Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:13 04.07.24 
Фен клубове
   >> Дж.Р.Р.Толкин
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема Re: Орки технократи - колективен отговор към всичкинови [re: Taлиecин]  
Автор Gallandro (орк-меланхолик)
Публикувано07.10.04 14:55



Мдам... добре успя да го обобщиш ... Ама занимаващите се с хуманитарни науки явно не могат да схванат, че "инженер" не е един централен мозък, който управлява всичко, а организацията е на много нива и дори изпълнителите се нуждаят от познания, а не са роботчета . Пък и дори и хората инженери получават някакво образование в университети, а не всеки измисля всичко от начало .

Освен това не си представям Моргот и Саурон да висят по цял ден пред чертожната дъска, за да изпроектират всяка сграда, оръжие и всеки коридор на мина. След което понеже орките са тъпи и не могат да работят по чертежи(никак не е лесно между другото) хващат групи по 1 000 орки и ги учат, като кученца да повтарят действията им... което пък би означавало, че повечето сгради и всички галерии в мините са ги построили лично те двамата, защото проектирането на всеки от тях е уникално...





Тема Re: их, Галандро :)))нови [re: Roheryn]  
Автор Kopo (тъп, но упорит)
Публикувано07.10.04 20:04



Ъъ, Рох, от гледна точка на някой бушмен Сингапур или Берлин най-вероятно също са гнус.
Според жена ми Париж е гнус.
Според мен сектор Г е гнус.

Може би става дума за индивидуалното възприятие на наблюдателя, а липсата на други наблюдатели не може да даде гаранция за обективността на първия.

TANSTAAFL


Тема Re: леко изкривяваш :))))нови [re: Gallandro]  
Автор RoherynМодератор (мерудия)
Публикувано07.10.04 23:58



Дарк сайд не са само "те тримата" и орки :)

Можеш ли да кажеш за гладачка в завод, че тя прави дрехите?
/Знам, че много можеш да навържеш около този въпрос :)))) ама не си прави труда - разбра ме/

Кажи, възможно ли е всички баш гадове си имат помощници не-орки?

Само туй искам да кажа.

А! И че не се кефя на недоказаното твърдение, че орките са най-техно-яко-свръх.
Почни да изброяваш какво те са направили сами.
Въоръжение, строежи, машини. Сравни ги с онова, което са направили другите.
И се опитай да отсееш и едните какво са постигнали сами (с натрупаните си знания и умения), и другите, и третите.

Аз, като начало, се сещам за самостоятелни постижения, корабите на Нуменорците от по-късни времена за хората и силмарилите за елфите.
А! Технологията за строенето на Ортанк и Минас Тирит какви са?

Вероятно за машини ще намериш повече неща при орките :) Обсадата на Гондор, там разните работи около Саруман. Ама какво от тях орките са направили по свой проект?

Какво орките са сътворили за себе си, когато са си били аха сами господари?
Защо?

Не казвам, че нямаш право, но то засега се крепи само на логически изводи какво би трябвало да бъде, и са не дотам съотнесени със съответните неща на другите народи.

Евентуални отговори:
- Историята се пише от победителите и никой не е счел за целесъобразно да запише постиженията на врага /да, ама не! записвани са такива :)/
- Толкин не ги е обичал и ги е ощетил (да, ама "Толкин так сказал", нали? Нещата не са ли такива, каквито той е решил?)

Обичай съдбата си


Тема Re: их, Галандро :)))нови [re: Kopo]  
Автор RoherynМодератор (мерудия)
Публикувано08.10.04 00:01



"Според мен сектор Г е гнус"
Всеки има право на лош вкус.


Не е цялата истина "липсата на други наблюдатели". Доста неща са описани ласкаещо за лошите.

И тиро-лиро ...

Обичай съдбата си


Тема Re: их, Галандро :)))нови [re: Kopo]  
Автор Taлиecин (radiant brow)
Публикувано08.10.04 00:56



Какво ще кажеш за сектор Г да поспорим в някой друг клуб?

No one remembers the singer. The song remains.


Тема За оркитенови [re: Taлиecин]  
Автор Гpaxчe (giddy thing)
Публикувано08.10.04 16:06



Мисля, че мнението, че елфите си служат с магически сили правейки своите оръжия не е далече от истината. Най-известните им оръжия имат точно такива “магически” качества. И Оркрист, и Жилото и прочии.

Що се отнася до Гондолин, според първите варианти на тази история този град е построен и обитаван от джуджета. По-късно когато Толкин променя историята, градът си остава същия, но идва друго население. Така че за мен по своята същност Гондолин е град сътворен по джуджешки модел – с много камък, с много тайни проходи и пр.

И последно. Извън Емоционалните определения, за външния вид на орките всъщност знаем, че те имат сиво-кафеникаква кожа, което не е нещо ненормално за не един и два човешки народа, че ходят приведени, изглеждат по-ниски от хората и имат по-дълги и силни горни крайници. Другият им вид, известен сред широките маси като урук-хаи се отличава с височината и по-голямата си физическа сила.

Разликата между единия и другия вид най-вероятно не идва от това, че едните са смесени с хора а другите не, от местожителството и храненето им поколение, след поколение. Със сигурност знаете, че доброто хранене и по-добрите условия на живот позволяват на видовете да увеличават масата си с всяка следваща генерация.

Като край на описанието на външния им вид съм длъжна да спомена, че в едно от писмата си Толкин сам определя орките си като “монголоидни”.

Никъде не пише, че им стърчат зъби от устата, че изглеждат в напреднала фаза на разложение, скалпирани, или че току що са ги накиснали във вряла вода. Т.е. не са нито уроди, нито сакати. Мисля, че филма на ПиДжей здравата е разбъркал представите на хората за тази раса.

Независимо дали ги харесват или ги мразят, орките умеят да правят всичко, което умеят и останалите народи на Средната земя вкл. да пеят, да декорират оръжията си с апликации, да проявяват чувство да хумор и т.н.

Слава богу, че съм атеист.


Тема Re: их, Галандро :)))нови [re: Roheryn]  
Автор Kopo (тъп, но упорит)
Публикувано08.10.04 18:25



Рох, т'ва за сектора си беше закачка за Тал (по-здрав по случай наближаващото ексСъбитие).

Определено цялата история на Средната земя е писана само и единствено от гледната точка елфите и съюзниците им от другите раси.

TANSTAAFL


Тема Re: За "магията"нови [re: Гpaxчe]  
Автор RoherynМодератор (мерудия)
Публикувано10.10.04 19:35



Мисля, че мнението, че елфите си служат с магически сили правейки своите оръжия не е далече от истината. Най-известните им оръжия имат точно такива “магически” качества. И Оркрист, и Жилото и прочии.

Какво е магия по толкиновски?
/питам сериозно, щото не ми е ясно/

То и фотографията е била магия за индианците (примерно), но технология за другите.

Питам и дали "магията" на елфите е присъща на всички елфи, дали някои могат повечко от други, и дали друга раса не може да я усвои.

Обичай съдбата си


Тема Re: За "магията"нови [re: Roheryn]  
Автор Seaborn (Aeronnen Tull)
Публикувано10.10.04 20:18



Ами аз като се замисля магията в на Толкин произведенията май има някакви шизофренни отклонения. Тоз пуст Силмарилион- до "Берен и Лутиен" бих я определил като реалистично-необходима за изграждане на прекрасния му свят, а после става една... Като четох за първи път Лутиен как хвърка над Берен във вампирска кожа, а той подтичква като върколак под нея и ми стана едно неприятно... Лично на мен много повече ми се нрави онзи тип магия Гандалф vs Балрога, където всичко също е завладяващо магично, изобщо чудно е, но няма изхвърляния... Абе това си е за нова тема (не такава като в хелспирита де)!!!



Imagine...!


Тема Re: За "магията"нови [re: Roheryn]  
Автор Гpaxчe (giddy thing)
Публикувано11.10.04 11:55



Ами Рох-че, магия, обикновено наричаме онова, за което нямаме някоe рационално обяснение. Например защо мечовете светят при близостта на орки.
Възможно е да имат датчици и да ги улавят по вибрациите, а може да ги хваща по миризмата ... никой не знае, дори и тези, които ги носят. За тях, както и за нас това си остава “елфическа магия”. Магия са и заклинанията, които Гандалф разменя с Балрога, магия е отварянето на Мория със “Сезам отвори се”. Магия е мечът на Турин да говори, когато тая чест не е дадена на другите подобни железа.

Слава богу, че съм атеист.



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.