Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:33 20.06.24 
Фен клубове
   >> Дж.Р.Р.Толкин
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема А сега за Двете Дървета  
Автор dragonfly (dragon)
Публикувано06.05.04 15:52



Наскоро се замислих за това какъв символ е искал да скрие Толкин във образа на Двете Дървета.
Вероятно, помислих си, вероятно става дума за обвързаността на Елфите със Земята и Природата.

Но защо златно и сребърно?

Замислих се и над това и стигнах до извода, че може би златно и сребърно, защото тези метали са сред най-ценните на Земята(или поне тогава са били).

И така, замислих се за...
...абе, може и тъпо да прозвучи, ама се замислих за корените на Дърветата.

Дали Професора не ги описва някъде?
Защото и това е важно.

Може би е казвал за тях, че са като на рядко срещаните дървета, при които корените са съвършено еднакви със стъблото и клоните(в смисъл като на големина).Дали според него има хармония между това, което е на повърхността и скритото под нея.

Ами, кажете според вас какви символи носят Двете Дървета, защо са сребърни и златни и т.н.


Същественото е невидимо за очите...

Тема Re: А сега за Двете Дърветанови [re: dragonfly]  
Автор VoodoRush (Изумен)
Публикувано06.05.04 16:05



Ми аз мисля,че го е направил заради слънцето и луната. Те много често са свързвани с тези два метала...нормално е и техните "прародители" ако мога така да се изразя да имат нещо общо с тези цветове/метали. В смисъл...щеше да е странно ако дъветата бяха кафяво и синьо нали (и съответно да разпрускваха из арда светлина в този спектър (баси и формулировката - сори)?

Елфите милеели за две неща - културата...и бахура.


Тема Дърветанови [re: dragonfly]  
Автор Umai Maia (тиха)
Публикувано06.05.04 20:09



Хм това е обширна тема и мисля, че в темите за аналогии са поствани неща за сребърни и златни дървета - виж там, те още не са в архива, имаше интересни работи

В митологиите на народите дървото е нещо, натоварено с много смисъл. Има го и това за "световното дърво", за дървото като връзка с боговете /като вертикален модел на света/. Например старите българи са били от онази група хора, които са почитали планини и високи дървета - схващали са всичко с подобна структура като връзка от земята до небето, т.е. до Тенгри.
Скандинавците и германските племена имат дървото Югдрасил, което представлява структура на целия свят - отделните места са разположени по него. Ако дървото го гризат вредители, целият свят линее. Тези, които се движат свободно по клоните, имат пове4е власт. Тези, които се грижат за корените, имат голяма отговорност. Когато умира дървото, свършва света на настоящите раси и започва наново.

Може да не е много по темата ти всичко това. Опитвам се най-общо да дам outlines на това колко много значи дървото - не във връзка с култовете на гората, а като отделен елемент. Толкин е бил много добре запознат с подобни митове.

Необходимото Ми Зло


Тема Re: А сега за Двете Дърветанови [re: VoodoRush]  
Автор kirdan (raziel)
Публикувано07.05.04 11:12



Може и да няма нищо общо със ценноста на металите ( съмнява ме Валарите да се интересуват от метали) , искали са да изкарат красотата на живота на яве.Въпреки вероломното нападение на Мелкор , въпреки сриването на колоните светилници и въобще на света , който са създали с толкова труд и любов ,те съумяват да скътат една малка частица от сътвореното и да го преродят в тия чудни дървета.А и те не са изцяло златно или сребърно.Едното е с тъмнозелени листа , а другото с ярко зелени и само по ръбовете е било златно.От техните живителни сокове , от тяхната роса Валарите са черпели светлина и живителна влага.Мисля , че са символ на живота , на неговата сила да възкръсва каквото и нещастие да се е случило!



Тема Re: Дърветанови [re: Umai Maia]  
АвторpatiLAN42O (Нерегистриран)
Публикувано08.05.04 12:45



"Silmarilion"e izgraden ot drevni mitove, koito Tolkien e izu4aval.
Dvete Darveta sa bili izto4nicite na dnevna i no6tna svetlina predi sazdavaneto na Slunceto i Lunata.
dokato v mitovete na nordi4eskite narodi, darvoto na jivota e edno,
v drevnite keltski mitove darvetata sa dve. tozi dualizam e harakteren
ne samo pri keltite, no i pri vsi4ki narodi, kadeto ne e bil nalice principa na edinona4alieto v ob6testvoto i v semeistvoto. kakto pri elfite, taka i pri nai-trannite kelti
jenite sa bili ravnopravni s majete, a niakoi ot tiah dori sa vlizali v bitki.

*Dvete darveta, usukani pomejdu si mi napomniat za molekulata na DNK, koiato e
dvoina spirala.
TOVA e bila metafori4nata forma pod koiato DREVNITE sa ni ostavili v nasledstvo informacia za otminalite sabitia.
Morgot izpolzva otrovata na Wongoliant za da ubie darvetata.
tova e o6te edno dokazatelstvo(spored men) 4e Morgot e bil parvia genen injiner na Srednata Zemia i 4e blagodarenie na negovite eksperimenti v zorata na elfi4eskoto (a i na 4ove6koto)sa6testvuvane, goliama 4ast ot dne6nite hora imat orkski vid i povedenie.



Тема Re: Дърветанови [re: patiLAN42O]  
АвторUmai Maia (Нерегистриран)
Публикувано08.05.04 12:54



Човеко, защо не ползваш Кредора и не пишеш на кирилица следващия път - на всички ще ни е много по-удобно да те четем.

Моргот - генен инженер? Може



Тема Re: А сега за Двете Дърветанови [re: dragonfly]  
Автор Aлacтиc (Лондон)
Публикувано08.05.04 14:29



Съвсем случайно, докато си ровех из архива, попаднах на

. Не е много по темата, но все пак ...

How many sorrows Do you try to hide ...

Тема Re: А сега за Двете Дърветанови [re: dragonfly]  
Автор Гpaxчe (гъдинче)
Публикувано10.05.04 15:16



интересно е, но точно последния път, когато мислих за Толкин, мислих именно за дърветата.

Сега, надолу ще започна най-вероятно да снасям много неразбираеми неща, затова предварително се извинявам, но не ми се прави огромно предисловие. Това което ще напиша е във връзка с гова, което Умаи беше тръгнала да обяснява.

Сега ... Дървото е вселенски модел, корините му са преизподнята, короната му е небето а по средата е нашия свят. Дървото е дом, живот, ред и каквото там си искаш.

Интересното е, че при Толкин дърветата са две - което е много рядък номер. По другите митологии имаме по едно или по три. Според мен това е така защото тези две кореспондират със няколко двоичти неща: двата светилника, двата стълба /които държат небесния свод в някои митологии/ и двете светила, тъй като от тях по-късно произлизат луната и слънцето.

Интересното, за което аз се хванах е особената антропоморфност на двете дървета, че те са надарени с крайно недървестни качества. Например когато умират те стенат, страдат и кървят ...

А тука пък се хванах за Исус Христос /не се смейте ако обичате/, възприемайки го чисто като символика, защото кръстът все пак е модел на световното дърво а Исус е ритуална жертва /тук няма да се впускам в обяснения/. Дърветата на Толкин, със странното си поведение съчетават в себе си по някакъв крайно необикновен начин и дървото и жертвата.

И това не е всичко! Унищожаването, повреждането на дърво, смъртта на дървото и всякакви действия от този порядък имат двойно значение:
- от една страна това е край, катастрофа, някакъв малък или голям апокалипсис
- но от друга е начало на нещо ново, нова Ера, нов живот

Т.е. смъртта на дърветатат съвсем логично бележи, предизвиква дори края на някаква епоха, в дадения случай при Толкин предизвиква края на МИТОЛОГИЧНОТО БЕЗВРЕМИЕ за да даде ход на историческото време.

***
Грах изпуска тежка въздишка и отива да пии кафье

*Drunk drivers against mad mothers*


Тема Re: въпрос малко уево :/нови [re: Гpaxчe]  
Автор RoherynМодератор (мерудия)
Публикувано10.05.04 23:46



Защо го наричаш "МИТОЛОГИЧНО БЕЗВРЕМИЕ"?

("Т.е. смъртта на дърветатат съвсем логично бележи, предизвиква дори края на някаква епоха, в дадения случай при Толкин предизвиква края на МИТОЛОГИЧНОТО БЕЗВРЕМИЕ за да даде ход на историческото време.")





И, уви, както е известно, аз освен от фентъзи, не разбирам и от митологии.
Можеш кажеш какви са съдбите на дървета от други митологии? Има ли някъде другаде, където точно този символ да трябва да умре, за да даде начало/път на нещо ново?

В смисъл, така както го описвате, дървото наистина изглежда като модел (вселенски, нали?), копие на познатото (или предполагаемо) устройство (вселенско). С унищожаването му се предполага и унищожаването на този порядък (не знам точната дума), и установяването на друг - както модел-копие, така и оригинал.

Т.е. с унищожаването на Двете дървета, започва не просто нова епоха, но и съвсем друг порядък (вселенски).
От друга страна обаче, от трите части (корени-преизподня, корона-небе, ствол-наш свят) се променя само ствола - т.е. нашия свят.
За частична преизподня може да предполагаме донякъде Чертозите на Мандос, а промяната с тях е само това, че се пълнят все повече и повече, при това с все по-страдащи. Т.е., с уговорки, може да кажем, че и корените-преизподня се променят.
Но, единственото, което не мърда ни на йота във вселеския модел си остава короната-небе (богове-божествен ред-обиталище-и т.н.).

И тук ми щукна нова роля на Силмарилите:

В новия модел "небето" е по-далече (Валари), и с по трудна комуникация (Еру).
Валинор е изолиран от "нашия" свят, следователно и Еру е недостъпен (тъй като свързочници са именно Валарите).

Т.е. допира с "небесното", който е бил свободен, сега е ограничен до минимум: де юре забранен, де факто - почти невъзможен.
Той е ограничен, символичен, свързан по-скоро с вяра, отколкото с "око да види, ръка да пипне".

Този допир е сведен само до Силмарилите - единственото, което все още носи част от "короната" на дърветата.
И съществуването му е белег, че частта корона-небе е запазена.
Т.е. Силмарилите са доказателство на непроменената корона-небе, на това, че "небесното" е непокътнато и все така съществуващо.


Тук вече ми хрумна и друго:

Ако наличието Силмарилите е "доказателството" на небесното, то със загубването им започва и подкопаването на вярата и отчуждаването от същото това "небесно".
Което се потвърждава от историята. Ереста в Нуменор на първо място е резултат от липсата на пряка връзка (тип "око да види"). Както и храмовият и култовият комплекс на гондорци и арнорци, които в старанието си да не повторят грешката от Нуменор, и пазейки се от всякакви култове, постепенно занемаряват и сякаш забравят за Валари и Еру.

В подкрепа на горните идва и бъдещата поява на Силмарилите - когато отново "небесата" се появят, и когато се предполага, че божественото ще стане отновео несъмнено, изведнъж и забравените Силмарили-доказателства ще бъдат открити.

Тук естествено място има и връзката между Силмарилите-доказателство и Кръста-доказателство като материални символи. Едните, обаче, си остават неосъществени като средство за напомняне.




Абсолютната безсмисленост на написането по-горе, може успешно да служи за пример как всеки може да открие каквото си поиска, в каквото си поиска :) Стига да го поиска :))))
Което пък може да послужи за доказателство, на който иска, за връзката между всички неща, и в крайна сметка за изначалната еднаквост на нещата :)))
Което ме радва (а и забавлява :))))

Обичай съдбата си


Тема въпрос още малко уево :/нови [re: Roheryn]  
Автор Umai Maia (тиха)
Публикувано11.05.04 10:20



Можеш кажеш какви са съдбите на дървета от други митологии? Има ли някъде другаде, където точно този символ да трябва да умре, за да даде начало/път на нещо ново?

Hm...Югдрасил умира, и светът започва наново, с нова човешка раса и нови богове и т.н. Край на света, за да започне нов ред.

Необходимото Ми Зло



Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.