Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:41 03.06.24 
Фен клубове
   >> Дж.Р.Р.Толкин
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема Някой изследвал ли е  
Автор Пpeпoдoбният ЦУП (изродъ)
Публикувано08.06.04 12:23



така обстойно Властелинът на пръстените и с достатъчно голяма вероятност да е установил все пак Дж Р Р Толкин на кой от героите си симпатизира.
По-точно като кой от героите си той така да се каже индиректно присъства в произведението. Всеки автор по някакъв начин при писането на произведението си дава индикации че се персонифицира с някой от героите си. Така грубо казано авторът сам изразява своето присъствие във виртуабната реалност която сътворява...
Моето мнение е се раздвоява между Елронд Полуелф и Гандалф

Очаквам вашите коментарии и предложения



Тема Re: За Гандалф съм съгласен, но. . . [re: Пpeпoдoбният ЦУП]  
Автор Mитpaндиp (Странник сив)
Публикувано08.06.04 12:28



. . . за Елронд не! Според мен симпатизира на Гандалф, Сам и Галадриел (за нея- в цялото си творчество- не само във ВнП). Към останалите е горе- долу неутрален, а към Саруман, Боромир, Денетор и Саурон е доста суров. Сега обаче нямам време да се аргументирам- следобяд ще го сторя.



Тема Re: За Гандалф съм съгласен, но. . . [re: Mитpaндиp]  
Автор Пpeпoдoбният ЦУП (изродъ)
Публикувано08.06.04 13:06



Честно да ти призная и аз това се чудя защо точно пък към Гандалф такива големи симпатии. Като изходим от факта че самият Толкин е ял немската попара край река Сома през 1916г., мисля че трябва доста сурово да се отнася към такъв лицемер и егоист като Гандалф...
Галадриел- обяснимо е- идеалът му за жена- доста от нейните черти са сходни с тези май на съпругата му. Пък и да не забравяме че е възпитаван в строг стил на свещеническо семейство...
Саруман доста незаслужено е очернен от Толкин. Според мен Саруман е доста положителен герой -бих го нарекъл част от прогресивните сили в романа ВнП- основополжник е на новите технологии и генното инженерство в тамошната изостаналост. Би трябвало при изграждането на образът на магьосника във фентъзи произведенията доста трябва да се взима от Саруман- това е магьосник-прагматик, знаещ какво иска и как да го постигне, и изхождайки от основния принцип- по късно преоткрит от Тери Гудкайн че обикновенните хора са глупаци и боклуци и магьосникът трябва да се възползва от това...

Сега Боромир е един от малкото реални герои от плът и кръв в този роман. Другите са някакви свръх идеалистични мечтания на автора. Боромир си е жив човек със своите страсти и чувства и качества. И дори актьорът който го изпълняваше Шон Бий -много добре го визуализира...

По отношение на нещастния Денетор- именно незаслужената симпатия на автора към онзи лицемер Гандалф е допринесла към тоталното очерняне на Денетор. Все пак е разбираемо когато един владетел със силна воля и самостоятелни планове и стратегии да не обича много много някой, който му се бърка в работите и да му дава акъли. Той винаги се е противопоставял на интрижките на Гандалф - та за авторът е било доста удобничко да му натресе един от палантирите и най-вече вкопченото съзнание на Денетор към това на Саурон. С 1 куршум - 2 заека

За Саурон- мързи ме да пише на тоя етап- защото може доста да се изпише...
Саурон е владетел с перспектива- може да се каже, че има много общи неща между него и онзи китайски владетел от филма Герой- който си беше поставил за цел да обедини Китай при което му се налага да води непрестанни войни- и околните мислейки го за кръвожадно чудовище и таранин

за сега толкова..
Повече като прочете и от останалите гледните им точки

Редактирано от Пpeпoдoбният ЦУП на 08.06.04 16:28.



Тема Re: За Гандалф съм съгласен, но. . . [re: Пpeпoдoбният ЦУП]  
Автор lkew (kazanikel)
Публикувано08.06.04 13:22



Хъм, разбираема гледна точка :)

С тази разлика, че малко се изсилваш за саурон. Тоуй принадлежи към миналото, а и медодите му напоследък не се отличават с ефективност.

Беше казано напоследък, че самият толкин се оприличава с Дребносръчко, едно хобитче градинархудожник. :)

За саруман - аз лично съм съгласен с теб, но пък толкин е против прогреса във вида, в който саруман го прилага, така че колко е движеща сила тоя другар не е ясно.

10:56:30 gimli: chakaj, che se pop-vat razni shefove i gledam da browsvam skrishom ;-)


Тема Re: За Гандалф съм съгласен, но. . . [re: Mитpaндиp]  
Автор Life=Goa=Life (Goa=Life=Goa)
Публикувано08.06.04 13:24



Че що като е суров - това доказва ли нещо? Аз бих се отнасял най-сурово с най-любимите си герои, ако пишех. Чрез страдание - към извисяване, и така любимите ми герои щяха да се извисят, подобрят, усъвършенстват, докато лошите се барат за папурките и тъпчат на едно място. И накрая добрите ще ги победят именно защото са станали по-силни

Признавам, че през цялото време недоумявах защо Толкин се гаври така със Саруман - все ми се искаше той да се окаже скритата сила на доброто, или поне да се осъзнае навреме... обаче ЦУП е прав - той е носител на прогреса и като такъв си получава съответното

*******
– Тате, какво е “мултитаскинг режим”?
– Чакай да си запиша дискетата и ще ти покажа.


Тема Re: Ами Берен? (бт) [re: Пpeпoдoбният ЦУП]  
Автор Strider (alagos)
Публикувано08.06.04 14:16







Тема Билбо (нт) [re: Пpeпoдoбният ЦУП]  
Автор Mopдpeд (seeker)
Публикувано08.06.04 14:42



.

Портал за почитателите на Толкин - връзки и новини



Тема Re: За Гандалф съм съгласен, но. . . [re: lkew]  
Автор Roverandom3 ()
Публикувано08.06.04 14:47



Напълно съм съгласен с твърдението ти за Дребносъчко.
Но също ми прилича на хобит...



Тема Re: Ами Берен? (бт) [re: Strider]  
Автор SMAUG (The Dragon)
Публикувано08.06.04 14:58



дунедани,4овекът пита за властелина само, доколкото разбирам, ако му разбирам въпроса правилно-ина4е берен естествено-ина4е ще си го турне ли на гроба.
всеки от героите носи нещо от толкин тва е ясно.
ако става дума за властелинът- билбо!



Тема Мажирепей [re: Пpeпoдoбният ЦУП]  
Автор Gallandro (орк-меланхолик)
Публикувано08.06.04 15:14



Сериозно!

Вижте на другите герои каква помия им изсипва на главите! То не са Приключения, не са битки, не е глад, не е мръсотия, не е умирачка, не са предателства, не са мъки и т.н. А нашия човек, Мажирепей, все сух излиза! Няколко скъсани одяла от назгулите, няколко дребни притеснения, които забравя моментално, не му се налага да се завира по разни гадни места, никой не му се сърди за дълго. Неговия край е един от малкото, които не са никак засегнати от войната. Само той не губи някой близък или нещо любимо. Дори накрая излиза на далавера от цялата работа, защото получава и понитата на хобитите!

Е, кажете сега, че Толкин не си го глези! Направо контраста с участа на другите е очеваден!

П.П.: Забравих да добавя и основното му предимство - Има пълна изба с бира!



Е, те т`ва е...

Редактирано от Gallandro на 08.06.04 15:18.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.