Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:01 29.06.24 
Фен клубове
   >> Дж.Р.Р.Толкин
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Re: Сърдечно благодаря!нови [re: Xaлифиpиeн]  
Автор MANlMAL (spleenchaser)
Публикувано29.10.04 17:48



Да- ето го халифощрък през лето 1988 - малко преди да мукяса !



Напоследък мята бебета в свободното си време, където свари. Халифът "холифакин" Щъркел е само за прикритие пред лошите (аз примерно). Затова понякога му викаме Халифът-Щирлиц.



Тема Re: Проклета да е Англиянови [re: Jill]  
Автор Eldanar (бащата)
Публикувано30.10.04 02:02



Пак оттам - Англия, настойник, училище, обкръжение... И какво обяснява това?

"ТУК НЕ СЕ ТУПКА"


Тема Re: Проклета да е Англиянови [re: Eldanar]  
Автор Jill (на война)
Публикувано01.11.04 12:11



Че английската действителност не е чак толкова проклета.

Happiness is that state of consciousness which proceeds from the achievement of one's values


Тема Re: Проклета да е Англиянови [re: Jill]  
Автор Eldanar (бащата)
Публикувано02.11.04 13:19



Сигурно си права? Както и българската по времето на П. Яворов...

"ТУК НЕ СЕ ТУПКА"


Тема Re: Проклета да е Англиянови [re: Eldanar]  
Автор Jill (на война)
Публикувано02.11.04 13:56



Огромна разлика в културното наследство..

Happiness is that state of consciousness which proceeds from the achievement of one's values


Тема Re: Проклета да е Англиянови [re: Jill]  
Автор Eldanar (бащата)
Публикувано03.11.04 00:59



Разликата в "културното наследство" не е аргумент ЗА "прекрасната английска действителност" !
И кое и е огромното?
Накрая излязохме от темата.

"ТУК НЕ СЕ ТУПКА"


Тема Аргумент енови [re: Eldanar]  
Автор Jill (на война)
Публикувано03.11.04 12:41



.. защото става въпрос за различен мироглед и ценности.. Пък и аз не съм казала, че английската действителност по Толкиново време е чак толкова блестяща. Просто ти казвам, че благодарение на нея сме получили причината за този клуб.
ОК, прав си, ще коментираме друг път..

Happiness is that state of consciousness which proceeds from the achievement of one's values


Тема Re: Аргумент енови [re: Jill]  
Автор Eldanar (бащата)
Публикувано03.11.04 23:27



Съгласен - на четири очи и чччччетири чаши(най-малко)!

"ТУК НЕ СЕ ТУПКА"


Тема Re: За женските образи в Толкиновия свят.нови [re: Havermayer]  
Автор Beregyl (innocolindo)
Публикувано04.11.04 01:07



Аз имам едно ей такова мнение. Според мен, при "раздаването" на добрите и лошите роли, не е действал половия принцип. Малко ще ми е трудно да обясня какво имам предвид, но разчитам на вашето най-дълбоко внимание :)
Когато имаме нещо крайно лошо или крайно добро, в такова произведение, в него рядко е заложен някакъв допълнителен принцип. В случая с Мелкор, респективно Саурон, важното за тях е, че те са силата която тежи на тъмния край и толкова! Нищо повече! Тук не твърдя, че образите са опростени и стилизирани, по-скоро искам да отбележа, че основния акцент пада на тяхната форма и ГОЛЕМИНА. Те са над това дали са мъжки или женски. Те въплащават определени качества. Фактът, че за тях се говори в мъжки род е може би просто причинен от асоциацията. Когато кажеш "Зъл демон", "дявол", "Изчадие" и подобни, образът обикновено е мъжки.
Тук идва и другата теза: Мъжкият "лош" винаги може да бъде представен по лош от една женска "лоша". Моля всички женски и полуженски същества да си приберат оръжието и да седнат обратно на столовете си, не става въпрос за дискриминация. Тук основен е природния елемент: Мъжкия винаги притежава по-грубата сила, разрушение, бяс, първична злоба и в нашия случай това е много по близко до ФОРМАТА и Дефиницията на лошото. Войските на Сау не се състоят от преобразени елфи амазонки, половината от които могат да стават невидими и да се движат като дим покрай тревите, а другата половина са мощни магьосници. Състоят се от некрасиви създания с нестихваща злоба и праволинеен принцип, предпочитащи да изсекат с нож по гърба на противника, това което искат да кажат от колкото да се опитат да го произнесат. Според мен ако Толкин беше поставил от лошата страна женски образ, то той щеше да бъде по-коварен, нямаше да има огромни войски. Тя би чакала и обмисляла векове наред един единствен точен удар и би го предприела в точния момент(това не е задължително ВЪОБЩЕ, но вие схващате идеята). Това предполага по висше мислене и би се получило така че лошият характер би бил точно толкова лицеприятен и приемлив колкото и добрия. Това днес е нормално. Например: трудно е да си избереш страна в двубоя между Ахил и Хектор. Тук не изкам да започваме темата за филмите, но не мога да не обърна внимание на това, че за разлика от по стари времена в този филм и двата героя са описани в добри и лоши краски по равно. В днешно време лошият никак даже не е лош! Но не и по времето на Толкин.
В две думи: съзнавам че двете тези до известна степен си противоречат, но аз бих казал че и двете биха могли да са дали отражение по някакъв начих.



Тема Всеки изразява своето мнениенови [re: Jill]  
Автор Пpeпoдoбният ЦУП (изродъ)
Публикувано04.11.04 10:48



Фактически не произведението на ВНП е отражение на английската действителност, а е станало точно обратното. След издаването на книжките английската действителност е започнала да се индентифицира и да прави приравняване с тази творба. Забелязала ли си, че въообще Толкин след това е изместил Крал Артур като митология. Щото все пак Арту е с чисто келтски произход като корени. Докато произведението на Толкин по принцип има древно скандинавски и там нормандски корени от тамошните легенди

А описанието н хобитите въобще пък не отговаря на нито едно от историческите описания на смачкания нашибван от феодалите средновековен английски селянин-вилан...Въобще не са имали лукса да си пускат шкембета и да се излежават по цял ден и да мързелуват. Единственото им удоволствие- по точно физическа необходимост е било браконерството в кралските гори- за което са заплащали с рязане на първите 3 пръста от ръката или други такива садо мазо изпълнения...

Пък и ти си прочети отново разни описания




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.