Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:47 16.06.24 
Фен клубове
   >> Дж.Р.Р.Толкин
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема цялата история е хитър план на Елронд...нови  
Автор RoherynМодератор (мерудия)
Публикувано15.01.05 12:24



Долното е писано от Scarlie

... ако не си чел книгата ще ти е ДОСТА трудно да видиш цялата одисея в една по-критична светлина. Например, от книгата може да се тълкува, че цялата история е хитър план на Елронд и елфите да задържат властта си и в третата ера - ерата на хората.

Какво ще кажете за това?
Намирисва ми на нуменорското желание да се задържат живи (човеко нема да умре! пък.) Което (може би) показва как елфите следват хората по петите (има-няма на епоха разстояние :)))





Тема Re: цялата история е хитър план на Елронд...нови [re: Roheryn]  
Автор Fairy (Dark Bregalad)
Публикувано15.01.05 13:12



Жалко, че Scarlie не е написал/а повече какво има предвид точно, откъде идват признаците за хитрия план и в кои точно действия на Елронд се откриват те.
Така ще се наложи да гадая и има голяма вероятност да предположа неща, които Scarlie няма предвид, говорейки за това.
Но нейсе, ще си кажа приказката.

Технически погледнато, цялата история може да се разглежда като хитър план за упражняване на влияние не само от страна на елфите и Елронд в частност.
Може да се заподозре дългата ръка на Валарите в лицето на техния пратеник Гандалф и купища подобни неща.

Ако оставим настрана техническите неща обаче, аз лично не виждам основания за такова твърдение.

Първо, защото не ми е ясно защо му е необходимо на Елронд да прави такива сложни операции само и само да запази влиянието си в Средната земя като е могъл да го направи просто като остане там. Струва ми се, че до голяма степен епохата на хората е епоха на хората заради отказа на елфите да се занимават повече със Средната земя. Тоест ако елфите са искали, са могли да останат и да влияят колкото си искат.

Второ, как точно се осъществява хитрия план на Елронд не ми е много ясно. Единственото, което ми идва наум е, че това става чрез "внедряването" на Арвен сред хората. Обаче Елронд не я подтиква да се "внедри", ами напротив, има желание Арвен да не се обрича на смъртност.

Освен това няма ли по-лесен начин да влияеш от това да обречеш собствената си дъщеря на смъртност?
Пак казвам, нямам идея дали това е хитрия план на Елронд или Scarlie има нещо друго наум, но ще ми бъде интересно да разбера.

Та, в цялата история няма нито намек, че Елронд крои нещо тайничко и подличко. Би могъл поне да намекне на щерка си нещичко....

Или може би планът на Елронд се отнася до отглеждането на Арагорн в света на елфите и неговото обработване, докато не стане като пластелин в ръцете на елфа.
Но пак ми се струва преувеличено и търсене на теле под вол. Защото всички знаем, че Арагорн живее там заради опасността да бъде открит и унищожен от Саурон.

Така че поне аз не виждам никакви хитри планове. А и не ми е връзва с моя поглед върху историята. Което, съзнавам добре, може да означава само и единствено, че аз я преиначавам:).

Dream until your dreams come true


Тема Re: цялата история е хитър план на Елронд...нови [re: Fairy]  
Автор *Eva Kant* (Assassy)
Публикувано15.01.05 21:48



Арвен си е един страхотен таен агент! Недейте сега така с нея

Play the player, not the game!

Тема Re: цялата история е хитър план на Елронд...нови [re: *Eva Kant*]  
Автор master_Gamgee (Самознай)
Публикувано15.01.05 22:35



Арвен? Амиии-Елронд е всъщност един предрешен Агент Смит и това е негов пъклен план

Не забравяме ли, че все пак Арагорн е много далечен наследник на Елендил, който пък е далечен наследник на Елрос, брата на Елронд; и в годините на нарастващото господство на Саурон и отслабващата власт на Наместниците на Гондор е имало тясна връзка между Скиталците и Ломидол?....да се търси вол под теленцето в тази история е малко странно...
Пък и не знам дали става дума за желание на елфите за запазване на някакво тяхно господство след като постоянната промяна на света води до тяхната умора и желанието има да се завърнат във Валинор....ама това е една тема много дискутирана другаде...
Освен това ако да речем Арагорн е оръдие в ръцете на елфите, той оказва помощ за унищожаването на Саурон и Единствения пръстен, с което и тези на елфите (включая Елронд) губят силата си,тоест излиза че елфите сами подготвят своята гибел (не в прекия смисъл на думата де...)


Черный Назгуль,чтож-ты веешся
над моею головой
До кольца ты не дорвешся
ведь Горлум перед тобой


Тема Re: цялата история е хитър план на Елронд...нови [re: Roheryn]  
АвторScarlie (Нерегистриран)
Публикувано17.01.05 19:17



В интерес на истината не съм чела цялата епопея, а само Властелинът... но общо взето сте схванали идеята... А отговорът на защо ще го прави е следният: защото изходът от битката със Саурон е несигурен. Както и фактът, че времето си тече и нещата се променят и елвите не могат да държат Средната Земя завинаги. Така че отглеждането на Арагорн и "внедряването" на Арвен е много хубав начин да се запази влияние или да се създаде база, която би могла - евентуално - да се използва в бъдеще.

Не казвам, че Толкин е имал това предвид, но според мен съвсем целенасочено е развил темата така многопластово.

ПС. Аз определено намирам паралели между фабулата на книгата и някои промени в гео-политическите системи през последните 20 години. А такива е имало и когато Толкин е писал книгата.



Тема Re: цялата история е хитър план на Елронд...нови [re: Scarlie]  
Автор RoherynМодератор (мерудия)
Публикувано17.01.05 19:28



Здравей и тук, Scarlie :)

Определено има хора, които си падат по разискванията тип "да търсим под балрога мумак".

На мен поне ще ми е интересно да видя "паралелите между фабулата на книгата и някои промени в гео-политическите системи .... когато Толкин е писал книгата", които откриваш.
Поне защото винаги е полезно да прочетеш нещо, дори и налудничаво :), резултат на дълбок интерес.


И още нещо да попитам: мислиш ли, че някога елфите (в българския превод са елфи :) са "държли Средната Земя"?



Тема Re: цялата история е хитър план на Елронд...нови [re: Roheryn]  
АвторCkapли (Нерегистриран)
Публикувано17.01.05 20:21



Следното е наблюдение, а не опит за политизиране или оценка (понеже питаш)

Вземи нашата мила Родина. Комунизмът си отишъл, ама не съвсем. Има много деца и внуци на бивши стопански управленци, апаратчици, и пр., които са на определени места в бизнеса, политиката, културата. Така определени идеи остават. Ние сега сме демократична държава с пазарна структура (или поне някакви идеи за такава), но тези хора са с други разбирания, които са предадени от родителите (не оценявам, а констатирам!).

По времето на Толкин много промени са настъпили -- с Британската Империя, с Германия, войните. Британската империя като почва да се разпада, британците винаги са работели на няколко фронтове - Африка или Близкият изток са потресаващи примери. Някои виждат арийски пристрастия у Толкин с цялото делене на висши и низши раси; дори са го обвинявали в нацизъм.

А той човекът писал книжка.

ПС А да не говорим за алегорията за правенето на чудовища от кал, и унищожаването на околната среда, за да се 'даде тласък на индустриалното развитие или военния комплекс (това и във филма е хванато много добре)



Тема Re: цялата история е хитър план на Елронд...нови [re: Roheryn]  
АвторCkapли (Нерегистриран)
Публикувано17.01.05 20:30



А, да - да уточня за налудничавостта. Като чета нещо, винаги се питам, да ама ако не е верно това, което го пише тук? Как изглеждат нещата, ако приемем, че този герой не е това, за което го мислим? Защо да не приемем, че Елронд не е "Агент Смит", например, и има някакви користни цели -- особено като знаем, че има нещо човешко у него?

не разбирам въпроса за елфите... в смисъл дали са имали истински контрол?



Тема Re: В смисълнови [re: Ckapли]  
Автор RoherynМодератор (мерудия)
Публикувано17.01.05 21:13



Права си (нали не бъркам :/)

Първо трябваше да те попитам какъв смисъл си вложила, пишейки "държат Средната земя" и тогава да те питам дали мислиш, че елфите някога са "държали Средната земя" :)))

Мисълта ми е, че май те никогаш не са били баш-майсторите й. Може би за известно време в годините на Дърветата.
/но ти май каза, че не си запозната с другите книги :/



(офтопик - за "налудничавостта" :)))
Харесва ми когато хората оглеждат, а не приемат всичко за чиста монета. Но ми е по-интересно да видя кога си натискат сами спирачката. И кога/дали/защо си позволяват да се отпуснат и да повярват, че има и чисти ситуации. И кога/дали/защо си позволяват да им се насладят такива, каквито са представени. Има ли вроден и придобит скептицизъм. Болест ли е това, или "житейска" неоходимост. Има ли нещо, пред което да капитулира. Такива ми ти работи. И други също :)

Не казвам дали едното или другото е "лошо". Просто съм кух любопитен Рох и хората са ми интересни :)



Тема Re: цялата история е хитър план на Елронд... [re: Ckapли]  
Автор MANlMAL (APHELION)
Публикувано18.01.05 10:38



Нещо ми се струва мноооого ДжеймсБонд си гледала...

Едно е сигурно : цялата история е хитър план не на Елронд, а на Толкин... И то прекрасно реализиран.

Според мен той се е борил с комунизма, расизма, фашизма, империализма, бъдещия апартейд, робовладелчеството, феодалните порядки в Англия, феминизма (направо го праща в 5-та глуха), гей-консерватизма, тоталитаризма, геополитическия центризъм, глобализма, Империята, Федерацията, Уолт Дисни (вярно е), Мики Маус, Макдоналдкултурата ............ както усещаш мога да продължа до безкрай!!!

Обаче знаеш ли какво? Всичко това са глупости и алегориите в този смисъл са глупости... Защо ли? Защото това са темпорални булшити.
А в Този Свят, както и в Средната Земя има Стойности, които са непроменливи. И за това говори Толкин... Света създаден то него, би могъл да бъде създаден от всеки в себе си. Средната Земя е нашата Земя, ако си я създадем такава в себе си- тръгни оттам насам, не оттук- нататък.

И благодаря за ПС -а . Това е единствената алегория, която приемам абсолютно : environment protection , и това е важно, макар и носещо много болка и тъга, по миналото, което сега убиваме... Ама както разбираш темата е по-голяма от мен, света и галактиката.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.