Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:43 03.06.24 
Фен клубове
   >> Дж.Р.Р.Толкин
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема Това били емблемите на Дурин и други виднинови  
Автор RoherynМодератор (мерудия)
Публикувано13.10.04 07:36



Тяхната кожа.

"наковалня и чук, увенчани с корона и седем звезди"
"две дървета, натегнали от растящи полумесеци"
"самотна многолъчна звезда"

Това всичкото - на морийската врата.


Наковалнята и чука мога да предположа какво означават (щото съм умен, досетлив и много съобразителен)
Седемте звезди най- ме тегли да са Бащите (за да има някакъв смисъл цялото ми шматкане по картата кой къде се е събудил, кога и с кого), съоветно родовете. Така де - нали е емблема на Баш-Бащата на Бащите без майка.
А може и да не е така. Макар да не ми се вярва джуджетата да имат особено влечение към Валакирка. Едва ли им пука дали ги грее и докога.

Но тази "самотна многолъчна звезда" хич не мога да си я обясня. Защо му е на Феанор да си има такъв символ?

Предполагам, че тези "две дървета" са "Дървото на Върховните елфи" :)
Ама и тях/него не мога да си ги обясня. И тия полумесеци... лунни чеда

Някакви идеи?

Обичай съдбата си


Тема Re: Това били емблемите на Дурин и други виднинови [re: Roheryn]  
Автор Гpaxчe (giddy thing)
Публикувано13.10.04 10:06



ще проверим таз работа ... очаквайте продължение

http://karen.zvezdov.com/snimki/Raivin_elvish.jpg


Тема Re: Това били емблемите на Дурин и други виднинови [re: Roheryn]  
Автор MANlMAL (spleenchaser)
Публикувано13.10.04 10:35





Рох, това ми напомни за , който съм букмаркнал на ПЦ-то.
Та в него именно от знаците на Портата на Мория се прави връзка между Толкин и Масонството... Наистина има някакво сходство в символизма (7 звезди и т.н.) с масонската Royal Ark:

Мориа
Royal Arc

Ако прочетеш статията ще забележиш и отговора на Грег Фрей:

The gateway to Moria in the movie is reproduced directly from Tolkien's drawing in the book "Lord of the Rings". His symbols I'm afraid have nothing to do with alchemy or anything else esoteric. They are a reference to the 7 Dwarven Kings and their rings of power. To understand the symbolism in Tolkien you would need to read the Silmarillion also by Tolkien. Although some parallels will be found with esoteric symbolism I think you would do well to remember that Tolkien was a devout Christian. The parallels I mentioned will be evident for two reasons, neither of them conscious on Tolkien's part: 1) His sources are pagan (The Kalevala, the Ring Cycle of the Niebulung, ancient Celtic and Germanic myth, etc.) and 2) in writing the Silmarillion he accessed the Collective Unconscious of the human race, where many of these archetypal symbols are deeply embedded."


Та въпроса е направо за нова тема : бил ли е Толкин масон или не??? Или даже да не е бил- може би просто е бил запознат с основните символи в масонството... Характерното за него смесване на християнски с чисто езически образи,идеи и схващания малко ми напомнят точно за масонство и тамплиерство.

Например на мен Окото на Саурон винаги алегорично ми е напомняло точно за масонското Всевиждащо око (All-seeing Eye)- по същество то в Масонството се смята точно за наблюдаващото и търсещото око на Божеството. Да- същото око,което го има на US- доларовата банкнота. То е било и на първия Американски флаг.
Но не ми се обмисля този вариант, тъй като вече стана едва ли не мода да се изкрва този и онзи Масон... А и Окото си е било символ много преди християнството даже.
Все пак като имам впредвид живота,който Толкин е водил - мога да кажа, че той абсолютно е отговарял и се е вписвал в представите на Масоните за живота.:)) А най-вероятно човекът просто е бил порядъчен до мозъка на костите си...


Използвам мястото да попитам - знае ли някой какъв е бил знакът на Ауле? Имало ли е такъв??? Възможно ли е някой от тях да е бил точно на вратата на Дурин?

И някой да е виждал изображения на Ауле или някое от имената му (Махал, Мартамо, Таглос, Ола, Оли, Тамар, Тамилдо, Талка Марда, Талка Марва, Мартаглос, Малтагрос, Ола Мар, Аулемар, Мбартано, Бартан, Гаул, Белегол, Мартан, Мартано и последния-дазатвори-вратата) на Тенгвар? Как би трябвало да се изписват ?
Ще ми помогнете изключително много....



Тема Re: Това били емблемите на Дурин и други виднинови [re: MANlMAL]  
Автор Гpaxчe (giddy thing)
Публикувано13.10.04 11:10



Звездата на Феанор е била общ символ на синовете на Финве, а не само на Феанор. По-пътя на логиката може да се предположи, че е станала символ и на синовете на синовете му т.е. на тяхния род като цяло.

Явно присътвието на тази звезда е свързано с Келебримбор и неговото участие в направата на вратата. Вратата, като цяло трябва да разглежда като събирателна точка на две различни култури с общи интереси.

Изображението на чука и наковалнята е характерно и за двете култури, седемте звезди са именно седемте рода, короната обозначава първенството на Дурин /на него и самото му име означава Цар/. Звездата идва от елфа.

Според мен цялостното изображение е свързано със символиката на мирозданието - имаме два стълба, свод, двете дървета, които се увиват около стърбовете /особено ключова ми се вижда думата "увиват" /!/.

Мани, с цялото си уважение към масонството, но тия символи са толкова по-стари от тях, че те си остават просто поредните "компилатори" на символика в някаква по-лъскава системка. Не съм фен на подобни сдружения на отегчени мъже, честно си признавам...

Съжалявам, но не мога да пиша повече в момента, макар, че има още какво да се каже

http://karen.zvezdov.com/snimki/Raivin_elvish.jpg


Тема Браво! Псалютно точно!нови [re: Гpaxчe]  
Автор Havermayer (BBE)
Публикувано13.10.04 11:25



Някога Ерегион е бил обща родина на елфи и джуджета. Ауле Ковачът, който е създател на джуджетата, е бил покровител на Нолдорите, от които произхожда Феаноровия род (както и другият клон на Финве по Ваниярската линия). Освен това, въртят ми се някакви забежки на Галадриел с Келебримбор, във връзка и с изковаването на Елфическия камък (онова зеленото, дето го носи в последствие Арагорн) и дето всъщност били два.
"Кажи "приятел" и влез" - ... а бе, върви на дружба между народите :))

7: "Даже хора, които са интелигентни зацепиха".


Тема Re: Това били емблемите на Дурин и други виднинови [re: Гpaxчe]  
Автор MANlMAL (spleenchaser)
Публикувано13.10.04 11:30



Не съм фен на подобни сдружения на отегчени мъже, честно си признавам...

Ами щото не си мъж бе ,Грахост... Те и само мъже вземат...
Жените си имат Феминизма и Еманципацията. Сапунените сериали и Художествената гимнастика. Дамските превръзки и Критическата.
Мъжете си имат мачовете, таблата ,белота и масонството... Също и Простата, Самобръсначки и .... ен броя топки (Борисе, тоя дядо Гинко що ми го напомни брееее? )

май пропускам туй-онуй.....

Според мен обаче в Бг Гейското лоби е много по-мощно от Масонското...

Ама отидох вече много у оффффффффа....



Тема Това с полумесеците наистина изглежда странно.нови [re: Roheryn]  
Автор Havermayer (BBE)
Публикувано13.10.04 13:17



Очевидно са Дърветата на Валарите, но по-надолу Леголас възкликва: "Дървото на Върховните елфи!"

Доколкото знам, Бялото Дърво (Телперион) е 1) създадено първо (и затова Луната, Исил Сияйния, Рана Своенравния, Тилион, предшества Златното дърво, Лаурелин, --> Слънцето, Анар Огненозлатистата, Васа Огненото сърце, Ариен) и 2) е единственото от двете Дървета, които са били разклонявани както в Аман (Галасилтон - Бялото Дърво в Миндон Едалиева), така и в Средната земя (чиято издънка е Нимлот).
За Бялото Дърво се казва, че: "...имало тъмнозелени листа, що отдолу искрели като сребро най-чисто, от цветовете му неизброими сребърна роса се леела, а земята отдолу трептяла въ пъстрата сянка на вечно пърхащата корона".

Тоест, на Портата на Мория полумесеците може да са препратка със сребърните светлини на Бялото Дърво (в Средната земя най-близки като образ са лунните лъчи), когато настъпва Вспъпителния му или Последният му час, преди да го сменят светлините на Златното Дърво.

Отделно от това, имаме Кула на Изгряващата Луна в Гондорското кралство, а докато навлизат из сенките на Мория, Гимли пее:

"Светът бе млад, върхът зелен
и Месецът неопетнен,
без име - камък, вир, треви
Дурин когато се яви.
Той имена им отреди,
пи млади изворни води;
той в Огледалното се взря
и сякаш перлен низ съзря
корона бледа от звезди
под образа му да трепти.

Светът бе чист, висок върхът
и още тачеше светът
крале могъщи в Гондолин
и Нарготронд; но пътят син
на Запад бе им отреден.
Светът бе чист в Дуринов ден.

Той беше крал със трон висок
в подземен каменен чертог
с таван от злато, сребърен под
и с руни над вълшебен вход.
Зведи, и слънце, и луна
дариха ясна светлина
в кристални лампи да блести
навън щом мракът се сгъсти
.
..."


В Гондолин май имаше някакви плетени черги на Двете Дървета, ако се не лъжа, а и версията за политическите отношения между елфи и джуджета отново се вижда тука.

ПП. Не претендирам, че версията ми е 100% издържана. Просто догадка :)

7: "Даже хора, които са интелигентни зацепиха".


Тема Re: Това били емблемите на Дурин и други виднинови [re: Гpaxчe]  
Автор MANlMAL (spleenchaser)
Публикувано13.10.04 14:56



Грах, забележи обаче и "алхемическата арка"... Огледай ги трите картини една до друга внимателно.

Забелязват се и 7-те звезди, и двете увити дървета, даже и разположението на символите е подобно...

НЕ казвам, че има някакъв смисъл от паралели, просто ми е интересна приликата, това е...



Тема Re: Това били емблемите на Дурин и други виднинови [re: Roheryn]  
Автор DarkWolf (Eerie)
Публикувано13.10.04 15:56



Ъм, седемте звезди не са ли Валакирка - съзвездието, което създала Варда за да се изгаври с Мелкор? Аз винаги така съм ти приемал. Един вид съюз срещу него. Напук на опитите му да разeдини народите...

A heart of gold pumps within his metal skin
A noble line he carries on


Тема Re: Да бре Грах, ама.... [re: Гpaxчe]  
Автор RoherynМодератор (мерудия)
Публикувано13.10.04 23:13



В отговор на:

Звездата на Феанор е била общ символ на синовете на Финве, а не само на Феанор. По-пътя на логиката може да се предположи, че е станала символ и на синовете на синовете му т.е. на тяхния род като цяло.

Явно присътвието на тази звезда е свързано с Келебримбор и неговото участие в направата на вратата. Вратата, като цяло трябва да разглежда като събирателна точка на две различни култури с общи интереси.




Туй ясно.
Ама какво означава?
Каква толкова мощна символика има в "самотната многолъчна звезда", та Келебримбор да я задържи, при все че не задържа, така да се каже, роднинството си с този род? Той се отказва от баща си (обявата в Държавен вестник още може да се намери из архивите), а си запазва звездата.
При това, слагайки я, той изрично подчертава разликата си с Върховните елфи - не се слага под общ знаменател с тях.
Това последното може донякъде да се тушира, ако се окаже, че е роден през първата епоха.

Отделно не разбирам защо точно дървото/дърветата са си избрали въпросните Върховни.

Не разбирам символиката :/
Както ми е ясно защо Гондор има точно този символ, защо и как на Арагорн се различава от него, но не ми е ясно защо гондорския шлем и корона имат крила.

Така и в част от морийската порта не са ми ясни нещата.

Обичай съдбата си


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.