Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:34 14.06.24 
Фен клубове
   >> Дж.Р.Р.Толкин
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема Идеалътнови  
Автор Eowyn_ (грък роханец)
Публикувано30.06.04 18:26



Много често говорим за идеалът в творчеството на даден писател.Идеалът на Ботев, идеалът на Вазов, идеалът на Йовков...ами идеалът на Толкин?Има ли такъв в неговото творчество?Какво е основното послание в произведенията му?Към какво се е стремял?Какъв е неговият идеал?
За съпоставка идеалът на Ботев примерно е бил "живот борба в името на отечеството"... За това говоря-каква е била тази цел, неотлъчно ръководила Толкин ни само в произведенията, а и в живота му, целта, която е била негов избор?Разбира се трого според вас :)

Ако не разбирате темата, казвайте, защото незнам доколко ясно обясних, това, за което ви питам.





Тема Re: Идеалът [re: Eowyn_]  
Автор Roverandom3 ()
Публикувано30.06.04 19:42



Според мен идеалът в творчеството на Толкин е това, че всеки може да промени света...



Тема Re: Идеалът [re: Roverandom3]  
Автор Prof. S. Snape (Професор)
Публикувано30.06.04 19:46



Което според мен не е вярно. При Толкин няма кой знае какви идеали. Той е фентъзи, описва борбата между доброто и злото, за приятелството, ама тоя идеал не е нещо особено. Друго, че надеждата е жива докато доброто съществува и това не е чак толкова гениално, ами мисля, че Толкин има идеали като всички фентъзи автори. Нито повече нито по- малко, създал е един доста несериозен жанр, който те отпуска. Жанр който има много и различни същества, който е предимно за деца и най- много хора до 20 години, ама тва не са идеали а заслуги.




Тема Re: Идеалът [re: Eowyn_]  
Автор dragon fly (black)
Публикувано30.06.04 19:48



Мисля, че творчеството на Толкин е така необятно, че не може изобщо да се говори за идеал, който обединява всички под знамето си(как само звучи:/ ).

Защото-както знаем-в творчеството на Професора се говори за:
Доброто, но и Злото(и съществува ли изобщо то);
Любовта, но и омразата(и нейната разрушителна сила);
Верността(), но и предателството като съществуващо самостоятелно в душите на хората;
Светлината, но и Мрака;
Истината, но и Лъжата;
..........

Така че, смятам, изобщо не може да се говори за наистина всеобхватен идеал в Творчеството му.

БЪЛГАРСКИЯТ ЧЕРВЕН КРЪСТ ПРЕДУПРЕЖДАВА, ЧЕ ПАДАЩИТЕ ЗВЕЗДИ СА ВРЕДНИ ЗА ВАШЕТО ЗДРАВЕ!


Тема Re: Идеалътнови [re: Prof. S. Snape]  
Автор dragon fly (black)
Публикувано30.06.04 19:52



...изобщо не съм съгласна с теб.

Стила на Толкин е достатъчно дълбок, за да човек порасне с неговите книги(питай Старите Почитатели). Защото в него наистина може да се намери всяка една от страните на живота

И още-недей да слагаш хората под общи знаменатели"ДЕЦА" и "ВЪЗРАСТНИ", като ДЕЦАта четат нам-ко-си, а ВЪЗРАСТНИте четат психология, право, Кастанеда и кой знае какви други книги.
Не можеш да кажеш-да определиш-какво да чете даден човек.

БЪЛГАРСКИЯТ ЧЕРВЕН КРЪСТ ПРЕДУПРЕЖДАВА, ЧЕ ПАДАЩИТЕ ЗВЕЗДИ СА ВРЕДНИ ЗА ВАШЕТО ЗДРАВЕ!


Тема ииии в десятката на изцепките за деня се класираа: [re: Prof. S. Snape]  
Автор firefox (Lope)
Публикувано30.06.04 20:23




описва борбата между доброто и злото, за приятелството, ама тоя идеал не е нещо особено




с най-големи шансове за победа в крайното класиране! Честито "професоре"! :D

Свинщина, другари, свинщина!

Тема Re: ииии в десятката на изцепките за деня се класи [re: firefox]  
Автор Eowyn_ (грък роханец)
Публикувано30.06.04 21:05



Според много хора идеалът за доброто и злото е шаблонен и клиширан...Да, отчасти и аз съм съгласна.Но да се каже същото и за Толкин...Всъщност този факт идва от неосъзнаване на книгите, защото едва ли човек, прочел Властелина/Силмарилион/Преданията и т.н. би казал подобно нещо.

За мен идеалът на Толкин е надеждата...Той не говори винаги открито за нея, но едва ли има страница от книгите му, на която да не е спомената по какъвто и да е косвен начин надеждата...Надеждата е красота...красотата е всичко.Обаче идеалът на Толкин учудващо(според мен) не е красотата.Защото красотата винаги освен красива е и болезнена, а в творчеството на Професора не се говори за такава болка.
От друга страна идеалът може да е и живот...странно за разбиране на пръв поглед, но замислете се...Както каза Дракончето, идеалът при Толкин е нещо твърде всеобхватно...като живота.А колко, колко неща има в този живот, към които се стремим не само ние, но и героите от книгите на Професора.Може и да не ме разбирате, но идеалът за живот е нещо много красиво, много недостижимо...




Тема Re: ииии в десятката на изцепките за деня се класи *DELETED* [re: Eowyn_]  
Автор Prof. S. Snape (Професор)
Публикувано30.06.04 21:17



Мнението е изтрито от lotlorien_fan

Тема офф-ченценценови [re: Prof. S. Snape]  
Автор Taлиecин (knightofshadows)
Публикувано30.06.04 21:28



Ти ще вземеш ли най-сетне да мислиш преди да пишеш?

No one remembers the singer. The song remains.


Тема Re: офф-ченценце [re: Taлиecин]  
Автор Yassen ()
Публикувано30.06.04 22:40



Бурни и нестихващи

***

Абе професоре, хубава тема е пусната. Защо трябва да я окепазиш, говорейки Ти какво четеш и харесваш. защо?!!!

Аз харесвам книгата за октакалциевфосфат на проф Шоу и проф Ийнс. Чудесна, а главата за разтворимост е шедьовър в света на химията на калциевите фосфати. А главата на проф Ийджима е вече...нямам думи.

Аре жив и здрав и пиши по рядко


Ясен

Красотата ще спаси света...



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.