Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:50 03.07.24 
Фен клубове
   >> Дж.Р.Р.Толкин
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Платежни средства в Средната Земя  
Автор Son of Gondor (Dunedanetz)
Публикувано02.05.04 13:46



Винаги съм се чудил има ли пари в Средната Земя? Не пари, ами нещо като моменти, жълтици и т.н. Защото е много странно - да кажем хобитите като си ходят на кръчма да кажем в Зеления дракон как си плащат за бирата? С кюлчета злато? Не мисля! И дали всяко кралство си има само за себе си отделен начин за плащане на стоки и т.н. или има някаква универсално платежно средство за всичките "Свободни народи"? Как мислите? Вярно че джуджетата копаят злато и т.н. ама то пък малко глупаво звучи: "Една бира = на едно кюлче злато"! Или няма такова нещо като пари а всичко е на разменни начела - вие ми давате еди какво си, аз в замяна еди какво си? Ама и това не ми звучи. Трябва да има нещо от сорта на някакъв вид монети или нещо такова... Защото ако се нуждаеш от нещо което някой друг народ има, обаче пък те може да не се нуждаят от това което ти можеш да им предложиш! И какво - ще ти дадат всичко на аванта?

Какво мислите?

Ай на ведуи! Мае гованен!


Тема Re: Платежни средства в Средната Земянови [re: Son of Gondor]  
Автор lkew (upera)
Публикувано02.05.04 13:47



Разменна единица е Маната.
Генерира се от Земята. Десетина земя е добре :)

ia'Hus;hg;oswb46y42hiu5qj6b ,286 296ui3mn u[7u978qu70qu7q0u97i0-1u79j19n1 u790 17 8=076-1jm176-6


Тема Re: Платежни средства в Средната Земянови [re: Son of Gondor]  
Автор dragonfly (dragon)
Публикувано02.05.04 13:49







Същественото е невидимо за очите...

Тема Re: Платежни средства в Средната Земянови [re: dragonfly]  
Автор Son of Gondor (Dunedanetz)
Публикувано02.05.04 13:53



АА, тази тема е пусната точно в периода когато не влизах!

Повече теми аз няма да пускам! Каквото се сетя всичко е дискутирано вече! Няма смисъл да пускам нещо и после мах 5 отговора! Ще си чета архива!

Ай на ведуи! Мае гованен!


Тема Re: Платежни средства в Средната Земянови [re: lkew]  
Автор Son of Gondor (Dunedanetz)
Публикувано02.05.04 14:01



Мда! Напълно си прав! 5 бели и 5 сини земи са напълно достатъчни!

Ай на ведуи! Мае гованен!


Тема оффнови [re: Son of Gondor]  
Автор Gallandro (орк-меланхолик)
Публикувано02.05.04 16:32



Стига да са на масата ... В тестето не са .

А, още по-добре е плюс земите - бърдс ъф перадайз, бриджхол рейнджърс и тем подобни .




Тема Re: Платежни средства в Средната Земянови [re: Son of Gondor]  
Автор the_witch (lost and found)
Публикувано02.05.04 16:59



В графството карат предимно на размяна на подаръци (матоми) :)))
И продукти на разменни начала, правене на услуги...
Примерно Старика Майтапер дава на кръчмаря килограм от май-добрите картофи... и получава две бири. :)

Казва се със сигурност в края на Властелина, че хората на Шарки вдигнали данъците, значи и преди ги е имало...

Също така, мисля, Саурон плаща на част от войниците си - хора във войната за пръстена... едва ли на собствени разноски са дошли от далечния юг ;)

may be the final fix.


Тема Re: Платежни средства в Средната Земянови [re: Son of Gondor]  
Автор Umai Maia (тиха)
Публикувано03.05.04 00:03



Сине:))

Какво като са обсъждани в архива. Може пък хората да са си сменили мнението оттогава, може да са дошли доста нови хора, които не са участвали тогава, а да има какво да добавят. Може да има много хора, които не са влизали в архива или нет-а им да не им дава архив въобще... Поне моето схващане е, 4е това е форум, а не информационен бюлетин, в който само се 4ете. Разбира се от тема до тема има разлика, някои наистина няма нужда да се повтарят, но това не е повод да се абсолютизират нещата така:Няма смисъл да пускам нещо и после мах 5 отговора! Ще си чета архива

Само аз ли мисля така...

Необходимото Ми Зло


Тема Re: Платежни средства в Средната Земянови [re: the_witch]  
Автор Eowyn_ (гушкащ елфи)
Публикувано03.05.04 09:25



А и да не забравяме,че когато във Властелина Фродо,Сам,Мери и Пипин пристигнаха в Брее се мотаеха разни сребърници.При срещата си с Бързоход Фродо го смяташе за измамник,който би изкопчил и малкото пари,които имат.Сиреч,поне хобитите са имали парични единици.

Мъдрост е да живееш така,както искаш!


Тема Re: Платежни средства в Средната Земянови [re: Son of Gondor]  
Автор Taлиecин (Radiant Brow)
Публикувано03.05.04 19:59



В отговор на:

Повече теми аз няма да пускам!...Няма смисъл да пускам нещо и после мах 5 отговора! Ще си чета архива!




- в твоя случай е абсолютно правилен подход...

Да не споменавам освен това факта, че горепосочената ти тема дори не е в архива, а само на пета страница. Като ти се коментира по тоя въпрос, прави го там.

По този въпрос съществуват две мнения. Едното е неправилно, а другото е моето.

Редактирано от Taлиecин на 03.05.04 20:02.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.