Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:01 14.06.24 
Фен клубове
   >> Дж.Р.Р.Толкин
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема Замисъла на Ерунови  
Автор dragonfly (летящoполъчитe)
Публикувано14.08.04 22:41



Не съм плагиат, но и у мен семинара доведе до много въпроси

За Свободния Избор

Мислите ли, че всяко едно дело и всеки един избор е бил осъзнат и в замисъла на Еру или го има правото на избор?
Тоест, вярвате ли, че в Средната земя има съдба, която е била предначертана от Еру или всеки има право да избира собствения си път?

Такива въпроси ме мъчат-в замисъла на Еру не е ли всеки човек със неговата съдба и неговите избори в мъгла?
Ако да, как е поел риска да създаде Средната Земя без да знае, че (примерно) злото няма да победи?
Или избора на всеки е бил предначертан?

Това води до друг въпрос-не сме ли ние само пионки в играта-не изпълняваме ли вече отдавна предначертани действия?
Ако приемем това за истина, бихме ли могли да кажем, че всъщност в цялата средна земя няма грешки. Защото всяко едно дело е било отдавна решено и съответно няма смисъл в това да се корим за грешките си-нали така е било предначертано? От там следва, че нито една война във Средната земя не е грешка, изковаването на Пръстена и създаването на орките и другите твари на мрака не е грешка.

Ддп по много пъти, какъв смисъл има от всичко, ако Всичко е било в замисъла на Еру?
Всичко мечта ли е била? Мечта, която е могла да има своята материялизация и затова Еру го е Създал?

Абе какво става, с две думи?!

Слънцето е планета, на която всички са запалили по една свещ искрено, от сърце.


Тема Re: Замисъла на Ерунови [re: dragonfly]  
Автор Yassen ()
Публикувано14.08.04 22:54



Ако няма зло, доброто ще е лишено от шанс за вътрешно присъщия си подвиг...

Еру Илуватар е творил...Дори Боговете нямат власт над творческият си акт, доколкото последният е чиста свободност...

Свободната воля е иманентна на сътвореното. Един Бог не се унижава.

А злото е само нееволюирало добро.



усмихв
Ясен

Красотата ще спаси света...


Тема Re: Замисъла на Ерунови [re: dragonfly]  
Автор Бeзцeнни (Aeltauriel)
Публикувано14.08.04 22:56



Днес се замислих и затова, ама не ми се щеше да пускам ОЩЕ една тема:)
Мерси, че го направи вместо мен.

Пак днес си поговорихме по тази тема с Майа. И аз си имам някои... идеи:)

Сега остава само да ги обясня....


Значи;), мен ако питате всеки има право на Свободен избор, въпреки че някои неща може и да се каже, че са предопределени още от замисъла на Еру. Според мен всяко едно нещо си има собствен ход, който следва. Така е и с развитието на Средната земя. Този ход, предполагам, се установява още със самото Начало и всичко заложено в него. Един Еру, както всички знаем събирателен образ на всичко, би трябвало да знае как ще се развие този създаден от него свят.
Така се получава, че то е било предопределено и че не е било... Не зная как да го обясня. Всеки един живтел на Арда прави своите избори- правилни или не. Ако някой пропусне да направи 'предопределения' избор, то след него винаги може да го направи някой друг.

Ние сме били и не сме били част от замисъла на Еру, по-скоро не сме имали може би тези имена и лица, но сме следвали този естествен ход на времето, еволюцията и деградацията... :)

А Той/Еру/ е създал Арда, не защото е знаел, че ще победи Доброто или Злото, а за да съществуват те в един изключително странен баланс. Така си мисля. Не е просто замисъл показан на филм, а безброй животи изживяни по различни начини, със свои собствени воли, избори и цели. А и един замисъл, знаете от личен опит, не винаги се осъществява както очаквате, нали?

When Sauron sang softly and sweet...


Тема Re: Замисъла на Ерунови [re: Бeзцeнни]  
Автор Maltalossion (Malta)
Публикувано15.08.04 16:07



А може би предопределени са само най-важните събития. Всеки има право на да избере как да постъпи, но в крайна сметка всичко води до нещо предопределено от Еру. Може да е след епоха- две, но пак стига до там. Мисля, че най-добрия пример е обединението на Гондор и Арнор. Ако Гондорците бяха дали короната на Арведуи, дали щеше да се стигне до изчезването на Арнор и ужасите от Войната за Пръстена? Не мисля...

Beleriand, Beleriand,
the borders of the Elven-land.


Тема За Доброто и за Злото...нови [re: Бeзцeнни]  
Автор lSTORlK (GuardianOfTime)
Публикувано15.08.04 16:58



Ако приемем тезата на Ваклуш Толев*, че...
Злото е нееволюирало Добро...

Можем ли да приемем, че...
Доброто е... нееволюирало Зло?

*Ваклуш Толев ми е преподавал История на религиите.

_______________________________
Imperare sibi maximum imperium est.


Тема Re: За Доброто и за Злото...нови [re: lSTORlK]  
АвторEstel (Нерегистриран)
Публикувано15.08.04 18:21



Ако приемем една от тези две тези, то означава да признаем, че едната Сила-Доброто или Злото, всъщност е първично. И пак стигаме до въпроса, който беше повдигнат и на семинара- за кокошката и яйцето...
Така че аз лично не поддържам нито една от тези две тези- т.е., ако Доброто (примерно) е нееволюирало Зло, това означава, че признаваме Злото за Първичната сила в света. А как можеш да дефинираш едно понятие като "Зло", след като нямаш негова противоположност, негова антитеза!?
Пак кокошката и яйцето или
Змията, захапала опашката си ( The Ring of the World Charmony)...
Въпросът според мен трябва да е друг- е ли нещо абсолютно, имаме ли абсолютно Добро и абсолютно Зло?

P.S. Поздрави от съседния влак!



Тема Re: Замисъла на Ерунови [re: dragonfly]  
Автор VoodoRush (Изумен)
Публикувано15.08.04 21:09



Ами моето скромно мнение по въпроса е,че всички имат правото на свободен и непредопределен избор...но само в рамките на замъсъла на Еру и музиката на Айнурите. Демек...Еру е предначертал един дълъг път,с междинни "контроли",но е оставил избор на всеки пътник как (и дали) да стигне от точка А до точка Б и по-нататък. Не ми се вярва да е предначертал всичко с точност до до всеки отделен индивид - не ще да му е толкоз голяма базата данни тъй да се каже. Пък и е излишно...и няма фън (за самия него) ако беше така.

Елфите милеели за две неща - културата...и бахура.


Тема Re: Замисъла на Ерунови [re: dragonfly]  
Автор Mopдpeд (seeker)
Публикувано15.08.04 21:41



В света на Толкин има ясни доказателства за наличието на свободна воля. Всъщност, както и в християнството, демиургът, Създателя именно с това е Единствен - единствено той може да създаде нещо, което не е част от него.
Човек може да направи компютър (да кажем), но това не го прави Създател, защото всичко, което компютърът може е в рамките на параметрите, зададени от човека. Създателя (лично име, затуй няма пълен член!) обаче дава свободна воля и мярка за добро и зло и после оставя гадинките да се множат и да се оправят както могат.

Доказателството, което споменах в началото, се намира там, дето се описва как Ауле създал джуджетата и как после понечил да ги унищожи, но Еру го спрял. Прочетете го внимателно - джуджетата на Ауле първоначално са без свободна воля, Ауле не очаква когато вдига чука си, те да се разбягат. Явно Еру, все пак е харесал джуджетата, защото по време на разговора си с Ауле ги дарява със свободна воля.

Между другото: Грах, тъкмо тая тема изках да доразчепкаме на лекцията, но ти безсрамно избяга :) Ауле е създател на телата на джуджетата, но те са пълноправни Чеда на Илуватар!

Портал за почитателите на Толкин - връзки и новини



Тема спасението на Ам-Гълнови [re: dragonfly]  
Автор Loretta (curse)
Публикувано16.08.04 02:35



Една от най-интересните идеи, които извлякох лично за себе си от този семинар, беше идеята, изложена от Светла, че Ам-Гъл е единственото същество в света на Толкин, което, след като е преминало на страната на Злото, е направило втори избор - завръщане в лоното на Доброто; нормализиране ако щете, защото той си е малко луд; излекуване, ако искате, защото Злото е болест, а специално при Ам-Гъл - подчертано мъчително състояние и за него самия.

Ам-Гъл в един момент има пълни шансове да се оправи, съвсем реалистични; не само това, ние вече вярваме в това, че ще се спаси туй човече...
Тук има философия: доброто отношение има силата да изцелява пораженията, нанесени от Злото върху нечия душа. Доброто отношение на Фродо, доверието, което показва към Ам-Гъл, това, че се застъпва за него и го взима под крилото си - всичко това дава шанс на Ам-Гъл да преосмисли себе си. Когато чета книгата, чувството в тия моменти е толкова хубаво: просиява надежда.

И толкова по-тежък е моментът, когато Фродо извършва предателството към Ам-Гъл. Ясно е, че не може да бъде винен, защото в ситуацията, в която е попаднал, той няма друг избор. Но гледано през очите на Ам-Гъл това си е точно предателство... и захлопва вратата на спасението пред носа му.
Винаги съм мразила тоя момент

Защо Толкин избира да не спаси Ам-Гъл?
Повествователно това е една много добре функционираща схема.
Но от философска гледна точка - а ние знаем, че за Толкин е важно далеч не само "да върви разказът" - не разбирам този негов избор. Какво означава това, че веднъж обхванало те, Злото наистина никога няма да те пусне?...
Това е толкова не-християнско...

a wee little girl with a can of gasoline


Тема Re: спасението на Ам-Гълнови [re: Loretta]  
Автор SMAUG (The Dragon)
Публикувано16.08.04 11:27



Точно за Амгъл-ската ключова роля надълго и нашироко дискутирахме ей-тука:


Тогава с Мардил стигнахме до някакво балансирано мнение.

Истината обаче е,че без Амгъл -тая история нямаше да е такава. Та именно с неговия образ Толкин проявява мъдростта да покаже ,че всяко създание,колкото и да е покварено може да извърши нещо добро.

Защо Толкин избира да не спаси Ам-Гъл?

Уважаема Лорета, всъщност според мен го реабилитира напълно.
А и г-н Николов избра да го спаси - нали знаеш,че Амгъл е Паландо и в крайна сметка той изпълнява замисъла на Еру и е възнаграден от него.:))




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.