Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:42 27.06.24 
Фен клубове
   >> Дж.Р.Р.Толкин
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Тема Представете си...нови  
Автор Baйълeт Bълшeбнa (wizard)
Публикувано17.05.04 14:29



Представете си, че нашата цивилизация е към края си. Представете си... може да е атомна катастрофа, или метеоритен дъжд, или глобалното затопляне... или нашествие на извънземни.

Представете си, че ВИЕ знете за края на нашата цивилизация. Представете си, че ВИЕ трябва да направите нещо - не за да я спасите, не за да отидете на друга планета или да се правите на герои.

Представете си, че след нас ще има и друга цивилизация. Нас няма да ни има, но след нас ще има други - след хиляди, милиони години може би.

Не ви питам как ще изглеждат те, нито как ще преживеят тук.

Въпросът ми е следният:
Ако знаехте със сигурност, че това ще стане и можехте да оставите някакво наследство на тези след нас - и ако това бяха книги - кои 10 книги бихте им оставили? КОи десет книги от нашата цивилизация представляват най-голямо литературно наследство? Кои са най-характерни за нас? С какво бихте искали ТЕ да ни запомнят?

<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от Baйълeт Bълшeбнa на 17.05.04 14:25.</EM></FONT></P>

Редактирано от Baйълeт Bълшeбнa на 17.05.04 14:26.



Тема Re: оффтопикнови [re: Baйълeт Bълшeбнa]  
Автор lkew (Нощно дърво)
Публикувано17.05.04 15:06



Ей, Мелиндолче :)
Кръчма за теб няма ли? :Р

-------------------------
Къде точно трябваше да бъда днес и кога? Повисях на дъжда, повисях, обиколих ваш'то даскало няколко пъти, и си тръгнах....

Напишете си трите имена и фамилията!


Тема Re: Представете си...нови [re: Baйълeт Bълшeбнa]  
Автор Gallandro (орк-меланхолик)
Публикувано17.05.04 15:38



При така поставена ситуация стига и една - Законите на Мърфи...


- Защо в Стар Трек няма араби?
- Защото действието се развива в бъдещето...


Тема Re: Представете си...нови [re: Baйълeт Bълшeбнa]  
Автор dragonfly (dragon)
Публикувано17.05.04 16:11



Ми знам ли, 10 книги са малко. и много:)))
"Илюзии", "ВнП", "Силмарилион" и Хобит. Може би Недовършените, ама ще видим.
Ми така де, да си имат пълната колекция!
А! Сетих се, може би някоя книга със поезия.
Друго, друго...
И да, някоя на Петя Дубарова.
"Зен и изкуството да се поддържа мотоциклет"(допрочетох я вчера и още са ми пресни спомените.)
Бих им оставила една от любимите ми книги-"Бонсаите",ако моя оживее да знаят как да се грижат за него.(трябва му вода и шарена сянка, както и да се пресажда на 2 до 5 години. Така де, може някой ден да четат това!)
9 с преданията.
Мислим, ако остане време след ученето по история и добавим.


Същественото е невидимо за очите...

Тема Re: Представете си...нови [re: Baйълeт Bълшeбнa]  
Автор Roverandom3 ()
Публикувано17.05.04 17:21



Естествено ВнП.
Също и някоя книга на Ремарк: "Време да се живее, и време да се мре", "На западният фронт нищо ново", защото те отразяват малка, но важна част от историята ни.
Може също и "Чогун", опа... "Шогун".
Или пък "Параграф 22" или "Полет над кукувиче гнездо", за да видят що за хора сме.
За да разберат колко сме глупави - книга на Перумов.



Тема Re: Представете си...нови [re: Roverandom3]  
Автор Eowyn_ (усмихната)
Публикувано17.05.04 19:16



Аз пък бих оставила следното:

1.Властелина.Напълно банално,но все пак...
2."Алхимикът".Защо?Защото просто е велика.
3.Дълги писания на тенгвар...не е книга,но поне ще си блъскат главите миличките докато не открият превод.
4.Кратка история на света с поне 2000 страници.
5.История на изкуството-та да не се чудят какви са тия картини,кой ги е рисувал и прочие.А и не само картините-говоря за изкуството като цяло.
6.Силмарилион-за да си мислят че това е част от историята на нашия свят :))))
7.Поезия-за да порадват и те малко
8."Като гореща вода за шоколад"-за да не им стане скучно от сериозни четива като горните.
9.И разбира се- "Здравословен начин на живот" на Пол Брег

Естествено има още прекрасни книги които можем да им оставим но...Така няма ли да изчерпим "кръгозора" им?Тоест,нека сами стигнат до написването на една нова "Парижка света богородица" или до едни нови "Сто години самота"...Въпреки че нямам хубави спомени от нито едно от двете...

Надеждата съществува,но само за тези,които я имат,които вярват в нея и които не страдат.


Тема Re: Представете си...нови [re: Baйълeт Bълшeбнa]  
Автор Aлacтиc (Торшавн)
Публикувано17.05.04 20:15



Това ми напомня една книга на Мууркок - героят беше точно в края на дните - луната беше паднала на земята, слънцето гаснеше, лед сковаваше всичко, животът отлиташе ... Тъжна картинка, но май скалъпиха нещата за хепиенд. Не помня как ...

How many sorrows Do you try to hide ...


Тема Re: Представете си...нови [re: Eowyn_]  
Автор Belequen (evergreen)
Публикувано17.05.04 20:38



Сори, ще си понеса линча, но аз смятам, че не е удачно книга на Толкин да намери място сред 10-те избрани.


Ганима: "Е, за козите ще се жертвам."


Тема Re: Представете си...нови [re: Belequen]  
Автор Roverandom3 ()
Публикувано17.05.04 21:20



Ние пък сме луди почитатели и слепи оптимисти, и не се интересуваме от това.



Тема Re: Представете си...нови [re: Roverandom3]  
Автор Eowyn_ (усмихната)
Публикувано17.05.04 21:38



Всъщност Бел може би е прав.Отчасти.На една бъдеща цивилизация не и трябва Толкин.В смисъл такъв,че незнаем какви ще са хората тогава и дали ще разберат нещо от книгите на професора.Днес съществуват толкова хора,които не просто не ги харесват,а не ги разбират.
Когато стигнат до такъв напредък,че да правят разкопки и да се занимават апхеология,и даречем че намерят ВнП как биха го приели?Като извор за миналото.Брр..на мен косите ми се изправят като си помисля какво ще си рекат тогавашните хора,как ще го тълкуват,какви изводи ще си направят...
Не,промених си решението-ВнП и Силмарилион отпадат от челната десятка.Но продължавам да твърдя,че в нея не бива да се включват гениалните произведения ,които съществуват сега.

Надеждата съществува,но само за тези,които я имат,които вярват в нея и които не страдат.



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.