елфическите протежета никак не те сплашва ... така трябва и да бъде! Мощен отпор и бой по каските!

Уважаема Бобова Брадварост, мен надявам се не ме тургаш в тез "елфически протежета" ,ъ?

И стига сте ревали за тоя Мелкор. Всичкото е един дол дренки - т.е. замисъл Илуватарски. Другото са фен-клубовете на Левски и ЦСКА, дето ги заформяте тук.

Може да има гаден характер, може да му е дошло до гуша от досадници, дето все се опитват да си избиват комплексите с него, но той е стабиляга и до последно не се предава пред незгодите. Палци горе за Мелкор!

Стабиляга? :))) Стабилен той ,като носорог с хемороиди. Защо не дадете малко релакс и не се насладите на цялата картина? :) Какво значение има кой стабилен и кой нестабилен? Всеки си има задачка, и се труди добросъвестно да си я изпълни.



Тема Re: Имат ли Моргот право над Средната земя?нови [re: MANlMAL]  
АвторГpaxчe (Нерегистриран)
Публикувано09.03.05 13:09



Ти Манималич си тайно протеже на бай Сид Вишъс и братчед му Големия Джони Дънкан, дет те е извадил от дълбоките запаси на Troops of Tomorrow /всичко си казах! /

Ти не забелязваш ли, че с тоя пич говорите практически едно и също, но на два гласа бе слънце. Тва за газелата и франзелата и той го е казал по-горе - всичко зависи от тва кой съди т.е. чия е гладната точка. Затва няма добро-зло-истина и прочии дренки и глогинки, защото всичко е въпрос за гладна точка т.е. не е фак и няма обективност/достоверност.

Затуй за лъва убийството на газелата е супер, за газелата е ужас, а на сестемата и е дюшеш, щот и трябва както франзелата така и крокодила.

Май обърках главните герои, но едно е сигурно - няма за какво да се спорите.



Тема Re: Имат ли Моргот право над Средната земя?нови [re: Гpaxчe]  
Автор MANlMAL (APHELION)
Публикувано09.03.05 14:18



Ми аз не споря...
Даже хич. Просто не разбрах какъв е тоз отговор ,дето ми е написал. Щото аз въпроси не съм задавал... И най-малко очаквам да ми се развиват популярни тези на тема Добро-Зло.

А за гладната точка си права. Щото тая гладна точка е ЕДИНСТВЕНА. И само от нея може да се гледа (упс т.е. глада).

Редактирано от MANlMAL на 09.03.05 14:19.



Тема Re:нови [re: MANlMAL]  
Автор Azeroth (непознат )
Публикувано09.03.05 14:47



Аз проблем нямам. И някакси не можа да ме обориш. Ама добре се впрегна, а?



Тема Re: Имат ли Моргот право над Средната земя?нови [re: MANlMAL]  
Автор Seaborn (Aeronnen Tull)
Публикувано09.03.05 15:23



Ееех, ДДП, пак изтървахме отбивката за хижата...!!!
Мръсник си е тоя Моргот, и от на майната си действа подмолно!!!







Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.