Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:21 28.06.24 
Фен клубове
   >> Дж.Р.Р.Толкин
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема За времето в Средната земянови  
Автор Гpaxчe (бръмбъзък)
Публикувано29.06.04 17:12



Сега като гледам каква страхотна буря се е извила отвън и като се замислих се сетих само за два валежа описан при Толкин - в Хобит, пътят им когато излизат от Графството и преди да са стигнали до Ломидол, после голямата буря в самата планина преди да ги хванат гоблините, както и снежната буря на Карадрас, но тази последната не е естествено природно събитие /доколкото си спомням/. Не мога да се сетя за описание на някакви други големи бури или природни катаклизми. Но не вярвам да няма ...

"..but against the Power that has now arisen, there is no victory." - Denethor


Тема Re: За времето в Средната земянови [re: Гpaxчe]  
Автор Aragorn Elessar (ами...Крал)
Публикувано29.06.04 18:56



Не ми излизат в четивен вид цитатите +"%=::// дира му с дир!
Не се сещам за бури, но дъжд има:

Та - преди хобитите да стигнат до чифлика на Чудоум, ги вали.

После,у Том Бомбадил пак вали.

Из хълмовете, преди да слязат към Бруиненския брод, два дни ги вали.

Сигурно има и още, но нямам време да ги ровя сега.


Редактирано от Aragorn Elessar на 29.06.04 18:58.



Тема Re: За времето в Средната земя [re: Aragorn Elessar]  
Автор Eowyn_ (грък роханец)
Публикувано29.06.04 19:56



Темата е много хубава.
От друг аспект погледнато, Толкин е бил повече привърженик на пейзажа, а в частност и на времето.Типичен пример-Емин Муил.Авторът създава усещането за мрачнен район, за лабиринти от скали, за несигурност и нищожност сред каменните канари.Едва след това разказва за бурята, в която попадат Фродо и Сам(и доста ги вали дъждът).По мое наблюдение във целия Властелин се наблюдава тази схема:
обстановка-герои-събитие(евентуално дъжд).
Но да не се отлонявам и аз много от темата.
Нямам представа в какъв климатичен пояс е разположена Средната земя,но определено има доказателства да се смята че това е субтропичният.На едно място се споменаваше, че в Графството биха се зарадвали на снега от Карадрас.Следователно е малковероятно Графството да се намира в умерения пояс.Разбира се възможно е това да се дължи на влиянията от Морето, тъй като в същата геогравска ширина се говори за зимни виелици и вълци(май в "Хобит" това).

Извинявам се, че говоря такива глупости, обаче това ще да е някакъв комплекс че цял ден дрънкам за история на България...и ми се прищя да разнообразя малко с климатичните условия в Средната земя




Тема Re: За времето в Средната земянови [re: Гpaxчe]  
Автор Caмoзнaй ((Сам))
Публикувано29.06.04 23:37



Точно си пийвах биричката с вечерята (малко по-рано тази вечер) на чардака пред къщата, когато изведнъж почна адски силен дъжд (естествено аз си бях на завет), тогава се сетих за един момент-губи ми се кой точно и от коя книга, пък и книгите ми не са подръка-ставаше дума за това че хобитите обичат дъжда, но те самите да са си вкъщи на сухичко и да го слушат как ромоли навън...хм и аз много обичам така...

In pivo veritas

Тема Re: За времето в Средната земянови [re: Eowyn_]  
Автор Гpaxчe (бръмбъзък)
Публикувано30.06.04 09:27



Точно това е интересно, защото при 90% от авторите /не говоря за "модерните"/ природата и събитията най-често са в унисон и това което става с природата е много показателно за това което става с героите или предстои да стане с тях. Дали е по същия начин и при Толкин?

"..but against the Power that has now arisen, there is no victory." - Denethor


Тема Re: За времето в Средната земянови [re: Гpaxчe]  
Автор Umai Maia (тиха)
Публикувано01.07.04 20:35



Сигурно ще наговоря големи глупости, като не ги разбирам тези неща, но все пак да опитам Грах, и аз съм си го мислила това, и при другите автори (тези, за които ти казваш) ми се струва, че природата е нещо спомагателно, тя трябва да е нещо като 'път' за нас, 'знак' за това което става с героите или предстои да стане с тях. Природата се схваща като атрибут към тях...липсва ми теоритичният апарат да го обясня.

А при Толкин аз я схващам различно, като чета - природата ми се вижда (не задължително навсякъде - но там, където има буря и вали, да) като нещо отделно, самостойно, което може да има своя воля или поне някаква подобна окраска, пресилено е да се каже воля. Така го възприемам, като чета, но ми е трудно да го опиша.

Като елемент, който показва отношението си към героите, държейки се по определен начин, а не като отразяващ техните съдби и емоции.
Което може да значи, че нищо не съм разбрала от книжките, но:) карай:)

Необходимото Ми Зло


Тема Re: За времето в Средната земянови [re: Eowyn_]  
Автор arwen4eto (слънчиценценце)
Публикувано02.07.04 10:08



По въпроса,че бремето си е отделно а не допълнителна харектеристика към героите я вижте това цитатче дето изрових мен ми се струва многос интересно.Когато чета властелина или хобит или някоя друга толкинова книга винаги съм имала чувството,че природата си е нещо отделно,нещо "живо",така да се каже и ето едно такова цитатче:
Не беше обикновена буря.
Това е злата воля на Карадрас. Той не обича елфи и джуджета и е съборил
тази пряспа, за да ни отреже пътя за бягство.


Та казваите вие какво мислите,а сега се сетих и още нещо докато преглеждах на доста места,да не кажа почти-винаги доста събития са сравнени с буря-"връхлитат като буря" и т.н,и от тези два примера ми идва на ум,че някак си когато Толкин описва в книгите си природата той ни внушава уважение към нея и все пак тънкото чувство,че природата е "жива"

Вече казваите вие какво мислите,че аз зех да се обърквам тотално в тая моя глава


яденето е важно нещо...

Тема Re: За времето в Средната земянови [re: arwen4eto]  
Автор Belequen (evergreen)
Публикувано02.07.04 12:07



Тц, няма живи стихии в Средната земя. Има Валари и Маяри, които ги контролират. А когато въпросните командири са задрямали сладостно в Аман, да речем, то и пичове като Саруман се бъркат де не им е работа, ака "Случаят Карадрас".

Не натискай

линк, ако ти е мил животът!

Тема Re: За времето в Средната земянови [re: Гpaxчe]  
Автор Niena (лайкучка)
Публикувано03.07.04 16:50



Като се замисля, времето в Средната земя както го е описал Толкин, си е направо хубаво като го сравнявам с това в наше време. Е, тогава все пак елфите са се грижили всичко да е в равновесие, докато днес хората са се постарали да оплескат всичко - включително и климата!

Сърцето прави човека благороден


Тема Re: За времето в Средната земянови [re: Гpaxчe]  
Автор Cиpиyc Блek (масов убиец)
Публикувано04.07.04 12:48



Разбира се че има и всякакви бури, виелици, дъждове и други там глупости! Въпроса е че Професора просто не си е играл да ги описва, когато не са свързани със събитията от голяма важност- пример: от време на време описва климата във ВнП, но да речем не помня в разказа за Кирион и Еорл да е описано кой- знае- какво време.

Иначе ми прави впечетление, че времето в различните влвдения е различно- в Ломидол и Лориен е слънчево и приятно, дори според мен леко, много леко прохладно, подухва западен втерец; докато в индустриакизирания Исенгард постоянно е мъгливо и дъждовно; в Мордор е горещо и облачно, валежи няма, водоизточници (като изключим Нурнен) също. Май времето в призволна част на Средната земя се влияе от това кой управлява тази част.

Редактирано от Cиpиyc Блek на 04.07.04 12:51.




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.